Ako prestať absorbovať negatívnu energiu druhých ľudí


Print Friendly, PDF & Email

negativna-energia-druhych

Sympatia je schopnosť cítiť súcit s inými. Empatia ide ešte o krok ďalej.

Keď je človek empatický, tak to znamená, že je nielen schopný zaznamenať emócie druhých, ale že ich dokáže vnímať aj ako svoje vlastné.

Často sa stáva, že empatickí ľudia absorbujú príliš veľa bolesti a utrpenia zo svojho okolia. To ich potom emocionálne ubíja a blokuje ich schopnosť fungovať na vyššej úrovni.

Ak ste boli spolu v jednej miestnosti s negatívnym človekom, potom určite viete, ako hmotné boli jeho emócie. Cítite, ako sa jeho či jej ťažoba na vás valí a vy máte ťažkosti udržať hlavu vzpriamene.

Naučiť sa brániť tomuto typu toxickej energie je preto veľmi dôležitá zručnosť pre život. Váš emocionálny stav vás totiž ovplyvňuje mentálne, psychicky aj duševne.

Tuto nasleduje 5 spôsobov, ako prestať absorbovať negativitu iných ľudí.

1. Nepokúšajte sa ľuďom ulahodiť

Ak sa niekto na vás sťažuje, ohovára vás alebo o vás inak nepekne rozpráva, neberte to osobne a nelipnite na tom, aby vás začal mať rád. To by vás len zatiahlo ešte hlbšie do jeho alebo jej negativity a urobilo vás energeticky a emocionálne závislými na ich názore.

Buďte súcitní sami so sebou a zmierte sa s tým, že nie každý vás bude mať rád. A to je úplne v poriadku.

Každý z nás máme rozdielne personality a iné veci, ktoré máme radi a ktoré nie. To vytvára pre každého z nás rozdielne životné zážitky.

Ukážte lásku najprv voči sebe. Bude to pôsobiť ako ochranné pole okolo vás a zabráni, aby názory iných ľudí vám odčerpávali energiu.

2. Vedzte, kedy povedať nie

Ak k vám domov príde hosť, dovolíte mu nevyzuť špinavé topánky a rozniesť blato po kobercoch? Alebo ho požiadate, aby si očistil topánky, prípadne sa vyzul predtým, než vstúpi do vášho osobného priestoru?

Čo ak by ste ho pozvali raz na večeru a on sa potom sám pozýval po zvyšok mesiaca? A čo ak by naliehal, že sa chce vyspať na vašom gauči, aby si ušetril cestu domov?

Byť veľkorysým je skvelé, no existuje tenká deliaca čiara, o ktorej je nutné si byť vedomý, aby vás iní nezneužívali.

Neakceptuje žiadne vozenie sa zadarmo na vašich pleciach, ľudí čo na všetko hovoria nie, ani emocionálnych upírov za hranicou, ktorú považujete za akceptovateľnú. Vytýčte hranice a trvajte na ich dodržiavaní!

Je to váš život. Vaše telo, priestor a osobný čas sú sväté chrámy, preto si dobre rozmyslite, ktorým ľuďom umožníte do nich vstúpiť.

Nie je nič zlé na tom, ak poviete niekomu „nie“ tak často, ako cítite, že je to potrebné. Dajte druhým jasne najavo, čo sú vaše štandardy ešte predtým, než ich vpustíte do svojho života.

Prírodná liečba osteoartritídy

3. Prestaňte kŕmiť príšeru

Vyššie som spomenul pojem „emocionálny upír“. Ide o parazitické osobnosti, ktoré sa doslova živia na vašej pozornosti a prívetivosti. Súčasne vás ale veľmi vyčerpávajú.

Investovať čas a emócie do týchto ľudí sa môže síce spočiatku vyplácať, no na koniec sa tak či tak ocitnete vyčerpaní z energie a mnohé ich problémy zostanú stále nevyriešené.

Títo ľudia sú smädní po vašej láske. Nikdy ich však nedokážete uspokojiť, pretože sa sami rozhodli zostať v roli obete.

Tým, ktorí to potrebujú, môžete ponúknuť vašu podporu, byť načúvajúcim uchom pre priateľa či neznámeho človeka. Snažte sa však identifikovať moment, kedy vaše snahy začínajú byť zbytočné alebo keď ich prosby o pomoc vyznievajú skôr ako dožadovanie sa pozornosti.

Nie je vašou povinnosťou riešiť problémy druhých ľudí a to zvlášť vtedy, ak oni v skutočnosti nechcú svoje problémy vyriešiť. Oni chcú byť ľutovaní.

Je zdravé vedieť, kedy je lepšie vycúvať! Keď cítite, že sú vaše zdroje vyčerpávané, ponúknite vaše sympatie a opustite danú situáciu. Nie je nič zlé na odmietnutí podieľať sa na dráme niekoho iného.

4. Návrat k prírode

Niekedy všetko, čo naozaj potrebujete, je oddych od druhých ľudí. Ich chaotické energie môže byť ťažké odladiť, preto si doprajte víkend, popoludnie, či dokonca len hodinu pre seba a choďte na nejaké pokojné miesto.

Nechajte vo svojej hlave hlasy prírody nahradiť hurhaj a chaos moderného sveta. Všimnite si jednoduchosť prírody, neexistenciu motívov a koexistenciu všetkých vecí – rastlín, zvierat a zeme.

Dýchajte zhlboka a meditujte. Sústreďte sa na naplnenie vášho tela čerstvým kyslíkom a pozdvihnutie svojho ducha.

Keď sa potom vrátite k vaším denným rutinám, budete sa cítiť čerství a menej náchylní absorbovať negativitu druhých.

5. Pamätajte na to, kto je zodpovedný za vás

Vy ste jediní zodpovední za to, ako sa cítite. Vy ste 100% zodpovední za to, čo necháte ovplyvňovať vaše myšlienky a emócie. Ak akákoľvek zložka vášho šťastia nie je v rovnováhe, ste to jedine vy, kto máte schopnosť to napraviť.

Vaše vnímanie samého seba je mocnejšie, než vnímanie kohokoľvek iného. To však len dovtedy, kým sa nerozhodnete vzdať sa ho a vyžadovať schválenie od niekoho druhého.

Keď sa raz rozhodnete byť zodpovední za svoje pocity, vymaníte sa z vplyvu ostatných. Keď ste si sebaistí v tom, kto ste a ako sa chcete cítiť, potom je pre druhých oveľa ťažšie vás vyviesť z rovnováhy.

Urobte zámerné rozhodnutia a ujmite sa kontroly nad pozitivitou vo svojom živote. Zvoľte si situácie, ktoré vám zvyšujú energiu a stretávajte sa iba s ľuďmi, ktorí len pridávajú k tomu, kým ste.

Majte sa dostatočne radi a povedzte „nie“ vždy, keď si to situácia vyžaduje. Opustite prostredie, ktoré neslúži vašim záujmom.

A pamätajte – vy ste zodpovední za svoje životné zážitky. Urobte si ich pre seba a urobte si ich fenomenálne.

Prírodná liečba osteoartritídy

Zdroj: How To Stop Absorbing Other People’s Negative Energy

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Skvely prispevok, len co ked mam takeho modernho vampira v rodine? …je to moja matka,ktora si uz od kedy ju poznam!!.. stazuje, na jej ako hovori „s*urveny zivot“ona ma vysava z enerie uz 20 rokov..lutujem ju, ale moze si z vecsa za to sama.Ludia ona ma rozbije za 5 min. pritom som v zivote „Polo Terminator“ :DD

  • už 20 rokov? ľutuješ ju a vieš, že si za to môže sama? Si dospelá, odíď a zariaď si život bez nej. Návštevy prežiješ.

  • mňa moja matka takto vysáva už 50 rokov… Tiež som jej chcela ulahodiť, vo všetkom výjsť v ústrety, montovala sa dokonca do môjho intímneho života – a keď som sa konečne vzoprela a povedala DOSŤ ! tak poštvala proti mne celú rodinu, otec sa so mnou rok nerozprával – ani chudák nevedel, prečo, tak ho zmanipulovala.Pôjdem na cintorín prv ako ona…

  • Chcela som prispieť, ale vidím, že všetko už bolo povedané. Tak aspoň takto.
   https://www.protiprudu.org/ako-spoznat-sociopata-medzi-nami/

 2. Ja mám presne takú istú,len ju vidím prichádzať a už som rozhodená /býva vo vedľajšom dome/ má všetky choroby,ktoré na svete existujú,všetko je celé zle,každý je nejakým spôsobom zlý,jej sa deje všetko zlo,nič pozitívne.Som z nej vždy vycucnutá a znechutená a napriek tomu vždy pomáham,vybavím,donesiem,upečiem navarím,ale ešte stále to nie je dosť dobre.Som blbá ,viem to ,ale keď je to moja matka,čo s ňou.Jej syn ju pošle do r… ,nadáva jej a ona je z neho celá namäkko.
  V bežnom živote som vraj normálna a pozitívna 🙂

  • anna, veď o tom je ten článok bod 3 Prestaň krmiť príšeru 🙂

  • Mám takú istú skúsenosť. Život s mojou matkou bol pre mňa peklom. Zlepšilo sa to, keď som jej začala hovoriť, čo si o nej myslím, a vždy keď som cítila, že sa ma pokúša zmanipulovať som začala hovoriť nie. Zo začiatku aj dvadsaťkrát. Bola to taká psychopatická hra. Zo 100% manipulácie sa to zmenšilo na 20%. Presne o toľko percent menej s ňou trávim čas. Nič iné nezaberá, len odstrihnúť alebo obmedziť styk. Vy si myslíte, že rozmýšľa ako vy, ale to je najväčšia chyba ktorú robíte. Skúste tento článok,možno vám pomôže: https://www.protiprudu.org/ako-spoznat-sociopata-medzi-nami/

 3. veľmi pekne napísané. prijala by som viacej podobných článkov.

 4. Ľudia mám problém. Zdá sa že som ten upír. Mám ex (Dobré dievča) ktoré som sklamal (Veľa krát – bol som mladý a sprostý ). Mame spolu dieta. Veľmi by som ju chcel získať späť no ona nechce. Som z toho nešťastný a kazim atmosféru všade kde sa nachádzam. Nechcem takto žiť. Neviem ako Z toho vykľučkovať

  • To bývalé Vaše děvče má rozum,po smutných zkušenostech nechce s Vámi nic mít,Proč si kazit život s někým tak nedospělým,zahleděným jen do sebe.Mladá žena se má mít možnost opřít o gentlemana a ne vedle sebe mít takovou fňuknu,jak jste Vy.
   Doporučuji,pokud ji máte ještě rád,dejte jí pokoj a neotravujte jí život.

 5. palo, ak si to uvedomuješ, je to fajn. Skús bod 4. možno ťa niečo napadne 🙂

 6. ospravedlňujem sa redakcii, autorovi článku, že som z toho urobila poradňu, ale poukázala som len na využitie výborného článku v praxi 🙂

 7. Všetkým, ktorých ničí vlastná mama. Je to o nastavení vo vašej hlave. Viď bod 5. Ak by vám to nešlo, čo sa dá predpokladať, odporúčam metódu RUŠ. Vygúglite si. Mám odskúšané. Mne moja mama tiež celý život do všetkého hovorila. Metóda RUŠ pomohla (na začiatok treba mať terapeuta, stojí to peniaze). Mne to po jedinom sedení začalo byť jedno a v dôsledku toho to moja mama prestala robiť.

 8. Ludia super, som rada, ze aj ostatným sa toto deje s vlastnou mamou. Moja je veľmi negatívne zalozena, dokaze znegovat veľmi veľa situacii, ludi, proste je to Robinson podla nej. Myslím, ze ma nikdy nepochválila, nepodporila, tiež iba ONA ONA A ONA, choroby, stavy, no ale raz je to moja MAMA, vychovala ma a myslím, že veľmi dobre 🙂
  Len mi je to často ľuto, že má jedine dieťa a takto zle k nemu sa chova! Ja našťastie taký rodič nie som.

  • Fuj! To neznelo veľmi pekne: som rada, ze aj ostatným sa toto deje ….
   Si si istá, ženie si taká istá? Ľudia vedia byť veľmi nekritickí….

 9. aljosa,
  ty sa tešíš,že sa aj ostatným toto deje s mamou? Ty im to praješ?? :-))) Viem,že to bolo blbo napísané,ale vyznelo to tak…:-)))

 10. Veľmi dobre viem ako to je to mať a žiť s matkou ktorá vám ničí život, existuje len ona a ešte moja sestra sú spolu silná dvojka voči mne. Matka ma len využíva a ako píše “ aljosa“ nepochváli, nepodporí. Ak niečo nie je podľa jej predstáv prichádza citové vydieranie formou ako tomu ja hovorím komédie. je to náhla choroba, nerozpráva sa , ignoruje, zazerá a pod. Kto to zažil asi vie o čom píšem. Veľakrát som si už hlavu búchala že sa odsťahujem ďaleko a stále stagnujem. Vrátiť čas všetko je inak, ale to sa nedá a treba myslieť dopredu, bojujem s tým ale je to ťažko, keď mama má pri svojom dieťaťu stáť a nie isť proti nemu. Dokonca mám pocit že ma vôbec nemá rada iba moju sestru. Mám dve deti ale viem že toto nikdy nebudem robiť aby som ničila život svojich detí. V kútiku duše závidím kto má dobrú mamu, ja som vždy po takej túžila ale bohužiaľ je to všetko inak 🙁

  • „mama má pri svojom dieťaťu stáť a nie isť proti nemu“…Tak toto je naivný názor, vďaka ktorému mnohí ľudia nevedia prijať realitu, že matka je monštrum. Pokiaľ si ani ty nepriznáš pravdu, bude ťa to trápiť do konca života. Ženy nie sú len matkami. Ženy sú aj zlé, falošné, zákerné, zlodejky, manipulátorky, vrahyne… To je fakt! Zober odvahu a pozri sa reálne na tvoj vzťah s matkou a neočakávaj zmenu z jej strany. Keby to vedela, urobí to už dávno! Ako matka mala fungovať do tvojich 18. Ak sa stále cítiš dieťaťom, ešte si nedospela!

  • Maria Valova

   Mila -eliza sasys ,viem o com pisete-moja nevesta ,,tyra svoje dieta od mala “ len preto ,ze sa nemoze s tym zmierit ,ze ma aj inych rada-ona sama velmi trpela v minulosti ako dieta,a teraz robi vsetko aby ,,ona bola stredobodom pozornostti“ ja som bola bezradna kvoli pokoju v rodine .az raz pri navsteve mojej vnucky u mna ,sa odvazila vnucka povedat svojim rodicom pravdu,ze aby zavolali policajtov ,socialny urad,ze domov nejde kym sa to nevyriesi,ze uz ma toho ,,tyrania dost“ma 15 rokov-samozrejme ,ze cela rodina jej verila ,stale pri neveste ,lebo ved ,,svokry “ su vsetky neprijemne atd. nikto neveril tie stresne zla a spravania co robila na svojom dietati-ale jej sestra -ktora to videla -velmi trpi-vseti si myslia ze ja som ju nahovorila aby sa tak spravala a povedala pravdu matke.Musim povedat,ze moje modlitby ,aby sa to zmenilo boli vyslisane -vnucka studuje-je silna -po tomto hroznom vystupe,zavladol pokoj ,medzi matkou a dcerou -rodina ,niektori clenovia sa mi ospravedlnili a dalej situaciu pozoruju–je to choroba nenavidiet svoje dieta-,nevesta sa leicit nechce-ale kontrola otca rodiny a tiez aj niektorych clenov rodiny ju brzdi v spravani-ja len verim ze sa vsetko obrati na dobre-ale to spravenie vnucky jej a tiez matke velmi pomohlo-k dobrej zmene .vynutit si lasku matky nie je mozne -ona trpela ako dieta-musi to sama poznat a cititpotrebu a lasku sa zmenit.Matka vas ma rada urcite -ale potrebuje cas prekonat svoje zazitky z detstva-len je nutne vela trpezlivosti ,ignorovat spravanie matky ,dat jej pocitit ze i napriek tomu ju mate radi-dat jej lasku -ktora Ju zmeni -ja verim !

 11. Zbezne som si precitala clanky,v ktorych sa opakuje staznost na mamu.Ja som mama tiez,zalezi mi na mojich detoch,viem byt kriticka,pre ne neprijemna…ale,
  dievcata,zabudli ste v clankoch spomenut svojich otcov,preco nenapisete,ze ich
  benevolentna energia prejde okolo vas a nic to s Vami nerobi?
  Skuste sa zamysliet pochopit mamy!

 12. Ste šťastná žena! Určite ste nezažili to, o čom tu hovoríme!

 13. To ja sa cítim teraz asi mesiac zradená, zneužitá, pošlapaná…. Len kvoli tomu, že som sa snažila pomocť sestre, aby na ulici nezostala – vyhodila ju dcera, nemá kde bývať, syn je kriminálnik – jej. Odhliadnuc od toho, že je to jej chyba, že má také zdravé vztahy v rodine som sa jej snažila pomocť aspoň v tom, aby si zabezpečila bývanie, udržala prácu a pod. Na to jej chýbali peniaze, tak so súhlasom rodiny sme jej požičali s tým, že nám ich vráti po mesiaci – hneď, jako dostane výplatu…. Bolo jej povedané, že peniaze sú len pre ňu, že nemá teraz na to, aby podporovala syna – okrem iného, je to dospelý člověk , 31 rokov. Nakoniec to vyšlo tak, že mi vynadala, pretože ona vie, jako sa má o seba postarať, ja ju nemám kontrolovať a teraz mám kvoli nej dlh, ktorý musím splatiť ja. Lebo keď sa niečo opýtam, tak ju kontrolujem a ona sa necíti slobodná. tak som si povedala: Nikdy viac, radšej každého zhodím zo schodov, ak po mne budú chcieť peniaze, pretože nie som Mikuláš.

 14. aj moja matka bola upir, ako moja babka, a otec. nicila mi zivot 15 r lebo som bola nutena obcas s nou byvat a nevedela som ze je upir. otec sa nastastie o mna nezaujima, nakolko je este horsi. az ked som si precitala knihu od g. malachova o upiroch, je to v knihe jak se zbavit parazitu, pochopila som co je zac, prestala som sa s nou rozpravat ked vyvolavala hadky nenechala som sa vyprovokovat lebo prave vtedy brala energiu ked som kricala al nieco zle povedala. nastalo peklo, nemala energiu, zurila, nadavala mi, vyhadzovala ma z domu. vzdy som sa modlila vtedy k Bohu o pomoc. asi tak po 3 mes sa to otocilo, zacala som ozivat a ona chradnut, do pol roka dostala mrtvicu a zomrela, pravdepodobne z nedostatku energie. ja kvitnem odvtedy ako ruzička. obcas mi chyba ale ked si spomeniem na to co robila, tak sa mi ulavilo ze zomrela. je to asi hnusne ale je to tak.

 15. Ďakujem za článok, ale čo ak sa neda od takého človeka ujsť? Je to moja šéfka, robota ma baví, ale len čo ju zbadám som vyčerpaná, nervózna. Nechcem kvôli nej meniť zamestnanie, ale nemôžem tráviť deň v jej blízkosti. Čo v takej situácii?

 16. ahojte taketo clanky citam rada-viem ze su ludia ktori saju energiu pretoze s takymi robim.ja sa chranim tak ze snazim sa byt nad vecou a ich reci a zmslanie vzdy obratit inym smerom akoby chceli-napr kazdy tu spomina matku-moja mama je taka aka je a tak ju aj beriem-presla tazkym zivotom kym nas 4 vychovala ked nam zomrel otec-ja som sa vydala a odisla som z domu a nemala som cas to nejak vnimat neskor si nasla partnera ktori bol pre nu vsetkym ale teraz je dva roky sama a snazi sa ma manipulovat ale ja to robim tym sposobom ze pridem porozpravam sa s nou a hlavne pocuvam ale popritom myslim na ine pretoze by ma tie jej reci trapili a tak ich beriem len tak okrajovo-

 17. dobre,vediet

 18. ahojte,ja mam dve nevesty a tie majú medzi sebou problém.Staršia nevesta závidí a neznáša mladšiu ba doslova ju nenávidí len preto že chodí do kostola a má dieťa a bola jedináčik.ta mladšia sa mi zdôverila že už nevládze ďalej že cíti aj na diaľku ako hu nenávidí,ako by jej do chrbta nožom pichala.Mne ako svokre to nerobí dobre a vždy sa mi pohorší zdravotný stav keď som pri staršej neveste.ako sa mám tomu brániť ja aj moja mladšia nevesta?Keď boli slobodné veľmi dobre si rozumeli ako náhle ostali švagriné tak sa to pokazilo.

 19. Vladimír Kuchárik

  Táto odpoveď je inteligentne a nádherne napísaná,
  je dôkazom,že medzi nami žijú aj ľudia ktorí sú na
  úrovni.odkaz pre Emiliana

Pridajte komentár

*