Ako si prírodne vyliečiť štítnu žľazu za 90 dní a zbaviť sa potreby užívania liekov? Viac info tu

Šokujúca štúdia: Elektronická cigareta istej značky ničí až 85 % buniek v ústach


Šokujúca štúdia: Elektronická cigareta značky Vapor ničí 85 % buniek v ústach

Elektronické cigarety sú mnohými vnímané ako účinná pomoc pri odvykaní od fajčenia a mnohé štúdie naznačujú, že sú preukázateľne menej škodlivé pre zdravie než bežné cigarety.

Nová štúdia však tvrdí, že používanie týchto zariadení so sebou prináša mnohé riziká. Už len ich samotné používanie môže zvyšovať riziko ochorení ústnej dutiny.

Prírodná liečba osteoartritídy

Štúdia, ktorá bola publikovaná v časopise PLOS One, odhaľuje, že výpary, ktoré produkujú elektronické cigarety obsahujú toxické zlúčeniny a nanočastice, ktoré neskôr zničia vonkajšie kožné bunky v ústach.

Výskumníci pod vedením Dr. Shena Huoma, ktorý pôsobí ako profesor orálnej biológie na Kalifornskej univerzite v Los Angeles (UCLA), k svojim záverom dospeli na základe analýzy účinkov výparov elektronických cigariet na bunkové kultúry. K zisteniam dospeli na základe testov, realizovaných v laboratóriách.

Bunkové kultúry boli zozbierané z hornej vrstvy ústnej dutiny, konkrétne z tej oblasti úst, ktorá sa nachádza za zubami a medzi ďasnami.

Použitím zariadenia, ktoré generuje výpary elektronických cigariet simulovali podmienky, vznikajúce vtedy, keď ľudia fajčia elektronické cigarety. Výskumníci vyhodnotili látky prítomné vo výparoch a merali koncentrácie častíc týchto látok.

Okrem toho výskumný tím vystavil bunkové kultúry výparom dvoch značiek náplní elektronických cigariet. Doba vystavenia výparom trvala 24 hodín a počas toho boli sledované účinky výparov na ústnu dutinu.

Výpary elektronických cigariet zničili až 85 % buniek ústnej dutiny

Podľa zistení vedcov, popri nikotíne a mentole sa produkovali aj výpary, ktoré obsahovali kovy, oxid kremičitý a uhlíkové nanočastice. Koncentrácia týchto látok závisí od značky a príchute náplne, ktorou sa naplní elektronická cigareta.

Pri posudzovaní účinkov výparov elektronických cigariet na bunkové kultúry, ktoré sú prítomné v ústnej dutine, bolo zistené, že výpary znižujú hladiny glutatiónu v bunkách.

Ten je dôležitým antioxidantom, chrániacim bunky pred poškodením. Dôsledkom pôsobenia výparov z elektronickej cigarety značky Vapor bolo zničených približne 85 % buniek.

Vzhľadom na rastúcu popularitu elektronických cigariet po celom svete sa vedci domnievajú, že ich zistenia môžu významne ovplyvniť ľudské zdravie.

Podľa údajov Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) sa v období rokov 2011-2012 viac než zdvojnásobilo používanie elektronických cigariet medzi študentmi základných a stredných škôl v USA a v roku 2014 viac ako pätina dospelých, ktorí v súčasnosti fajčia, vyhlásila, že fajčí aj elektronické cigarety.

Zbohom vysoký krvný tlak

Zatiaľ čo veľa štúdií naznačilo, že elektronické cigarety sú účinným nástrojom na odvykanie od fajčenia, negatívne zdravotné dôsledky týchto pomôcok zostali neobjasnené.

Dr. Hu a jeho kolegovia tvrdia, že výskum zdravotných rizík súvisiacich s používaním elektronických cigariet bol obmedzený, najmä pokiaľ ide o účinky, ktoré môžu tieto zariadenia mať na zdravotný stav ústnej dutiny.

Zvyšovanie informovanosti verejnosti o zdravotných rizikách, ktoré predstavujú elektronické cigarety

Realizovanie štúdií na ľudských účastníkoch je potrebné kvôli tomu, aby sa dali potvrdiť zistenia výskumníkov. Ich výsledky totiž naznačujú, že použitie elektronických cigariet môže zvýšiť riziko vzniku ochorení ústnej dutiny.

„Elektronická cigareta vytvára aerosóly, ktoré pozostávajú z nanočastíc a obsahujú malé množstvo chemikálií, ktoré môžu zapríčiňovať, že v ústnej dutine človeka sa ako dôsledok objaví toxikologický produkt.

Vzhľadom na rastúcu popularitu elektronických cigariet medzi bežnou populáciou sa vynára naliehavá potreba toho, aby došlo k popísaniu charakteristík aerosolov, ktoré sú produktom spaľovania náplne elektronických cigariet a k posúdeniu biologických rizík, ktoré predstavujú voči perorálnym epiteliálnym bunkám.“

Na základe získaných zistení výskumníci vyzývajú poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, aby zvýšili informovanosť verejnosti o možných zdravotných rizikách, ktoré by mohli predstavovať elektronické cigarety.

Výskumný tím v súčasnosti plánuje uskutočniť testovanie na ľuďoch. Výsledky, ktoré sa získajú, budú ďalej hodnotiť za účelom objasnenia vplyvu fajčenia elektronických cigariet na zdravie ústnej dutiny.

Dr. Hu sa k tomu vyjadril nasledovne:

„Malá, ale dôležitá časť pacientov zubných kliník na UCLA fajčila elektronické cigarety.

Údaje, ktoré sme o ich zdravotnom stave zozbierali, nám poskytnú dostatočné zdroje informácií na to, aby sme mohli s nimi pracovať pri vypracovaní našich plánovaných štúdií.

Našou nádejou je vyvinúť skríningový model, ktorý pomôže predpovedať úroveň toxicity elektronických cigariet, aby sme mohli zabezpečiť lepšiu informovanosť spotrebiteľov.“

Prírodná liečba osteoartritídy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Zvědavka

    A co ty cigarety IQOS – velkej hit – prý lepší než elektronický ???

  2. Elektronické cigerety pouzivam 6 rokov. Podľa tejto „štúdie“ by som už nemal mať ďasná a pol hlavy. Kto platí tieto štúdie?
    Bádateľ by sa nemal snažiť za každú cenu uverejniť jeden článok denne. Radšej uverejniť každý týždeň 2-3 kvalitné články a držať si úroveň.

  3. INHALÁTOR

    Nič šokujúce. Vlastne nepovedali nič… Len to, že nevedia, skúmajú, ale majú dostatok vedomostí… A o tom je aj tento článok… Klesá počet fajčiarov klasických cigariet, alebo spotrebné dane pre štát, alebo je menej chorých, alebo ktorá lobby je silnejšia…?

  4. Chudáci fajčiary – úbožiaci

  5. pipilangstrupf

    Je velmi zaujimave,ze este pred elektronickymi cigaretami sa ludia naparovali ked boli prechladeny a ziadnemu hlava neodpadla. Tearz sa maju radsej napchavat terom a ostatnym hmojom , aby ochoreli na rakovinu a stat este popri tom riadne zarobil….

Pridajte komentár

*