Pod otlakmi a kurími okami máme na mysli oblasti zhrubnutej kože, ktoré sa časom stanú bolestivé. Otlak je väčší a širší než kurie oko a má menej ohraničený okraj.
Kurie oko je zasa malá oblasť kože, ktorá zhrubla v dôsledku na ňu vyvíjaného tlaku. Jeho tvar je zhruba okrúhly a tlačí na hlbšie vrstvy kože.
Bolestivé môžu byť jak otlaky, tak aj kurie oká. V tomto texte uvádzame príčiny, príznaky a symptómy a tiež recept na svojpomocné liečenie otlakov a kurích ôk.
Príčiny
Otlaky a kurie oká sú zvyčajne spôsobované tlakom a trením. Podľa stránky Web MD zabíja tlak kožné bunky, po čom nasleduje vytvorenie tvrdého ochranného povrchu.
Rovnakým spôsobom vraj vznikajú mäkké kurie oká, zatiaľ čo tie tvrdé sa vytvárajú tam, kde pri ich vzniku nie je prítomný pot.
Príznaky a symptómy
Otlaky a kurie oká majú niekoľko symptómov, ako sú vyvýšenina na koži, hrubý a tvrdý kus kože a oblasť šupinatej a suchej kože. Podľa stránky Medicine Net môže tiež človek v postihnutej oblasti pociťovať bolesť alebo citlivosť.
Podľa Medical News Today k ďalším symptómom patria oblasti hrubej a tvrdej kože a tiež koža voskovitého vzhľadu.
Vyhľadať lekára je vraj potrebné vtedy, keď sa kurie oko či otlak zapália alebo začnú byť bolestivé; táto obava vzrastá u ľudí s cukrovkou, ktorí majú nedostatočný krvný obeh.
Domáca liečba
Na liečbu otlakov a kurích ôk je možné predpísať niektoré prostriedky, ako napríklad kyselinu salicylovú. Lieky, ktoré pomôžu zvládnuť tento stav, si však môžete pripraviť aj doma.
Cibuľa a ocot
Dvoma liekmi na otlaky a kurie oká sú cibuľa a ocot. Podľa časopisu Reader´S Digest stačí len zaliať v sklenej nádobke plátok cibule bielym octom a nechať ju počas dňa na teplom mieste.
Pred spaním sa potom cibuľa priloží na kurie oko. Aby počas spánku zostala na svojom mieste, je možné použiť obväz.
Liečba by sa mala opakovať každú noc, dokým sa kurie oko nebude dať ráno odstrániť.
Citrón
Na odstránenie otlakov a kurích ôk sa podľa Reader´s Digest dá použiť aj citrón. Podobne ako ocot, aj citrón je slabá kyselina, ktorá pomáha zmäkčiť a odstrániť mŕtve bunky kože.
Pripravuje sa nakrájaním kúskov citrónovej kôry o dĺžke asi dva a pol centimetra a širokých ako prst. Šupka sa priloží na kurie oko, zaistí náplasťou a na noc zakryje bielou bavlnenou ponožkou.
Liek sa môže užívať každú noc až do zmiznutia kurieho oka.
Sóda bikarbóna
Liekom na otlaky a kurie oká je aj jedlá sóda. Patrí medzi 10 najlepších domácich liekov a pôsobí ako prírodný odlupovací prostriedok, pomáhajúci odstraňovať odumretú kožu, pokrývajúcu kurie oko; čím napomáha uzdraveniu kože.
Podľa publikácie by sa mal pripravovať pridaním dvoch polievkových lyžíc sódy bikarbóny do lavóra s teplou vodou.
V roztoku sa potom máčajú chodidlá 10 až 15 minút a pre odstránenie odumretej kože sa postihnuté miesto vyšúcha pemzou.
Aspirín
Ďalším liekom na otlaky a kurie oká je aspirín. Podľa časopisu Best Health Magazine sa dá aspirín, známy aj ako kyselina salicylová, použiť ako prostriedok na zmäkčenie kurích ôk.
Treba rozdrviť päť aspirínov na jemný prášok, ktorý sa zmieša s polovicou polievkovej lyžice citrónovej šťavy a polovicou čajovej lyžičky vody.
Hmota sa potom nanesie na zhrubnutú kožu, ovinie kúskom plastového obalu a nahriatym uterákom. Po desiatich minútach sa obaly odstránia a uvoľnená koža sa zľahka ošúcha pemzou.
Otlaky a kurie oká môžu byť nevzhľadné a nepríjemné. Pre patričné posúdenie, naplánovanie, zákrok, lekárske poučenie a posúdenie výsledku je preto dôležité poradiť sa s lekárom.
Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Kurie oká nie su od malých topánok, mávajú ich aj ľudia s kvalitnou obuvou, alebo chodiaci v sandáloch, alebo aj na boso.
Na príčine sú problémy s močovými cestami
Nádchy sú zavinené rovnakým problémom ako kurie oká, močovými cestami, nie preto, že nenosíte šál.
Krčové žily nie su žilným problémom. To len na žilách v určitých miestach sa demonštrujú problémy iných orgánov, najčastejšie pečene, ľadvin a močového mechúra.
Krčivých žíl sa nezbavíte od operovaním, a keď aj, tak len krátkodobo. Vrátia sa. Treba liečiť iné orgány. Teda pečeň, ľadviny a močový mechúr s močovými cestami.
Praskanie žil a tvorba modrín nie je z prebytku cholesterolu. Je to naopak z jeho nedostatku, a opravíte to práve konzumáciou vajec, pokiaľ na ne máte chuť, alebo kožkou pečeného kurčaťa, aj keď to znie ako opak toho, čo nám hovorí biela medicína.
Krvný tlak vysoký, alebo nízky nie je spôsobený iba srdcom a žilami. Tlak je ovplyvnený tiež pečeňou (horný) a ľadvinami (dolný) Srdce a žily zmenou tlaku ale trpia, ako inak.