Hyperaktivitu ( ADHD ) vašich detičiek hravo vyliečite týmto jednoduchým spôsobom


Print Friendly, PDF & Email

U detí, ktoré inhalovali tento olej počas 30 dní, došlo k výraznému zlepšeniu hyperaktivity

Okolo 11% detí v USA (6,4 milióna) má diagnostikovanú poruchu pozornosti s hyperaktivitou (ADHD), pre ktorú je príznačná nepozornosť, hyperaktivita a/alebo impulzívnosť, čo ovplyvňuje učenie, bežné fungovanie počas dňa a medziľudské vzťahy.

Počet ADHD každoročne stúpa o 5% za rok.

Americká akadémia pediatrov na liečbu ADHD u veľmi malých detí (2 až 5 rokov) odporúča prioritne behaviorálnu terapiu.

Avšak podľa informácií z amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb užíva až polovica detí s ADHD v predškolskom veku aj lieky a každé štvrté dieťa užíva len lieky (bez behaviorálnej terapie).

Len polovica 4 a 5-ročných detí s ADHD podstupuje behaviorálnu terapiu, aj napriek skutočnosti, že je to odporúčaná liečba. Deťom s ADHD vo veku 6 rokov sa odporúča liečba, ktorá zahŕňa lieky aj behaviorálnu terapiu.

Je to smutné z viacerých hľadísk, v prvom rade však z hľadiska presnosti diagnostikovania ADHD. Často dochádza k nesprávnemu diagnostikovaniu, čo znamená, že mnohé z detí môžu užívať lieky zbytočne.

Ďalšou problematickou otázkou sú riziká liekov na ADHD, ktoré sú obrovské.

Deti, ktoré užívajú tieto silné lieky, môžu trpieť nežiaducimi účinkami, ako sú problémy so spánkom, strata chuti do jedla, záchvaty a zvýšená srdcová frekvencia, preto je nevyhnutne potrebné nájsť alternatívy k tejto liečbe.

Našťastie jedna z odvekých možností, éterické oleje, sa ukazuje ako sľubná pri zmierňovaní príznakov ADHD.

Čo sú to esenciálne oleje?

Esenciálne  oleje sú koncentrované aromatické výťažky z rastlín a používajú sa už tisícročia na emocionálne, kozmetické, lekárske a dokonca aj duchovné účely. Výraz esenciálny (olej) pochádza pôvodne zo slova kvintesencia, čo znamená jadro, podstata veci.

Aristoteles veril, že k štyrom základným živlom (oheň, vzduch, zem a voda) patril aj piaty, kvintesencia.

Kvintesencia bola považovaná za „dušu“ alebo životnú silu rastlín, a ľudia ju pre svoje účely získavali z rastlín destiláciou alebo vyparovaním (preto sa destilovaným alkoholickým nápojom hovorí v angličtine aj „spirits“- duše).

Dnes sa esenciálne oleje, ktoré obsahujú komplexné zmesi prospešných rastlinných chemikálií, extrahujú z rastlín primárne dvoma spôsobmi: destiláciou, ktorá sa používa už od pradávna, a lisovaním za studena, ktoré sa používa na extrahovanie citrusových esenciálnych olejov.

Esenciálne oleje môžu zlepšiť symptómy ADHD

Výskum už zosnulého doktora Terryho S. Friedmanna, lekára, ktorý zastával názor, že telo, myseľ a dušu treba liečiť ako jeden celok, preukázal, že vetiverový olej (vetiver je druh indickej trávy) bol prospešný pre deti s ADHD.

Keď deti inhalovali tento olej 3x denne po dobu 30 dní, zlepšili sa ich vzorce mozgových vĺn a správanie a dosahovali lepšie výsledky v škole. 80% detí malo preukázateľne lepší stav aj po inhalácii oleja z cédrového dreva.

Na účely štúdie bol vybraný olej z cédrového dreva, pretože má vysokú koncentráciu seskviterpénov (tvoria až 50% jeho zložiek), ktoré zlepšujú okysličovanie mozgových buniek.

Vetiverový olej je známy aj tým, že upokojuje a vyvažuje nervový systém stimuláciou obehového systému, tvrdí Friedmann a vysvetľuje:

„Pri inhalácii esenciálneho oleja sa mikrokvapôčky dostávajú do limbického systému mozgu, čo je spracovateľské centrum pre uvažovanie, emócie a vôňu, a do hypotalamu, ktorý je centrom riadenia hormónov.

Esenciálne mikrokvapôčky sa dostávajú aj do pľúc, kde vstupujú do obehového systému.“

Zlepšenie aktivity mozgu bolo zistené prostredníctvom EEG (elektroencefalograf), ktorý meria elektrické impulzy v mozgu. To umožnilo výskumníkom zistiť, či mozog detí fungoval primárne v beta stave (t. j. v stave bdelého vedomia) alebo v theta stave (nedostatok pozornosti).

Po použití vetiverového oleja bolo zaznamenané zlepšenie v pomere beta – theta a rodičia zaznamenali zlepšenie symptómov. Friedmann uviedol:

„Dostal som niekoľko listov od rodičov detí s ADHD, v ktorých stálo, že správanie detí sa doma zmenilo k lepšiemu.

V niekoľkých prípadoch rodičia uvádzali, že učitelia zo škôl ich informovali o zlepšení práce detí v triede. Toto zlepšenie sa odrazilo aj na výsledkoch niektorých detí.“

Vetiverový esenciálny olej dokáže zvýšiť pozornosť

Nedávna štúdia publikovaná v Journal of Intercultural Ethnopharmacology tiež preukázala, že vetiverový esenciálny olej má potenciál zlepšiť príznaky ADHD.

Štúdia na zvieratách zistila zmeny v mozgovej aktivite, ktoré naznačovali zvýšenú bdelosť, zatiaľ čo štúdia na ľuďoch zistila, že inhalácia mala za následok kratší reakčný čas účastníkov a stimuláciu aktivity sympatického nervového systému. Výskumníci spomínanej štúdie napísali:

„Stimulačné účinky vetiverového esenciálneho oleja môžu byť prospešné pri učení a zapamätávaní si. Môžeme zhrnúť, že súčasné zistenia poskytujú informáciu, že vetiverový esenciálny olej sa môže používať ako povzbudzujúci prostriedok na zlepšenie pozornosti a plnenia úloh.“

Rozmarín, levanduľa a iné esenciálne oleje

Okrem vetiverového esenciálneho oleja a esenciálneho oleja z cédrového dreva preukázal potenciál pri zlepšovaní kognitívneho výkonu aj rozmarínový esenciálny olej.

Keď účastníci štúdie vypracovávali otázky v kabínke, kde bol rozptýlený rozmarínový esenciálny olej, ich výkon sa zlepšil v rýchlosti aj presnosti.

„Jedinečnosť vzťahu medzi vôňou rastlinných esenciálnych olejov a ich vplyvom na správanie spočíva pravdepodobne v komplexnom molekulárnom zložení, ktoré obsahuje celý rad alkoholov, aldehydov, kyselín, fenolov, esterov, ketónov a terpénov,“ hodnotia výskumníci. Pričom dodávajú:

„Táto štúdia podporuje názor, že aktívne zložky, ktoré sú prítomné v arómach, sa vstrebávajú cez nosovú alebo pľúcnu sliznicu, čo im umožňuje farmakologicky pôsobiť…

Malý rozmer týchto zložiek, ktoré sú rozpustné v tukoch, im uľahčuje prechod cez hematoencefalickú bariéru a následne môžu pôsobiť na úrovni neurónov buď priamo – pôsobením na receptory, alebo nepriamo – ovplyvňovaním enzýmovej aktivity.“

Prírodná liečba osteoartritídy

Na druhej strane, levanduľový esenciálny olej je známy najmä pre svoje upokojujúce vlastnosti. Niektorí ľudia, ktorí trpia ADHD, majú problémy so spaním a levanduľový olej spánok preukázateľne zlepšuje.

Ďalšie esenciálne oleje, ktoré môžu zmierňovať rozmanité symptómy ADHD, sú napríklad:

 • Mätový olej, ktorý pomáha zvyšovať pozornosť
 • Ylang ylang olej, ktorý je známy svojimi uvoľňujúcimi vlastnosťami
 • Kadidlový olej, ktorý pomáha navodiť pocity duševnej rovnováhy a pokoja
 • Bergamotový olej, ktorý znižuje pocity stresu a úzkosti
 • Eukalyptový olej, ktorý zmierňuje psychickú vyčerpanosť a stimuluje prietok krvi do mozgu
 • Citrónový olej, ktorý je vzácny pre svoju schopnosť zlepšiť náladu a predchádzať emočným výbuchom

Rodičia si všimli výrazné zlepšenie

Jedna matka z Floridy, Wellingtonu, Tina Sweet, prehovorila v televíznom programe WPTV, aby s ostatnými zdieľala svoju skúsenosť s esenciálnymi olejmi pri liečbe ADHD svojho 11-ročného syna.

„Každý jeden deň som dostávala od učiteľov správy, že nepracuje, nesústredí sa, nesedí na mieste, rozpráva, pobehuje dookola. Jednoducho sa nedokázal sústrediť,“ povedala.

Potom, ako začala u syna s aromaterapiou esenciálnymi olejmi, jeho známky sa zlepšili zo známok C a D na známky A a B. Teraz je piatak, navštevuje výberovú triedu a učitelia ho vnímajú ako „pokojné dieťa“.

Tina mu aplikuje esenciálne oleje na niekoľko oblastí na tele každé ráno a jej syn nosí tiež voňavý náramok na účely aromaterapie.

Tina Sweet hovorí, že používanie esenciálnych olejov im zmenilo život a pomohlo im vyradiť lieky na ADHD a nahradiť ich výlučne aromaterapiou.

Ako používať esenciálne oleje pri ADHD

Dva efektívne spôsoby, ako pri ADHD využiť esenciálne oleje, sú inhalovanie alebo lokálne potieranie kože.

Najjednoduchšia z metód je kvapnutie 3 až 4 kvapiek do difuzéra, niektoré štúdie však dávali účastníkom s ADHD vdychovať esenciálne oleje priamo z fľaštičky (2 až 3 hlboké nádychy) 3x denne.

Môžete vyskúšať inhalovať aj paru, stačí kvapnúť 3 až 7 kvapiek esenciálneho oleja do vriacej vody, zohnúť sa nad ňu, prekryť si hlavu uterákom a vdychovať nosom (oči majte zatvorené a dávajte si pozor, aby ste sa nepopálili).

Ak chcete vyskúšať aplikáciu vonných olejov na kožu, najprv si urobte test citlivosti, aby ste si boli istí, že vaša koža nebude z oleja podráždená (aplikujte 1 kvapku, nechajte pôsobiť 1 až 2 hodiny).

Oleje aplikujte striedmo na krk, zápästia, spodok chodidiel a/alebo za uši. Môžete ich tiež zmiešať s nosným olejom, napríklad kokosovým.

Niektorí ľudia zmiešavajú esenciálne oleje s kokosovým olejom a túto zmes dávajú do fľaštičky s guľôčkovým aplikátorom, ktorá sa dá využiť kedykoľvek a kdekoľvek.

Ďalšie prírodné možnosti liečby ADHD

Esenciálne oleje môžu zmierňovať príznaky ADHD, ale pre dosiahnutie čo najlepších výsledkov by sa mali kombinovať s ďalšími prírodnými stratégiami na zmiernenie ADHD.

Ak má vaše dieťa problémy so správaním alebo sa uňho prejavujú iné symptómy podobné ADHD, treba zhodnotiť nasledovné faktory, či už bolo diagnostikované s ADHD, alebo nie:

1. Príliš veľa cukru. Potraviny s vysokým obsahom cukru a sacharidy s vysokým obsahom škrobov vedú k nadmernej produkcii inzulínu, čo môže viesť k poklesu hladiny cukru v krvi – hypoglykémii.

Hypoglykémia spôsobuje, že mozog začne vylučovať glutamát v takom množstve, že môže vyvolať nepokoj, depresie, zlosť, úzkosť či záchvaty paniky.

Okrem toho cukor podporuje chronický zápal v tele a mnohé štúdie preukázali spojitosť medzi vysokým príjmom cukrov a zhoršeným duševným zdravím.

2. Citlivosť na lepok. Dôkazy o tom, že citlivosť na lepok je pôvodcom mnohých neurologických a psychiatrických problémov, vrátane ADHD, sú presvedčivé.

Podľa štúdie z roku 2011 sa celiakia „vyskytuje u pacientov s ADHD v nadmernom množstve“ a bezlepková strava výrazne prispieva k zlepšeniu v správaní detí. Štúdia dokonca navrhuje, že celiakia by sa mala pridať do zoznamu symptómov ADHD.

3. Nezdravé črevá. Podľa doktorky Natashe Campbell-McBrideovej, toxicita v črevách sa môže dostať až do mozgu a tam vyvolať symptómy autizmu, ADHD, dyslexie,dyspraxie, depresie, schizofrénie a ďalších duševných porúch.

Pokiaľ ide o duševné zdravie, je nevyhnutné zredukovať zápal v črevách, preto je optimalizácia črevnej flóry vášho dieťaťa rozhodujúcim krokom.

Treba sa vyhýbať priemyselne spracovaným potravinám, rafinovaným potravinám a zaradiť do jedálnička tradične fermentované potraviny.

Fermentovaná zelenina patrí medzi najchutnejšie fermentované potraviny, aj keď väčšina detí obľubuje najmä fermentované mliečne produkty ako kefír, hlavne ak ich vmixujete do zdravého smoothie.

Ak vaše dieťa fermentované potraviny odmieta alebo neprijíma pravidelne, môžete mu kúpiť kvalitné probiotiká a udržiavať rovnováhu v tráviacom trakte, a zároveň sa tak vyhnúť mozgovej dysfunkcii aj týmto spôsobom.

4. Nedostatok omega-3 mastných kyselín zo živočíšnych zdrojov. Výskum preukázal, že u detí s nízkou hladinou omega-3 tukov je výrazne vyššia pravdepodobnosť výskytu hyperaktivity, porúch učenia a behaviorálnych problémov.

Klinická štúdia z roku 2007 skúmala účinok krilového oleja u dospelých ľudí s ADHD.

Podľa štúdie sa pri dennom užívaní 500 mg krilového oleja po dobu 6 mesiacov schopnosť pacientov sústrediť sa zvýšila v priemere o 60%. Zaznamenali tiež 50% zlepšenie plánovacích a takmer 49% zlepšenie sociálnych zručností.

5. Potravinové aditíva a GMO zložky. Predpokladá sa, že mnoho prídavných látok v potravinách zhoršuje ADHD a veľa z nich bolo v Európe zakázaných.

Vyhnite sa hlavne modrému potravinárskemu farbivu č.1 a č.2, zelenému č.3, pomarančovému B, červenému č. 3 a č. 40, žltému č. 5 a č. 6 a konzervantu benzoátu sodnému.

Výskum tiež preukázal, že glyfosát, aktívna zložka populárneho herbicídu Roundup od firmy Monsanto, ktorý sa vo veľkom množstve používa na postrek geneticky modifikovaného obilia RoundupReady, obmedzuje schopnosť vášho tela detoxikovať sa od cudzích chemických látok.

V dôsledku toho sa škodlivé účinky týchto chemických látok a toxínov znásobujú a môžu spôsobiť širokú škálu ochorení, vrátane mozgových porúch, ktoré môžu ovplyvňovať správanie.

Existuje veľa ďalších prírodných možností, ako zmierniť symptómy ADHD. Nižšie uvádzame niektoré z nich. Pre podrobnejšie informácie to konzultujte s holistickým lekárom, ktorý má skúsenosti s liečbou ADHD pomocou prírodných metód.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

 • Dopĺňajte si nedostatok živín, vrátane vitamínu B6, zinku a horčíka
 • Cvičte a voľný čas trávte aktívne
 • Trávte čas vonku v prírode
 • Obmedzte vystavovanie sa rádiofrekvenčnému mikrovlnnému žiareniu, žiareniu mobilných a prenosných telefónov a elektromagnetickému smogu
 • Znížte toxické vystavovanie sa pesticídom, umelým sladidlám, glutamanu sodnému (MSG), čistiacim prostriedkom, práškom na pranie, parfumom a mnohým ďalším

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Vymyslená akože choroba… kniha Nežiadúci účinok smrť – autor John Virapen otvorí oči, aj tým, čo ešte pochybujú.

Pridajte komentár

*