Izraelský vedec hovorí, že keď Mojžiš hovoril s Bohom, bol pod silným vplyvom psychedelík


Print Friendly, PDF & Email

Izraelský vedec hovorí, že keď Mojžiš hovoril s Bohom, bol pod silným vplyvom psychedelík

Niektorí vedci tvrdia, že počas svojho legendárneho putovania púšťou boli Mojžiš a Izraeliti na drogách.

Podľa Bennyho Shannona, izraelského profesora kognitívnej filozofie na Hebrew Univeristy, by tento detail mohol vysvetľovať víziu, v ktorej dostal Mojžiš od Boha Desať prikázaní.

Táto teória by tiež mohla vysvetľovať, že „horiaci ker“ v Biblii nie je horiacim krom doslova, ale krom, ktorý vytvára metaforický oheň v mysli.

Shannon hovorí, že zložky, potrebné na prípravu psychedelického nápoja ayahuasca, majú pôvod rovnako na Sinajskom polostrove, ako aj v Amazónii, kde je nápoj obľúbenejší.

 „Čo sa týka Mojžiša a hory Sinaj, išlo buď o nadprirodzenú kozmickú udalosť, čomu neverím, alebo legendu, čomu neverím tiež, alebo nakoniec, a to je veľmi pravdepodobné, o udalosť, ktorá spojila Mojžiša a ľud Izraela pod účinkami narkotík,“ povedal Shannon pre Rádio Izrael.

Stretnutie s Bohom, ktoré mal Mojžiš v Knihe Exodus, je poznamenané hrmením, blýskaním a trúbením trúb, čo je podobné víziám opisovanými ľuďmi pod vplyvom psychedelík.

Okrem toho, že horiaci ker bola mertafora, Shannon hovorí, že to mohla byť aj výslovná halucinácia.

„U pokročilých foriem opojenia ayahuascou je videnie svetla sprevádzané hlbokými náboženskými a spirituálnymi pocitmi,“ hovorí Shannon.

Shannon pripustil, že hovorí z vlastnej skúsenosti, keď minimálne raz vyskúšal ayahuascu pri svojom cestovaní Amazóniou v roku 1991.

 „Stretnutie s bohom je  jedna z najsilnejších skúseností spájajúcich sa s vysokým opojením ayahuascou,“ povedal Shannon pre The Guardian.

Tieto teórie sú medzi náboženskými vedcami sporné, no psychedelické drogy a spiritualita kráčajú ruka v ruke už od počiatkov zaznamenanej histórie u mnohých rozličných kultúr na celom svete.

Zbohom vysoký krvný tlak

Tabu, spájajúce sa so zmenenými stavmi vedomia, je v ľudskej histórii predstava veľmi nová. Naši predkovia hľadeli na drogy len ako na ďalšiu súčasť života a často ich prostredníctvom hľadali náboženské prežívania.

Podľa štúdie Skupiny pre výskum psychedelík na londýnskej Imperial College, publikovanej v časopise Psychopharmacology, psychedelické huby majú sklon robiť ľudí vzdornejšími voči autoritám.

Zistili tiež, že psychedelické prežívanie vyvolané týmito hubami spôsobuje u ľudí aj pocit väčšieho spojenia s prírodou.

Minulý rok sa objavila správa, že startup s názvom Compass Pathways dostal súhlas od Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) vyvíjať lieky proti depresii, a prípadne aj farmaceutiká s psylocybínom, aktívnou zložkou psychedelických „magických húb“.

Compass Pathways bol uvedený do chodu v Spojenom kráľovstve v roku 2016, vďaka financovaniu zakladateľa PayPalu Petra Thiela. Zatiaľ čo spoločnosť práve teraz získava súhlas na vykonávanie pokusov v USA, Kanade, Holandsku a vo svojej operačnej základni, Spojenom kráľovstve, už súhlas dostali.

Je tiež možné, že psychedeliká by mohli byť časom legalizované v rozličných jurisdikciách, keďže nejde o návykové drogy typu heroín či kokaín.

Aktivisti v Denvere nedávno navrhli zákonné opatrenie, ktoré by zrušilo obvinenia zo spáchania zločinu pre ľudí pristihnutých pri držbe húb a v priebehu uplynulého roka zbierali podpisy pre zaradenie opatrenia do hlasovania pri mestských voľbách.

Aktivistom sa podarilo zozbierať tisícky podpisov, ktoré postačujú na zaradenie do májového hlasovania. Kevin Matthews, riaditeľ kampane Dekriminalizujte Denver, verí, že sa prúd verejnej mienky obracia proti prohibícii.

 „Podľa mňa to bude dosť veľké. V našej krajine je veľa ľudí, ktorí si želajú zmenu zákonov drogovej politiky ohľadom psychedelík a najmä psilocybínu,“ povedal Matthews.

John Vibes/Teória pravdy/použité so súhlasom autora

Liečba osteoporózy

Zdroj: themindunleashed.com, Spracoval: Badatel.com

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Měli by jste předem zvážit, jak NEPŘÍZNIVÝ DOPAD může mít obsah tohoto, příp podobných článků, na křesťansky smýšlející čtenáře a zda riskovat jejich ztrátu. Což se tímto neodkláníte od zákl principů, pro něž BADATEL vznikl, tj. pomáhat léčit se přírodními postupy a to bez rozdílů náboženského vyznání ?

  • Bádateľ vznikol nie len pre oblasť zdravia, hoci to je dnes dominantná oblasť, ktorej sa venujeme. Bádame aj o iných veciach, vrátane rôznych náboženstiev – hinduizmu, budhizmu, kresťanstva a podobne.

   Na nikoho neútočíme, len zverejňujeme výskumy, ktoré sa robia. Alebo snáď by sme mali cenzurovať veci, ktoré sa môžu niekoho dotknúť? Potom by sme zrejme nemohli publikovať nič, lebo vždy sa nájde niekto, koho sa daná informácia môže dotknúť.

   • hana cenková

    Jenom bytost s postiženým mozkem může zveřejnit takové svinstvo od rádoby „vědce“, který zjevně sám byl při svých „výzkumech“ zfetovaný. Měl by si ověřit historická fakta vlastního národa a neopovažovat se kydat hnůj na Boha Izraele a jeho služebníka Mojžíše.
    Než něco zveřejníte, musíte si sami ověřit fakta o dané záležitosti. To, že se považujete za „nevěřící“ (bezcenný produkt náhodného vývoje spějící z nicoty přes prázdnotu pomíjivého života k zániku v blaženém NIC), Vás nezbavuje zodpovědnosti před ignorovaným Bohem za to, co tu o Něm šíříte za špínu. Hinduismus a buddhismus je v přímém rozporu s autoritou jediného pravého Boha, který se dává osobně poznat a kterému je každý člověk zodpovědný za naplnění Jeho plánu pro svůj život. je absurdní cokoli jiného stavět na Jeho rovinu s alibistickou výmluvou, že každý věří v něco a všechno je rovnocenné. Člověk jednou umírá a potom BUDE soud. JAK před ním se svými názory obstojíte??? Na co se chcete vymlouvat před spravedlivým Bohem??

    • Polemizovať s vami nebudeme. Len jedna poznámka: Je v súlade s „láskou k blížnemu svojmu“ označovať druhých za človeka s „postiženým mozkem“? Tu to priam prekypuje toleranciou…

     • Než som videla reakciu badatela, chcela som reagovat, no badatel to vystihol presne, strucne a dostoje

     • Skvelý článok ako vždy aj Vaše reakcie na názory. Samá tolerancia a dodržiavanie Mojžišom zverejnených Božích prikázaní niektorých čitateľov…

    • A není náhodou známkou postiženého mozku, nepřipustit jinou možnost, než tu, v kterou věřím? Howgh,, 😀

    • František

     Pani Hana,pripájam sa k vášmu názoru!! Absolútne výstižne a ešte by som dodal, že už len nejaký vypatlanec židovský môže takúto blbosť napísať!!! Ale to nema zmysel sa k takému človeku vyjadrovať!!
     Všetko dobré prajem
     František

   • Musel som sa pousmiať, pretože ma napadlo či sám „vedátor“ nebol pod vplyvom drog, keďže podrobne popísal stav „nirvány“. A čo potom J. Smith zakladateľ Mormónskej cirkvi, ktorý dostal od Boha 10 prikázaní na zlatých doskách?

  • Anna Dudová

   Je to smutné, ako sa tu hádajú ľudia rôzneho vzdelania a IQ. Na lekárskej fakulte nás učili tí múdrejší profesori, aby sme nikdy nikomu a ničomu bezvýhradne neverili. A o všetkom pochybovali a preverovali aj tie „isté“ pravdy.
   Neopovážila by som sa nikdy útočiť na city veriacich, pretože viem, že Stvoriteľ existuje- ale tie detajly z náboženstva sú niekedy až šokujúce. Ak zoberieme do úvahy, že napr. katolícka inkvizícia ešte 200 rokov po zistení a dokázaní, že zem je guľatá-tak aj po takej dlhej dobe prenasledovala a často aj kruto vraždila vzdelancov, ktorí to obhajovali. Čo k tomu dodať? Len: mente-mente. A isté je to, že mozgové funkcie sú tak vysokošpecializované a vulnerabilné, že ovplyvňovanie ich činnosti človekom je vždy riskantné a musí sa starostlivo sledovať vedcami .
   Verím, že raz náboženstvo a veda sa priblížia k sebe, aj keď možno nesplynú -ale tie povestné stopy v piesku budú možno lepšie pochopené. Ale nikto z nás nevie čo bude o 10 rokov.

 2. Vážená pani Hana Cenková, redakcia má pravdu v tom, že nemali ste ich označiť za bytosti s postihnutým mozgom. To nie je biblický prejav lásky k blížnemu. Stačilo napísať, že s obsahom článku nesúhlasíte a bodka. Ani podľa mňa si Izraelčan Benny Shannon nezaslúži označenie vedec, napriek tomu, že to je profesor na nejakej univerzite. Najsmutnejšie na tom je to, že na sebe vyskúšal účinok psychedelických halucinogénnych húb (ktoré mu zjavne poškodili mozog) a na základe pocitov, ktoré pri pokuse zažil, vyslovil svoj subjektívny súd, do ktorého vtiahol biblického Mojžiša. Neviem, či sa máme na tom smiať alebo plakať… Ale žije medzi nami kopec ľudí, ktorí sa považujú (a pasujú) za vedcov a pritom ich poznanie a prínos pre ľudstvo je nulové alebo žalostne nízke.

 3. Proč si tedy Mojžíš musel nasadit na ozářenou- svítící tvář roušku,( že by houby?) aby ostatním nepoškodil zrak? Proč nepřiznat, že existují jedinci, vlastnící buď vrozené, nebo postupem získané mediální schopnosti= schopnost mimosmyslového vnímání ,dávající smysl, typu poučujícího,pomáhajícího? Na příklad Nikola Tesla pilně pracující na své myšlence nepopíral, že mu přicházely určité rady, a dokonce obraz, jak má věc vypadat? Nebo rovnou-proč popírat, že Bible, či kniha Mormon hovoří o možnosti slyšeti hlas Boží ve svém srdci, ovšem za předpokladu, že je čisté, je z něj vyklizen „Augiášův chlév“ a je přeměněno na uklizený pokojík, který v pokoře a lásce vůči Pánu čeká na Jeho slyšitelný hlas.

 4. Takže otázka pre Redakciu: bol Mojžiš pod vplyvom psychedelík ?

  • To nevieme ani potvrdiť, ani vyvrátiť. My sme ten výskum nerobili, len o ňom prinášame správu.

 5. Jaroslav Drabik

  Som pútnik do Santiaga a píšem z Fatimy.
  Načo toĺké emócie v komentároch. Ak máš pevnú vieru, článok Ti neublíži. Je to len informácia, že aj také veci sa dejú. Tak ju prijmi, zober ako zaujímavosť, pousmej sa alebo ak na to máš, skús aj protiargumenty. Keby sa také veci občas nedostali von, žili by sme v nevedomosti a trocha i ružovej naivite.

  • No veď práve. Formou útoku sa odpovedá obyčajne vtedy, keď viera až taká pevná nie je, a keď aj tie protiargumenty chýbajú…

 6. Se zvědavostí a zájmem jsem si tu několik roků čtu různé rady, zkušenosti, novinky, články odjinud sem přenesené…týkající se alternativní mediciny, protože ta klasická mně skoro zabila. Bohužel poslední měsíce mám sílící pocit, že do redakce přišel nějaký nový pracovník – nábožennský nebo nevím jaký FANATIK, protože místo medicíny se začala hodně často objevovat podobná náboženská temata. Nemám nic proti věřícím lidem, kteří podle bible žijí nebo se aspoň snaží, ale kolik takových na světě takových je? Počínaje papežem po poslední starou babičku. Nemám o fanatiky zájem, je mi líto, do čeho tento web sklouzává, můžete to někdo rozumný a objektivní z redakce napravit a fanatiky trochu držet na uzdě? Ať si vytvoří svoje stránky, já bych ráda zůstala u „starého“ dobrého aBadatele. Děkuji.

 7. Nenašla jsem tu svůj diskusní příspěvek ani odpověď redakce na něj tady ani na moji emailovou adresu. Ještě chcete tvrdit, že nemáte cenzuru jako hrom?

 8. Problém biblie je v tom, že táto „svätá kniha“ je písaná tak, aby jej nikto poriadne nerozumel. Keby bola napísaná zrozumiteľne, bolo by tu jedno jediné náboženstvo – a pravé. Počet náboženstiev hlásiacich sa k jednej a tej istej biblii je však úctyhodné číslo – niekedy mám pocit, akoby autorom tejto knihy šlo práve o to, aby sa jej čitatelia medzi sebou hašterili, nenávideli a vzájomne sa osočovali. Ježiš bol – citujem – „od prvopočiatku“. Ako sa mohol neskôr narodiť Židovke Márii, keď bol už predtým? To bol potom dvakrát? (A o tom, čo sa dialo do 33 rokov jeho života, niet v biblii ani zmienky…)
  Ježiš, ktorý žil ešte pred stvorením človeka, o sebe hovoril „…z neba som zostúpil…idem od svojho Otca…Otec ma poslal…“ Matku nikdy nespomenul. Však ani nemohol, keď jestvoval už pred ňou.
  Židovke Márii sa narodil Ježiš – po krste uvádzaný ako Ježiš Kristus. Ten prvý Ježiš mal iba Otca. Ježiš Kristus už mal matku – Máriu; kto bol jeho otcom bolo však pre národ predmetom diskusie. No a „po z mŕtvychvstaní“ ho nepoznali ani jeho apoštoli. Zvláštne.
  Ďalšia zvláštnosť: Ježiš – so slovami „nie je chrám boží, čo je rukami zo skál stavaný“ – kostoly búral. Ježiš Kristus ich – naopak – staval.
  Do tretice: Ježiš (ktorý mimochodom ani raz nespomenul slovo Boh) robil presne „to, čo videl u svojho Otca“: miloval – odpúšťal, miloval – odpúšťal… za celý čas neodsúdil ani jediného človeka. A čo robí od 1. Knihy Mojžišovej až dodnes Boh? Súdi – trestá, a súdi a trestá… a hoci Ježiš ešte aj vrahom na kríži odpustil, Boh sa aj ďalej vyhráža posledným súdom. Čo majú títo dvaja spoločné? Tak to nech mi niekto vysvetlí.

 9. Je to smutné, ako sa tu hádajú ľudia rôzneho vzdelania a IQ. Na lekárskej fakulte nás učili tí múdrejší profesori, aby sme nikdy nikomu a ničomu bezvýhradne neverili. A o všetkom pochybovali a preverovali aj tie „isté“ pravdy.
  Neopovážila by som sa nikdy útočiť na city veriacich, pretože viem, že Stvoriteľ existuje- ale tie detajly z náboženstva sú niekedy až šokujúce. Ak zoberieme do úvahy, že napr. katolícka inkvizícia ešte 200 rokov po zistení a dokázaní, že zem je guľatá-tak aj po takej dlhej dobe prenasledovala a často aj kruto vraždila vzdelancov, ktorí to obhajovali. Čo k tomu dodať? Len: mente-mente. A isté je to, že mozgové funkcie sú tak vysokošpecializované a vulnerabilné, že ovplyvňovanie ich činnosti človekom je vždy riskantné a musí sa starostlivo sledovať vedcami .
  Verím, že raz náboženstvo a veda sa priblížia k sebe, aj keď možno nesplynú -ale tie povestné stopy v piesku budú možno lepšie pochopené. Ale nikto z nás nevie čo bude o 10 rokov.
  Odpovedať

Pridajte komentár

*