Moc čítania: Ako môže literatúra pomôcť s duševným zdravím počas pandémie


Print Friendly, PDF & Email

Moc čítania: Ako môže literatúra pomôcť s duševným zdravím počas pandémie

„Knihy sú tí najtichší a najstálejší priatelia; sú tí najdostupnejší a najmúdrejší radcovia a najtrpezlivejší učitelia.“ – Charles William Eliot

Literatúra, vo forme románov, poviedok, poézie či divadelných hier, nám môže umožniť prekročiť naše fyzické prostredie. Stačí niekoľko viet, aby sme sa s Hemingwayom preniesli na Kubu päťdesiatych rokov, s Lewisom do Narnie či s Hosseinim do súčasného Afganistanu.

Spisovatelia nás sprevádzajú neznámymi cestami v topánkach fiktívnych postáv, s ktorými sa učíme súcitiť. No v čase, keď knihu odložíme, sme to často my sami, o kom sme sa niečo dozvedeli.

Hlavne na túto vlastnosť presahu bol zameraný online kurz s názvom Literatúra a duševné zdravie: čítaním pre duševnú pohodu, ktorý usporiadala Warwická univerzita v Anglicku.

Cieľom kurzu je rozhovormi so spisovateľmi, hercami a profesormi ukázať, že čítanie beletrie je účinný spôsob na zvládanie nespočetného množstva problémov duševného zdravia a emocionálnych situácií.

Obzvlášť aktuálne je to aj počas súčasnej pandémie, kedy sa výrazne zvyšuje výskyt pocitov úzkosti a depresie medzi všetkými vekovými kategóriami ľudí.

Stephen Fry o čítaní a depresii

Jedna z kľúčových postáv, s ktorou organizátorský tím kurzu hovoril, bol slávny anglický intelektuál Stephen Fry.

Ako uznávaný komik, herec, televízny moderátor a spisovateľ sa Fry stal jednou z najznámejších tvárí anglickej kultúry. Je uznávaný pre svoj vtip a vedomosti.

Aj on počas svojho života bojoval s manickou depresiou a bipolárnou afektívnou poruchou.

Čeliac svojim problémom duševného zdravia nachádzal útechu a pochopenie v románoch a poézii. Je presvedčený, že hlavne to druhé bolo dôležité pre jeho schopnosť pochopiť a vyjadriť sám seba, či už ju čítal alebo písal.

„Zdá sa, že jazyk a poézia, ktorú človek privádza k najvyššiemu vyjadreniu jazyka, je pre mňa prirodzenou cestou, ako sa popasovať s démonmi, ale aj pred nimi uniknúť,“ povedal Fry.

„Keď ste básnik, viete vyjadriť myšlienky nezvyčajnými spôsobmi; viete vyjadriť svoje pocity, turbulencie, ku ktorým vo vás dochádza.“

Fryove názory na moc poézie v jeho osobnom boji proti problémom duševného zdravia sú príkladom transformačnej sily, ktorú môže mať na psyché beletria.

Kurz bol pre poučenie 9000 účastníkov zameraný na šesť hlavných psychických príhod a ochorení – stres, hlboký žiaľ, smútok zo smrti blízkej osoby, traumu, depresiu a bipolárnu afektívnu poruchu, starnutie a demenciu.

Nebolo to ale prvýkrát, čo výskumníci vytvárali teórie o vplyvoch literatúry na duševnú pohodu…

Zbohom vysoký krvný tlak

Biblioterapia

Predstava literatúry ako terapie sa objavila koncom 19. storočia a razil ju „otec modernej psychológie“ Sigmund Freud. Počas svojich sedení s vojnovými veteránmi predpisoval tým, čo trpeli posttraumatickou stresovou poruchou (PTSP), „upokojujúce“ knihy.

Jeho metóda sa ukázala byť natoľko úspešná, že sa stalo bežnou praxou u vojakov, vracajúcich sa z 1. svetovej vojny, predpisovať im kurz čítania a odporúčať, aby o svojich zážitkoch písali, čo sa postaralo o opätovné objavenie sa literárneho žánru – vojnovej poézie.

V 21. storočí sa o tejto metóde bežne hovorí ako o biblioterapii a dôležitosť získala vďaka dvom ľuďom.

Susan Elderkinová a Ella Berthoudová založili svoju biblioterapeutickú sieť Škola života po rokoch priateľstva, keď si navzájom odporúčali knihy na základe toho, čo ich v tom čase trápilo.

Škola života teraz ponúka úplné psychologické posúdenie, osobne a na diaľku, a tiež zoznam „kníh na predpis“, šitý konkrétne na váš emocionálny a psychologický stav.

Hoci povznášajúce či empatické účinky literatúry zažili počas svojich životoch mnohí z nás, odbor biblioterapie sa nezakladá len anekdotických dôkazoch.

Štúdia publikovaná v roku 2011 v časopise Annual Review of Psychology ukázala, že keď účastníci čítali v príbehu nejakej postavy pasáže o emotívnych udalostiach, prežívali rovnakú emóciu ako tá postava.

Navyše, skeny funkčného zobrazenia magnetickou rezonanciou ukázali, že oblasť mozgu stimulovaná nejakou aktuálnou emotívnou udalosťou bola stimulovaná aj pri čítaní podobne emotívnej pasáže.

Výsledky dokázali, že sila empatie s fiktívnou postavou nás pripravuje na podobné udalosti v našich vlastných životoch, čo nás zase robí psychicky schopnejšími vyrovnávať sa s budúcimi negatívnymi emóciami alebo situáciami.

Pre čitateľov sú výsledky tejto štúdie sotva prekvapením. Biblioterapii však dodávajú toľko potrebnú vedeckú dôveryhodnosť pre univerzálne využitie jej princípov.

Zhrnutie

„Stratenie sa“ na niekoľko hodín do fiktívneho sveta nám môže poskytnúť dokonalý protijed na stresy a trápenia každodenného života.

Tiež nám pomáha stať sa empatickejšími, nepredpojatejšími a plne rozvinutými osobnosťami, schopnými dávať zmysel našim vlastným životom a tiež životom iných.

V obrovských radoch vydaných kníh nájdeme ľudí, živých alebo mŕtvych, ktorí nás nútia cítiť sa chápaní a ktorí vyslovili myšlienky, ktoré sa my zo strachu pred označením za nenormálnych vysloviť bojíme.

Beletria nás učí, že týmto reálnym svetom neputujeme sami.

„Najlepšie chvíle čítania sú tie, keď narazíte na niečo – myšlienku, pocit, spôsob pohľadu na veci – čo ste pokladali za jedinečné, špecifické pre vás a teraz to tam je, zachytené niekým iným. A… je to akoby sa objavila ruka… a uchopila vašu.“ – Alan Bennett

Zbohom vysoký krvný tlak

Autor: Kirsten Cowartová, Zdroj: thespiritscience.net, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Jednoduchá

  …skutočne zaujímavý článok…
  ….nakoľko ja sama veľmi rada čítam, viem a aj verím tomu,
  že človeku naozaj pomáha, však sa aj hovorí ,,Kniha ozaj dobrý priateľ človeka“….. ………………….

 2. Myslím, že v dnešnej dobe je dôležité zachovať si dušené zdravie. Myslím si, že k tomu môže pomôcť:
  Dobrá kniha (ako uvedené v článku), zdravá strava (vyhnúť sa stimulantom), dostatok spánku, prechádzky, cvičenie (napr. joga), autogénny tréning, meditácia, ukľudňujúca hudba, zavolať priateľovi, priateľke…pozitívne myslenie, afirmácie, ukľudňujúce čaje (medovka, tulsi – bazalka posvätná) atď.

  • Ja dôchodkyňa „mudrujem“ ale veľmi ťažko psychicky znášam to ako sa teraz u nás robí depopulácia dôchodcov vakcináciou v Domovoch dôchodcov.
   Veľmi ťažko psychicky som schopná zniesť, že kvôli peniazom jednotlivci urobia všetko zverstvo.

   • Milá Jean, trápiť sa = ničiť si zdravie kvôli hlúposti iných. Takže hlavu hore. Musíme teraz BOJOVAŤ, a to s tým najťažším súperom: S Ľudskou Hlúposťou.
    Nie sme v tom sami, je nás stále viac. A máme silného spojenca – Bádateľa. Aj Vy bojujete – ako včelička – čerstvými linkami. Vďaka Vám za to.

    • Milá pani Emily, ďakujem za povzbudenie. Veru „padám“ keď vidím aká je neinformovanosť a mnohí si nedajú povedať. Ale aj v Biblii je taká nejaká veta, že sa pýchou nasledujú pád.
     Veru musíme byť povďační tímu Bádateľa, že robia túto prácu, že nám otvárajú naše oči…

     • Áno, milá Jean, je v biblii taká veta, ako píšete – pamätám si ju presne. Ten výrok doslova znie: „Pýcha predchádza pád.“ …hoci nemožno vylúčiť, že citát popri viacnásobnom prepisovaní biblie mohol po niekoľkých desaťročiach zmeniť svoj zovňajšok…
      Milá Jean, to naše vzájomné oslovovanie sa môže byť bez toho „pani“?

 3. Pekná úvaha … ono každý „kolotoč“ treba vedieť zastaviť, lebo nás vtiahne do svojej špirály a niekedy to nie je pre nás žiadúce. Každá tá špirála má svoju energiu, ktorá buď nás sťahuje smerom dolu alebo povznáša hore.
  A z energetického hľadiska, čomu venujeme najviac energie, tomu dávame moc, ten problém posilujeme.
  Môžeme sa nechať uniesť čítaním do ríše fantázie, či zaplaviť svoju dušu starosťami iných postáv v príbehoch, alebo čítať niečo pre svoje zdravie.
  Niekedy je čítanie ako meditácia .. nevypnete síce myšlienky, ale prepnete to tlalčítko na kolotoči do iného smeru. A o to ide.

  • dávam do pozornosti staručkú knihu z r. 1923 Yogi Ramačaraka: Věda o dechu. Praktická úvodní cvičení k indické joze.
   Oveľa viac sa dozviete ako sledovaním komerčných videí.
   https://uloz.to/file/Lc3xEeE6/yogi-ramacaraka-indickych-yogiu-veda-o-dechu-pdf

  • Dobrá rada pre illuminátov – že. Krásna literatúra je ich „vzor“.

   Náš problém spočíva práve v tom, že nás niekto neustále odpútava od podstatných vecí! Svoj čas trávime v súlade so svojimi prioritami. Že by som hodil „relax“ tak na týždeň? Si neviete predstaviť, koľko zotročujúcich programov je v krásnych knihách pod rúškom „Humanizmus a Tolerancia“!

   A že všetci ľudia sú bratia! Ǔplne prvá kniha, ktorú mi predčítal dedo ako 3-ročnému – bol Robinson Crusoe v koženej väzbe – aj s druhým dielom – Robinson v severnej Afrike. Prvá kniha, ktorú som si ako prváčik prečítal sám – bola od môjho otca – Vinetou 1 STOPY. „Dobrodružné“ programovanie. Prvé školské roky som nerobil nič iné, len kreslil indiánov a kone. Nemec – Stará drviaca ruka – bol ten najväčší humanista – Hitlerov obľúbený Karl May. Už pri tejto informácii by vám mala zapnúť kontrolka!
   https://ulozto.net/file/kHhDhg9qXulr/above-majestic-cz-titulky-mp4

   Inak súhlasím s výrokom, že „Všetko je v knihách – aj to, čo v nich nieje!“ Keby ste začali knihy pozorne skúmať – bola by to robota – nie relax!
   Ku knihám sa správam ako Krovák – nespolieham sa na ich obsah ako na archív. Čo nemáš v hlave – je ti v knihách na hovno. No iste – tabuľky a „recepty“ – kto si to má všetko pamätať, keď nie je Krovák.

   Jack London – génius slovného obrazu. Čo veta to obraz. Otázka – nebola to všetko príprava informačného pola na exploatáciu Aljašky? Súčasť projektu Hodvábna cesta?

   “ Stal se členem Bohemian Club“, “ inspiruje další spisovatele, například Ernesta Hamingwaye, George Orwella“, „později je však jeho dílo překrucováno a zneužíváno nejprve nacisty a pak i komunisty“, “ Za největšího nepřítele lidstva pokládá organizovaná náboženství, která svými dogmaty ničí samostatné myšlení. Sám se pokládá za ateistu a materialistu.“, „Životní filozofie Jacka Londona je ovlivněna Spencerem, Nietzschem, Marxem a Darwinem, styl psaní Kiplingem a Stevensonem.“,

   „Na své zdravotní komplikace má od lékaře předepsané morfium, kterým se roku 1916 předávkuje a umírá. Přivolaný doktor Thomson nalezl na podlaze pokoje dvě prázdné ampulky a na nočním stolku uviděl psací blok s výpočty smrtelné dávky těchto drog. V Evropě se o jeho smrti psalo více než o smrti císaře Františka Josefa, který zemřel den před ním. „Není smrti. Život je duch a duch nemůže zemřít,“ praví Darrell Standing, hrdina z velkého Londonova románu Tulák po hvězdách. A Londonův duch opravdu nezemřel. Zůstala po něm padesátka knih, které dodnes čtou všechny generace.“
   https://jacklondon1.wordpress.com/2013/04/29/zivotopis-jacka-londona/

   ??? Tak je to programovanie, alebo nie?!

   • K tomuto poznámka – aby sa to neplietlo.
    Mal som kamaráta – už nebohý – špičkový tlačiar a korektor. 25 rokov do jeho smrti – PRESTAL ČÍTAŤ!!! Aby knihy neovplyvňovali jeho názor!

    Zdôrazňujem slovo názor! On si skrátka poplietol názor s vedomosťami. Nepochopil, že tých kníh musí prečítať vagóny – kým neprišiel internet – s alternatívnymi informáciami. A že teda treba neustále zbierať a triediť informácie. Už som tu spomínal – zomrel expresne na rakovinu – lebo sa fakticky prestal učiť „aj o tomto“ – aby mohol žiť v komfortnej zóne svojho názoru. Zomrel na názor! Za názory sa zomiera! Na názory sa zomiera!

    Mne raz pri kamarátskej hádke – keď som mu vytkol, že sa 25 rokov odmieta dovzdelávať – vytkol on mne, že mojím problémom je príliš vedomostí – že ma to zožiera zvnútra. No – mal pravdu, avšak je to len fáza vývoja – potreba vedieť, aby som v záverečnej fáze pochopil – o čom to celé je! Lebo nirvána je to posledné, po čom túžim – NUDA!

   • všetko s mierou ….a nedostaneš sa do programu

   • aký súvis je medzi tou knihou a illuminátmi??

 4. Definitiva
  • Pán Definitíva, ďakujeme za správu. Ja som už dávnejšie čítala, že ľudia čo príjmu vakcínu budú rozširovať Covid – a ako vidíme je to asi pravda.

 5. https://blogs.mercola.com/sites/vitalvotes/archive/2021/02/08/a-few-covid-vaccine-recipients-developed-a-rare-blood-disorder.aspx
  A Few COVID Vaccine Recipients Developed a Rare Blood Disorder
  U niekoľkých príjemcov COVID vakcíny sa rozvinula zriedkavú krvná porucha
  Stalo sa to pri vakcínach od Pfizer a Moderna

 6. https://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2021/02/09/coronavirus-mrna-vaccine.aspx
  COVID-19 mRNA Shots Are Legally Not Vaccines
  COVID-19 mRNA vakcíny z právneho hľadiska nie sú vakcínami

 7. K článku – treba si dávať pozor na útek do „we are think“-u virtuálneho sveta „spomienok“ – keď bol svet ešte lepší – aj s 2 svetovými vojnami, že. Mimochodom – Hemingway si od samého šťastia a uznania strelil do hlavy. Jeho výrok – „Človek je celý život buď kladivom, alebo nákovou!“

  Treba si uvedomiť, že tvorba tzv. sociálne cítiacich velikánov – Puškin – a Puškin po dueli ako Viktor Hugo /indícia/ – pomáhali vytvárať informačné pole na príchod marxizmu a komunizmu. Preto ten ruský „vrodený“ boľševizmus a franzúsky „humanizmus a tolerancia“ – dnes smerujúci k výmene obyvateľstva Európy. Takže aj v knihách je skrytý dlhodobý dramaturgický plán – program.
  ————————————————————————
  Na Slovensku sa onedlho spustí výroba bezdomovcov.

  „Všetky banky na Slovensku sú vlastnené zahraničnými vlastníkmi. Zahraničné banky nemajú žiaden súcit so slovenskými vlastníkmi bytov. Sú to pre nich iba čísla.

  Naša vláda zahraničným bankám minulý rok odpustila platenie bankového odvodu, asi 320 mil. EUR. Len tak, akože darček od novej vlády. Túto sumu zobrala slovenským dôchodcom a to tak, že im znížila 13. dôchodok o rovnakých 320 mil. EUR. Potichučky, bez veľkých rečí, následne naša vláda minulý mesiac zrušila celý zákon o bankovom odvode, takže už v budúcnosti ani nemôže zaťažiť zahraničné banky novým bankovým odvodom a musí im ponechať celý zisk, ktorý na Slovensku zarobia, približne 1 miliardu EUR.

  Určite za ten darček pre banky nikto nezobral žiaden úplatok, ani keby mu ho natískali. Chrániť zisk zahraničných bánk je predsa otázkou princípu.

  Banky odložili Slovákom bankové splátky, na základe korona zákona, pričom si za odloženie nechali od občanov pekne zaplatiť úrok. Lehota na odklad splátok končí a životná úroveň na Slovensku výrazne klesá. Mnohí jednoducho nebudú mať na zaplatenie splátok úveru za byt. Skôr či neskôr ich čaká exekúcia a dražba bytu.“
  https://www.infovojna.sk/article/advokat-carnogursky-ml-radi-ako-neprist-o-byt-ak-vasa-ekonomicka-situacia-kvoli-likvidacnym-korona-opatreniam-vlady-neumoznuje-splacat-hypoteku-a-hrozi-vam-exekucia

  Len pripomeniem, že súčasťou tejto pro bangstrovej vlády je aj ministerstvo „práce a sociálnych“ podrazov – Kollárov Krajniak.

  Z knihy Boží národ 1. diel – od judaizmu ku Kristovi, si pamätám politologickú definíciu – analógiu tzv. ministerstva práce.

  Vo faraónovej ríši to bol vrchný dozorca zodpovedný za zvyšovanie daňovej záťaže a produkcie v prospech faraóna. Nepliesť si to s vrchným dozorcom zodpovedným za výber daní – dnes analógia daňového úradu. Teda.

  Za „faraóna“ si dosaďte záujem oligarchie, nadnárodných korporácií, a pochopíte, kto vlastní štát. V podstate žijeme v nájomnom štáte, v ktorom si „faraóni“ najímajú politikov, aby plnili úlohu našich dozorcov. A pochopíte všetky možné definície štátu, ktorý fakticky stratil podstatu svojej národnej suverenity a prestal fungovať v prospech občanov – na drísty o demokracii a „ochrane“ občanov zabudnite – základom súčasného štátu je strach a doktrínou nenávisť a závisť, štát je organizované násilie a najväčším nepriateľom občana je štát a jeho vláda. Davoelitárske riadene s prizeraním sa a súhlasom dezorientovanej väčšiny. Zatiaľ „nekrvavý kultúrny“ fašizmus a totalitná subverzívna anarchia.

  Čiže – riadiace procesy smerujú ku tomu – aby sme znenávideli svoje Slovensko, a videli len tyraniu a rozvrat. Na toto pozor! Napriek tyranovi a rozvratníkom a debilom prehlasujem, že milujem Slovensko ako svoju vlasť a urobím všetko čo budem vedieť, aby sme ho zreštaurovali tak, aby sme sa znovu stali ako občania vlastníkmi svojho štátu! Boh ochraňuj Slovensko! Preč s tyranmi a rozvratníkmi! Preč s tými, čo slúžia cudzím záujmom! Nech žije Slovensko!
  https://www.infovojna.sk/

  • A teraz ešte čo sa vymyslelo, že dôchodcovia nad 65 rokov budú môcť byť prepustení z práce.
   Depopulácia začala.
   Lenže elity sveta to nastavili: Rozdeľuj a panuj, aby chudák útočil po chudákovi, aby chudák závidel chudákovi aby ani náhodou ho nenapadlo čo s nami robí niekoľko rodín čo po stáročia diriguje túto zemeguľu tzv. deep state (hlboký skrytý štát)

   • Prekopíroval som nejaké blogy uvedené pod článkom o očkovaní dôchodcov:

    Veľkokapacitná dôchodková reforma

    Vakcína je Sloboda… 😉 Povedala Zuzka.
    slobodne sa po vakcíne nebudeš báť umrieť 🙂

    Je to „pilotní projekt“, takže je jasné, že po očkování brzy odletí do jiné dimenze…a co je na tom nejzajímavější? K odletu nepotřebují letadlo 😉

    Chudáci penzisti, mnohí ani nevedia, že išli na smrť..

   • Nechcem byť zlá, ale KONEČNE bude na to zákon … nenájdete dôchodcu nad 65r, ktorý fyzicky maká a chcel/vydržal by ešte ďalej. A z 2. nebude to zamestnávateľova povinnosť, ale MOŽNOSŤ.
    Zato tí nad 65r. v kancelárii, v teplučku by robili kým ich odtiaľ nevynesú. Ráno prídu na 6h lebo nemôžu už spávať, vypijú kávičku, trošku sa pošuchtajú, niečo poťukajú na pc, nové veci na pc sa učiť nechcú, potom obedík a o 14h idú domkov. Dovolenku si brať nechcú, načo?? ..čo by doma sa manželom/manželkou robili, veď aj tak im za tie roky lezie na nervy.
    O výkonnosti na pracovisku radšej pomlčím.

    Mladí sú nezamestnaní, na úradoch práce, lebo dôchodca uvoľniť stoličku nechce. Výnimka sú babky, ktoré idú do dôchodku aby si užili vnúčat.

    Bola by som privítala možnosť, že hneď ako dovŕši zamestnanec dôchodkový vek, tak končí pracovný pomer. A nechala by som to na zamestnávateľovi, nech zváži, či je pre neho ten človek taký nepostrádateľný a urobí mu novú pracovnú zmluvu, alebo si zoberie mladého človeka.

    • “ idú domkov“ – hovorí sa domenko. Neviem, v ktorom kancli sa začína – okrem tlače /tam non stop/ o 6,00 – pokiaľ nejde o nastavenie minimálneho spoločného času na pracovisku – povedzme 4 hodiny – medzi 10 a 14.

     Robotník sa nevie dočkať penzie. Úradník sa nevie dočkať odmien. Kreatívci do dôchodku prakticky neodcházajú práca ich napĺňa. Pred 2-3 rokmi som videl štatistiku zamestnanosti vekovej kategórie od 55 rokov – 5% – tak podľa toho by malo byť nezamestnaných od 55 do dôchodku 95 %. Čakaj 9 rokov na úrade práce s almužnou! To sú potom tlaky na predčasný a znížený dôchodok. Týmito číslami sa neustále manipuluje – tak sa používa pojem nezamestnanosť /Sulík/ – kam sa nepočítajú vyradení pre „nespoluprácu“ s ÚP. Dôležitý je teda ten utajovaný údaj zamestnanosť!!! 60% Slovákov pod hranicou chudoby!

     V záujme vrchného dozorcu pre navyšovanie daní a výkonov pre faraóna . ideálny stav na vykorisťovanie práce je 80%-ná zamestnanosť /max. 80/ – aby existovala panika na trhu práce a bol vyvinutý konkurenčný tlak na nízke mzdy.

     Áno – sú také pracoviská, kde držia dôchodcov aj 10 rokov po – po známosti – zašití kamaráti, ale vždy ide o neproduktívnu sféru – napríklad v kultúre. Tam si zapíšeš nadčasov koľko chceš a vyberiešvoľna koľko potrebuješ. Robí a to tak, že prídeš prvý o 8,00 a zapíšeš sa o 6,45. Ďalší po tebe sa zapíše 6,50. Po porade ideš vybavovať – súkromné veci. Potom sa vrátiš – a ak tam nikto nebude – zapíšeš si nadčas. Hodinka stačí – už máš 2 a do týžňa celý deň voľna. Najväčším korupčným bonusom v kultúre, je práve výhoda individuálneho pracovného času. Môžeš robiť fušky – kšefty.

     Čiže – koho chcú vyhodiť po 65-ke? Technológov? Kreatívcov – designérov?

     V prvom rade – so starými mazákmi, ktorí poznajú ZP a svoje práva – nemôžu vydrbávať. S mladými sprostými áno. Starý má svoju zmluvu nastavenú na určitú výšku mzdy – s mladým sa dohodnú za menej. Oni honajprv nechajú zaučiť starým a potom starého vyhodia. Lenže mladí majú iný prístup k práci – za peniaze – nie kvôli remelu. Kuchár strieda, pokiaľ nedistane najviac. Lebo robí to isté. V 45 je zodratý, chronicky nevyspatý, chrbtica v prdeli. Má problém sa udržať vzamestnaní vôbec – a teraz vôbec určite. Čiže – táto zmena zákona smeruje na určitú skupinu ľudí – podľa mňa sú to úradníci. Možno chcú zamestnať našich „SMS“kontrolórov – čo by im starí asi nerobili. Ale „telemarketingvým“ otrokom je to jedno.

     Úzus po 60-tke srať na robotu som zažil v socíku – na brigádach medzi murármi. Všetko museii odmakať mladí. Starý „radil“ – ale lopaty sa nechytil. A ešte iný aspekt – keď mladí nemajú prácu, sú tam vnuci – dobré každé euro – dokiaľ sa dá. Stotožňovať sa s akýmkoľvek zákonom z dielne min. práce je scestné. Napr. nútené práce 32 hodín kvôli 63 euro mesačne plus zdrav. poistenie. Opatrenie proti tým, ktorí potom nemôžu ani hľadať prácu? Lebo im rozdrbú celý deň? Aby nemohli makať ani na čierno? Ale veď všetci makajú na čierno – a o to ide! Za málo!

     Kučerák – min. hospodárstva myslím Čalfovej vlády – „Optimálnou mierou na dosiahnutie negatívnej motivácie /= strach/ na zvýšenie produktivity práce je 10%-ná nezamestnanosť“ = toť úloha vrchného dozorcu min. práce. Lenže oni to dotiahli až na 25% – lebo globálne procesy – a z východného bloku sa na západ pohla konkurenčná pracovná sila hladošov. Každá hrozba prepúšťaním je manipulácia v prospech zamestnávateľov! Skús vyhádzať nájomných politikov po 65! Takého Radačovského. 14 tisíc eur mesačne.

     • Veď hovorím,, že ten kto maká fyzicky, tak je rád, že môže ísť do dôchodku, aby si toho dôchodku ešte užil.
      Novelizácia Zákonníka práce je skôr šitá na administratívu.

  • Bez týchto dokumentov nepochopíte NIČ!!!

   Charlotte Iserbyt – Skull & Bones 322 historie a vliv na vzdělávací systém 3.11. 2011 CZ titulky /nastaviteľné./
   Poznámka – veľmi zaujímavý text k videu nejde odznačiť a skopírovať. Pochopíte, kto ovláda o. i. aj akademickú pôdu u nás.
   https://old.spotter.tv/913909-rad-skull-and-bones.htm#!

   Kontext:
   Zapínatelné titulky – interwiev z 80-tych rokov.
   Prof. Antony C. Sutton DrSc. – Řád Skull & Bones 322 …
   https://www.youtube.com/watch?v=92Bi7l3BqPk

   Ďalšie tituly SUTTONA – „Wall Street a boľševická revoluce“, „Peníze koupí každého nepřítele“ – s vloženými titulkami na Mojevideo.sk – treba označiť Sutton.

   Inak základ občianskej výchovy v občianskej spoločnosti. Zakázané informácie tak za socíku, ako aj teraz, pretože sa pojednáva o ich plánovitom rozdelení sveta – čo má viac významov – sociálny darwinizmus, reflexná psychológia napr. – výroba hladovej generácie – korporátne potraviny budú za odmenu!

   VIDEO: Nový normál aneb Svět se striktními tyranskými pravidly ovládaný centralizovaným totalitním státem
   https://www.infovojna.sk/article/video-novy-normal-aneb-svet-se-striktnimi-tyranskymi-pravidly-ovladany-centralizovanym-totalitnim-statem

   K debilizácii aj nášho SK školstva – USA Brečtanová liga – školstvo pre elity.
   Yale je v podstate liaheň slobodomurárov.

   Kniha:
   Skull & Bones – Jak řád řídí vzdělávání a Jak řád vytváří války a revoluce

   „Skull and Bones, také známý jako Řád, Řád 322 nebo Bratrstvo smrti, je vysokoškolská studentská společnost na Yale University v New Haven v Connecticutu. Nejstarší společnost vyšší třídy na univerzitě, Skull and Bones, se stala kulturní institucí známou svými silnými absolventy a různými konspiračními teoriemi. Je to jedna ze společností „velké trojky“ na Yale, další dvě jsou společnost Scroll and Key a Wolf’s Head Society. Podle autora je tato společnost napojena na další tajné společenství a to Ilumináty nebo třeba na rodinu Rockefellerů.

   Mezi prominentní absolventy patří bývalý prezident a hlavní soudce William Howard Taft (syn zakladatele); bývalí prezidenti a otec a syn George H. W. Bush a George W. Bush; Chauncey Depew, prezident newyorského centrálního železničního systému a další.

   Každou knihu přijímejte kriticky a vždy uvažujte samostatně. Vždy používejte více zdrojů k té či oné problematice a porovnávejte je.“
   http://www.bodyartbook.cz/product/knihy/historie/skull-_amp_-bones—jak-rad-ridi-vz/169

   • K videu „Charlotte Iserbyt – Skull & Bones 322 historie a vliv na vzdělávací systém 3.11. 2011“

    Svedectvo dcéry jedného z členov Skull & Bones 322.

    V prvej časti je najdôležitejšie – ako z pôvodne akademického vzdelávacieho systému – profesných vedomostí – urobili behaviorálny /podnetová psychológia/ systém odmien /budeš lepšie hodnotený, keď splníš úlohu – zadanie/. Nemá to nič s kreativitou. Existujú vzdelávacie trenažéry – vyrobíme problém – určíme správne riešenie. Úlohou je VYCVIČIŤ agilitu – nie samostatné myslenie a konceptuálne schopnosti. Deti mentorujeme a zaťažujeme úlohami. A trestáme, alebo odmeňujeme. Vysokoškolákov učíme plniť úlohy pre korporátne záujmy a globálnu vládu. Viď „vzdelanie“ lekárov.

    Nebezpečné na tom celom je to, že akademické vzdelanie možno rozvrátiť LEN púhou implementáciou podnetového vzdelávania do už existujúceho akademického vedomostného vzdelávania. V podstate je to príprava – výchova ku kreditnému sociálnemu systému. Vysvetľuje to, prečo agilní debili zastávajú vysoké štátne funkcie – nič neriadia – oni sú riadení – v systéme hierarchickej podriadenosti. Diplomy – plagiátorské – za deklarovanú ochotu v pozadí urobiť všetko pre udržanie si výhodnej pozície. Aby ani náhodou netrpeli hladom – hlad je najväčším podnetom pre vynútenie si poslušnosti a agility.

    “ Obrovské globálne nepokoje vyvolané potravinovou krízou by sa mali v prípade najčernejšieho vývoja udalostí začať v roku 2023. Dôvodom má byť enormné sucho v Číne, Indii, Rusku a na Ukrajine spolu s rastom cien ropy nad 100 dolárov za barel.

    Už v roku 2024 má vraj nastať sucho aj v Európe, čím alarmujúcim spôsobom porastie cena potravín. Podľa CNA by sa mohla vyšplhať až na 395 % dlhodobého priemeru. Ďalšou ranou v tomto katastrofickom scenári je celosvetové spomalenie ekonomiky. “

    “ Americká agentúra pre núdzový manažment (FEMA), ktorá si nechala štúdiu o potravinovej globálnej katastrofe u CNA urobiť, by podľa portálu Vice musela pristúpiť k drakonickým opatreniam, aby sa jej podarilo udržať poriadok v USA v prípade, že by ľudia skutočne začali revoltovať pre akútny nedostatok potravín. “
    https://www.parlamentnelisty.sk/arena/177959/potraviny-drahsie-o-takmer-400-caka-nas-vraj-hlad-a-nasilnosti-vlady-sa-uz-pripravuju/

    Čiže – čaká nás ďalší ovládač – potravinový. Preto cielene smerujeme k nesebestačnosti. Potraviny za medzinárodnú „spoluprácu“, potraviny za čip a vakcínu, potraviny s nanočasticami – binárne zbrane. Tie ostatné jedy na nás ešte nestačia.

    V druhej časti videa je to o zozname členov rádu Skull & Bones 322 a ich pôsobení v svetovej politike.

   • nepochopíme NIČ ?
    teda
    pochopíme VŠETKO ?

    • Áno, ametyst, slovenská gramatika má pozoruhodný princíp tvorenia záporov… a tak pri preklade z angličtiny do slovenčiny pomocou umelej inteligencie sa nezriedka dopracujeme ku kolosálnym absurdnostiam…
     Alebo to bol zámer?
     Zdá sa, že cirkev si s naším jazykom príliš veľa námahy nedala. „Zmotanou, zmotanou, zmotanou učiním túto Zem,“ hovorí boh. Ako vidieť, v tomto jednom neklamal.

     • Negácia negácie – záleží na kontexte a motivácii.
      1/ Pochopíte všetko = práca na tom – študovať to. Komu sa chce?
      2/ Nepochopíte nič = ostanete hlúpi. Komu sa chce?

      Nepochopíte ani to málo – skoro až nič. Reč je aj o chápaní kontextu – či?
      Vyšťal som Nič? Tak ako som mohol vyšťať?

     • Iste, Maroš, človek sa dovtípi. Lenže vysvetli logické chápanie súvislostí niekomu takému, ako je naša súčasná umelá inteligencia, hochu. Lebo takýto „mozog“ ovládol tretiu planétu slnečnej sústavy.
      Prekyprenosť našej reči – v poézii aj v umeleckej próze je to čistá nádhera. No skús naučiť slovenskú gramatiku alebo štylistiku cudzinca.

  • Dúfam, Maroš, že nemáš na mysli sionského boha. Lebo ten nás už „ochránil“. Už sa mu len pokloniť.

 8. https://www.vaccinedeaths.com/2021-02-04-19-year-old-hospitalized-after-second-dose-coronavirus-vaccine.html
  It’s not just the elderly: 19-year-old in hospital ICU after second dose of Pfizer coronavirus vaccine
  Nie len starší: 19 ročný skončil v nemocnici na odd. intenzívnej starostlivosti po druhej dávke Pfizer korona vakcíny

  Young, healthy man suffers from myocarditis five days after second dose of Pfizer’s coronavirus vaccine
  Mladý, zdravý muž utrpel myokarditídu (zápal srdcového svalu) päť dní po druhej dávke Pfizer korona vakcíny

  Spontaneous cardiovascular events could become an issue long after vaccination
  Spontánne kardiovaskulárne príhody môžu prísť (nastať) aj po dlhom čase po prijatí vakcíny

 9. https://zemavek.sk/vyzva-premierovi-a-vlade-sr-od-obcanov-slovenska-ktori-miluju-svoju-krajinu/
  Výzva premiérovi a vláde SR od občanov Slovenska, ktorí milujú svoju krajinu

  Odmietame
  robiť pokusných králikov v rámci vám, ktovie odkiaľ a kým nariadeného prieskumu, podliehajúc neustálemu kolotoču povinného testovania ako projektu sociálneho inžinierstva bez dodržania zákonných ustanovení o zákrokoch podobného typu, vrátane informovaného súhlasu, ako aj skúšobnému overovaniu (klinickému testu) nebezpečnej vakcíny od farmakologických firiem Pfizer, Moderna a ďalších v našej krajine v sprievode mediálnej masáže o jej potrebnosti, spolu s televíznymi inscenáciami „O očkovaní prominenta“ a predajných sloganov typu „Očkovaním k slobode“.

 10. https://www.banned.video/watch?id=6021e5cdfb61aa2b110c7db3
  FULL SHOW: Rules For Clown World: Mask Doesn’t Work, Wear It. Vaccine Doesn’t Work, Take It.
  Úplná show: Pravidlá pre klaunový (pajácový) svet: masky neúčinkujú, noste ich. Vakcíny nefungujú, prijmite ich.

 11. Kde je korona? Aktuálne videá z Anglicka, Srbska a Poľska toto si zadajte v googli.

 12. https://blog.hlavnespravy.sk/25650/vsetko-co-teraz-napisem-cerpam-z-oficialnej-stranky-f-pfizer/
  Všetko čo teraz napíšem čerpám z oficiálnej stránky f. Pfizer

  Na konci článku je uvedené:
  A teraz sa Vás úplne na záver všetkých opýtam. Ešte stále si chcete dať dobrovoľne vstreknúť túto vec pod kožu sebe a svojím blízkym? Lebo ja určite nie!!!

  Juraj Krajčik, člen politickej strany Vlasť

  • Jedna veta z tohto článku
   Preto si dali do zmlúv s jednotlivými štátmi klauzulu, že za vedľajšie účinky od drobných alergických reakcii až po smrť zaočkovaného jedinca neručia a teda nenesú právne dôsledky.

   • Prekopírovala som blog pod týmto článkom:
    Tak to je skutočne plánovaná genocída celej planéty ZEM.

 13. Redakcia – ak klasicky „ako maliar“ odstúpite od monitora – vo vašom ilustračnom obrázku aspoň ja vidím čelo a oči Lucifera. Ten váš obrázok je v Rorschachovom teste v polohe prvého obrázku.

  „Rorschachův test obsahuje pouze deset karet. Nejedná se tedy o libovolné skvrny. Zpočátku Rorschach vytvořil mnoho inkoustových skvrn, které nechal otestovat na mnoha lidech, a z nich vybral pouhých deset takových, které v lidech vyvolávaly nejvíce reakcí a nejvíce podněcovaly jejich fantazii.

  Test obsahuje pět karet černobílých, dvě černo-červené na bílém pozadí a tři barevné. Všechny skvrny jsou souměrné dle vertikální osy procházející středem karty.

  Jednotlivé podnětové tabule by se správně neměly zveřejňovat a být volně šiřitelné – z etických důvodů. “
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Rorschach%C5%AFv_test

  Len pre zaujímavosť – poznal som jednu mediálne známu postavičku, ktorá sa mi chválila, že vyštudovala psychiatriu /ešte viac je takých „architektov“/ – tak som podsunul otázku o týchto „obrázkoch“ pri jednom konkrétnom abstraktnom obraze – ani ťuk! Sada týchto 10 kartičiek je patentovaná – v SK korunách stála 2.400,- Sk. Teraz neviem.

  A päť stará dobrá Yale!

  VVynalezel ho Herman Rorschach, který testu kaněk věnoval celý svůj život. Byl kaňkami tak posedlý, že jako puberťák – a to si nedělám srandu – měl přezdívku „Kaňka“.

  Myšlenkou tohoto testu je, že odpovědi na otázku, co lidé v těchto kaňkách vidí, poskytuje obrovský vhled do jejich osobnosti.

  No, má se to tak, že Rorschachův test má správné a špatné odpovědi. Podle oficiálního manuálu k tomuto testu „Je důležité vidět dvě lidské postavy – ženy nebo klauny“. Pokud je nevidíte, je to vnímáno jako projev vašich problémů ve vztazích k lidem.

  Pokud byste odpověděli „vstup do jeskyně“, nebo „motýl“, nebo „vagina“, bude to považováno za normální odpověď.

  Ale zpět k Rorschachově testu. Tento test je absolutně nepoužitelný.

  Byl studován a zkoumán a je tak spolehlivý, jako byste analyzovali lidi taháním diagnóz z klobouku nebo výkladem čajových lístků.

  Nicméně, lidé ho milují a používají ho všude možně. Přesto je tento test jako metoda psychologické diagnostiky naprosto bezcenný.

  Paul Bloom, profesor psychologie na univerzitě Yale“

  „Chytré hlavičky už jistě napadla otázka, proč je něco prokazatelně nefunkčního stále používáno

  Jednou z odpovědí mohou být peníze.

  V Rorschachově testu se totiž točí OBROVSKÉ částky peněz.“
  http://rorschach.wz.cz/

  • porozprávaj sa s klinickým psychológom, ktorý sa zaoberá Rorschachovym testom aby ti vysvetlil postup 🙂
   mám kamaráta klin.psychológa a zo zvedavosti som ho chcela absolvovať… nie je to len o tom ČO tam vidíš..to je len krok A)

   • Kto pozná, kam to smeruje odpovie tak, aby to bolo v jeho prospech. Už to je vada metodiky. Ja som si pri jednom teste do práce v médiu všimol skladbu otázok – smerovali k empatii – lebo práca s ľuďmi. Urobil som uhlopriečku – na jedny otázky správna odpoveď áno – na druhé správna odpoveď nie. A bolo 100%

 14. https://www.naturalnews.com/2021-02-09-one-million-covid-19-vaccines-south-africa-will-not-be-used.html
  One million COVID-19 vaccines sent to South Africa put on hold as the vaccine fails basic tests for safety, effectiveness
  Jeden milión COVID-19 vakcín poslaných do Juhoafrickej Republiky sa podržalo pretože zlyhali pri základných testoch pre bezpečnosť a efektivitu.

  AstraZeneca vaccine turns out to be a fraud, as its necessity is called into question
  AstraZeneca vakcíny sa ukázali ako podvod pretože ich potreba je spochybnená

 15. https://childrenshealthdefense.org/defender/pfizer-moderna-vaccines-long-term-chronic-illness/?itm_term=home
  Immunologist: Pfizer, Moderna Vaccines Could Cause Long-Term Chronic Illness
  Imunológ: Pfizer, Moderna vakcíny môžu spôsobiť dlhodobé chronické choroby

  • ale iba u tých, ktorí prežili

   • Milá pani Emily, smejem sa „cez slzy“ na Vašej odpovedi. Ja túto dobu beriem ako tichá tretia svetová vojna, depopulácia, elity prevezmú absolútne všetku moc…
    Napr. na naturalblaze.com čítam ako elity sveta cez Billa Gatesa preberajú poľnohospodárstvo do svojich rúk…

  • píše sa tam o.i. „Z uvedeného vyplýva že: vakcína Pfizer-BioNTech je určená na použitie v tzv. núdzovom stave, nechráni každého, má širokú škálu vedľajších účinkov, …“ …. tak už chápem, prečo stále trvá u nás ten núdzový stav 😀
   Niekto u nás asi nepochopil aký núdzový stav mali na mysli.

   • Aby mohli použiť zabijácku vakcínu – podľa WHO pre núdzový stav – tak musí ten núdzový stav trvať!

    Aj atómová bomba je pre núdzový stav – keď chceš zlikvidovať svoju krajinu.

 16. Jednoduchá

  …Jean, ozaj ,,dobrý vtip si PREKOPÍROVAL …………….

Pridajte komentár

*