Teraz budú najdôležitejšie eurovoľby v histórii. Určite choďte voliť a zabráňte progresívnym fašistom navoziť tu státisíce migrantov, zaviesť povinné očkovanie, zakázať autá na benzín, zdražiť energie a potraviny, zaviesť digitálnu totalitu, zatiahnuť nás do vojny a inak vám zničiť život!

Jeden druh orieškov dokázal pri depresii či zlej nálade nahradiť lieky


Print Friendly, PDF & Email

zlá nálada

Chcete prírodnú alternatívu k liekom na psychiku? Dve hrste jedného druhu chutných orieškov majú totiž rovnaký účinok.

Aminokyseliny nachádzajúce sa v kešu orieškoch sa v tele menia na niacín a tryptofán na serotonín. Ten predstavuje dôležitý prenášač nervových vzruchov, ktorý často u depresívnych pacientov chýba.

Serotonín je práve ten hormón, ktorý nás robí šťastnými a vyrovnanými.

Prozac a ďalšie lieky proti depresii zvyčajne vytvárajú alebo zvyšujú jeho úrovne. Keďže ide o lieky na predpis, veľa depresívnych ľudí k nim z rôznych dôvodov nemá prístup (najčastejšie kvôli obave sa so svojimi problémami zveriť lekárovi).

Pre ľudí so sklonom k depresii sa preto ako účinné riešenie javí konzumácia práve kešu orieškov. Tie sú čisto prírodné a nemajú v porovnaní s liekmi žiadne neželané vedľajšie účinky.

Okrem kešu orieškov, ďalšími vhodnými potravinami s podobným účinkom sú aj hrach, syr, pšeničné klíčky, fazuľa, ale aj iné druhy orechov.

Ako a koľko užívať kešu oriešky

Veľká hrsť kešu orieškov poskytne až 2000 mg tryptofánu, teda takmer rovnaké množstvo ako antidepresíva na predpis.

Tryptofán však potrebuje sacharidy, aby sa dostal až do mozgu. Nedostatok sacharidov spôsobí, že nebude vedieť prekonať mozgovo-krvnú bariéru.

Sacharidy sú dôležitou zložkou stravy (myslia sa tým zložité sacharidy, nie jednoduché cukry ako sacharóza či spracovaná fruktóza). Ich adekvátne množstvo v strave zabezpečuje správne fungovanie tela.

Niacín, rovnako ako tryptofán, je dôležitá zložka pri potláčaní depresie.

Preto si zvoľte vajíčka s chlebom radšej, ako len samé vajíčka (ktoré podobne ako kešu oriešky obsahujú aj niacín, aj tryptofán). Alebo syr s pečivom radšej, ako syr s vajíčkom.

Fazuľa, hrach a orechy sú vynikajúce jedlá proti depresii preto, lebo už v sebe obsahujú aj potrebné sacharidy.

Ďalšie prínosy kešu orieškov

Zdravé srdce. Kešu oriešky obsahujú kyselinu olejovú, ktorá je prospešná pre srdce.

Predchádzajú rakovine. Flavonoidy nájdené v kešu orieškoch sú známe svojím protirakovinovým účinkom.

Zbohom vysoký krvný tlak

Zdravé nervy. Kešu oriešky obsahujú horčík, ktorý udržiava cievy a svaly relaxované.

Bránia vzniku žlčníkových kameňov. Denná konzumácia kešu orieškov zabráni počiatočnému sformovaniu kameňov.

Napomáhajú chudnutiu. Obsahujú síce veľa oleja, no ako už dnes vieme, nie je to konzumácia oleja, ktorá spôsobuje ukladanie tukov, ale sú to cukry. Tuky v kešu orieškoch sú považované za dobré tuky. Okrem toho, obsahujú aj dobrý cholesterol. Tieto oriešky napomáhajú chudnutiu, ak sa konzumujú s mierou.

Znižujú vysoký krvný tlak. Spomínaný horčík má tiež vplyv na znižovanie krvného tlaku.

Kvalita vlasov. Kešu oriešky sú dobrým zdrojom medi. Vlasy získavajú lesk a tmavú farbu práve vďaka medi. Ich konzumácia zvyšuje vo vlasoch koncentráciu pigmentu melanínu.

Zdravé kosti. Kešu oriešky majú sebe veľa vápnika a horčíka, ktoré sú potrebné pre silné kosti.

Zdravé zuby a ďasná. Podobne ako u kostí, horčík a vápnik sú dôležité aj pre zdravý chrup.

Pokojný spánok. Obzvlášť ženy po menopauze dokážu s kešu orieškami dosiahnuť pokojný spánok bez nepríjemných nočných mor.

Voľné radikály. Kešu oriešky obsahujú veľa antioxidantov, ktoré eliminujú z tela toxíny. Tie by mohli spôsobiť bunkové poškodenia a choroby.

Predchádzajú poškodeniam zraku. Poškodenia sietnice vznikajú v dôsledku UV žiarenia. Kešu oriešky majú schopnosť chrániť oči pred škodlivými lúčmi.

Podpora trávenia. Obsahujú nukleové kyseliny, ktoré pomáhajú tráveniu.

Bohaté na vitamíny. Kešu oriešky sú bohaté na vitamíny ako tiamín, riboflavín, niacín (vitamíny skupiny B) a mnohé ďalšie.

Záver

Tryptofán môžete užiť aj ako doplnok. Na Slovensku sa dá kúpiť tuto (v Česku tuto).

Ak sa rozhodnete pre konzumáciu tryptofánu v doplnkovej forme, nezabudnite k nemu zjesť aj nejaké sacharidy, napríklad v článku spomenuté pečivo.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Zdroj: Cashews Are a Natural Anti-Depresant

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Doktrína signatúr je pojem, ktorý herbológia používa už celé stáročia. Je založený na myšlienke, že všetko, čo Boh stvoril, aj označil. Samozrejme, urobil to tak, aby bol jasný cieľ použitia. Nepodobá sa vlašský orech ľudskému mozgu?
    Občas si dám aj kešu ,ale radšej vlašské a možno preto pre každom článku uvažujem nakoľko je aj tendenčný

    • Jozef Hančulák

      Vážená pani Hana, súhlasím jednoznačne s názorom, ktorý prezentujete. Len pri konzumácii „kešu orechov“ mám vždy určitý pocit „obavy z plesní“ a podobných nespôsobilosti od producenta, resp. výrobcu. Dá sa predísť potenciálne aj dané pokodenie potravín odstrániť. Ja to preventívne robím, ale netuším či správne….. Prosím nielen Vás o radu. Ďakujem jh

Pridajte komentár

*