Určite choďte voliť v eurovoľbách a pomôžte odstaviť vlastizradných progresívnych fašistov, ktorí už 6 mesiacov nerobia nič iné, len v Bruseli šíria lži a kydajú na Slovensko, aby nám zastavili eurofondy!

Čo sa deje s vaším telom, keď 28 dní nepijete alkohol


Print Friendly, PDF & Email

Čo sa deje s vaším telom, keď 28 dní nepijete alkohol

Bežný človek s priemerným príjmom vypije podľa štatistík ročne asi 9,5 litra alkoholu. A tento človek nie je na alkohole závislý – iba rád trávi čas s priateľmi a dá si pár alkoholických nápojov.

Niekedy vypne počas týždňa a trochu si vypije, možno si dá na zmiernenie stresu pohár vína pred spaním. Čo by sa stalo s telom tohto človeka, keby prestal piť alkohol na 28 dní?

Stránku Bright Side zaujal experiment niekoľkých dobrovoľníkov, ktorí chceli zistiť, či sa na ich zdraví a vzhľade prejavia nejaké zmeny, keď vydržia len 4 týždne bez alkoholu.

Odpoveď pre tých najnetrpezlivejších je, že áno, prejavia sa a to dosť dramatické.

Prvý týždeň

Čo sa deje s vaším telom, keď 28 dní nepijete alkohol

Zdanlivo rastie apetít. V skutočnosti, keď ľudia pijú alkohol, o dosť viac jedia. A keď piť prestanú, inštinktívne hľadajú, čím by si zamestnali ruky, a zvyčajne je to jedlo.

A tak najlepšie po tom, čo prestanete piť,  je nahradiť jedlo džúsom alebo ovocím.

Môže rásť chuť na sladké. Alkohol, najmä ten sladký, môže zvyšovať hladinu krvného cukru, čo zase môže vytvárať chuť na sladké.

Rôzni ľudia však majú rôzne reakcie a u niektorých dochádza k poklesu hladiny cukru. Obzvlášť nebezpečné je to pre ľudí s cukrovkou.

Čo sa deje s vaším telom, keď 28 dní nepijete alkohol

Je ťažké mať kvalitný spánok po tom, ako prestanete s pitím. Môže to platiť aj pre ľudí, ktorí sú navyknutí pre rýchlejšie zaspávanie vypiť si pohárik niečoho pred spaním.

Hoci vám alkohol môže umožniť rýchlejšie zaspať, no kvalitu vášho spánku naopak znižuje. Ak sa teda vzdávate alkoholu, váš spánok nebude hlboký a niektorí ľudia môžu mať aj nočné mory.

V niektorých prípadoch môžu mať ľudia bolesti hlavy, čo je signál veľkých zmien v tele, ktoré sa detoxikuje od alkoholu. Môže to postihovať pečeň, či dokonca spôsobiť vysoký krvný tlak.

V tejto fáze odvykania si od alkoholu môže vaše telo dokonca zažívať opačné účinky a bolesť potláčať (keď ľudia pijú pravidelne, ich tolerancia bolesti rastie) a v prvom týždni v tele nejaká podoba tolerancie bolesti stále existuje.

Druhý týždeň

Čo sa deje s vaším telom, keď 28 dní nepijete alkohol

Pečeň sa začína zotavovať. Keď ľudia pijú alkohol pravidelne, pečeňové bunky hynú a na ich mieste sa zjavujú jazvy. Tento orgán sa síce dokáže zotaviť, no je to veľmi pomalý proces. Čím menej človek pije, tým rýchlejšie bude zotavenie.

Ďalšou silnou motiváciou môžu byť zmeny v sfarbení kože.

Alkohol narušuje krvný obeh, čo v koži vedie k nedostatku kyslíka. V dôsledku toho robí alkohol kožu suchou, čo vedie k objaveniu sa pigmentových škvŕn a skorým vráskam.

Čo sa deje s vaším telom, keď 28 dní nepijete alkohol

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Začína sa zlepšovať trávenie. Alkohol zvyšuje tvorbu žalúdočnej kyseliny. Povedané inak, žalúdok pomaly „požiera“ sám seba. Mimochodom, to je aj dôvod, prečo ľudia viac jedia, keď pijú alkohol.

Ľudia, ktorí experimentovali so vzdaním sa alkoholu, tvrdili, že odmietať pozvania na stretnutie s priateľmi sa druhý týždeň stáva oveľa ťažším.

Na začiatku sú ľudia veľmi nadšení, na druhý týždeň však potrebujú veľa silnej vôle.

Tretí týždeň

Čo sa deje s vaším telom, keď 28 dní nepijete alkohol

Okolo 3. týždňa miznú viditeľné známky pitia alkoholu (ako sú tmavé kruhy pod očami a opuchnutie tváre). Je to preto, že teraz môže konečne správne fungovať močový systém.

Ráno sa vám ľahšie zobúdza. Keď má človek vypité len zľahka, upadá okamžite do hlbokej fázy, preskočiac počiatočné fázy. A keď koncentrácia alkoholu v krvi klesne, spánok už nie je hlboký a ľudia sa častejšie budia.

Keď sa alkohol dostane z ich systému úplne, ich spánkový cyklus sa vracia späť k prirodzenému, takže sa ľahšie zobúdzajú.

Čo sa deje s vaším telom, keď 28 dní nepijete alkohol

Pitie alkoholu znižuje tvorbu slín, čo vplýva na stav zubov. Ak teda nepijete alkohol, máte nižšie riziko výskytu zubných kazov a silnie vám zubná sklovina.

Alkohol nezabíja len bolesť, ale aj chuťové receptory a čuch. Schopnosť cítiť pachy a chuť sa časom vracia.

Štvrtý týždeň

Čo sa deje s vaším telom, keď 28 dní nepijete alkohol

Ak má človek nadváhu, dramaticky klesá telesná hmotnosť. Čísla sú, samozrejme, individuálne, no v priemere je to okolo 2,7 až 3,6 kg za mesiac. Čím dlhšie človek nepije, tým viac schudne.

Alkohol zvyšuje krvný tlak. Ak sa to stáva pričasto, vzniká riziko vzniku hypertenzie. Ľudia, ktorí nepijú žiadny alkohol, nemajú tento stav tak často. A okrem toho, dramaticky klesá riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení.

Odporúčame: Prírodná liečba vysokého krvného tlaku

Koža sa stáva oveľa čistejšou. Miznú akné a podráždenie. Zväčša sa tak deje preto, že sa v tele normalizuje vodná bilancia a to isté sa deje s krvným obehom. Farba tváre sa stáva jednoliatejšou a miznú pigmentové škvrny.

Ľudia majú jasnejšiu myseľ a pracujú efektívnejšie. Ide zrejme o najmenej viditeľnú zmenu.

Výsledky výskumu však ukazujú, že keď človek pije alkohol pravidelne, jeho mozog trochu opúcha a kvôli nedostatku kyslíka hynú milióny mozgových buniek. Tieto zmeny sú veľmi pomalé, no nezvratné.

Záver

Uvažovali ste niekedy nad tým, že by ste túto výzvu vyskúšali, aby ste zistili, čo sa udeje s vaším zdravím?

Alebo vy nikdy nepijete alkohol?

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Zdroj: brightside.me, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Ja alkohol pijem raz za rok a to na Silvestra len mám starú rovnakú nie aká by mala byť ohľadom peňazí a keď som strese tak mám zle sny či zjem niečo v noci pijem Cola,Pepsi 2,25 litra,Kofola originál Pepsi 2,5 litra zameň vypijem fľašu ešte pijem enegetáky 0,5 litra

 2. Tak to je určite lepšie pol deci domoviny

 3. No, ťažko s časťami článku súhlasiť. Na internete je video, kde profesor medicíny UK Praha odporúča ako prevenciu proti srdcovo cievnym ochoreniam piť alkohol denne, najlepšie formou červeného vína (0.5 až 0,7 litra). Ja som takmer stopercentný abstinent a alkohol, vrátane piva, pijem len sporadicky. Pritom som sladkomilný, čo je ďaleko horšie, ako piť s mierou alkohol. Môj rovnako starý bratranec pije možno viac ako by mal, ale sladkosti neje. Napriek tomu, že má nadváhu (ja nie), jeho kardiovaskulárny systém je v omnoho lepšom stave, ako ten môj. A aj jeho pečeň je v lepšom stave, hoci podľa tohto článku by to malo byť naopak. K tomu ešte treba vziať v úvahu okolnosť, že na rozdiel odo mňa, nikdy neholdoval vytrvalostným športom. Zato hubárčeniu a práci v záhrade áno.

 4. Mier Osláv

  len a len súhlasím, nezabúdať na preklad slova ALKOGOL zo staroslovienčiny = všetko čo je potrebné preto aby sa z človeka stal naničhodník, zatial som síce len 18 mesiacov bez kvapky alkoholu (ani pivo) no cítim sa bravúrne a určiťe v tomto rozhodnutí budem pokračovať aj nadalej :‘)

 5. Rudolf R Makel

  BLBOST !

  DObre Pivo , nie Americke , JE ZDRAVE ! Pivo je nie Alkohol ,ale OBSAHUJE Alkohol , 5 %………….
  VINO je zdrave Pit , nie OZIERAT sa , tea obsahuje Alkohol ,asi 11 %…..

  Aj Trocha cisteho Destilatu ,prirodneho Destilatu je ZDRAVE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  PREHANATE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Vtaci sa liecia tym ,ze PIJU , cecaju Alkohol s Prezreteho Ovocia !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Rudolf Makel , z Vinneho , na Vychodnom Slovensku

Pridajte komentár

*