Keď sa blíži mozgová mŕtvica, telo vyšle 6 varovných znamení. Neignorujte ich!


Print Friendly, PDF & Email

signaly-mrtvice

Podľa posledných štatistík sú mozgové mŕtvice hlavným faktorom invalidity u dospelých ľudí a štvrtou najčastejšou príčinou úmrtí.

Mozgová mŕtvica je podobný stav ako srdcový infarkt, akurát s tým rozdielom, že k nemu dochádza v mozgu.

V tomto článku podrobnejšie rozoberieme najčastejšie varovné signály, ktoré mozgovej mŕtvici predchádzajú.

Typy mozgovej mŕtvice

Najprv si ale vyjasníme pojmy. Existujú dva typy mozgových mŕtvic: ischemickáhemoragická.

Ischemická mŕtvica je najčastejšia a je spôsobená zúžením alebo zablokovaním cievy, ktorá privádza krv do mozgu. Výsledkom je ťažké nedokrvenie časti mozgu a jeho následné poškodenie.

Hemoragická mŕtvica je menej častá a spôsobuje ju roztrhnutie cievy a následné krvácanie do mozgu.

Je potrebné si uvedomiť, že správna identifikácia príznakov pred nadchádzajúcou mozgovou mŕtvicou je extrémne dôležitá, aby bolo možné včas vyhľadať lekársku pomoc.

Tá potom minimalizuje riziko smrti či invalidity a zároveň zlepšuje vyhliadky na vyliečenie.

Medicínski experti vysvetľujú, že príznaky mŕtvice sa môžu líšiť od človeka ku človeku a to v závislosti na type mŕtvice, postihnutej časti mozgu a rozsahu poškodenia. Väčšina z nich prichádza náhle.

Najčastejšie príznaky mŕtvice

Medzi najčastejšie a najbežnejšie príznaky prichádzajúcej alebo už prebiehajúcej mozgovej mŕtvice patria nasledovné:

 • Znecitlivenie ruky, nohy alebo tváre, zvyčajne len na jednej strane.
 • Problémy s chôdzou, strata rovnováhy a koordinácie.
 • Ťažkosti s rozprávaním a porozumením ostatných hovoriacich ľudí.

Na to, aby ste dokázali rozlíšiť, či sa naozaj jedná o príznaky mŕtvice, existujú užitočné diagnostické pomôcky.

V angličtine sa jednej takejto pomôcke hovorí metóda F.A.S.T. Uvedené písmená predstavujú začiatočné písmena pre slová: Face (tvár), Arms (ruky), Speach (reč) a Time (čas).

 • Tvár – Požiadajte osobu, aby sa usmiala a sledujte či jedna časť tváre pri tom neovísa.
 • Ruky – Požiadajte osobu, aby zodvihla obe ruky a sledujte, či jedna ruka pri tom nepadá dole.
 • Reč – Požiadajte osobu, aby zopakovala jednoduchú vetu a sledujte, či reč nie je nezrozumiteľná alebo inak divná.
 • Čas – Toto je extrémne dôležité, aby ste si pamätali: Záleží na každej minúte. Keď spozorujete niektorý z uvedených príznakov, okamžite volajte záchranku. Isté druhy liečby totiž fungujú len vtedy, ak sa poskytnú do 3 až 4 hodín od začiatku príznakov.

Ďalšie možné príznaky mozgovej mŕtvice

Vyššie uvedené signály sú síce najčastejšie sa vyskytujúce, no zďaleka nie jediné. Okrem nich sa môžu niekedy vyskytnúť aj tieto:

Prírodná liečba osteoartritídy

 • problémy s videním na jedno alebo obe oči
 • náhla silná bolesť hlavy bez zjavnej príčiny
 • závrate
 • kompletná paralýza

Nezabúdajte na to, že mozgová mŕtvica so svojimi príznakmi prichádza náhle.

Preto, ak sa u vás objaví jeden či viacero príznakov a trvajú niekoľko minút, tak nečakajte, či sa náhodou nezlepšia, ale ihneď vyhľadajte lekársku pomoc.

Okrem toho, je oveľa lepšie zavolať sanitku než sa pokúšať riadiť sám, prípadne niekto iný z rodiny auto do nemocnice. V sanitke totiž môžu záchranári začať so život zachraňujúcimi procedúrami.

Do nemocnice je lepšie ísť aj vtedy, keď príznaky sa zjavia len na chvíľu a potom pominú.

Môže sa totiž jednať o takzvané prechodné ischemické útoky, ktoré hrozia prerásť do plnohodnotnej mozgovej mŕtvice v budúcnosti.

Jemné rozdiely medzi mŕtvicou a migrénou

Existujú tiež jemné rozdiely medzi vyššie spomenutými prechodnými ischemickými útokmi a migrénou, ktorej sa občas môžu podobať.

Ide o tieto prípady:

 • príznaky mŕtvice sú náhle, kým migréna sa rozvíja postupne a potom sa rozšíri a zosilnie
 • pri migréne je možné vnímať aj ďalšie stimuly ako sú napríklad záblesky svetla alebo divné tvary
 • pri mŕtvici sa zvyčajne jedná o prejavy ako strata straku, sluchu, citu a sily v končatinách

Rizikové faktory mozgovej mŕtvice

Tak ako každé ochorenie, aj mozgová mŕtvica má svoje rizikové faktory, ktoré zvyšujú šance na jej výskyt.

Zvyčajne ide o vek nad 55 rokov, vysoký krvný tlak, fajčenie, cukrovka, ochorenia srdca, choroby krvi či rodinná história.

Záver

Aby ste predchádzali mozgovej mŕtvici, je dôležité kontrolovať vyššie spomenuté rizikové faktory.

Okrem toho je potrebné mať zdravú a pestrú stravu (ovocie, zelenina, orechy, semená), pravidelnú fyzickú aktivitu a udržiavanie primeranej telesnej váhy.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. A kým príde záchranka ,treba pichnúť ihlou do každého prsta na ruke a ešte aj 3x do ušných boltcov, aby vychádzali kvapky krvi, uvolní sa tym napätie v tele, mám to odskúšané a lekári iba krútili hlavou, že odkiaľ to mám….ale v dobrom.

  • Jaroslav D M

   Ano, provedl jsem anpichovani 3 mist tela po nekolikrate a mam zachraneny zivot pro nase male chlapce a o 35 roku mladsi manzelku, dnes moji „24/7 pourazove pomocnici“ po Policejnich „on Call- na objednavku“ -mnohonasobne brutalite kdy mne doslova srazili 8 policajtu na zem, skroutili ruce potrhly ramenni upony, hopsali po mne kopali, znicili Paterni Stimulacni implanty bez kterych bych nikdy nebyl schopen chodit za $120000… ano ve veku pristim mesici 78 roku, to ani neudelali fasiset neb komunisticka policie… Ja prezil nbekolik Nocnich a dennich Kobercovych bombasrovani a utoku letadel Mustang a Lighting a vicel atke hodne roztrhanych tel a ohorelych jako mely chlapec anbo to je prave tvar Kchazarskeho Imperializmu dnes se ZHN COVID-19, rouskama jako Goimove, az pobbvinnemu ockovani -Andelu smrti? A co jen „BLM“?
   projit dusenim pohotovostma az 14 hod v Coma… zastaveni na 2.5 min srdce a ja letos chcoi opet zacit lyzovat, jiz zacinam plavat s podperou krku … Jezddeit na kole nedam se „Ja pobedil“ Projit 2x rekonstrukcni operace ramen, bolestibvyma rehabilitaceme, dalsich 7 jinych rekonstrukcnich operaci v super v NYU Langone nemocnicich, a dalsi 3 az 4 mne jeste cekaji atd atd… nebot je to normalni u tech debilu NYPD narazili 4x oblicejem +1x leve casti hlavu a cele telo o policejni auto s cetnymi take zlomeninama… Srazit mne 3x na zem? Provedli vedecke az 5D totalni zasah!!! Od akcelearce, narazu az „Blasting“- vybusna enerhie Traumatu. Asi jsou zdrogovani, nebo jiz Humanoidi? Moje zdravotni uctovaci naklady od 1. napadeni 19. 11. 2010 po dnesek jsou jiz pres $1.7Millionu!

   Kazdy at ma ostrou alespon sicherhajtsku, spendlik u sebe , doma, na pracovisku, v aute v lekarnicce a take at cela vase rodina vi kde to je neni vice casu nez jen par minut nekdy citite a vite, ze to prichazi tak okamzite a encekat … , v kabelce muzete take pomoci bliznimu…
   Napichl jsem si take na nohou napustil teplou vanu dal tam dosti octu, konopnaho oleje a morske soli a voda az pekne zruzovala… Ale jeste dlouho zustavam castecne paralyzovan vezme to hodne casu. Porusene nervy kdyz vse vporadku se „napravuji 1mmm za mesic a u mne je ta nejdelsi od mozku a patere urazu az 1200mm. Tedy 12mm za rok. Proto mam cele skaly nejlepsi regeneracni doplnkove az manualni lecby, vcetne vybornych Lymphatickych rucnich a „strojovych“ hornich a spodnich masazi v Brne, naproti kostelu Jezujitu kousek od Jakubskeho namesti, za 96Kcz pak kryte lazne a rehabilitace za rohem Rasinova a vylety s rodinou na termalni lazne Pasohlavky tam je hodne ze Slovenska, Rakouska, Cech a vsicni super!!!
   Doporucuji take jako preventivy: Ascorutim 5x denne a Enelbin 100 5x denne, NAD+ 1x tydne 2 KAPSLE Senolytic Activator na odstranovani „nefunkcnich bunek“ a celkove regeneraci coz ale muze provazet bolesti jak se Vam budou obnovovat znicene urazy Traumaticke neuro-maskularni az lymphaticke funkce, nakdy az z nocnima murama az spankovymi paralyzama.

 2. Zaujimave. Diky za tip.

Pridajte komentár

*