23 faktov o ľavákoch, o ktorých ste zrejme nevedeli


Print Friendly, PDF & Email

fakty-o-lavakoch

Tuto je otázka za milión: Čo spôsobuje, že je niekto pravák a iný zasa ľavák?

Medicínski experti si nie sú celkom istí, no výskum ukazuje na komplexný vzťah medzi génmi a prostredím.

Neboli síce objavené žiadne „ľavácke“ gény, no ľudia primárne používajúci svoju ľavú ruku majú v rodine viac ľavákov. Výskumníci zasa objavili rozdielne nervové prepojenie v mozgoch ľavákoch a pravákoch.

Tiež by ste mali vedieť, že ľaváci zvyknú byť viac nezávislými osobnosťami. Dôvodom je hlavne fakt, že celý svoj život trávia adaptovaním sa na svet pravákov.

No a tu už nasleduje 23 zaujímavých faktov o ľavákoch, o ktorých ste zrejme ešte nikdy nepočuli.

1. Vedeli ste, že 5 až 10% svetovej populácie sú ľaváci?

2. Ľaváci majú 3x vyššiu šancu stať sa alkoholikmi.

3. Ľaváci používajú primárne pravú časť svojho mozgu.

4. Ľaváci zvyknú dosiahnuť pubertu v priemere o 5 mesiacov neskôr ako je normál.

5. Ľaváci sú veľmi dobrí v mnohých športoch: bejzbal, tenis, plávanie, box, atď. Vedeli ste, že až 40% najlepších svetových hráčov tenisu sú ľaváci? Ide naozaj o veľmi zaujímavý fakt.

6. Štyria z posledných siedmych amerických prezidentov boli ľaváci.

7. Podľa štatistík, absolventi vysokých škôl ľaváci sa stanú o 26% bohatšími ako ich kolegovia praváci.

8. V minulosti bolo ľaváctvo považované za znak niečo zlého, ako napríklad: znak diabla, príznak neurózy, škaredý zlozvyk, znak rebélie, sklon ku kriminalite či homosexualite. Ľaváctvo však bolo videné aj ako indikátor kreativity a hudobných schopností.

9. Vedeli ste, že anglické slovo pre ľavú stranu „left“ vychádza z anglosaského slova „lyft“, čo znamená slabý alebo zlomený?

10. Ženy, ktoré majú dieťa po 40-ke majú až o 128% vyššiu šancu, že ich dieťa bude ľavák v porovnaní so ženami, ktoré porodia dieťa v 20-ke.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

11. Ako bolo spomenuté na začiatku, vyše 90% ľudí je pravákov. Avšak mačky a myši sú na ľavákov a pravákov rozdelené oveľa rovnomernejšie.

12. Súčasná štúdia zistila, že ľaváci sú viac talentovaní v priestorovej orientácii, matematike a architektúre. Praváci sú skôr talentovaní verbálne.

13. Vedeli ste, že jeden zo štyroch kozmonautov misie Apollo, ktorá pristála prvá na mesiaci bol ľavák? Zaujímavé.

14. Podľa posledných štatistík z USA, je tam dnes až 30 miliónov ľudí ľavákov, čo je na hornej hranici 5 až 10% obyvateľstva.

15. Súčasná štúdia odhalila, že ľaváci sú viac náchylní na astmu a alergie než praváci.

16. Podľa výskumu, ak si ľavák zraní svoju dominantnú ruku, je pre neho oveľa jednoduchšie sa naučiť pracovať s pravou rukou ako je pre praváka naučiť sa používať ľavú ruku.

17. Vedeli ste, že tie najdlhšie slová môžu byť na klávesnici napísané iba s použitím ľavej ruky pri konvenčnom položení prstov ruky na klávesnicu?

18. Mali by ste tiež vedieť, že ľaváctvo sa vyskytuje naprieč mnohými významnými rodinami. Napríklad aj Britská kráľovná Elizabeth II, jej syn Charles a vnuk William sú ľaváci.

19. Ľaváci sú viac náchylní trpieť nespavosťou.

20. Vedeli ste, že ľaváci majú aj svoj deň na oslavu? Áno, je ním 13. august a je známy ako Medzinárodný deň ľavákov.

21. Niektorí z najviac hľadaných zločincov na planéte ako Osama bin Laden, škrtiči z Bostonu či Jack Rozparovač boli ľaváci.

22. Mali by ste tiež vedieť, že ľaváci sú lepšie schopní sa prispôsobiť videniu pod vodou ako praváci. To im dáva výhodu pri niektorých vodných hrách a športoch.

23. Štúdia publikovaná v Žurnále nervových a mentálnych ochorení zistila, že ľaváci spracúvajú emócie rozdielne. Zvyknú sa oveľa skôr rozčúliť ako ich kolegovia praváci.

Stavíme sa, že o mnohých uvedených veciach ste nevedeli. Ak poznáte ďalšie zaujímavé fakty o ľavákoch, napíšte ich prosím do komentárov.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Zdroj: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. No,a leváci jsou asi manuálně zručnější než praváci-spousta kolegů kuchařů jsou leváci 😀 A co já-já jsem přeučený levák na praváka(za komančů mi to tak udělali 🙁 , co s tím ?:-D

  • Ja som tiez preuceny lavak za komancov. Komunisticka stara dievka, ucitelka, ma bila po ruke pravitkom zato, ze som pisal lavou. No co, teraz nemam problem pouzit obe ruky rovnocenne ale prevahu ma lava ruka. Napriklad nemam problem riadit auto s pravostrannym riadenim v UK.

   • Ano.přeučovali mně taky…a dost drasticky.Ve druhé třídě malotřídky našim učitel řekl,že budu do konce října psát pravou,nebo ať mi hledají jinou školu…já to zvládla …ale kluk ve stejné třídě byl od něj i bitý a šikanovaný,že se levačky nevzdal…Vím už jen,že se jmenoval Bohoušek Starý…

   • terezkaterka

    Na vine neboli komanči, ale učiteľka a Tvoji rodičia.

  • Helenko, buď rada. ?
   Si omnoho zručnejšia ako iba praváci alebo iba ľaváci, pretože si bola prinútená používať obe hemisféry mozgu. To je aj môj prípad a nesťažujem sa. ?

  • terezkaterka

   Na vine neboli komanči, ale učiteľka a Tvoji rodičia.

 2. Vôbec to nie je pravidlom, že sú šikovnejší. Poznám ľaváka,….má vyslovene dve ľavé ruky, do čoho sa pustí, to sa zosype 🙁

 3. Jsem totální levák(zrcadlový).Začala jsem psát od mala zprava doleva -zrcadlově,knihu prohlížím od konce.Měla jsem hodně problémů se přizpůsobit k pravákům.Alkohol nesnáším-ani přípitky neabsolvuji.Líbí se mi muži,homosexualitu neuznávám..Je spousta mýtů o levácích.Přestože jsme byli násilně přeučováni na praváky-vyšlo to pro nás lépe.Skoro ke každému bodu výše napsanému bych mohla mít připomínku..Rozparovačem bych se stala pouze,kdyby mi někdo sáhl na rodinu ..Jinak není důvod být i škrtičem. Jsme vnímavější-všimneme si více věcí než praváci..Pokud budete chtít cokoli pro další výzkum leváků-ráda budu spolupracovat ;).

Pridajte komentár

*