U nás aj vo svete prudko klesá pôrodnosť. Žiadame najprísnejšie tresty pre všetkých, ktorí sa podieľali na tejto vakcinačnej genocíde! Viac info tu

Konzumujete citrón? 12 dôvodov, prečo je citrón účinným liekom

Print Friendly, PDF & Email

Konzumujete citrón? 12 dôvodov, prečo je citrón účinným liekom

Citrón poznáte, však? Predstavuje kyslú, dráždivú, lahodnú a neodmysliteľnú prísadu receptov a nápojov. Vedeli ste však, že ho vedci označili za účinný liek?

Najúčinnejšie liečivé látky na tejto planéte sa maskujú ako potrava, a najviac to platí pre ovocie.

O zdravotných účinkoch rôznych druhov ovocia sme už písali vo viacerých článkoch. Citrón si však zaslúži osobitnú pozornosť.

Nasledujúcich 12 dôvodov vám objasní, prečo si zaslúži úctu ako silný liek a nie iba ako niečo, čo sa nachádza v osviežujúcich nápojoch alebo ako neodmysliteľná prísada početných kulinárskych receptov.

Liečivé vlastnosti citrónu odhalené na základe vedeckých dôkazov:

1. Dokáže znižovať krvný tlak: bolo zistené, že na zníženie krvného tlaku stačí už ovoniavanie tohto ovocia.

2. Dokáže zmierniť zápchu: zistilo sa, že v kombinácii s rozmarínovým a mätovým esenciálnym olejom zmierňuje vôňa citrónu u starších ľudí zápchu.

3. Dokáže odstrániť páchnuci dych: v kombinácii s čajovníkovým a mätovým esenciálnym olejom dokáže zmierniť zápach a sírové zložky v dychu pacientov, vyžadujúcich intenzívnu starostlivosť.

4. Dokáže znižovať riziko karcinómu pažeráka: citrón, tak ako všetky citrusové plody, obsahuje fyziologicky významné hladiny flavonónov; bolo zistené, že medzi príjmom flavonónov a rizikom karcinómu pažeráka existuje nepriama úmernosť.

5. Ústna kvasinková infekcia: citrónová šťava sa terapeuticky cení pri liečbe kvasinkového zápalu ústnej sliznice (kvasinkovej infekcie úst) u pacientov s HIV/AIDS.

6. Dokáže rozpúšťať ľadvinové kamene: u pacientov s diagnózou hypocitraturia nephrolithiasis (druh ľadvinového ochorenia) sa citrónová terapia zdá byť rozumnou alternatívou.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

7. Dokáže zmierňovať zápal: citrónový sliz má výrazné vonkajšievnútorné protizápalové účinky.

8. Dokáže chrániť vaše srdce: citrónová šťava má antioxidačné a kardioprotektívne vlastnosti.

9. Dokáže chrániť pred cholerou: citrónová šťava je biocíd proti patogénu Vibrio cholerae, ktorý môže spôsobovať choleru.

10. Je silný antioxidant a bráni oxidácii LDL: nadmerný oxidačný stres je faktorom, prispievajúcim k rýchlejšiemu starnutiu, zápalom a celému radu akútnych a chronických zdravotných stavov.

Jeden z bezprostredných dôvodov, prečo môže LDL cholesterol spôsobovať ochorenie srdca, je ten, že malé molekuly LDL cholesterolu ľahko oxidujú, čo vedie k arterogenicite (schopnosti poškodzovať vnútornú výstelku artérií). Citrón ako silný antioxidant je schopný oxidácii LDL brániť.

11. Dokáže vám zlepšiť náladu a zmierniť úzkosť: citrónový olej obsahuje antidepresívnu látku (anxiolytickú) na zmiernenie úzkosti prostredníctvom modulácie neurotransmiterov.

12. Dokáže vám pomôcť udržať ideálnu hmotnosť: polyfenoly z citrónovej šupky potláčajú stravou vyvolanú obezitu, hyperlipidémiu, hyperglykémiu a inzulínovú rezistenciu.

Koncentrovaný zdroj vitamínu C

Okrem toho je citrón tiež jedným z najkoncentrovanejších zdrojov potravinového vitamínu C na tejto planéte.

Na rozdiel od kyseliny askorbovej – ktorá je syntetickou formou vitamínu C, bežne získavanou z geneticky modifikovanej kukurice – citrón obsahuje všetky hlavné kofaktory, ktoré telo potrebuje na jeho využitie a zmaximalizovanie jeho účinnosti pri prevencii a liečbe ochorenia.

(Pssst, nehovorte to, prosím, americkej Správe potravín a liečiv FDA, lebo na „prevenciu ani liečbu akejkoľvek choroby“ nie je schválený a na tieto tvrdenia by sa nepozerala veľmi prívetivo).

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články

Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Vaše články se mi líbí a pečlivě je čtu a to pravidelně. Děkuji Vám za ně. Spozdravem A.Sedlák.

 2. Já jsem také pravidelnou čtenářkou Vašich článků. Nasměrovaly mě k pozitivnímu a zdravějšímu způsobu života, za což jsem nesmírně šťastná. Ze srdce Vám za to děkuji a přeji do nového roku spoustu energie při tvorbě dalších článků a co nejvíce spokojených čtenářů. Jarka

 3. Robert von TS

  Rád čítam Vaše články,ale čo sa týka citrónov,zdá sa mi,že tu niekto zavádza.Pridali ste im nejako moc vlastností.Dr.Igor Bukovský by s Vami veru nesúhlasil.C vitamín majú viac hádam šípky,ako citróny.A ešte ako ve
  dia citróny rozleptať žalúdok.Takže,čo na to povedať.
  Robert

  • pán B. je často vedle, jak tá jedle

  • Áno, aj ja som počula, že šípky majú viac vitamínu C ako citrón a iné citrusy, s výnimkou kiwi. A ešte sú na tom údajne lepšie rakytník a goji. Kto má prosím preverené informácie na túto tému sem s nimi. Ďakujem. 🙂

 4. Tiez dakujem za pekne clanky a prajem vela zdravia a uspechov v roku 2018.

  Pre pana Roberta von TS: zaludok citrony nerozleptaju! Ale sipok ma naozaj viac vit. C áko citrony.

  • pre upresnenie Roberta von TS a následne Leopoldi:
   Ak je narušený ochranný hlien žalúdku, tak žalúdočnú stenu naleptá už aj samotná žalúdočná kyselina (HCL) …nie to ešte citróny… takto sa na to treba pozerať a nebudú sporné otázky….

 5. Zajímá mě, zda odtržený nezralý (někdy až zelený) citrón, kt „dojde“-dozraje mimo …, má snížený obsah nutrič látek, nebo jich má tolik, jako citron v plné zralosti.
  (v několika málo případech js tyto ochutnal a dali se jíst bez KYSELÉHO ÚSMĚVU..)

Pridajte komentár

*