Ako si prírodne vyliečiť štítnu žľazu za 90 dní a zbaviť sa potreby užívania liekov? Viac info tu

Podľa nových štúdii marihuana neznižuje IQ, naopak mozgu prospieva


Podľa nedávnych štúdií marihuana neznižuje IQ a dokáže zvrátiť pokles kognitívnych schopností

Marihuana je úradmi označovaná za drogu, ktorá vás ohlupuje. Táto karikatúra však v 21. storočí rýchlo stráca opodstatnenie. Viaceré štúdie dosvedčujú, že marihuana IQ neznižuje a môže kognitívny výkon mozgu naopak zlepšovať.

V prvej štúdii svojho druhu skúmali vedci dlhodobé účinky užívania marihuany na mladistvých, porovnávajúc fluktuácie IQ u súrodeneckých dvojčiat, ktoré marihuanu buď 10 rokov užívali, alebo sa jej vyhýbali.

Zbohom vysoký krvný tlak

Keď vedci vzali do úvahy rozličné faktory prostredia, nenašli medzi užívaním marihuany a nižším IQ žiadnu súvislosť.

„Ide o veľmi dobre vykonanú štúdiu… a vítaný prínos do literatúry,“ povedala pre zdroje Valerie Curranová, psychofarmakologička z University College London.

Jej kolegovia dospeli k „zhruba rovnakým záverom“ aj v inej štúdii, ktorej sa nezúčastnili súrodenecké dvojčatá, ale vyše 2000 britských tínedžerov. Štúdia bola nedávno publikovaná v časopise Journal of Psychopharmacology.

Štúdie s dvojčatami obchádzajú prekážky predošlého výskumu

Prechádzajúce štúdie spájajúce marihuanu s poklesom kognitívnych funkcií, ako sú strata pamäti a nízke IQ, analyzovali len časovú „momentku“, vysvetlil štatistik Nicholas Jackson z University of Southern California v Los Angeles, hlavný autor štúdie.

Nebolo tak možné určiť, čo bolo skôr – či užívanie drog, alebo pokles kognitívnych funkcií.

Aby sa vyhli týmto prekážkam, začali vedci skúmať veľkú skupinu mladistvých užívateľov drog v priebehu času. Prvá štúdia zistila významný pokles IQ u silných užívateľov marihuany vo veku 13 až 18 rokov oproti tým, ktorí ju do veku 18 rokov užívali zriedka, alebo vôbec nie.

Autori štúdie však priznali, že zabudli vziať do úvahy ďalšie faktory, ktoré mohli prispieť k zníženiu IQ, ako sú rodinné prostredie mladistvých, alebo to, či odišli zo školy.

Účinným spôsobom riešenia tohto problému sú štúdie s jednovaječnými dvojčatami. V nedávnej štúdii vedci posudzovali 789 dvojíc mladistvých dvojčiat, ktoré sa zapojili do štúdie vo veku 9 až 11 rokov.

Počas 10 rokov vedecký tím vykonal päť inteligenčných testov a dôverných prieskumov o užívaní marihuany, liekov na báze opiátov, kokaínu a opíjaní sa.

Hoci užívatelia marihuany strácali okolo 4 IQ bodov, to isté sa dialo aj ich abstinujúcim dvojčatám.

„Naše zistenia nás vedú k presvedčeniu, že tento ´ďalší faktor´ sa vzťahuje k niečomu zo spoločného prostredia dvojčiat, do ktorého patrí domov, škola a rovesníci,“ povedal Jackson.

Prírodná liečba osteoartritídy

Navyše, dvojčatá, ktoré uviedli každodenné užívanie marihuany po dobu šesť a viac mesiacov, nevykazovali žiadne zmeny IQ v porovnaní s mladistvými, ktorí vyskúšali marihuanu menej než 30 ráz.

„Ide o jasný náznak, že marihuana je nepravdepodobnou príčinou akéhokoľvek poklesu IQ,“ povedala doktorandka z Curranovej laboratória Claire Mokryzová.

Kanabinoidy z marihuany naopak opravujú a vytvárajú nové mozgové bunky

Iné štúdie v skutočnosti naznačujú, že marihuana dokáže vlastne kognitívny výkon mozgu zlepšovať.

Jeden z najnovších objavov ohľadom kanbinoidov, triedy chemických zložiek, obsiahnutých v marihuane, je ich schopnosť fungovať v mozgu ako antioxidant.

Podľa nemeckých výskumníkov sú kanabinoidy schopné odstraňovať a opravovať poškodené mozgové bunky.

Okrem toho tiež zvyšujú tvorbu nových mozgových buniek, čo je v rozpore s rokmi konvenčných predstáv o fungovaní mozgu.

Navyše, kanabinoidy podporujú mozgové mitochondrie, elektrárne energie, zodpovedné za správnu činnosť buniek.

Tieto objavy naznačujú, že kanabinoidy by sa mohli využívať na zmierňovanie mozgového zápalu, ktorý vedie k poklesu kognitívnych schopností, nervovému zlyhaniu a degenerácii mozgu.

Po zásobení týchto receptorov kanabinoidmi môžu byť pacienti schopní liečiť sa a zvrátiť mozgové poruchy, ako sú Alzheimerova, Parkinsonova a Huntingtonova choroba.

Zdravotných prínosov marihuany je čoraz viac. Autori štúdie však v žiadnom prípade nenabádajú, ani nepovzbudzujú adolescentov k jej fajčeniu.

„Neznamená to, že časté užívanie v období dospievania je bez problémov,“ povedal Jackson. „Zúfalo potrebujeme ďalší výskum o účinkoch, ktoré má marihuana na mozog.“

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Zdroj: health.news, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Ivan Paulička

    Mám parkinsona. Ako by som sa mohol dostať k marihuane?
    odpoveď prosím na môj mail
    Ďakujem

    • tak určite nie nejakou nelegálnou cestou, ak nechceš mať toho Parkinsona aj s právnymi paragrafmi ??

  2. Žiaľ, asi ani legálnou cestou. Z rovnakého dôvodu. Jedine vysťahovať sa kamsi dočerta, až do vyliečenia. Prípadne v biopredajni kúpiť konopné semeno (ak sa podarí na Slovensku zohnať také, ktoré je schopné naklíčiť), nasiať ho do neplastového kvetináča, ten dôsledne zo všetkých strán poprikrývať všetkým možným aj nemožným a modliť sa, aby nezavítala nevítaná návšteva.

Pridajte komentár

*