Zelená dohoda (Green deal) nemá s ekológiou nič spoločné. Je to progresivistická ideológia vedúca k hospodárskemu úpadku a horšej ekológii. V eurovoľbách nevoľte PS, lebo skončíte ako žobráci!

Čo odhalí nadmerné či smradľavé prdenie (vetry) o vašom zdraví


Print Friendly, PDF & Email

prdy

Nadúvanie a prdenie spôsobuje komické situácie u mladých aj starých. Je to však niečo, o čom sa v slušnej spoločnosti nediskutuje.

Napriek tomu uvedenú činnosť všetci z času na čas robíme. V skutočnosti však vetry dokážu o našom zdraví prezradiť viac, než si myslíme.

Takže, aj keď ste sa pri nadpise článku možno trocha poškriabali po hlave, určite pokračujte v čítaní a sami sa pozrite (respektíve zacíťte), čo vaše prdy odhaľujú o vašom tele.

Čo sú to vlastne prdy?

Prdy alebo vetry sú zmesou prehltnutého vzduchu, ktorý omylom vstúpi do tráviaceho traktu.

Stáva sa tak počas žuvania žuvačiek, prehĺtania slín, pitím bublinkových nápojov či dokonca prostredníctvom bežného dýchania. Druhou časťou vetrov je plyn vyprodukovaný v črevách počas trávenia.

Za tvorbu plynu v črevách sú zodpovedné baktérie, ktoré rozkladajú cukry a vlákninu, ktoré telo nedokáže ľahko stráviť.

Baktérie takto každý deň vyprodukujú medzi 2 až 6 pohármi, teda 0,4 až 1,5 litrov plynu. No a po jeho nahromadení v črevách sa potrebuje niekadiaľ dostať von.

Pravidelné prdenie znamená, že jete dostatok vlákniny, a že máte v črevách zdravú bakteriálnu mikroflóru.

Rozoznávanie prdov podľa typu zápachu

Ak sa čudujete, ako preboha dokáže zápach alebo frekvencia vetrov vypovedať o vašom zdravotnom stave, nie ste jediní.

Vypracovali sme pre vás preto návod, ako správne rozpoznať a naučiť sa, čo vám toto neodvratné vyfukovanie plynov našepkáva o vašom tele a zdraví.

1. Smradľavé prdy

Približne jedno percento plynov produkovaných v črevách nie je bez zápachu. Ide najčastejšie o sírovodík, teda plyn, ktorý je tvorený vtedy, keď telo spracováva potraviny obsahujúce síru.

Mnohé zdravé potraviny počas trávenia produkujú plyny s obsahom síry. No a tento plyn potom opúšťa telo v podobe zapáchajúcich vetrov.

Takže, ak ste jedli mäso, brokolicu, karfiol, fazuľu alebo mliečne výrobky, potom nebuďte prekvapení, že vaše prdy budú mierne zapáchať.

2. Extrémne zapáchajúce prdy

Priznajme si to: väčšina prdov, ktoré zacítime, nie sú kvetinkovo voňavé. Ak však spozorujete, že sú skutočne odporné, môže to naznačovať nejaký zdravotný problém.

Ak máte potrebu vypúšťať vetry hneď po skonzumovaní mliečnych produktov, potom to môže znamenať, že vaše telo má ťažkosti s trávením laktózy. Popravde, väčšina ľudí má do väčšej alebo menšej miery problém s jej trávením.

V niektorých prípadoch sa môžu objaviť aj časté a extrémne zapáchajúce prdy, ktoré predznamenávajú nejaký chronický problém, ako napríklad syndróm dráždivého čreva, celiakiu alebo infekciu v žalúdku a črevách (gastroenteritída).

Ďalšími príčinami môže byť napríklad Cronova choroba alebo Ulcerózna kolitída.

3. Prdy bez zápachu

Nebude zrejme žiadnym prekvapením, že prdy bez zápachu sú úplne normálne a zdravé.

Nie všetky plyny pochádzajúce z našich čriev zapáchajú. To platí hlavne vtedy, ak ide o náhodne prehltnutý vzduch alebo oxid uhličitý z bublinkových nápojov vypitých v predošlý deň.

Vetry bez zápachu sú podobné ako grganie, akurát, že vzduch vychádza iným telesným otvorom.

4. Časté alebo nadmerné prdenie

Zo zdravotného hľadiska nie je časté prdenie niečím, z čoho by ste si mali robiť ťažkú hlavu. Zdravý človek si v priemere za deň prdne približne 20 krát.

Ľudia, ktorí jedia zdravú vegánsku stravu, majú väčší sklon k častým vetrom v porovnaní s ľuďmi konzumujúcimi mäso. Dôvodom tomu je vyšší podiel cukrov a sacharidov v rastlinnej strave a fakt, že veľa zdravého ovocia a zeleniny sú zo svojej povahy sírnaté.

Prírodná liečba osteoartritídy

Príkladom je napríklad cibuľa alebo cesnak, po skonzumovaní ktorých sa vetry vyskytujú pomerne často.

Aj tu však existuje výnimka.

Ak je nadmerné prdenie sprevádzané nepríjemnosťami, bolesťami alebo príliš nepríjemným zápachom, potom to môže poukazovať na nejakú potravinovú alergiu.

Ak spozorujete, že vaše nadúvanie sa výrazne zvýši vždy po zjedení mliečnych výrobkov alebo výrobkov obsahujúcich pšenicu či iného jedla, potom je dobré navštíviť lekára. Ten vám pomôže diagnostikovať presný druh potraviny, na ktorú môžete byť alergickí.

Zbúrané mýty o prdení

O prdení existuje hneď niekoľko mýtov, ktoré sa tu teraz pokúsime vyvrátiť.

1. Zadržiavanie prdov verzus ich púšťanie: Môže ich zadržiavanie uškodiť zdraviu?

Občasné zadržanie prdu v nevhodnej situácií, ako napríklad vo výťahu, vás nezabije, no môže vás uviesť do nepohodlia.

Ak budete plyny v sebe zadržiavať, oni samé od seba nejakým zázrakom nezmiznú. V skutočnosti budú spôsobovať nadúvanie a bolesť v oblasti brucha.

Ak cítite potrebu si prdnúť, tak to radšej jednoducho urobte a nechajte plyn zo seba uniknúť, ako by ste ho mali v sebe zadržiavať.

2. Tiché verzus hlasné prdenie

Niektoré prdy sú takmer ohlušujúce, iné zas vykĺznu potichučky.

Sú hlasné prdy iné než tie tiché? Odpoveď je: Nie.

Objem plynu a jeho hlasitosť majú len málo dočinenia s vašim zdravím. Oveľa viac závisia od toho, v akej pozícii sa vaše telo práve nachádza.

Niektoré prdy budú hlasité, iné zas tiché. Niektoré budú von za okamih, iné potrvajú aj niekoľko sekúnd.

Žiadne z uvedených faktorov nemajú žiadny vplyv na váš zdravotný stav.

3. Mužské verzus ženské prdy: Existuje medzi nimi rozdiel?

Muži sa často ocitajú na pranieri, keď dôjde na stereotypy týkajúce sa prdenia. Na druhej strane, ženy sa neraz považujú priam za anielov, ktorí neprdia.

Pravdou však je, že muži aj ženy prdia úplne rovnako často a obe pohlavia majú tiež rovnako zapáchajúce plyny.

Tradičná etiketa pochádzajúce ešte z Viktoriánskych čias hovorí, že slušne vychované dámy sa zdržia prdenia v spoločnosti iných ľudí. To však neznamená, že majú menšiu potrebu si uľaviť ako ich mužské náprotivky.

Ako privoniavanie k prdom môže byť pre vás v skutočnosti prospešné

Neuveríte, no v skutočnosti môže byť sírovodík, ktorý je zodpovedný za zápach pokazených vajec, pre vaše zdravie vskutku prospešný.

Týmto už prdenie nie je len prirodzeným telesným procesom, ale stáva sa z neho aj nástroj prospešný pre zdravie.

V štúdii vykonanej Univerzitou v Exteri výskumníci zistili, že inhalovanie už aj malého množstva sírovodíka má ochranné účinky voči poškodzovaniu bunkových mitochondrií a dokonca chráni aj pred rakovinou.

Mitochondrie sú v podstate elektrárňami buniek. Predchádzanie a zvrátenie poškodení na mitochondriách je kľúčová stratégia pre liečbu viacerých zdravotných komplikácií, ako napríklad pri:

 • mozgovej príhode
 • zlyhaní srdca
 • cukrovke
 • artritíde
 • demecii
 • predčasnom starnutí

Mitochondrie určujú či bunky budú žiť alebo umrú. Taktiež regulujú zápalové procesy. Závažnosť mnohých ochorení je silné závislá na stupni nefunkčnosti mitochondrií.

Uvedená štúdia bola publikovaná v žurnále Komunikácia medicínskej chémie (Medicinal Cemistry Communications).

Na ňu nadväzujúca štúdia v denníku Oxid Dusnatý (The Nitric Oxide), v spolupráci s vedcami z Fakulty medicíny Texaskej univerzity zistila, že sírovodík selektívne chránil mitochondrie pred poškodením.

Stop Candida

Zdroje: bustle.com, theguardian.com, badatel.net, exeter.ac.uk

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. dobre som sa zasmial 😀 a aj som o nieco mudrejsi

 2. KTO PRDI ZDRAVIE SI TVRDI

  • Kto grgá a prdí, zdravie si tvŕdi …

  • Dagmar Sovcikova

   Wau, to som uz davno nepocula. Stare slovenske porekadlo.Pridam dalsie. Od kakusty, chlapi husti. Od fazule tiez. Kto je kyslu kapustu, fazulu ,zemiaky, domacu udenu slaninku, cesnak,cibulku a k tvomu trochu domacej slivovicky a uprimnej radadosti zo zivota sa urcite dozije 100 rokov v plnom zdravi. Man 62 rokov ,viem o com hovorim,

 3. zdravy prd ma trvat min. 10 sekund a 3krat ma zmenit ton

 4. ..az mi slzy od rehotu vybehli..dam precitat mojej milej,ktorej to tak vadi,odvolavajuc sa na fakt,ze to robim tiez pre jej zdravie…

 5. no aj keď som sa nad článkom nasmiala a rozhodla sa, že to zdravé vdychovanie zápachu zo sírovodíka nepotrebujem, osobne si myslím, že v žiadnej dobe nie je uľavovanie si v prítomnosti iného človeka „kultúrne“. Nech je to akokoľvek správne a zdraviu prospešné, je to nechutné.

 6. George Hrouda

  jenom pro upresneni.
  ackoliv prdy mohou obsahovat sirovodik (H2S), aroma prdu dodava obsazeny merkaptan, which is thioalkohol and vznika reakci alkoholu (methyl, eythyl atd.) se sirovodikem.

 7. Nieco poucne.

 8. Ktosi múdry povedal : „PRDY SÚ AKO DETI…….NEVADIA NÁM IBA TIE VLASTNÉ…….“

 9. Lepší jeden prd ako 10 doktorov

 10. pokiaľ sa dobre pamätám „prdy“ ktoré silno zapáchajú obsahujú tzv thioetery CH3-SHCH3.CH2

 11. V SPOJITOSTI S TOUTO TEMATIKOU : Už Vrchlický napísal:
  Predsa každý kto na svete žije,
  mal by hovnu poctu vzdať,
  čo sú platné miliony,
  ak nemôže človek srať !!!

 12. Zeleny prd so zltym prdom sa lretahovali na brannom cviceni. Kde sa dvaja bili, sr*cka zvitazila.

 13. Nie je pravdou ze nieje rozdiel medzi muzskym a zenskym prdom.Ked prdne zena je to zvuk KILOO a pri muzskom GRAM,tak ze zensky je tažší.

Pridajte komentár

*