Určite choďte voliť v eurovoľbách a pomôžte odstaviť vlastizradných progresívnych fašistov, ktorí už 6 mesiacov nerobia nič iné, len v Bruseli šíria lži a kydajú na Slovensko, aby nám zastavili eurofondy!

Sprievodca spomalenia starnutia: Čo jesť a čo robiť, aby ste udržali telo mladé


Print Friendly, PDF & Email

Základný sprievodca pre spomalenie starnutia

Čoraz väčší počet štúdií zisťuje, že to, čo jete, ako často a koľko toho zjete môže mať vplyv na kvalitu a dĺžku života. Obzvlášť zaujímavé bolo obmedzenie príjmu kalórií.

Výskumníci ukázali, že o 40% menej kalórií než obvyklá strava má pozitívny účinok na choroby, markery veku a dokonca aj na dĺžku života.

Zdá sa byť teda jasné, že kvalita a kvantita jedla, ktoré jeme, má veľký vplyv nielen na naše zdravie, ale aj na naše starnutie.

Pre prirodzené spomalenie starnutia robte nasledujúce jednoduché kroky.

Strava pre prirodzené spomalenie starnutia

1. Vitamíny B6/B12

Pre zníženie kortizolu a zvýšenie hladín sérotonínu, chemickej látky, pomáhajúcej zmierňovať depresiu a úzkosť, užívajte denne  vitamín B6 a tiež vitamín B12.

2. Brokolica

Brokolica obsahuje veľké množstvo izotiokyanátov, zložky potláčajúcej rakovinu. Izotiokyanáty fungujú tak, že zapínajú gény bojujúce proti rakovine a vypínajú ostatné, ktoré ochorenie živia.

Na využitie zdravotných prínosov tejto zeleniny vôbec nemusíte jesť veľa. Štúdie dokazujú, že muži, ktorí jedia týždenne zhruba jednu štandardnú porciu hlúbovej zeleniny (brokolica či karfiol), majú nižšie riziko rakoviny prostaty.

3. Levanduľa

Levanduľa, prírodný uvoľňujúci prostriedok, pomáha udržiavať stabilné hladiny kortizolu a úžasne vonia.

Tento esenciálny olej používajte do kúpeľa, alebo si ho naneste na tvár a telo, prípadne si vrecko so sušeným kvetom vložte pod vankúš.

4. Čaje

Zelený čaj, biely čas, čaj oolong, rooibos a čierny čaj obsahujú antioxidanty zvané polyfenoly, ktoré chránia vaše bunky pred poškodením voľnými radikálmi.

5. Voľne žijúce ryby

Poskytujú protizápalové omega-3 mastné kyseliny pre spomalenie starnutia.

Divoký aljašský losos obsahuje vysoké hladiny vitamínu D a astaxantínu, účinných antioxidantov pomáhajúcich bojovať s príznakmi starnutia.

6. Srvátková bielkovina

Najlepší spôsob pre zvýšenie a udržanie vašich hladín GSH (glutatiónu) je zabezpečiť, aby vaša strava obsahovala potraviny (ako sú srvátka, ale aj vajcia) bohaté na sírové aminokyseliny, ktoré vaše bunky potrebujú na syntézu glutatiónu.

Dokázalo sa, že taká strava zvyšuje vo vašom tele obsah uvedeného antioxidantu. O glutatióne je známe, že zlepšuje integritu telomérov, čo sú zväzky DNA nachádzajúce sa v každej bunke, ktoré sa vekom skracujú.

Výskumníci majú podozrenie, že sa tak deje kvôli poškodzovaniu voľnými radikálmi.

V mutáciách DNA hrajú úlohu voľné radikály a existuje dôkaz, že mutácie vo vašich telomérach môžu spôsobiť, že sa z nich pri delení buniek strácajú väčšie než obvyklé kusy.

7. Zelená listová zelenina

Dôležité živiny na podporu zdravia kostí, očí, a dokonca aj na predchádzanie rakovine, poskytujú kel, repa, cvikla a špenát.

Spirulina zabezpečuje vysoké hladiny antioxidantov, vrátane polyfenolov. Tento superantioxidant je mocnou zbraňou proti predčasnému starnutiu.

8. Kadidlo

Skvelými liekmi proti starnutiu sú esenciálne oleje ako kadidlo, myrha a santal. Majú veľa antioxidantov a obsahujú zložky, ktoré prirodzene vylaďujú hormóny a znižujú poškodzovanie buniek.

Na spomalenie starnutie užívajte denne dve kvapky kadidla (živice stromu Boswellia) rozpustené vo vode. Môžete tiež užívať domáce prírodné sérum proti starnutiu pred spaním. Určite sa však predtým poraďte so svojím lekárom.

9. Čučoriedky

Čučoriedky majú nízky obsah cukru, aj tak je však najlepšie jesť ich s mierou, aby vám nevyskočili hladiny inzulínu.

Štúdia, uverejnená Tuftsovou univerzitou ukázala, že antokyaníny (pigmenty, ktoré im dodávajú ich tmavú farbu) v čučoriedkach zrejme bojujú s oxidačným stresom.

Zbohom vysoký krvný tlak

Oxidačný stres je jedna z hlavných príčin starnutia. Antokyaníny tiež pomáhajú vášmu mozgu s vytváraním dopamínu, chemickej látky, ktorá je dôležitá pre koordináciu, fungovanie pamäte a vašu náladu.

Ako so všetkým ovocím a zeleninou, snažte sa kupovať tie organické. Silné liečivé a chorobám predchádzajúce vlastnosti majú aj iné druhy bobuľového ovocia, ako sú čerešne, acai, černice, jahody a brusnice.

Kroky, ako sa vyhnúť starnutiu

1. Prestaňte piť sladené nealkoholické nápoje

Všetky koly, či už diétne alebo bežné, obsahujú fosfáty, alebo kyselinu fosforovú, slabú kyselinu, ktorá môže viesť k problémom so srdcom a obličkami, strate svalstva a osteoporóze. Môžu tiež spustiť zrýchlené starnutie.

Štúdia, uverejnená v časopise FASEB zistila, že vysoké hodnoty fosfátov, nachádzajúce sa v nealkoholických nápojoch spôsobujú, že laboratórne potkany hynú o celých päť týždňov skôr než potkany, ktorých strava mala normálne hladiny fosfátov.

2. Používajte menej mejkapu a inej kozmetiky

Štúdia z roku 2013, publikovaná v časopise Environmental Health Perspectives, zistila, že parabény, chemické látky, bežne používané v kozmetických výrobkoch a liekoch, pôsobia ako disruptory hormónu estrogén, čím uvádzajú normálnu ženskú plodnosť do procesu predčasného starnutia.

Ženy, ktoré mali v moči vyššie hladiny parabénov, zažívali zmeny vo fungovaní vaječníkov a tiež zrýchlené dozrievanie vajíčok.

Ak chcete nájsť bezpečnejšie kozmetické prípravky a ohodnotiť tie, ktoré už používate, navštívte túto kozmetickú databázu (v angličtine).

3. Dajte stop cukru

Celoživotné nadmerné oddávanie sa cukru sa môže nakoniec prejaviť na vašej tvári vo forme predčasných vrások.

Páchateľom je prirodzený proces zvaný glykácia, pri ktorom sa cukor vo vašom krvnom riečisku viaže na bielkoviny, aby vytvoril škodlivé nové molekuly, nazývané koncové produkty pokročilej glykácie, ironicky známych pod skratkou AGE.

Konzumácia väčšieho množstva cukru – či už priamo pridaných cukrov ako sú plné lyžičky, ktoré si každé ráno pridávate do kávy, alebo cukry, ukrývajúce sa v dressingu vášho „zdravého“ šalátu a jogurtovej tyčinke – spôsobuje tvorbu molekúl AGE a ničenie vedľajších bielkovín.

Najzraniteľnejšie na poškodenie sú bielkovinové vlákna kolagén a elastín, udržujúce pevnosť a elastickosť vašej kože.

Po poškodení sa tieto vlákna menia z pružných a odolných na suché a krehké, čo vedie k vráskam a ovísaniu.

Podľa štúdie, publikovanej v časopise British Journal of Dermatology, sa tieto s vekom súvisiace zmeny začínajú vo veku okolo 35 rokov a potom rýchlo pribúdajú.

4. Prestaňte fajčiť

Cigaretový dym je jeden z vôbec najsilnejších produktov spôsobujúcich starnutie, vďaka svojim 4 000 potenciálne jedovatým látkam.

Chronické vystavovanie sa tomuto dymu sa spája s množstvom s vekom súvisiacich ochorení, ako sú tvrdnutie artérií, pľúcna fibróza a iné choroby.

5. Nenahrádzajte cigarety e-cigaretami

Odolajte pokušeniu nahradiť klasické cigarety používaním elektronických cigariet. Tieto aerosolové zariadenia skúma americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) z dôvodu rozličných  zdravotných hrozieb.

E-cigarety často šíria benzén, čo je rovnaká zložka prispievajúca k starnutiu, aká sa uvoľňuje z tých najvoňavejších sviečok.

V aerosoloch z e-cigeriet boli nájdené aj karcinogény a toxíny ovplyvňujúce reprodukciu, ako sú formaldehyd, olovo, kadmium a nikel.

6. Prestaňte páliť vonné sviečky

Výskumníci z časopisu Trendy molekulárnej medicíny zistili niekoľko pravdepodobných „gerontogénov“, faktorov prostredia urýchľujúcich proces starnutia. A vaša obľúbená vonná sviečka môže spôsobovať, že starnete rýchlejšie, než je normálne.

Pri pálení vonných sviečok z parafínu alebo sójového vosku v uzavretých priestoroch sa uvoľňujú rozličné rakovinotvorné, starnutie urýchľujúce chemické látky, ako sú benzén (označovaný za gerontogén) a toluén.

Väčšina vonných sviečok sa vyrába z parafínového vosku, do ktorého sa pridávajú syntetické vône. Parafín aj vône pochádzajú z ropy.

Toxické sviečkové sadze môžu zotrvávať v celom vašom dome po dlhú dobu, môžu sa dokonca akumulovať vo vašom vzduchovom filtri.

Keď pálite sviečky, ubezpečte sa, že sú vyrobené zo 100-percentného včelieho vosku, vybavené pre oveľa čistejšie horenie bavlnenými knôtmi.

Zbohom vysoký krvný tlak

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Keď pálite sviečky, ubezpečte sa, že sú vyrobené zo 100-percentného včelieho vosku, vybavené pre oveľa čistejšie horenie bavlnenými knôtmi.

    Poradí niekto kde ich kúpiť?

  2. Alkohol?????

Pridajte komentár

*