Podľa pediatrov potrebujú deti jednoduché hračky, nie iPady a elektroniku


Print Friendly, PDF & Email

Podľa pediatrov potrebujú deti jednoduché hračky, nie iPady a elektroniku

Americká akadémia pediatrov (AAP) vydala v decembri 2018 správu, v ktorej sa píše, že najväčšie prínosy pre deti v sebe predstavujú jednoduché hračky.

Varujú rodičov pred plnením škatule s hračkami blikajúcimi svetielkami a inými elektronickými zariadeniami.

Správa má názov „Výber vhodných hračiek pre malé deti v digitálnej ére“. Ponúka rodičom rady, ktoré hračky najviac prospejú vývoju ich detí. Správa sa zameriava na deti od narodenia až do školského veku.

Pri prechádzaní uličkou s hračkami v každom veľkom obchode môže byť náročné nevidieť všetky tie elektronické a digitálne hračky a hry, ktoré tam majú. Hoci tieto hračky môžu byť pre rodičov aj deti lákavé, AAP odporúča kupovať tie jednoduchšie.

„V priebehu rokov sa hračky vyvíjali a reklamy môžu v rodičoch zanechávať dojem, že hračky s virtuálnou alebo digitálne založenou platformou sú výchovnejšie,“ povedala Aleeya Healeyová, MD, FAAP, v tlačovom vyhlásení AAP.

Healeyová je hlavnou autorkou správy. Ďalej dodáva:

„Výskum nám hovorí, že najlepšie hračky nemusia byť blýskavé ani drahé, ani nemusia mať žiadnu aplikáciu. Jednoduchosť je v tomto prípade naozaj lepšia.“

Interakcia a imaginácia

Štúdia zdôrazňuje dôležitosť hry pre vývoj dieťaťa. „Hra je pre optimálny vývoj dieťaťa nevyhnutná, lebo prispieva ku kognitívnej, fyzickej, sociálnej a emocionálnej pohode detí a mládeže,“ píše sa v nej.

Autori štúdie tiež potvrdzujú, aké nesmierne dôležité je zapojenie detí do hry s ich rodičmi a opatrovateľmi. Hračky môžu tejto interakcii napomáhať.

„Najlepšie hračky sú tie, ktoré u rodičov a detí podporujú spoločnú hru, hranie sa na niečo a interakciu,“ uviedol v tlačovom vyhlásení Alan Mendelsohn, MD, FAAP, ktorý je spoluautorom správy a mimoriadnym profesorom na katedrách Pediatrie a Zdravia populácie na NYU Langone Health.

Podľa Mendelsohna, digitálne hračky rovnaké benefity neprinášajú.

Hoci sa na médiách založené hračky, ako sú videá, počítačové programy a audioknihy vyhlasujú za interaktívne a výchovne prospešné, podľa AAP sú tieto tvrdenia neopodstatnené.

Liečba osteoporózy

Mendelsohn uvádza:

„Tablet či monitor vám jednoducho rovnakú odmenu neposkytne.

A keď sa deti hrajú s rodičmi – nastáva skutočný zázrak, či už hrajú spolu s postavami hračiek, alebo si spoločne stavajú z kociek či skladajú puzzle.“

Odporúčania pre jednoduché hračky

Podľa správy AAP by tí, čo sa o deti starajú, mali vyhľadávať hračky, ktoré napomáhajú „kognitívnemu vývoju, jazykovým interakciám, symbolickej a predstieranej hre, sociálnym interakciám a fyzickej aktivite“.

Deti sa môžu zapájať do predstieranej hry s postavami hračiek, ako sú bábiky, zvieratá a figúrky. Môžu sa tiež hrať s objektmi hračiek, ako sú jedlá, vozidlá, nástroje a stavba.

Predstieranie môže deťom pomáhať naučiť sa používať slová „imitovať, opisovať a zvládať skutočné situácie a pocity“.

Ďalším aspektom vývoja dieťaťa, ktorý môžu uľahčiť hračky, je riešenie problémov.

Deti sa môžu hrať s kockami a kúskami puzzle, aby si rozvíjali svoje jemné motorické zručnosti, jazykové a kognitívne schopnosti, vedomie priestoru a prvé matematické zručnosti.

Toto je len niekoľko spôsobov, akými môžu jednoduché hračky napomáhať detskému vývoju a nejde o vyčerpávajúci zoznam.

Záver

Čo AAP najviac zdôrazňuje, je, že zručnosti detí sa najlepšie rozvíjajú vtedy, keď sa hrajú so svojimi rodičmi a inými opatrovníkmi. A tak si vyhrňte rukávy a uchopte nejaké hračkárske jedlo.

Pripravte sa zapojiť svoju vlastnú predstavivosť, aby ste svojmu dieťaťu pomohli rozvíjať tú jeho!

Prírodná liečba osteoartritídy

Zdroj: healthy-holistic-living.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*