Konzumujete citrón? 12 dôvodov, prečo je citrón účinným liekom


Print Friendly, PDF & Email

Konzumujete citrón? 12 dôvodov, prečo je citrón účinným liekom

Citrón poznáte, však? Predstavuje kyslú, dráždivú, lahodnú a neodmysliteľnú prísadu receptov a nápojov. Vedeli ste však, že ho vedci označili za účinný liek?

Najúčinnejšie liečivé látky na tejto planéte sa maskujú ako potrava, a najviac to platí pre ovocie.

O zdravotných účinkoch rôznych druhov ovocia sme už písali vo viacerých článkoch. Citrón si však zaslúži osobitnú pozornosť.

Nasledujúcich 12 dôvodov vám objasní, prečo si zaslúži úctu ako silný liek a nie iba ako niečo, čo sa nachádza v osviežujúcich nápojoch alebo ako neodmysliteľná prísada početných kulinárskych receptov.

Liečivé vlastnosti citrónu odhalené na základe vedeckých dôkazov:

1. Dokáže znižovať krvný tlak: bolo zistené, že na zníženie krvného tlaku stačí už ovoniavanie tohto ovocia.

2. Dokáže zmierniť zápchu: zistilo sa, že v kombinácii s rozmarínovým a mätovým esenciálnym olejom zmierňuje vôňa citrónu u starších ľudí zápchu.

3. Dokáže odstrániť páchnuci dych: v kombinácii s čajovníkovým a mätovým esenciálnym olejom dokáže zmierniť zápach a sírové zložky v dychu pacientov, vyžadujúcich intenzívnu starostlivosť.

4. Dokáže znižovať riziko karcinómu pažeráka: citrón, tak ako všetky citrusové plody, obsahuje fyziologicky významné hladiny flavonónov; bolo zistené, že medzi príjmom flavonónov a rizikom karcinómu pažeráka existuje nepriama úmernosť.

5. Ústna kvasinková infekcia: citrónová šťava sa terapeuticky cení pri liečbe kvasinkového zápalu ústnej sliznice (kvasinkovej infekcie úst) u pacientov s HIV/AIDS.

6. Dokáže rozpúšťať ľadvinové kamene: u pacientov s diagnózou hypocitraturia nephrolithiasis (druh ľadvinového ochorenia) sa citrónová terapia zdá byť rozumnou alternatívou.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

7. Dokáže zmierňovať zápal: citrónový sliz má výrazné vonkajšievnútorné protizápalové účinky.

8. Dokáže chrániť vaše srdce: citrónová šťava má antioxidačné a kardioprotektívne vlastnosti.

9. Dokáže chrániť pred cholerou: citrónová šťava je biocíd proti patogénu Vibrio cholerae, ktorý môže spôsobovať choleru.

10. Je silný antioxidant a bráni oxidácii LDL: nadmerný oxidačný stres je faktorom, prispievajúcim k rýchlejšiemu starnutiu, zápalom a celému radu akútnych a chronických zdravotných stavov.

Jeden z bezprostredných dôvodov, prečo môže LDL cholesterol spôsobovať ochorenie srdca, je ten, že malé molekuly LDL cholesterolu ľahko oxidujú, čo vedie k arterogenicite (schopnosti poškodzovať vnútornú výstelku artérií). Citrón ako silný antioxidant je schopný oxidácii LDL brániť.

11. Dokáže vám zlepšiť náladu a zmierniť úzkosť: citrónový olej obsahuje antidepresívnu látku (anxiolytickú) na zmiernenie úzkosti prostredníctvom modulácie neurotransmiterov.

12. Dokáže vám pomôcť udržať ideálnu hmotnosť: polyfenoly z citrónovej šupky potláčajú stravou vyvolanú obezitu, hyperlipidémiu, hyperglykémiu a inzulínovú rezistenciu.

Koncentrovaný zdroj vitamínu C

Okrem toho je citrón tiež jedným z najkoncentrovanejších zdrojov potravinového vitamínu C na tejto planéte.

Na rozdiel od kyseliny askorbovej – ktorá je syntetickou formou vitamínu C, bežne získavanou z geneticky modifikovanej kukurice – citrón obsahuje všetky hlavné kofaktory, ktoré telo potrebuje na jeho využitie a zmaximalizovanie jeho účinnosti pri prevencii a liečbe ochorenia.

(Pssst, nehovorte to, prosím, americkej Správe potravín a liečiv FDA, lebo na „prevenciu ani liečbu akejkoľvek choroby“ nie je schválený a na tieto tvrdenia by sa nepozerala veľmi prívetivo).

Stop Candida

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Vaše články se mi líbí a pečlivě je čtu a to pravidelně. Děkuji Vám za ně. Spozdravem A.Sedlák.

 2. Já jsem také pravidelnou čtenářkou Vašich článků. Nasměrovaly mě k pozitivnímu a zdravějšímu způsobu života, za což jsem nesmírně šťastná. Ze srdce Vám za to děkuji a přeji do nového roku spoustu energie při tvorbě dalších článků a co nejvíce spokojených čtenářů. Jarka

 3. Robert von TS

  Rád čítam Vaše články,ale čo sa týka citrónov,zdá sa mi,že tu niekto zavádza.Pridali ste im nejako moc vlastností.Dr.Igor Bukovský by s Vami veru nesúhlasil.C vitamín majú viac hádam šípky,ako citróny.A ešte ako ve
  dia citróny rozleptať žalúdok.Takže,čo na to povedať.
  Robert

  • pán B. je často vedle, jak tá jedle

  • Áno, aj ja som počula, že šípky majú viac vitamínu C ako citrón a iné citrusy, s výnimkou kiwi. A ešte sú na tom údajne lepšie rakytník a goji. Kto má prosím preverené informácie na túto tému sem s nimi. Ďakujem. 🙂

 4. Tiez dakujem za pekne clanky a prajem vela zdravia a uspechov v roku 2018.

  Pre pana Roberta von TS: zaludok citrony nerozleptaju! Ale sipok ma naozaj viac vit. C áko citrony.

  • pre upresnenie Roberta von TS a následne Leopoldi:
   Ak je narušený ochranný hlien žalúdku, tak žalúdočnú stenu naleptá už aj samotná žalúdočná kyselina (HCL) …nie to ešte citróny… takto sa na to treba pozerať a nebudú sporné otázky….

 5. Zajímá mě, zda odtržený nezralý (někdy až zelený) citrón, kt „dojde“-dozraje mimo …, má snížený obsah nutrič látek, nebo jich má tolik, jako citron v plné zralosti.
  (v několika málo případech js tyto ochutnal a dali se jíst bez KYSELÉHO ÚSMĚVU..)

Pridajte komentár

*