5 zázračných účinkov Goji – Kustovnica čínska


Print Friendly, PDF & Email

5 zázračných účinkov Goji – Kustovnica čínska

Malé červené bobule čínskej kustovnice sa používajú v čínskej medicíne od roku 100 nášho letopočtu. Známe a populárne sú aj v kórejskej a japonskej medicíne.

V Číne ich nájdete na každom kúte – či už ide o samoobslužnú službu, lekáreň alebo stánok na trhu. Je Goji naozaj taký zázrak, ako sa všade píše?

Názov goji bol získaný prepisom čínskeho titulu. V angličtine sa používa „gougi“ z pôvodného „gougizi“. Ich veľkosť môžeme prirovnať k šípkam alebo suchým hrozienkam. Chuť zase k brusnici. Sú považované za symbol dlhovekosti a zdravia.

Je úžasné, koľko živín sa nachádza v  takom malom plode. Obsahuje najmenej dvakrát viac antioxidantov ako brusnice. A väčšina z Vás ani nevie, že majú viac vitamínu C ako pomaranč.

Niekedy sa odporúčajú aj na podporu chudnutia. Sú tiež bohaté na vápnik a proteíny, preto sú vhodným doplnkom pre ľudí, ktorí konzumujú málo mäsa.

Najlepšie je ich uložiť do starostlivo vyčistených nádob s obmedzeným prístupom vzduchu.

Čo sa týka konzumácie goji, môže byť použitá v rôznych kašiach, ako je napríklad pšenová, ako súčasť raňajok alebo občerstvenia. Vynikajúca je v čajoch. Keď ju pridáme do vlažnej vody a necháme ju napučať, ako zázrakom máme pocit, že jeme čerstvé, šťavnaté a nie sušené ovocie.

Na trhu môžete nájsť aj   Goji džús alebo iné doplnky.

Takže, aké sú jeho hlavné výhody?

1. Znižuje krvný tlak

Ľudia s vysokým krvným tlakom sú vystavení riziku zvýšeného infarktu. Plody goji majú pozitívny účinok rozšírením tepien a znížením krvného tlaku.

Čínske štúdie ukázali, že podporuje produkciu enzýmov, ktoré sú dôležité pre rozklad nebezpečného tuku v krvi.

Podporuje tiež zníženie hladiny cukru v krvi a má pozitívny vplyv na liečbu chronického ochorenia pečene.

2. Podporuje imunitu a chráni organizmus pred rakovinovými bunkami.

Nedávny výskum potvrdil znalosti, ktoré Číňania vedia už celé stáročia.

Goji môže zmierniť príznaky alergie a astmy.

Znižuje počet antigénov, ktoré úzko súvisia s týmito ochoreniami, čím zvyšuje pozitívnu imunitnú odpoveď organizmu. Goji obsahuje lyzeum polysacharid, ktorý je imunologicky aktívny.

Plody Goji v tele produkujú  interleukíny (molekuly prenášajúce informácie medzi rôznymi typmi imunitného systému). Ich signál aktivuje T-lymfocyty (biele krvinky) a stimuluje imunitné reakcie, vďaka tomu je telo pripravené na likvidáciu všadeprítomných antigénov.

Výsledkom je požadované zmiernenie alergických reakcií. Súčasne imunitný systém sa posilňuje a lepšie zvládne vírusové aj bakteriálne infekcie.

Stop Candida

T-lymfocyty, nazývané tiež ako„natural killers“, zničia cudzie bunky, aj keď sa nikdy nestretli s antigénom.

Sú preto dôležité, ak sa niektoré z našich buniek stanú rakovinovými alebo ich napadnú vírusy. Môžu sa považovať za obrannú líniu organizmu proti potenciálnemu výskytu rakovinových buniek.

3. Spomalenie starnutia a podpora mužskej plodnosti

Plody sa nazývajú aj ovocie dlhovekosti. Vďaka vysokému obsahu antioxidantov a obsahu vitamínu E výrazne znižujú bunkové poškodenie voľnými radikálmi, ktoré sú zodpovedné za bunkovú degeneráciu, z tohto dôvodu naše telo starne.

Vďaka tomu sú veľmi obľúbené u žien. Veď kto by nechcel starnúť pomalšie a byť „navždy mladý“? Tiež silne podporuje produkciu HGH  hormónu, ktorý v našom tele vekom klesá.

Ale, ak ho však máme dostatok, prináša nám dlhý život.

Jednou z výhod, ktoré môžu privítať muži, je to, že v Číne sa goji konzumuje v boji proti mužskej neplodnosti.

4. Čistenie organizmu

Kustovnica čínska pozitívne ovplyvňujú pankreas, žlčník a pečeň. Pomáha nám napraviť škody, spôsobené alkoholom. Podporuje detoxikáciu nášho organizmu.

Detoxikácia je vhodná na úbytok hmotnosti a nielen na to. Ak sa zbavíte nahromadených škodlivých látok a rôznych toxínov, nebudete tak unavení a budete sa cítiť oveľa lepšie.

Znižujú hladinu cukru v krvi a minimalizujú poškodenia spôsobené cukrovkou. Čaj z bobulí je veľmi vhodný pri tráviacich problémoch.

Používa sa tiež pri liečbe psoriázy, ak je choroba spôsobená nedostatkom jinu.

5. Podporuje zdravie našich očí a pokožky

V plode je tiež veľké množstvo luteínu a zeaxantínu, ktoré sú prospešné pre náš zrak. Pomáha napríklad pri zelenom zákale.

Zlepšuje kvalitu pokožky.  Pleť sa vďaka nemu lepšie prekrví, a preto v Ázii veria, že udržuje zdravie a krásu.

Táto úžasná superpotravina by mala byť pravidelnou súčasťou vašej stravy. Zvlášť, ak máte radi brusnice, hrozienka, čerešne alebo lieskové oriešky, nebude vám jej chuť cudzia.

A prinajmenšom stojí za skúšku pridať ju do koláčov, jogurtových polievok alebo šalátov. Je tiež skvelou náhradou za sladkosti pre deti a dospelých ako aj nadšencov surových potravín.

Môžete ju vyskúšať i v podobe lahodnej bio šťavy tu.

Úvodné foto: šťava / sušené plody

Prírodná liečba osteoartritídy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*