Skutočný dôvod, prečo ruská vláda zakázala používanie akýchkoľvek GMO plodín pri výrobe potravín


Print Friendly, PDF & Email

Skutočný dôvod, prečo ruská vláda zakázala používanie akýchkoľvek GMO plodín pri výrobe potravín

Rusko práve oznámilo prevratný krok v boji proti GMO (geneticky modifikovaným) potravinám spoločnosti Monsanto, pri ktorom úplne zakazuje používanie geneticky modifikovaných zložiek vo výrobe potravín.

Inými slovami, Rusko len zvýraznilo cestu okolo označovania GMO a zastavilo používanie všetkých GMO, ktoré by inak vstúpili do dodávky potravín prostredníctvom vytvorenia balených potravín (a pestovanie geneticky modifikovaných plodín).

Vicepremiér Arkady Dvorkovich počas medzinárodnej konferencii o biotechnológiách uviedol:

„Pokiaľ ide o geneticky modifikované organizmy, prijali sme rozhodnutie, že nepoužijeme žiadne GMO v potravinárskej výrobe.“

Ide o odvážny krok zo strany ruskej vlády, ktorý nanovo podnietil celosvetovú diskusiu o geneticky modifikovaných organizmoch a účasti spoločnosti Monsanto na zásobovaní potravinami.

Na to tiež nadväzuje veľmi diskutované zistenie Svetovej zdravotníckej organizácie, že glyfosát, ktorý je základom herbicídu Roundup je „pravdepodobne karcinogénny“.

Pokiaľ by toto zistenie vykonali napríklad Spojené štáty americké, znamenalo by to úplnú zmenu potravinárskeho spracovateľského priemyslu.

Ale v Rusku integrácia GMO plodín nie je na rovnakej úrovni ako v USA alebo inde vo svete.

Prírodná liečba osteoartritídy

Vieme, že v USA je viac ako 90 % základných plodín ako kukurica geneticky modifikovaných, súčasne s 94 % sójových bôbov a 94 % bavlny.

Zákaz GMO pri výrobe potravín by radikálne zmenil celé zásobovanie potravinami.

Rusko však patrí medzi krajiny, ktoré sú viac naklonené k revolúcii v otázke používania GMO plodín.

Ako ruská spravodajská televízna sieť RT ďalej uvádza:

Podľa oficiálnych štatistík sa podiel GMO plodín v ruskom potravinárskom priemysle znížil z 12 % na 0,01 % za posledných 10 rokov a v súčasnosti v krajine existuje len 57 registrovaných potravinových výrobkov obsahujúcich GMO plodiny.

Zákon ustanovujúci povinnú registráciu GMO výrobkov, ktoré by mohli mať vplyv na životné prostredie, nadobudne svoju platnosť v polovici roka 2017.

Ruský prezident Vladimir Putin verí, že dokáže udržať GMO plodiny mimo krajiny, a to dokonca aj v súlade so Svetovou obchodnou organizáciou (WTO).

Na minulom stretnutí členov Rady Ruskej federácie vyhlásil:

Musíme správne skonštruovať našu prácu tak, aby nebola v rozpore s našimi záväzkami podľa WTO. I napriek tomu máme legitímne metódy a nástroje na ochranu nášho vlastného trhu a predovšetkým všetkých našich občanov.

Myslíte si, že budeme niekedy vidieť niečo také aj v USA či Európe?

Liečba osteoporózy

Spracoval: Badatel.net, Zdroj: organicandhealthy.org

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. nemyslím si , že je to možné u nás i v celé Evropě , jako v Rusku – myslím si, že o tom si můžeme jen nechat zdát !

  2. ružena cunová

    závidím Rusom takého múdreho prezidenta a práve preto,že je taký múdry,všetci z EU, ho potierajú,škoda,že není náš prezident

  3. V Amerike je zisk na prvom mieste.
    U nás je zdravie prvoradé a preto sa divím, že EU koketuje s obchodnou zmluvou s USA. To by bola predsa samovražda.

  4. Odhliadnuc od témy, nech mi nikto nehovorí, že tento článok vznikol v slovenčine. To nemáte niekoho, kto by to skontroloval? Dá sa tomu rozumieť, ale niektoré výrazy sú doslova hotentótske. „prevratný krok, PRI ktorom úplne zakazuje“, „Rusko len ZVÝRAZNILO CESTU okolo označovania GMO a zastavilo používanie „, „skonštruovať našu prácu“. Alebo to nechápem a ide o rozvoj slovenského jazyka?

  5. Skutočný dôvod, prečo ruská vláda zakázala používanie akýchkoľvek GMO plodín pri výrobe potravín – to je názov článku. Lenže v článku samotnom nie je o dôvode ani slovo. Aký je ten dôvod?

  6. Rusko má veľké šťastie-svojho múdreho prezidenta, ktorý má svoj zdravý úsudok a to v mnohých oblastiach. Po oboznámení sa s jeho názormi si ho veľmi vážim.

Pridajte komentár

*