Čo všetko na vašom zdraví môžu napáchať úsporné žiarovky


úsporné žiarovky a zdravie

Mnohí z nás s cieľom ušetriť elektrinu a peniaze nahradili štandardné žiarovky takzvanými ekologickými či šetrnými žiarivkami novej generácie. Vplyv na to určite malo aj obmedzenie výroby klasických žiaroviek.

Avšak táto nová generácia žiaroviek sú natoľko toxické, že americká vládna Agentúra pre ochranu životného prostredia vytvorila špeciálny protokol, ktorý je potrebné dodržiavať v prípadoch, keď dôjde k ich rozbitiu.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Dôvodom je fakt, že pri narušení ich štruktúry nastáva únik otravných plynov.

Ak sa rozbijú v uzatvorenom prostredí domu či bytu, tak maximálna povolená koncentrácia ortuti vo vzduchu bude prekročená až 20 násobne!

K takémuto zisteniu dospela štúdia vykonaná Výskumným inštitútom Fraunhofer Wilhelm Klauditza pre nemeckú Federálnu agentúru životného prostredia.

Aký je rozdiel medzi svetlom z bežnej a úspornej žiarovky

Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že svetlá produkované bežnou žiarovkou a úspornou žiarivkou sú rovnaké, prípadne odlišné iba v odtieni, nie je tomu tak.

Bežná žiarovka produkuje takzvané spojité spektrum svetla na rovnakom princípe ako slnko vytvára bežné denné svetlo.

Pre naše oči viditeľné svetlo má rozmedzie vlnových dĺžok od 400 do 700 nm.

Ide vlastne o celé spektrum farieb od fialovej, cez modrú, zelenú, žltú až po červenú, ktoré sa po vzájomnom prelínaní pre ľudí javí ako biela farba.

Naproti tomu, úsporné žiarivky generujú len jednu alebo zopár špecifických vlnových dĺžok, ktoré sa nám tiež javia ako biele svetlo, no v skutočnosti je to len jeho malá časť.

Čo spôsobuje svetlo z úsporných žiaroviek

Ako bolo vysvetlené v predošlom odstavci, obe svetlá sa navonok javia ako veľmi podobné, no v skutočnosti sú veľmi odlišné.

Svetlo zo žiariviek síce dokáže oklamať oči, no mozog nie, pretože ten chýbajúce frekvencie v podvedomí registruje.

To potom môže spôsobovať nasledovné zdravotné problémy:

  • závrate, krútenie hlavy
  • bolesti hlavy
  • migrény
  • kŕče
  • únavu
  • neschopnosť koncentrácie
  • stavy úzkosti a podráždenosti

Úsporné žiarivky okrem selektívnych vlnových dĺžok viditeľného svetla produkujú aj UV žiarenie.

Konkrétne sa jedná o UV-B a UV-C lúče, ktoré sú škodlivé pre pokožku (rakovina kože), ale aj pre oči.

Zbohom vysoký krvný tlak

Radiácia z týchto žiariviek priamo napáda imunitný systém a môže spôsobiť poškodenie kože, ktoré bude brániť správnemu formovaniu sa vitamínu D-3.

Zatiaľ sme sa zmienili iba o následkoch spôsobených samotným nespojitým svetlom. Okrem toho v nich ale číha aj ďalšie nebezpečie v podobe otravných plynov.

Zdravotné riziká pri poškodení žiariviek a úniku plynov

Ak dôjde k rozbitiu alebo poškodeniu obalu úspornej žiarivky a následný únik toxických plynov, tie môže spôsobiť nasledovné zdravotné ťažkosti.

1. Ohrozenie vnútorných orgánov

Ortuť je silný neurotoxín a pri nadýchaní poškodzuje pľúca a následne mozog, nervovú sústavu, pečeň a obličky.

Poškodiť môže tiež srdcovocievny systém, imunitu a reprodukčné orgány. Následky sa prejavujú triaškami, úzkosťou, nespavosťou, stratou pamäti, rakovinou a Alzheimerovou chorobou.

Ohrozené sú hlavne deti a tehotné ženy.

2. Riziko rakoviny

Nová štúdia vykonaná Petrom Braunom z Alabovho laboratória v Berlíne zistila, že úsporné žiarovky obsahujú toxické karcinogény, ktoré môžu spôsobiť rakovinu.

Ide o látky ako:

Fenol – mierne kyselinová toxická látka získavaná z uhlia a používaná v chemickom priemysle.

Naftalín – nestála biela kryštalická látka vyrábaná destiláciou uhoľného prachu. Používa sa v guličkách proti moľom a ako základná surovina pri výrobe iných chemikálií.

Styrén – nesaturovaný tekutý uhľovodík získavaný z ropy.

Záver

Úsporné žiarovky sú natoľko toxické, že by sme ich nemali dávať do bežného odpadu. To dokonca priznávajú aj samotní výrobcovia.

Ide teda o hazardný domáci odpad.

Ak náhodou sa vám jedna takáto žiarovka doma rozbije, mali by ste ihneď otvoriť všetky okná a dvere a následne evakuovať všetkých ľudí aj domáce zvieratá na minimálne 15 minút.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Zdroj: Energy Efficient Bulbs Cause Anxiety, Migraines, and Even Cancer

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Dobrý den,

    článek pěkný, ale spíš bych potřeboval vědět co si pořídit, když už žárovky nebudou prodávat. Světlo z diod prý taky není bůví co.

    Díky

  2. ak je toto všetko pravda, tak sa o tom muselo vedieť aj vtedy, ked sa rozhodovalo o ich používaní a o stopke klasických žiaroviek…. ako je to možné, že sa predávajú, že sa redukuje predaj klasických? ako je to možné, že sú spotrebiteľovi podsúvané ako normálny zdroj svetla, ak sú také škodlivé? Čo sa už v tomto svete deje? zdravie je na úplne vedľajšej koľaji… dôležité sú len zisky, aj to len pre vyvolených… Tí, čo ich vyrábajú, majú ich doma?

    • máte pravdu, vedelo sa o tom hneď od začiatku, lebo to bolo preskúmané už dávno, ešte na báze používania žiarivkových trubíc (desiatky rokov pred úsporkami), ktoré však boli určené hlavne pre priemyselné využitie.
      Úsporky sa líšia IBA v miniaturizácii a elektronizácii štartéra žiarivky a preto aj v zlepšení účinnosti a zlacnení výroby. Ďalšie NEBEZPEČIE o KTOROM sa tu nepíše a málo sa vie – úsporky sa dávajú aj do stolových svietidiel – teda blízko hlavy – a vzhľadom na elektronický štartér a vysokofrekvenčný (rádove 100kHz) výboj ionizovaného plynu (plazmy) vo svietiacej trubici je v blízkom okolí úsporky vysoko prekročené povolené EMP (elektromagnetické pole – jeho hustota) niekedy až 20 násobne i viac oproti zdravotným normám !!! Preto hlavne u detí – preč s úsporkami v detskej izbe !!! Radšej späť ku klasickej žiarovke, alebo LED.

  3. Chcem sa spytat,,su skodlive aj LED ziarovky?

  4. Ledkove su OK z tohto pohladu? Ci myslite, ze aj tie su problemove?

    • problém je v diskrétnom – nespojitom spektre vyžarovania, čo sa už čiastočne rieši luminofórmi, ale hlavne vo vyžarovaní modrého spektra, ktoré má len denné svetlo a pri nočnom osvetlení vyvoláva poruchy spánku (klasické žiarovky sú v žltom spektre). Lacné LED majú aj veľmi zlé vyžarovacie charakteristiky ohľadne rovnomerného pokrytia osvetlenej plochy a správajú sa ako mnoho samostatných bodových zdrojov svetelného žiarenia, čo pri dlhodobom pobyte v takto osvetlenom priestore vyvoláva silnú únavu a stres.

      • Donald Lamprecht

        Presne tak. LEDkam sa treba vyhybat za kazdu cenu. Boli navrhovane preto, aby vyrobcom priniesli velke zisky a na zdravotne dosledky sa nehladi. Staci si pozriet statistiky, ako alarmujuco rastie mnozstvo poskodeni zraku z pouzivania LED.

      • zdravim, vidim ze viete o com pisete. Chcel by som sa spytat ci je mozne odstranit nespojite svet. spektrum pouzitim viacero druhov ziariviek s odlisnimi teplotami chromatickosti.
        Ako priklad uvediem luster s piatimi paticami na ktore by som osadil ziarivky s 2700K, 4500K, 6500K. nebolo by to cele svetelne spektrum, ale mohlo by to zmiernit vami popisovane ucinky nespojiteho svetla?

        • Nie. Priamku nevytvoríte tak, že nakreslíte 3 body. Síce sa to na spojitú priamku podobá viac ako 1 alebo 2 body, no priamka to stále nie je.

          Spojité svetlo znamená, že tam je tých frekvencií nespočetné množstvo, preto sa to volá „spojité“. Nenahradí ich ani 10 čiastkových frekvencií.

          Spojité svetlo dostanete jedine z klasických alebo halogénových žiaroviek. Fyzika nepustí. Naštudujte si tému „žiarenie čierneho telesa“, alebo anglicky „black body radiation“.

  5. Led su z pohladu ortute bezpecne, samozrejme tam nic taketo nehrozi. Co sa tyka spojitosti svetla (spectrum) su na tom podobne ako usporky. Tiez maju nejaku dominantnu frekvenciu zvasca modru, ktory ale kompenzuju roznymi sposobmi. Pre LEDkach sa oznacuje ich nasledne farebne podanie s indexom CRI ( Colorrendering index). (CRI) udáva, ako verne sa v danom osvetlení javia farby osvetlených predmetov. Slnecne svetlo ma CRI 100. Kvalitnejsie LEDky zhruba okolo 80.

  6. Vykonavatel

    Badatel, aj vybojky nad hlavami funguju presne tym istym principom ako usporne ziarivky. len su menej usporne. Aj tie produkuju UV-ziarenie, dokonca u vsetkych typov ziariviek aj uspornych ziaroviek je to primarny zdroj svetla. Na ich povrchu je luminofor, ktory UV premiena na viditelne (biele) svetlo. Ty uz musis mat teda rakovinu mozgu ked ta cez cely zivot sprevadzaju ziarivky ci uz v skole, v robote, lebo ich princip je ten isty ako ziariviek uspornych. Jediny deficit co vydim je plesatenie hlav a nie rakovina. Inak vies, ze ak rozbijes stary teplomer tak sa koncentracia ortutu zvysi aj o 200% ? :), Su proste veci ktore nerozbijame, nerozoberame, ale dame setrne zlikvidivat. Ak mi praskne usporna ziarovka tak tie plyny sa rychlo rozprchnu, to by som musel vysat ten obsah aby mi to nieco sposobilo. Ale je Pravda ze svetlo z tychto studenych zdrojov je menej prirodzenejsie ako so slnka ci ziarovky.

    • Na youtube je dostupný nemecký dokument o škodlivosti „úsporiek“. Mimo iného je tam aj výpoveď rodičov, ktorých dieťa bude pravdepodobne do konca života plešatý slintajúci dement (bez urážky, demncia je diagnóza), lebo mali doma úsporku, ktorú ich dieťa pri hre omylom rozbilo a nadýchalo sa ortuťových výparov, čo poškodilo jeho nervový systém.

      • Vykonavatel

        To su vypovede. Cez 50 rokov sme pouzivali ortutove teplomeri, mozno aj dlhsie.
        Viem si teda predstavit kolko dementov musi by medzi nami teraz. Za tu dobu sa ich muselo neurekom rozbit a predpokladam ze sa rozbijali castejsie ako ziarovky.
        Ak by si pokukal aj ine ako zaujate videa a zdroje 🙂 tak zistis ze tie ziarovky su neni az take spatne ako sa popisuje.

        • je obrovský rozdiel rozbiť Hg teplomer s kvapalnou chladnou ortuťou (pomaly sa vyparujúcou), ako svietiacu žiarivku so žeravou plazmou s excitovanými molekulami Hg, ktoré potom okamžite reagujú po nádychu s nervovou sústavou

        • 1. My sme doma vzdy pouzivali ortutove lekarske teplomery. Aj teraz ich este pouzivame. Za moj zivot sa rozbili asi tri. Pamatam si, ako som ako dieta nahanala ortutove gulicky (kvapky) prstom po zemi a ako sa spajali do vacsej kvapky. Ziaroviek sa rozbilo za moj zivot nepomerne viac.
          2. Pred rokmi, ked zacinal boom uspornych ziariviek, sme doma v 5-ramennom lustri v obyvacke vymenili ziarovky za ziarivky. Pocas jedneho roka sa pokazil zrak mne aj manzelovi. Potom sme sa vratili ku klasike, ale zrak sa uz nezlepsil. Mame fialovu vazu, ktoru pouzivam ako skusac ziariviek. V ziarivkovom svetle je totiž uplne zelena. Vtedy viem, ze tomu svetlu nieco chyba. V LED svetle je fialova, ale potom, co som si tu precitala, LEDky pouzijem asi iba na zachode a na chodbe.

Pridajte komentár

*