Štúdie ukazujú, že vstupnou drogou mladých nie je marihuana, ale alkohol


Print Friendly, PDF & Email

Štúdie ukazujú, že vstupnou drogou NIE je marihuana, ale alkohol

Celé roky prebieha debata porovnávajúca alkohol a marihuanu o tom, ktorá je horšia pre vaše zdravie, a ktorá je skutočnou vstupnou drogou.

Hoci majú rozdielne modely používania, zákonné postihy a dlhodobé účinky na telo, obe látky sa používajú rekreačne.

Takže, keď sa alkohol spája s približne 80 000 úmrtiami ročne v USA (podľa úradov pre kontrolu a prevenciu ochorení) a určiť počet úmrtí súvisiacich s marihuanou je nesmierne ťažké, ktoré z týchto dvoch sú skutočnou vstupnou bránou k iným látkam?

Za vstupnú bránu k ďalším látkam sa síce obvykle považuje marihuana, nie vždy je však tou prvou vecou, s ktorou sa ľudia rozhodnú experimentovať.

Je horšia marihuana alebo alkohol?

V tridsiatych rokoch minulého storočia sa marihuana považovala sa hlavnú vstupnú drogu a snahou antikanabisových kampaní bolo zdôrazňovať nebezpečenstvá, ktoré môžu plynúť z užívania kanabisu.

S využitím filmu a literatúry sa tieto kampane starali o zasievanie strachu do divákov a čitateľov zobrazovaním užívateľov kanabisu ako ľudí, ktorí začínajú byť leniví, drogovo závislí a u ktorých pretrváva celoživotná závislosť.

Výskumníci z Floridskej univerzity chceli poznať odpovede. Zámerom štúdie bolo napraviť časť stigmy a propagandy otravujúcich americkú kultúru.

Ich výsledky zistili, že teória „vstupnej drogy“ spájajúcej sa s marihuanou nie je celkom pravdivá. Guttmanova škála naznačovala, že hlavnou položkou predstavujúcou „vstupné drogy“ je alkohol.

Užívanie alkoholu vedie významne vyššou mierou k požívaniu ďalších látok, medzi ktoré patria aj nelegálne drogy.

Spoluautor Raw Story Adam E. Barry uvádza:

„Niektoré z týchto skorších opakujúcich sa tvrdení bolo treba porovnať s realitou, preto sme to chceli preskúmať. Najnovšia forma teórie vstupnej drogy znie, že to začína kanabisom a nakoniec postupuje k tomu, čo laici často nazývajú ´tvrdšie drogy´.

Ako môžete vidieť zo zistení našej štúdie, túto hypotézu vstupnej drogy potvrdila, sleduje však prechod od zákonom povolených látok, konkrétne alkoholu a pokračuje k nelegálnym látkam.“

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Štúdie Floridskej univerzity však nie sú prvými svojho druhu. Štúdia z Yale z roku 2012 zistila, že ďalšie užívanie opiátov a poškodzovanie umožňujú s väčšou pravdepodobnosťou alkohol a cigarety.

Väčší problém je alkohol

Štúdia predložila údaje zozbierané po celej krajine od 14 577 študentov posledných ročníkov zo 120 verejných a súkromných stredných škôl.

Údaje, získané prostredníctvom prieskumu Michiganskej univerzity Monitorovanie budúcnosti, mapujú trendy užívania drog medzi mládežou v USA.

Na základe porovnania miery užívania látky u užívateľov alkoholu a abstinentov, mali tí, ktorí konzumovali alkohol, najmenej trinásťkrát väčšiu pravdepodobnosť fajčenia cigariet, šestnásťkrát vyššiu pravdepodobnosť užívania marihuany a iných narkotík a trinásťkrát vyššiu pravdepodobnosť užívania kokaínu.

Z celkového počtu študentov ich udávalo konzumáciu alkoholu v niektorom období svojho života 72,2 %, čo z neho robí najčastejšie sa objavujúcu a najpravdepodobnejšie užívanú látku.

Vzdelávanie mladistvých o alkohole

Výsledky tejto a iných štúdií podporujú názor, že v školských programoch prevencie pred škodlivými látkami by sa mala venovať väčšia pozornosť alkoholu.

Významné by mohlo byť pochopenie, že by sa dalo oddialiť a ovplyvniť užívanie iných látok.

Keď bude existovať lepšia prevencia, vychádzajúca zo školení a lepšieho chápania alkoholu a dôsledkov jeho užívania, budeme ľudí učiť o skutočných nebezpečenstvách látok, najmä alkoholu.

Zahájený výskum prináša zistenia, že máme nesprávnu predstavu o tom, čo sa zdá byť skutočnou vstupnou drogou.

Poučením je, že sa máme hlbšie prizrieť a lepšie porozumieť nášmu vnímaniu alkoholu a tomu, čoho je schopný.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Zdroj: healthy-holistic-living.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Američania mali vždy extrémistické postoje a nie je tomu ináč ani v „boji“ proti marihuanie (konope). Prohibícia v USA rozvinula organirovaný zločin do nevídaných rozmerov, takže napokon museli alkohol legalizovať. Konope je rastlina, ktorú ľudstvo pozná už minimálne 5000 rokov a amíci spustili na pestovateľov tejto rastliny väčší hon ako stredovekí tmári na čarodejnice ( a nanútili ho takmer celému svetu). Konope má na ľudský organizmus rad mimoriadne liečivých účinkov na rozdiel od tabaku, kde nadnárodný gigant Philip Morris dokáže presadiť svoje zákony napríklad aj u nás. Ak sa chcete liečiť neodfiltrovaným konopným prípravkom, radšej vás nechajú zomrieť, ako by vám takúto liečbu umožnili (jeden takýto konkrétny prípad sa stal v Kanade). Holandsko je v tomto smere asi jediná liberálna krajina a kto tam bol, určite nemá pocit, že je tam každý druhý občan zhulený.

Pridajte komentár

*