Čo prezrádza o vašom zdraví miesto, kde vás bolí brucho


Print Friendly, PDF & Email

Čo prezrádza o vašom zdraví miesto, kde vás bolí brucho

Pálivá, tupá, ostrá bolesť či kŕče v rôznych častiach brucha vám môžu veľa napovedať o tom, ako sa práve cíti vaše telo.

Keďže v bruchu sa nachádza veľa dôležitých orgánov a nervových zakončení, je veľa faktorov, ktoré môžu na rôznych miestach spôsobovať bolesť.

Nezdravá strava, priveľa jedla, fajčenie a niektoré lieky môžu spôsobovať vredy, žlčové kamene či dokonca pálenie záhy. Preto je veľmi dôležité bolesť lokalizovať a okamžite prijať nevyhnutné opatrenia.

V tomto článku sa bližšie zameriame práve na to, ako podľa miesta bolesti brucha zistiť, čo ju vyvoláva a tiež čo je potrebné urobiť na jej odstránenie.

1. Tupá bolesť v hornej časti brucha: nadbytok plynu

Čo prezrádza o vašom zdraví miesto, kde vás bolí brucho

Keď pociťujete tupú bolesť v hornej časti žalúdka alebo brucha a máte pocit nafúknutia, môže to znamenať, že tam máte nadbytok plynu.

Môžete pociťovať aj iné symptómy: vo vlnách prichádzajúcu bolesť, ktorá vám spôsobuje nadúvanie, máte pocit, akoby sa vám v žalúdku niečo hýbalo a grgá sa vám, alebo vypúšťate plyny.

Príčiny: Tento pocit môže spôsobovať rýchle jedenie a prežúvanie. Tvorbu nadmerného množstva plynov v žalúdku môžu spôsobovať šumivé nápoje, pivo, mliečne výrobky a fazuľa.

Riešenie: Aby ste predišli tomuto nepríjemnému stavu, je lepšie konzumovať menej vyššie uvedených potravín. Rýchlym riešením tohto problému je tabletka aktívneho uhlia alebo mätový čaj.

2. Bolesť v spodnej časti hrudníka alebo hornej časti brucha: záha

Čo prezrádza o vašom zdraví miesto, kde vás bolí brucho

Záha (reflux kyseliny) vytvára pocit pálenia v dolnej časti hrudníka a v hornej časti brucha. Môžete tiež pociťovať pálenie v hrdle a občas v ňom pocítiť aj čudnú kyslú chuť.

Príčiny: Potravín, ktoré môžu vyvolávať záhu, je celá kopa. Patria medzi ne mastné a korenisté jedlá, alkohol (najmä červené víno), surová cibuľa, čokoláda, citrusové plody, káva a kofeínové nápoje. Záhu ešte zhoršuje fajčenie cigariet.

Riešenie: Snažte sa neprejedať – je lepšie zjesť za deň 5 až 6 malých jedál než 2 – 3 obrovské. Tiež sa odporúča nosiť voľný odev, aby ste sa vyhli tlaku na brucho a pokúsiť sa prestať fajčiť.

3. Silná bolesť v hornej časti brucha: vredy

Čo prezrádza o vašom zdraví miesto, kde vás bolí brucho

Príčinou ostrej bolesti v hornej časti brucha a žalúdka môžu byť vredy. Vredy sa objavujú vtedy, keď je poškodená výstelka žalúdka; vyvolať ich môžu aj silné lieky proti bolesti.

K ďalším symptómom vredov patria: zmeny apetítu, žalúdočná nevoľnosť, krvavá alebo tmavá stolica, nevysvetliteľný úbytok hmotnosti, vracanie a bolesť v hrudníku.

Príčiny: na žalúdok nepriaznivo vplýva a vredy spôsobuje časté užívanie aspirínu, ibuprofénu alebo iných protizápalových liekov, ako aj fajčenie a nadmerné pitie alkoholu.

Riešenie: ako prevencia pred vredmi sa odporúča nepiť za deň viac než dva alkoholické nápoje a nemiešať ich s liekmi.

Tiež by ste mali obmedziť lieky proti bolesti a pred každým jedlom si umývať ruky. Veľmi dôležitá je strava, obsahujúca celé zrná, kombinovaná s ovocím alebo zeleninou a prestať fajčiť.

4. Kŕče a nadúvanie: syndróm dráždivého čreva

Čo prezrádza o vašom zdraví miesto, kde vás bolí brucho

Ak máte citlivý tráviaci systém, môžete v oblasti pupka pociťovať kŕče a nadúvanie a privodiť si syndróm dráždivého čreva. V tomto prípade môžu nastať dva následky.

Buď začne váš tráviaci systém fungovať naozaj rýchlo, čo vedie k hnačke, alebo sa všetko spomalí a spôsobí vám zápchu.

Príčiny: Stále nie je známe, čo syndróm dráždivého čreva spôsobuje, verí sa však, že k nemu môže dochádzať z dôvodu istej kombinácie abnormálnych pohybov gastrointestinálneho traktu, zvýšeného uvedomovania si telesných funkcií a prerušením komunikácie medzi mozgom a gastrointestinálnym traktom.

Podrobnejšie o chronických ochoreniach čriev píšeme v tomto článku.

Riešenie: V tomto prípade je lepšie zistiť, na ktoré potraviny ste citliví a znížiť ich príjem.

5. Kŕče a hnačka: gastroenteritída (žalúdočná, alebo tiež črevná chrípka)

Čo prezrádza o vašom zdraví miesto, kde vás bolí brucho

Prírodná liečba osteoartritídy

Ak pociťujete v oblasti brucha ostrú bolesť a kŕče, máte vodnatú (zvyčajne nekrvavú) hnačku, je vám nevoľno, vraciate, pociťujete občasnú bolesť svalov alebo hlavy a máte slabo zvýšenú teplotu, môže to naznačovať, že máte gastroenteritídu.

Príčiny: Gastroenteritídou sa môžete nakaziť po konzumácii kontaminovaného jedla alebo vody, alebo keď používate príslušenstvo, uteráky a osobné veci nakazenej osoby.

Riešenie: Na ochranu pred infekciou si pred jedlom umývajte ruky, dajte si záležať na tom, aby každý člen domácnosti používal vlastné veci a dezinfikujte tvrdé povrchy.

6. Mierna bolesť a zlé trávenie: laktózová intolerancia

Čo prezrádza o vašom zdraví miesto, kde vás bolí brucho

K bežným príznakom, naznačujúcim laktózovú intoleranciu, patria bolesť brucha a nadúvanie. Tá môže spôsobovať hnačku, zvýšenú plynatosť alebo zápchu.

K ďalším príznakom patria bolesti hlavy, únava, strata koncentrácie, bolesť svalov a kĺbov, ústne vredy a problémy s močením.

Príčiny: Laktózová intolerancia je obvykle spôsobovaná nedostatkom črevného enzýmu laktáza. Ten štiepi laktózu na dva jednoduchšie cukry (glukózu a galaktózu) a umožňuje absorpciu laktózy z čreva.

Riešenie: Keď si všimnete, že máte laktózovú intoleranciu, odporúča sa držať bezlaktózovú diétu.

Aby ste však mali istotu, že neprichádzate o vápnik a ďalšie užitočné prvky, ktoré získavame z mliečnych produktov, snažte sa jesť viac potravín, ako sú brokolica, kel, tuniak či losos.

7. Plynatosť, chronická hnačka, nadúvanie

Čo prezrádza o vašom zdraví miesto, kde vás bolí brucho

Intolerancia na lepok má mnoho príznakov a k tým najbežnejším patria hnačka, zápcha, páchnuca stolica, nadúvanie, bolesť brucha, kožné problémy, nevysvetliteľný úbytok váhy a depresia.

Príčiny: Ak máte intoleranciu na lepok (glutén), môžu tieto symptómy spôsobovať výrobky, ako sú chlieb, cestoviny, či akékoľvek iné jedlo s obsahom pšenice a nepotravinový tovar na pšeničnom základe, ale aj niektorá kozmetika alebo výrobky do kúpeľa.

Riešenie: Aby ste svoju citlivosť na lepok dostali pod kontrolu, odporúča sa vyhýbať potravinám a produktom s obsahom pšenice a poradiť sa s lekárom o možnej lekárskej liečbe. V poslednej dobe sa zistilo, že príznaky intolerancie na lepok zhoršuje aj herbicíd Glyfosát, preto sa snažte jesť čo najviac bio potravín.

8. Silná bolesť v pravej hornej časti brucha a pod plecom: žlčové kamene

Čo prezrádza o vašom zdraví miesto, kde vás bolí brucho

Zistiť prítomnosť žlčových kameňov v tele nie je jednoduché. Že sú tam, si uvedomíte až vtedy, keď sa zapália a upchajú jeden z vývodov, vedúcich tráviace šťavy z pečene do tenkého čreva.

V tomto prípade môže ísť o príznaky, ako sú silná a náhla bolesť hornej pravej časti brucha, zimnica, triaška a žalúdočná nevoľnosť.

Príčiny: Rizikových faktorov, ktoré môžu vyvolať tvorbu žlčových kameňov, je niekoľko: nadváha alebo obezita, sedavý spôsob života, tehotenstvo, konzumácia jedál s vysokým obsahom tukov, nedostatočná konzumácia potravín bohatých na vlákninu, dedičnosť, cukrovka a užívanie liekov s obsahom estrogénu, ako sú orálna antikoncepcia alebo lieky hormonálnej terapie.

Riešenie: Na predchádzanie tvorby žlčových kameňov by ste mali dodržiavať jednoduché pravidlá. Nevynechávajte jedlá, pri držaní diéty si strážte hmotnosť – rýchly úbytok váhy riziko žlčových kameňov zvyšuje. A tiež sa snažte udržiavať si zdravú váhu. Obezita alebo podváha vystavuje vaše telo vyššiemu riziku.

9. Bolesť v pravej dolnej časti brucha: apenditída (slepé črevo)

Čo prezrádza o vašom zdraví miesto, kde vás bolí brucho

Zápal slepého čreva (správne červovitého prívesku) sa nazýva apendicitída. Ide o nebezpečný stav, ktorý si vyžaduje okamžitú lekársku starostlivosť.

Symptómy apendicitídy sú ostrá bolesť v blízkosti pupka alebo hornej časti brucha, ktorá prechádza do pravého podbruška, brušný opuch, vysoká horúčka a neschopnosti uvoľňovať vetry.

Príčiny: Dôvodmi apendicitídy môžu byť zablokované otvory v slepom čreve, zväčšené tkanivá steny apendixu (z dôvodu infekcie v gastrointestinálnom trakte či inej časti tela), parazity, alebo rasty, ktoré vám môžu infikovať apendikálny lúmen alebo poškodiť brušnú dutinu.

Riešenie: Apendicitíde sa nedá predchádzať. Menej bežná je u ľudí, ktorí sa zdravo stravujú a jedia jedlá bohaté na vlákninu, ako sú čerstvá zelenina a ovocie.

Ak sa nazdávate, že by ste mohli mať apendicitídu, okamžite volajte lekárovi, aby vás vyšetril a poskytol správnu liečbu.

Dôležité: Keď pocítite niektoré z týchto nepríjemných pocitov, okamžite kontaktujte svojho lekára.

Záver

Zažili ste už niekedy niektorú z týchto bolestí? Súhlasí miesto pociťovanej bolesti s vyššie opísanou príčinou?

Radi si vypočujeme vaše skúsenosti v časti Komentáre!

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Zdroj: brightside.me, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Katariba Hlaváčová

    Dobry den môze ma boliet trojuholnik ked som zjedla velmi nieco horuce az ma to palilo v trojuholniku musela som sa napit vody aby ma to nepalilo a môze to mat aj vplyv ked nieco zjem? Ďakujem za idpived

Pridajte komentár

*