Korčok je vážna bezpečnostná hrozba. Z jeho vyhlásení je jasné, že by neváhal poslať slovenských synov zomierať na ukrajinský front. Preto sa nikdy nesmie stať prezidentom!

Dokáže očná gymnastika či joga zlepšiť zrak? Diskusia


Print Friendly, PDF & Email

Dokáže očná gymnastika či joga zlepšiť zrak? Diskusia

Jeden z našich čitateľov nás poprosil, či by sme na stránke neotvorili diskusiu k problematike očnej gymnastiky. Na danú tému sa totiž medzi ľuďmi i odbornou verejnosťou tradujú rozdielné názory.

Jední tvrdia, že dokáže vyliečiť krátko- či dlhozrakosť a zbaviť potreby nosiť okuliare, prípadne očné šošovky. Druhí zas tvrdia, že je to buď úplne neúčinné, alebo že dosiahnuté výsledky sú len dočasné.

Preto sa chceme spýtať vás, našich čitateľov na váš názor a skúsenosti. Tuto uvádzame email spomenutého čitateľa, nasledovaný našimi reakciami.

Budeme radi ak za článkom uvediete vlastné príspevky k tejto téme.

* * * * *

Dobrý deň,

Natrafil som na jednu zaujímavú tému:

Od 7. triedy nosím okuliare. Teraz vo veku 41 rokov mám -3,5 DPT. Napadlo mi, že spolužiak na VŠ skúšal očnú gymnastiku, tak som si našiel nejaké články a návody na túto tému.

Autori článkov tvrdia, že to funguje, očiari tvrdia, že to nefunguje a že jediným riešením sú okuliare/šošovky alebo laserová operácia.

Samozrejme dá sa pochopiť, že podporia to, na čom zarábajú. A hlavne bagatelizujú riziká laserovej operácie.

Ak aj niektorí z očiarov sú ochotní pripustiť, že očná gymnastika funguje, tak tvrdia, že má len krátkodobý efekt a že zrak sa potom opäť zhorší na úroveň pred začiatkom cvičenia.

Bolo by možné uverejniť na stránke badatel.net článok na túto tému vo forme výzvy, aby sa v diskusii prihlásili tí, ktorí si očnou gymnastikou naozaj dali do poriadku očnú vadu (krátkozrakosť, ďalekozrakosť)?

Ďakujem,
Martin

* * * * *

milý pán Martin,

Ďakujem za email.

Ja osobne som nosil okuliare od 2. triedy základnej školy a prestal som ich nosiť pred asi 5 rokmi po čítaní Dr. Batesa (viac informácií o jeho metóde nájdete TU) .

Žijem, píšem, čítam, šoférujem bez okuliarov. Pritom predtým nebolo možné, aby som okuliare dal dole z očí.

A to musím pripustiť, že som bol v cvičení nezodpovedný a hneď ako som začal vidieť dostatočne bez okuliarov, cvičiť sa mi odnechcelo – kvôli času…

P.S.

Mal som známu, čo mala doma v období dospievania mnoho stresu a v tom období začala aj horšie vidieť. Doktori predpísali okuliare, ktoré však odmietla. Po ukončení stresu sa jej zrak kompletne upravil.

Stres veľmi vplýva na krčnú chrbtici a zákonite teda aj na okolité nervstvo a svalstvo – vrátane očného.

Pekný večer!

* * * * *

Skúsenosť Bádateľa:

Dovolím si k tejto téme tiež pridať svojou troškou do mlyna, keďže tiež mám s okuliarmi vlastné skúsenosti.

Keď som mal približne 7 rokov, v rámci preventívnej prehliadky mi očiarka zistila vadu zraku.

Výsledok? Dioptrie plus 2,5 na jedno oko a 3 na druhé. Mojím rodičom sa to celé nejako nevidelo, keďže som dovtedy nemal žiadne problémy s čítaním alebo všeobecne učením.

Jediná vec bola, že po dlhšom čítaní sa mi rýchlejšie unavili oči, čo sa prejavovalo ich miernym začervenaním. Na schopnosť zaostrovania to však nemalo žiadny vplyv.

Pre istotu ma ešte mama vzala za známou očiarkou do nemocnice, nech to preverí. Výsledok potvrdený, dokonca ešte horší – dioptrie 3 a 4.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Tak teda diagnóza potvrdená, okuliarom som sa nevyhol. Ich nosenie však trvalo iba pár mesiacov.

Nie, neprevádzkoval som už vtedy túto stránku, taký uvedomelý som v tom čase ešte nebol 🙂 Vtedy internet dokonca ešte ani neexistoval… Jednoducho som okuliare nosiť odmietol.

Čo bolo teda tým dôvodom vzdoru?

Určite poznáte malé deti. Tí, čo nosia okuliare sú pre ne Okuliarnik indický a iné podobné zvieratká. Po pár mesiacoch nosenia som sa rozhodol, že už teda nechcem byť viac Okuliarnikom indickým a okuliare som nosiť prestal.

Nepomohli ani naliehania rodičov a vyhrážky učiteliek. Okuliare som viac na oči nedal.

Vlastná tvrdohlavosť vyhrala. Niečo z nej mi zrejme ostalo aj do dospelosti… Tej dnes zrejme vďačím za to, že môj zrak je v pohode, bez nutnosti nosenia okuliarov.

Mojim pôvodným odmietnutím sa celá záležitosť neuzavrela.

Určite to poznáte – ak raz máte v zdravotnej karte, že máte nosiť okuliare, tak ste doživotne okuliarnik. Pri každej nasledujúcej lekárskej prehliadke sa táto téma vracala znova a znova.

Preventívne prehliadky počas celej základnej školy, pred nástupom na strednú i vysokú. Pri odvodoch na vojenskej správe. Pri robení vodičského preukazu, dokonca tri krát – na malú motorku, na veľkú motorku i auto.

Pri všetkých týchto prehliadkach si na mňa dva-krát tak dôsledne vždy posvietili, či naozaj vidím.

Testovali a testovali… Musel som čítať písmenka zľava doprava, zprava doľava, i náhodne povyberané. To ak by som náhodou mal dobrú pamäť, naučil sa ich naspamäť a potom už len recitoval.

Každé testovanie však dopadlo v môj prospech. Nikto mi ich znova nenanútil, ani nepodmienil zdravotnú spôsobilosť pre vedenie motorového vozidla.

Odporúčam tiež: Prírodná liečba zhoršeného zraku

Ponaučenia

Z môjho príbehu vyplývajú dve ponaučenia:

1. Telo sa (takmer) vždy prispôsobí novým podmienkam

Ak aj náhodou problémy s očami skutočne existujú, neznamená to, že je sú nevratné. Osobne som očnú gymnastiku necvičil, veď vtedy o nej veľa ľudí ani len nepočulo.

Podľa môjho názoru tu však úlohu zohrala iná vec. Deti sa vyvíjajú, rastú, vrátane hlavy, očných jamôk či očných svalov.

Oko, tak ako každý iný orgán, či živočích v prírode sa prispôsobuje svojmu okoliu. Keď máte málo svalovej hmoty a začnete ťažko manuálne pracovať, svaly dorastú. Na tom je založená kulturistika.

Keď sa začnete naťahovať a ohýbať, časom bude vaše telo flexibilné. Na tom je založená gymnastika.

U očí je to rovnaké – ak nevidíte ostro a ste ako dieťa nútení čítať, oko sa napokon prispôsobí. Veď napokon celé telo je v štádiu rastu.

Ak si však nasadíte okuliare, oko zrazu vidí ostro a nemá potrebu sa prispôsobovať. Je to rovnaké ako keby ste mali zdvíhať ťažké 50 kilové vrece na ktoré vám pripnú veľký balón, ktorý to vrece spraví 10 kilovým.

Dorastú rovnaké svaly tomu kto zdvíha 10 kíl a tomu, kto zdvíha 50 kíl? Samozrejme, že nie. Telo akceptuje novú realitu. Či už sú to 10 kilové vrecia alebo dioptrie číslo 4 na vašich očiach.

To všetko je samozrejme len vlastná skúsenosť a záver vyvodený z pozorovania a logického uvažovania.

2. Čo sa raz do záznamov dostane, ostane tam už naveky

V mojom prípade som problém vyriešil jednoducho:

a) Svoju zdravotnú kartu som si pred rokmi vzal od vysokoškolskej lekárky a založil ju doma do šuplíka. Nikoho nemajú čo zaujímať moje horúčky, či ovčie kiahne spred 100 rokov.

Tak dobre, 100 rokov to ešte nebude. Každopádne tie údaje sú tak staré, že naozaj nemá žiadny význam ich tam donekonečna skladovať, aby sa vám v tom kde-kto hrabal.

b) K novej lekárke či lekárovi som sa odvtedy nenahlásil, takže tú kartu nemá odo mňa ani kto pýtať, hehe.

Zaregistroval som ešte jednu pozoruhodnú vec. Odkedy som prestal k lekárom chodiť, ani raz som ich za dlhé roky nepotreboval. Predtým to bolo aj niekoľko krát do roka.

Naozaj zvláštna zhoda náhod…

Samozrejme, nevravím, že každý by si mal vziať kartu od lekára a viac k nim nechodiť. Niekedy sa môžu zísť aj oni. Aj keď vo väčšine prípadov sú zbytoční, no občas aj motyka vystrelí a aj konvenčný lekár vie byť užitočný.

Týka sa to zopár diagnostických okolností, vyšetrení krvi, či odhalení napríklad zápalu v uchu.

Raz som už v jednom článku tento príklad spomínal – do ucha si človek sám nevidí. Vtedy sa zíde lekár s tým jeho takým kukátkom so svetielkom na jeho konci.

Záver

Tak, toto boli naše skúsenosti. Aké sú tie vaše?

Pomohla vám očná gymnastika, prípadne očná jóga ako sa zvykne niekedy tiež označovať? Napíšte nám v komentároch.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Ja som mala na vyske kedysi kamaratku,ktora mi porozpravala jej osobny pripad so svojim hendikepom z detsva, ona totiz skulila a nosila okuliare. Neskor ovplyvnena nazorom kamarata zacala s ocnou gymnastikou a jej oci sa uplne napravili, prestala skulit a nepotrebovala okuliare.

  • operacia oci

   Biba to sa neda takto generalnen napisat. to je silne individualne. to ako ked clovek riesi zvazuje operaciu oci a su ludia ktori to potvrdia ze „chod do toho“ a zas opak ktori ti povedia ze „neries to“. Ti ktorim to pomohlo ja uplne jasne ze budu obhajovat to co im pomohlo. Ale suhrnne gymnastika oci je pre mna to iste ako cvicenie celeho tela, nezamietam ho, je potrebne ako kazdodenna rozcvicka a podobne…

  • Ahoj 🙂

   Mam podobny problem, uz cvicim jogu 3 mesiace, verim tomu, ze to na 100 percent pomoze, ale zaujimalo by ma, ako dlho cvicila tuto ocnu jogu…dakujem za odpoved

 2. Pôvodne som nemal v úmysle vstupovať do diskusie, ale myslím si, že ak už niekto je ochotný podeliť sa so skúsenosťami, mohol by napísať nielen všeobecne, či mu cvičenie pomohlo alebo nepomohlo, ale aj upresniť svoju odpoveď podľa nasledujúcich otázok, ak je to možné:
  1. koľko ste mali dioptrií pred začatím cvičenia a koľko máte teraz
  2. ako dlho trvalo, kým ste pocítili prvú zmenu k lepšiemu
  3. ako dlho trvalo, kým ste dosiahli zlepšenie ostrosti videnia na terajšiu úroveň
  4. ktorý cvik sa vám zdá najúčinnejší (rozhýbanie okohybných svalov, cvičenie akomodácie alebo iný)
  5. ak sa vám zdá, že vám očná gymnastika nijako nepomohla alebo dokonca uškodila, uveďte aj to
  6. ak ste očný lekár a viete o potvrdenom prípade zlepšenia ostrosti videnia očnou gymnastikou, nebojte sa prispieť do diskusie, hoci aj anonymne
  Ďakujem

 3. Ja som sice ziadne ocne cvicenia nepraktizovala, ale fakt je,ze sa mi dioptrie nezhorsili uz asi 15 rokov, mam -1,5 a -1,0. Ale ked sa da, skladam okuliare dole, teda nosim ich len na von, ked soferujem. Nepouzivam ich ani pri praci s PC. Mozno to „pomohlo“, neviem…

 4. Pred 2 rokmi mi zistili sivý zákal, s ktorým som mala ísť o rok na odporučenie očného lekára na operáciu. Nosila som t.č. už 18 rokov okuliare /ďalekozrakosť/- každé 2 roky silnejšie – pravé oko 5,5 dioptrie, ľavé oko 3,5/. Mala som predpísané dioptrie aj na krátkozrakosť, ktoré som si nevybrala, ale na šoférovanie som nosila okuliare určené na ďalekozrakosť. Cez tieto silné dioptrie som však už nevidela čítať knihu.
  Pred 2 rokmi som začala cvičiť podľa Norbekova, pretože sa veľmi bojím operácií, o rezaní oka nehovoriac. Momentálne cvičím podľa tejto knihy, kde sú cviky na všetky očné vady, šedý a zelený zákal, astigmatizmus, krátko aj ďalekozrakosť, stránka uloz to cz, link:
  http://www.ulozto.cz/xzhKZd5/jak-lepe-videt-bez-bryli-a-kontaktnich-cocek-pdf
  pretože mi tieto cviky viac vyhovujú. Cvičím každé ráno na krčnú chrbticu, 2 minúty, a na oči – 30 minút a aj poobede na oči asi 20 minút. Už 2 roky. Knihu som posunula pred týždňom pani so zeleným zákalom. Taktiež som spočiatku pila /a pijem dodnes/ čaje od p. Feješa /bylinkáreň Vitalita, Grosslingova, Bratislava/ na čistenie, /detoxikáciu – obličkový, žalúdkový a 7 bylinkový/ ktoré mi pomohli pri šedom zákale. Dnes nemám po šedom zákale ani stopy. Oči sa mi veľmi pomaly zlepšujú. Nenosím vôbec okuliare, no ešte musím trocha zaostrovať /prižmurovať oči/, oči sa mi zlepšujú, veľmi pomaly. Isto preto, lebo som si zničila oči dlhoročným nosením stále silnejších okuliarov. Budem cvičiť dovtedy, kým nebudem vidieť úplne ostro. Môžem už čítať knihy. A ešte chcem upozorniť na dôležitú skutočnosť, ktorá má vplyv na moje pomalé /2 ročné/ zlepšovanie – denná práca na PC 8-9 hod. denne, som totiž účtovníčka. nika

 5. Pre vsetkych zaujemcov prirodzeneho zlepsovania zraku odporucam skvelu knihu od Jacoba Libermana Dobry zrak bez bryli. Po precitani tejto knihy som uplne prestala nosit okuliare (kratkozrakost -4,5 dioptrie obidve oci)
  Okuliare som predtym nosila cca 18 rokov. Teraz ich nenosim vobec (okrem soferovania) uz vyse roka a mam dioptrie -2,5. V beznom zivote som si uz na to zvykla a moje oci sa postupne prisposobuju a zlepsuju. Cviky nerobim ziadne ale snazim sa vedome vyuzivat periferne vidie (v okuliaroch obmedzene) a ucit oci ich prirodzeneho pohybu. (v okuliaroch su strnule) Uzivam aj rozne vyzivove doplnky, caje a pod na posilnenie zraku (rakytnik, goji, cucoriedka… a pod v roznych formach) Stale sa snazim nachadzat priciny zhorsenia zraku (duchovne) a vedome sa snazim o zlepsenie. Ako pise Nika, zlepsovanie zraku suvisi aj s tym ako oci namahame. Tiez pracujem vela na pocitaci, ale bez okuliarov. Citim ze zrak funguje ovela lepsie ak oci pozeraju cely den do dialky prirodzene. Kratke vzdialenosti ako pocitac oci velmi namahaju. Kazdy den ma tesi, ze dokazem fungovat bez okuliarov, niekedy mam celkom jasne zablesky uplne ostreho a jasneho videnia, v sere je to tazsie. Ale citim ze moje oci opat ozivaju a prisposobuju sa. 18 rocne nosenie okuliarov sa neda zmenit zo dna na den. Treba byt trpezlivy a pokorny. Nenosenie okliarov si uplne vychutnam v dazdi, snehu, pri sporte, v prirode… A to co nevidim az tak ostro mi vlastne ani nechyba 🙂

 6. Očné cviky boli na SK po prvý krát zverejnené SRozhlasom v r. 1967, a na požiadanie zaslané poslucháčovi.
  Očné cvičenia sú zaujímavé, je o nich viacero kníh a je viacero metód. Historicky sa uvádza, že ich používali aj japonskí samurajovia, keď potrebovali odstrániť očnú únavu. Moje skúsenosti sú tieto:
  – vyžadujú si pravidelnosť a s tým sú u niekoho problémy,
  – ako bolo vyššie povedané strabizmus sa dá odstrániť už v detstve, používajú sa odskúšané techniky cvičenia,
  – poruchy iné je nemožné dlhodobo odstrániť, dajú sa zmierniť a spomaliť,
  – pomáhajú zlepšiť zrak, ale trvale očnú poruchu neodstánia,

  Sú aj iné možnosti náhrady dioptrických okuliarov založené na rovnakom fyzikálnom princípe – dierované okuliare. Ich nevýhodou je, že sú na prvý pohľad viditeľné (sú čierne), zužujú zorné pole, teda sú nevhodné pre vodičov. Videnie cez ne nie je také pohodlné ako cez sklené okuliare, treba si na ne zvyknúť, mne osobne sa spočiatku krútila hlava (teda povedal by som, že som mal závrate) ale po čase sa to odstránilo.

 7. Ešte chcem pridať veľmi dôležitý moment. Okrem denného cvičenia musíme byť presvedčení, že oči sa nám zlepšia a vyliečia, je to isté na 100 % Musíme si v duchu opakovať: dnes vidím lepšie, aj nahlas. To zn. že naša psychika musí byť pozitívne naladená, aj keď cvičíme 2 roky a viac. Keď robíme na PC, treba si dávať po polhodine prestávky alebo si priložiť dlane na oči na chvíľu – dlane uzdravujú, je v nich uzdravujúca energia.
  Každý jeden autor kníh o zlepšení zraku a zahodení okuliarov vychádza totiž z reálneho faktu: keď sme sa narodili, náš zrak bol v detstve ostrý /až na výnimky/, zhoršoval sa nám postupne. Čiže my si musíme začať rozcvičiť ochabnuté očné svaly denným cvičením /očné svaly sú totiž skrátené a zdeformované pobývaním vo väzení za sklami okuliarov, kde sú oči bez pohybu. Preto sa nám zhoršila aj krčná chrbtica – nepohybujeme pri pozeraní totiž očami a krkom, ale pri pozeraní sa za niečím alebo na niečo sa otáčame celým telom s okuliarmi na nose. Keď nám merajú v optike ohnisko – stred – fokus, tak berú vzdialenosť presne do stredu skiel, a preto sa za okuliarmi snažíme pozerať cez stred bez pohnutia oka.
  Dr. Norbekov píše, že človek s dioptriami 20 vidí ostro, že sním cvičil a vyliečil sa. Keď sa zrak úplne opraví treba ešte cvičiť 40 dní aby sa ustálil. Neverím tomu, že oči sa pokazia. Naše telo je totiž samouzdraviteľné. Ak tomu uveríme, zažijeme zázraky. A ja v zázraky verím, pretože sa dejú všade okolo nás. Nika. Len treba pevnú vôľu, trpezlivosť a treba bojovať. Keď sa vzdáme a budeme hľadať vo všetkom negatíva, radšej sa do toho ani nepúšťajme.

 8. Více než 60 % Američanů má problémy s očima. Skla mají být léčivými prostředky. Ve skutečnosti zrak oslabují! Takovým nemocným lze pomoci oční gymnastikou a přirozenou životosprávou!

  Rakovina je dcerou hrnce na vaření, říká Atherov.
  Vařená mrtvá strava ve zcela nesprávných kombinacích v žaludku a ve střevech vyvolává kvasné a hnilobné procesy!
  Nemůžeš očekávat, že budeš mít zdravé tělo a že nahromaděné jedy ho opustí, když po celých 24 hodin necháš na své trávicí orgány působit mrtvou vařenou stravu a nedostatečnou tělesnou prací vyvoláš nepravidelnou stolici.

  /Wandmaker – Co vam doktori nereknou (pdf; internet)/

  • lol lekno
   vacsie hluposti som uz davno necital to by sme uz mali vsetci lezat v hrobe

   • Reinhard, vieš napísať aj niečo zmysluplné ako stále odsudzovať názory iných?! Ty nemáš absolútne žiadne vedomie,ak vôbec vieš čo to znamená. Všeobecne je známe, že zdravá ŽIVÁ strava je veľmi nápomocná a pomáha pri nie jednej chorobe. Zatiaľ čo mŕtva teda hocijako tepelne upravená strava Ti nedodáva žiadne živiny, nie je pre telo prospešná.

    Čo sa týka očnej gymnastiky určite to má niečo do seba a veľa ľuďom to pomáha. Neznamená to úplne každému ale to záleží od typu a závažnosti ochorenia.

    Takže Reinhard predtým ako vypustíš zo seba svoj svetaborný názor skús si prečítať nejaké odborné články zhodnotiť všetky kladné a záporné stránky danej problematiky a hlavne sa riaď podľa svojho vedomia (to Ti napovie čo je správne a čo nie) samozrejme ak nejaké máš.

    • ty si laskavo nastuduj biochemiu a metabolizmus ako taky a snad sa tu vsetkym trocha otvoria oci
     rozne procesy v tele neovplyvnis aj keby sa na hlavu postavis maximalne ich vies ciastocne korigovat a ak si myslsi ze som tupec tak si to mysli tvoj nazor ma prd zaujima
     veskere travenie v creve a v zaludku prebieha za pomoci enzymov a mas pravdu nie je je jedno ci je strava varena alebo nie – lebo varena strava sa travi podstatne lahsie ci uz ide o maso alebo zeleninu
     a tie tvoje hnilobne procesy budu v creve prebiehat vzdy nech uz robis co robis lebo to je prirodzene, avsak ak ich chces udrzovat na rozumnej miere tak obmedz sacharidy na minimum
     ale ked si myslis ze ti ta ziva strava pomoze nech sa paci ale vedz ze v zelenine nic neni okrem vody a vlakniny – tam su absolutne minimalne mnozstva inych zivin a dnes uz viac chemickych latok nez tych tvojich zivich veci
     s tou zeleninovou akoze zdravou stravou je to jeden velky podvod
     ja som zastanca low carb/paleo stravy ale nikomu ju nevnucujem lebo to nema zmysel- vsak ked niekomu poviem aby zral mast tak sa bud zhrozene pozera alebo sa smeje – taki su dnes ludia zmagoreni neprijmu nic nove ziadny iny pohlad na vec
     ja som nad biochemiou stravil stovky hodin a mam len dve doporucenia
     -obmedz sacharidy na minimum
     -prijmi denne okolo 5 – 6000 kJ energie
     vitariani tieto dve zasady vacsinou dodrzia mimovolne a preto sa im dari – aj ked nie vzdy
     no ked chces skutocne ziviny tak jedz vajcia, syry, maso a dalsie zivocisne produkty s minimom sacharidov – tam to vsetko je – zelenina je len na okrasu

     • Reinhard Ty a Tvoje názory sú stratené, nedokážeš zo svojho miesta posunúť ani o milimeter. Diskusia s Tebou nemá žiadny význam, je to len strata času. Čas a pravdu si zaslúžia ľudia, ktorí dokážu objektívne myslieť a chápať, žiaľ Tebe tento dar chýba. Skús si pozrieť v televízii napr. futbal, markízu, stv 1, stv 2, pustiť si nejakú bezduchú západnú hudbu atď. Osobne si myslím, že Ty takýto život aj žiješ.

     • http://www.paleolit.sk/
      ked neveris studuj, clovek co pise tieto stranky vie o com hovori vsetko si mozes overit – studie su dostupne na nete
      biochemia neklame vsetko to tak proste funguje len si to precitaj a natlac si to do tej makovicky
      a lekari? neviem ci o tom vedia ale nikde sa o tom nehovori napriek tomu ze to je evidentne len z precitania par knih o metabolizme
      dr Kwasniewski – optimalni dieta – googli, hladaj tento clovek lieci za pomoci tejto diety uz skoro 30 rokov cukrovku, srdcovo-cievne ochorenia a autoimunitne ochorenia a myslite si ze ho niekto nieked pocuval? vsetko je utajene nikde ani zmienka ani sa poriadne nedozvies ze nieco take existuje
      ketogenna dieta – pouziva sa viac ako 60 rokov na liecbu epilepsie
      a lekar ked ti nameria ketony v moci dobre ze ti uz umrtny list nezacne vypisovat
      ale ma to vobec zmysel niekoho presvedcovat ked uz 100 rokov media hlasaju presny opak?
      ludia z rodiny placu ze maju vysoke cholesteroly ale ani len neskusia, neveria tak ma to zmysel?
      Ty ma nepresvedcis o svojej pravde a ani ja teba o mojej tak naco sa hadat?

 9. Myslela som, že sa diskutuje o očných cvikoch….

 10. Bez okuliarov od nového roku

  Tak takto si ja dobíjam baterky.

  Posielam komplet, čo som si stiahol v decembri 2013 na nete. Začalo to prezretím tohto videa

  https://www.youtube.com/watch?v=DK9WhOFdUP8

  Nasledovnú skvelú gymnastiku treba podľa Norbekova denne cvičíť až do uzdravenia. Potom stačí udržiavať, nezaspať na vavrínoch. Toto mám v mobile, cvičím s predcvičiteľom.

  http://www.youtube.com/watch?v=bhpcZyQPDh8

  Tu je to zhustene v kocke

  http://www.youtube.com/watch?v=ueP157AfXF4

  Skvelá vizualizácia pre ozdravenie vnútorných orgánov. Doporučujem večer. Mám to v mobile.

  http://www.youtube.com/watch?v=hnVpkEuIdbo

  Animácia gymnastiky

  http://www.youtube.com/watch?v=pjnMgshSBCI http://www.youtube.com/watch?v=OtHoZTd4Re0 http://www.youtube.com/watch?v=Il9rZwCJUz8 http://www.youtube.com/watch?v=fKJPcEU6gKo

  Masáž očí

  http://www.youtube.com/watch?v=UFkVqYQddZ4

  Knižky od Norbekova treba preštudovať. V Čechách boli z ruštiny preložené dve. Jak se zbavit brýlí a druhá Tréning tela a ducha

  http://uloz.to/hledej/?q=norbekov

  Dobré rady mi pomohli aj od preloženej poľskej knižky

  http://uloz.to/hledej?q=Grellova

  Dobré sú i platené stránky, zaplatil som si ich, niečo mi to dalo

  http://www.cvikyprooci.cz/

  Na mne to zafungovalo. Okuliare 2 dioptrie už nenosím. Cvičím denne
  Pekný deň

 11. Ja cvičím očnú jogu už asi 20 rokov, každý deň. Nikdy som nenosila okuliare, ale cvičím ju preto, lebo každý sval potrebuje pohyb, aby nezlenivel. Naučil ma ju kolega, ktorému očná joga zlepšila zrak o niekoľko dioptrií. Mám takmer 60 rokov a stále nenosím okuliare, čítam bez problémov. Všetky moje kamarátky už majú na čítanie okuliare, niektoré už od 50. Ja stále nič a dúfam, že ani potrebovať nebudem.

 12. Tato tema ma velmi zaujala, ale vsetci pisu o tom ako nenosili okuliare a zacai cvicit.
  Ja som na rozhodnutie este nemala pravo – rozhodli rodicia, vlastne skor moj otec. Zabiehali mi oci a jemu odporucili nech ma daju na operaciu. Boli aj protesty proti tomu – starka, mama – ale otec povedal… a bolo. Vtedy som mala 8 rokov a velmi som plakala, lebo som tam nechcela ist.
  Ale k veci, velmi sa chcem zbavit okuliarov – na druhu (laserovu) operaciu nepojdem ani za nic – moja ocna doktorka mi povelada v slabej chvili, ked som sa jej na tieto operacie pytala – „keby ste boli moja dcera, tak vam to zakazem…“. Co na to dodat…
  Bojim sa toho ze uz mam oci mechanicky poskodene operaciou a neviem ci cvikmi od Norbekova a dalsich zaberu.
  Pozna niekto niekoho , kto bol na operacii oci a potom si zlepsil oci cvikmi??
  Dakujem za akekolvek info a motivaciu. 🙂

 13. Mne očná jóga veľmi nepomáhala, alebo som bola málo trpezlivá. Ja som videla zmeny až keď som začala užívať vitamíny na lepší zrak ocutein ginkgo až potom som cítila zmeny hlavne čo sa týka unavených opuchnutých očí ktoré som mávala.

 14. očná jóga je super ale netreba sa na ňu výlučne spoliehať 🙂 ja som používala obklady na oči, kvapkala kvapky a ešte užívala raz do pol roka vitamíny ocutein; pomaly ale isto moje oči prestali byť večne unavené suché a zápaly, ktoré som mávala odišli 🙂

 15. Áno pomohlo, podľa odporúčaní Norbekova (Ako sa zbaviť okuliarov). Mala som -3,75 a -3,25 a astigmatizmus 0,75. Po dvoch mesiacoch: -1,25 obe oči a astigmatizmus 0,25.

 16. Dezomezolenivezo

  @Shaiy – Norbekov pouziva liecbu zraku iba ako metaforu. V knihe hovoril napr. aj o odstraneni jaziev po popalenach 3. stupna – co je vraj nemozne. Popaleniny od lasera su len slaby odvar oproti tomu aj ked samozrejme sa jedna o iny organ – organ oka, a som si isty, ze mnohy budu nesuhlasit a dovod preco necvicit bude vzdy s vami. Otec to myslel dobre, skor si dajte pozor nech to sama neaplikujete dalej, aj na nom….

  Vzdy som sice videl perfektne, ale mam osobnu skusenost s 2-ma blizkymi ludmi, co cvicili Norbekova, a absolutne im nepomohol. (Ak ste hladali dovod, preco je ocna gymnastika strata casu, uz ho mate, jeeej :-), a odporucil by som sa na to uplne vykaslat, naco samych seba trapit no nie?)

  Podla mojho nazoru to vsak nepochopili a je to aj dobre…. tak samozrejme im to nepomohlo. (Cez nich som sa k nemu dostal ja a, budem uprimny, uplne ma dostal a neviem sa na jeho tvorbu uzpozerat objektivne (asi podobne ako je to s nami „iovcami“, apple for ever)….)

  Nepriatelov je viacero, nebudem menovat doplnte si sem co chcete.

  Rad by som doplnil jednu vec, cosa tyka liekov a roznych „zazrakov“ tazko povedat, sam som mal moznost si cez rozne agentury platit „ohlasy“ na roznych forach na nami predavane produkty a preto som absolutne presvedceny, ze podobna prax je uplne bezna – preto pozor aj na diskusiu.
  A nie nieje to v ziadnom pripade demonizacia liekov.

  No jo Norbekov je cesta pre silnych ludi co sa kriticky dokazu nielen pozriet na svoj zivot, len malo komu je dane ho pochopit a nieco sa naucit, a to je aj dobre. Poklada sa autor tohot zvasto-komentu za silneho cloveka? You better bet your a**.

  Uz rozmyslam preco toto vobec pisem a naco to bude dobre (mini recenzia norbekova?)….

  Nuz posledna vec. Dakujem pan Norbekov a prajem vsetkym vela uspechov a zdravia (co je zdravie a naco by vam bolo, pfche), naostatok co budete robit ked sa vyliecite? 🙂

  Pisal to asi blazon O_o , 😎

 17. neviem, či tu už dal niekto link na gymnastiku očí podľa Norbekova?
  Skúšala som to cvičiť a zistila som, že mám tie svaly na očiach dosť ochabnuté 🙁
  Takže na YT: Гимнастика для глаз по Норбекову

Pridajte komentár

*