Štúdia zistila, že tieto 3 psychoaktívne látky neškodia. Naopak, duševné zdravie zlepšujú


Print Friendly, PDF & Email

Štúdia zistila, že tieto 3 psychoaktívne látky neškodia. Naopak, duševné zdravie zlepšujú

Nová štúdia, ktorá bola publikovaná v časopise Journal of Psychopharmacology zistila, že pri užívaní niektorých psychoaktívnych látok nedochádza k poškodzovaniu duševného zdravia či k zvyšovaniu rizika depresií.

Naopak, ich vplyv na naše zdravie sa ukazuje ako prospešný. O ktoré látky ide?

3 psychoaktívne látky, ktoré nám prospievajú

De o nasledovné látky:

  1. dietylamid kyseliny lysergovej (alebo LSD)
  2. psilocybín (huba)
  3. meskalín

V rámci tejto štúdie bolo zistené, že neexistujú žiadne významné prepojenia medzi celoživotným užívaním uvedených psychoaktívnych látok a zvýšenou pravdepodobnosťou vážnej úzkostnej poruchy, samovražedných myšlienok či pokusov o samovraždu a depresie.

Lekári, ktorí experimentujú s psilocybínom hlásia, že počas jeho užívania pozorovali u subjektoch vyvolávanie doposiaľ najsilnejších zaznamenaných vnemových zážitkov.

Dokonca ho prirovnávajú k pocitom, ako keď sa človeku narodí dieťa.

Už niekoľko rokov je známe, že psilocybín spôsobuje blahodarné osobnostné zmeny človeka, ako je napríklad väčšia otvorenosť, ktorá je spojená s fantáziou, umením a pocitmi veľkorysosti.

Túto štúdiu vykonala Univerzita Johna Hopkinsa v Baltimore.

Zistili, že dokonca už aj malé množstvo tejto huby môže viesť k pozitívnym zmenám osobnosti a to už v priebehu jedného roka.

Jej užívanie je spájané s väčšími úspechmi v živote“, uvádza Dr. Robin Carhart Harris, vedecký pracovník v oblasti psychoaktívnych látok.

Aké ďalšie pozitíva môže priniesť užívanie niektorých psychoaktívnych látok

Ako ďalej uvádza štúdia publikovaná v časopise Journal of Psychopharmacology:

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

„Je len ťažko zdôvodniteľné obhajovať zákaz niektorých psychoaktívnych látok.

Podobné zákazy sa často obhajujú tým, že je to potrebné v rámci ochrany verejného zdravia. Takýto argument však nie je vedecky podložený.“

Uvedená štúdia sa zmieňuje aj o tom, že vojna proti drogám stráca svoje opodstatnenie.

Je tomu tak preto, lebo mnohé vedecké dôkazy vyvracajú propagandistickú líniu, že tieto látky sú nebezpečné. Platí to rovnako napríklad aj u konope.

Štúdia tiež poukazuje na fakt, že niektoré psychoaktívne látky nie sú návykové a nespôsobujú žiadne iné nežiaduce účinky.

Výsledky takýchto štúdií nebudú pre mnohých prekvapujúce, pretože predstava, že užívanie psychoaktívnych látok spôsobuje duševnú labilitu je absurdná.

Záver

Podrobnejší výskum v tejto oblasti sa začal robiť až teraz, po dekádach zákazov, pretože podobný výskum sa doteraz považoval za nebezpečný.

A to aj napriek tomu, že už dávno existovali indície o rozpore medzi zaužívanými dogmami o nebezpečnosti niektorých takýchto látok a realitou.

V súčasnosti sa využívanie psychoaktívnych látok stáva novým hlavným prúdom v oblasti výskumu duševného zdravia a do úzadia sa dostávajú súčasné farmaceutické lieky s množstvom vážnych nežiaducich účinkov.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*