Japonský výskum odhalil statínový podvod: Ľudia s vysokým cholesterolom žijú dlhšie


Print Friendly, PDF & Email

Japonský výskum odhaľuje statínový podvod: ľudia s vysokým cholesterolom žijú dlhšie

Štyria japonskí výskumníci uverejnili v roku 2015 v aprílovom vydaní časopisu Annals of Nutrition and Metabolism analýzu smerníc, týkajúcich sa cholesterolu a statínových liekov.

Škótsky lekár Dr. Malcolm Kendrick, ktorý napísal knihu Veľký cholesterolový podvod, nedávno na svojom blogu uviedol, že si prečítal celú 116-stranovú správu:

„Celé roky som hovoril tým, ktorí chceli načúvať, že ak máte vysokú hladinu cholesterolu, budete dlhšie žiť. Rovnako tak, ak máte hladinu cholesterolu nízku, zomriete mladší.

Toto je, dámy a páni, fakt. Čím ste starší, tým je prospešnejšie mať vysokú hladinu cholesterolu.

Demonštrovať tento fakt sa v poslednej dobe stalo ťažšie, keďže statínové lieky užíva toľko ľudí, že súvislosť medzi hladinami cholesterolu a úmrtnosťou bola poprekrúcaná, poprehýbaná a povyklepávaná do tých najčudnejších predstaviteľných tvarov. Veľmi zaujímavé údaje však ponúka Japonsko.“

Kto živí cholesterolový mýtus a prečo?

Vysoké hladiny cholesterolu sa považujú za hlavnú príčinu aterosklerózy. Toto tvrdenie však niektorí vedci už vyše pol storočia spochybňujú. Ktorá strana má však pravdu a prečo nevieme po toľkom čase a pri toľkých dostupných vedeckých údajoch dospieť k definitívnemu záveru?

Sme presvedčení, že odpoveď je jednoduchá: Pre stranu, brániacu túto takzvanú cholesterolovú teóriu, je na to, aby boj vzdala, v stávke priveľké množstvo peňazí.

Téma cholesterolu je jedným z najväčších problémov v medicíne, kde vládne zákon ekonomiky. Navyše, zástancovia teórie ju považujú za prostý, nezvratný ´fakt´ a vysvetlenie samo osebe.

Možno si tiež myslia, že tí, čo majú námietky proti cholesterolovej teórii – či vlastne, proti cholesterolovej ´hypotéze´ – sú iba čudáci.

My, čo sme na strane, ktorá je proti hypotéze, ich argumentácii veľmi dobre rozumieme.

Vlastne, prvý autor tejto dodatočnej publikácie cholesterolovej hypotéze veľmi silno veril a bol jej zástancom ešte niekoľko rokov po tom, čo škandinávska štúdia prežitia simvastatínu (lieku na znižovanie cholesterolu) v roku 1994 referovala o prínosoch statínovej terapie v lekárskom časopise The Lancet.

Prečo na to došli práve v Japonsku?

V tejto dodatočnej publikácii skúmame pozadie cholesterolovej hypotézy s využitím údajov, získaných hlavne z Japonska – krajiny, kde sa kampane proticholesterolovej teórie dajú viesť ľahšie než v ktorýchkoľvek iných krajinách.

Čím to ale je? Tým, že japonskí výskumníci obraňujúci hypotézu prijímajú od farmaceutických spoločností menšiu podporu, než výskumníci v zámorí? Vôbec nie.

Alebo tým, že sú japonskí výskumníci ľahostajní a slabí? Nie, pravdaže nie.

Tým, že je japonská verejnosť k prínosom liečebnej terapie skeptická? Nie, vo všeobecnosti akceptuje všetko, čo hovoria lekári.

Bohužiaľ to tiež komplikuje skutočnosť, že lekári nemajú dosť času skúmať problém cholesterolu sami, takže im jednoducho zostáva len akceptovať informácie, ktoré im poskytuje farmaceutický priemysel.

Po prečítaní tejto dodatočnej publikácie začne byť jasné, prečo môže byť Japonsko štartovacím bodom pre kampaň proticholesterolovej teórie.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Veľmi zaujímavý na Japonsku je vzťah medzi celkovou mortalitou a hladinami sérového cholesterolu: v skutočnosti, ako udáva väčšina japonských epidemiologických štúdií u celkovej populácie, pri vyšších hladinách celkového alebo lipoproteínového cholesterolu s nízkou hustotou (LDL) úmrtnosť klesá.

Tento vzťah sa v iných krajinách tak ľahko pozorovať nedá, s výnimkou starších populácií, kde rovnaký vzťah existuje v celosvetovom meradle.

Úmrtnosť na koronárnu chorobu srdca v Japonsku sa za desaťročia podieľa na celkovej mortalite len siedmimi percentami; čo je oveľa nižší podiel, než vidieť v západných krajinách.

Teória, že čím nižšie sú hladiny cholesterolu, tým lepšie, je v prípade Japonska úplne chybná – v skutočnosti je pravdou pravý opak. Keďže Japonsko je ohľadom javu súvisiaceho s cholesterolom jedinečné, je ľahké nájsť chyby v cholesterolovej hypotéze.

Na základe údajov z Japonska navrhujeme nový smer v používaní cholesterolových liekov na podporu celosvetového zdravia. Totiž uznanie, že cholesterol je negatívny rizikový faktor na celkovú mortalitu, a tým opätovné preskúmanie nášho používania liekov na cholesterol.

Sme presvedčení, že to vyznačuje štartovací bod posunu paradigmy nielen v tom, ako chápeme úlohu, ktorú hrá v zdraví cholesterol, ale aj v tom, ako liečbu na cholesterol poskytujeme.

Mnohí lekári si cholesterolové smernice interpretujú nesprávne

Ďalšou nesmierne dôležitou oblasťou sú preto smernice pre cholesterol. Vlastne, hlavná časť tejto dodatočnej publikácie (počnúc 4. kapitolou) je venovaná nášmu podrobnému skúmaniu a kritike smerníc, vydaných Japonskou spoločnosťou pre aterosklerózu.

Týmto smerniciam venujeme veľkú časť tejto práce preto, lebo v Japonsku sa na ne vo všeobecnosti veľmi dbá a mechanizmus výkonu verejného zdravia v krajine ich poslušne dodržiava.

Jednoducho sa len riadiť smernicami majú sklon aj lekári. Ich pracovné zaťaženie im často nedovoľuje preskúmať publikáciu dostatočne dôsledne na to, aby zistili skutočnú pravdu a obávajú sa súdnych sporov, keby sa smerníc nedržali vo svojej každodennej praxi.

Tieto kapitoly jasne opisujú niektoré chyby v smerniciach – chyby, ktoré sú také vážne, až je jasné, že sa doba musí zmeniť a smernice sa musia aktualizovať. Ich zámerom pomôcť všetkým pochopiť, prečo je potrebný posun paradigmy v liečbe cholesterolu, a to radšej skôr, než neskôr.

Na tému cholesterolu a zdravia ciev sme ako stránka Bádateľ dokonca napísali aj našu vlastnú e-knihu. Viac o jej slovenskom vydaní sa dozviete TU a o českom vydaní zasa TU.

Statínový podvod: Nenechajte si ničiť zdravie!

Statínový podvod bol odhalený, v zdravotnom systéme však fungujú mocné zdroje, ktoré ho udržiavajú v chode.

Jeden z najlepších dokumentov, odhaľujúcich statínový podvod a prinášajúci rozhovory s lekármi z branže, ktorí ho odhalili, bol uverejnený v roku 2013 v Austrálii na ABC.

Zdravotníckym úradom sa nepodarilo zabrániť jeho odvysielaniu v televízii, donútili však ABC odstrániť ho z ich webovej stránky.

Momentálne využívame kópie dostupné na YouTube. Nájdite si čas pozrieť tieto dôležité dokumentárne filmy o podvode so statínovými liekmi, vytvorené lekármi, a buďte informovaní!

HEART OF THE MATTER Part 1: The Cholesterol Myth: Dietary Villains

HEART OF THE MATTER Part 2: The Cholesterol Drug War

Ďalší výskum ohľadom zdravotných prínosov cholesterolu nájdete v databáze GreenMedInfo s touto témou.

Stop Candida

Zdroj: greenmedinfo.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*