Zelená dohoda (Green deal) nemá s ekológiou nič spoločné. Je to progresivistická ideológia vedúca k hospodárskemu úpadku a horšej ekológii. V eurovoľbách nevoľte PS, lebo skončíte ako žobráci!

Ako zvýšiť produkciu hormónu šťastia a navždy sa zbaviť stresu a starostí


Print Friendly, PDF & Email

oxytocin-a-masaz

Keď ste sa niekedy v živote zúčastnili prednášky nejakého svätca alebo sadhu z Himalájí na brehu rieky Gangy, potom viete, že títo ľudia denne praktizujú olejovú masáž, známu pod názvom abhyanga.

Ide o masáž nôh, kolien a stehien, ktorá je extrémne jemná. V podstate poukazuje na dôležitosť láskyplných dotykov a zvýšeného stavu vedomia.

Pohľad Ayurvedy na olejovú masáž

Takáto olejová masáž predáva odkaz lásky, náklonnosti a pôžitku. Ako tvrdí Ayurveda, takáto masáž je niekedy dokonca lepšia pre toho, kto ju dáva, ako toho, kto ju dostáva.

Totižto, keď robíme niečo s láskou, zanietene a sústredíme sa pritom na proces, nie na výsledok, potom dosiahneme ohromné výsledky.

Bolo aj vedecky potvrdené, že masáž stimuluje vyplavovanie oxytocínu. Ide o prirodzene sa vyskytujúci hormón, ktorý podporuje fyzické zdravie, ale tiež láskavosť, lásku, puto a empatiu.

Štúdie ukázali, že ľudia nebudú prekvitať ani vtedy, keď sa síce budú veľmi dobre starať o svoje zdravie, no bude im chýbať láskyplný vzťah.

Oxytocín sa vyplavuje v dieťati, matke a dokonca aj u otca počas pôrodu, kedy vytvára puto, ktoré vydrží po celý život.

Vyplavuje sa do tela aj vtedy, keď niekoho ľúbite, dotýkate sa alebo vám na ľuďoch záleží, no bez očakávania protislužby alebo iného prospechu. Tento hormón telo omladzuje a regeneruje.

Preto, čím viac ho vyprodukuje, tým viac prínosov z neho získava.

Kedy sa oxytocín vyplavuje do tela

Takže si to zhrňme. Oxytocín, niekedy nazývaný aj hormón šťastia, telo produkuje v nasledovných prípadoch:

 • pri dotykoch
 • počas masáži
 • pri pociťovaniu lásky a starostlivosti o druhého
 • pri teple
 • počas stimulácii pokožky nízkou intenzitou

Preto masáž pomáha telu relaxovať a popasovať sa so stresom, keďže znižuje produkciu stresových hormónov ako sú okortikotropín (ACTH), beta-endorfín (BE) a oxid dusnatý (NO).

Štúdia publikovaná v odbornom časopise Alternative Therapies in Health and Medicine (Alternatívne terapie z zdravotníctve a medicíne) vyšetrila krvné vzorky 95 subjektov na obsah rôznych chemických látok pred a po 15 minútovej masáži.

Výskumníci zistili, že u ľudí, ktorí podstúpili masáž bola hladina oxytocínu zvýšená o 17% oproti ľuďom, ktorí masáž nepodstúpili.

Bolo tiež zistené, že ACTH, ktoré je bežne spájané so stresom, sa oproti kontrolnej skupine znížilo o 20%.

Ako funguje oxytocín na zmenu psychiky

Jedným z mechanizmov oxytocínu je, že pri masáži mení mikrobiológiu pokožky. Jeho úroveň sa pri dotykoch zvyšuje a to mení aj mikróby, ktoré majú na zdravie priaznivé účinky.

V jednej štúdii boli ľuďom podané probiotiká a potom sa skúmalo, ako ich to ovplyvnilo, keď došlo k nárastu hladiny oxytocínu.

Zmena viedla k:

 • výraznému zlepšeniu kvality vlasov a kože
 • lepšej regulácii hormonálnej rovnováhy
 • posilnenému imunitnému systému
 • zlepšeniu celkového zdravia
 • zlepšeniu reprodukčnej výkonnosti
 • zrýchlenej schopnosti hojenia rán
 • tiež to pozitívne ovplyvnilo ich sociálne správanie a postoje

Nervové zakončenia na pokožke sú permanentne vystavované fyzikálnym, emočným, spánkovým, mikrobiálnym a environmentálnych stresovým faktorom.

Naproti tomu, taká olejová masáž vie upokojiť vyše milión takýchto zakončení.

Zbohom vysoký krvný tlak

V prípade, že napríklad veľa cestujete, tak večerná sprcha a k tomu olejová masáž dokáže mať na telo ohromné účinky. Vaše telo bude nielen zrelaxované, ale sa aj vy stanete šťastnejšími.

Poznáte akýkoľvek iný spôsob, ako upokojiť 2 milióny nervových zakončení na pokožke v priebehu pár sekúnd?

Olejová masáž upokojuje nervový systém a veda potvrdila, že stimulácia pokožky s pozornosťou a láskou spúšťa v tele vyplavovanie oxytocínu.

Navyše, mikróby, ktoré sú citlivé a reagujú na oxytocín, sa koncentrujú na zvlhčenej a zdravej pokožke, pretože len tá obsahuje všetky pre ne potrebné živiny ako sú aminokyseliny, vodu a mastné kyseliny.

Na druhej stane, mikrobióm pokožky je narušený, ak je pokožka pod stresom, suchá alebo ošetrovaná chemikáliami.

Kožný mikrobióm, olejová masáž a ich zdravotné prínosy

Všetky prospešné mikróby a baktérie žijúce na našej pokožke si vyžadujú maz, ktorý produkuje pokožka. Preto táto staroveká masážna technika má aj svoj logický základ.

Aplikácia oleja na pokožku pomocou masáže poskytuje viaceré zdravotné prínosy, ako napríklad:

 • podporuje funkciu kože ako ochrannej bariéry
 • zrovnovážňuje a upokojuje nervový systém
 • vytvára vhodné prostredie pre kožnú mikroflóru
 • upokojuje vyše 1.8 nervových zakončení na pokožke
 • zvyšuje produkciu oxytocínu, hormónu lásky, puta a optimálneho zdravia
 • podporuje prospešnú mikroflóru, ktorá je potrebná pre celkové fyzické a duševné zdravie a dobrú náladu

Nezabúdajte však na to, že nestačí len aplikovať olej na pokožku, ale že to musíte robiť s láskou, aby ste na tieto mikróby pôsobili s pozitívnymi emóciami.

Je dokázané, že uvedené mikróby nedokážu prežiť pri strese.

Ďalšie zaujímavé zistenia vedcov

Pokusy na myšiach ukázali, že myši, ktoré zdieľali klietku s agresívnymi jedincami, mali znížené množstvo prospešných baktérií, zníženú diverzitu črevných baktérií a zvýšený podiel škodlivých baktérií.

To ich robilo aj viac náchylné na zápaly a infekcie.

Výskumníci tiež zistili, že počas stresujúceho skúškového týždňa sa v stolici univerzitných študentov nachádzalo znížené množstvo prospešných baktérií než počas bežného týždňa.

Nezabúdajte na to, že vonkajšia pokožka sa v okolí úst, uší, očí či konečníka prepája s vnútorným prostredím až do tráviaceho systému a čriev. Ayurveda sa preto zameriava aj na tieto miesta, napríklad pomocou metód ako sú preplachovanie úst olejom 10 až 20 minút pred raňajkami.

Aj toto potvrdila veda ako prospešné, pretože napríklad taký kvalitný kokosový olej dokáže meniť enzýmy v ústach, zbavuje ústnu dutinu toxínov rozpustných v tukoch, zlepšuje sviežosť dychu celkovo zdravie úst.

Kvalitný kokosový olej zoženiete na Slovensku TU a v Česku TU. Je ho možné použiť nielen na preplachovanie úst, ale aj na samotnú masáž tela, keďže navyše aj krásne vonia.

Ďalšou podobnou taktikou Ayurvedy je čistenie jazyka, čo zvyšuje produkciu tráviacich enzýmov, znižuje množstvo patogénnych streptokokov spôsobujúcich zubné kazy, znižuje bakteriálne zaťaženie tela a redukuje sírnaté zlúčeniny zodpovedné za zlý zápach z úst.

Na čistenie jazyka sa zvyčajne odporúča zlato, striebro, meď alebo mosadz.

Záver

Správna starostlivosť o vonkajšiu pokožku aj vnútorné sliznice vám prinesie úžasné výsledky a celkovo lepšie zdravie.

Ak sa vám tento článok páčil, nezabudnite ho prosím zdieľať aj so svojimi priateľmi a známymi.

Liečba osteoporózy

Spracoval: Badatel.net, Zdroj: lifespa.com

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Jirka Sirka

  Kokosový olej v NEJ kvalitě mohu doporučit v SAPĚ v Praze, za neskutečnou cenu 85 CZK za 500 ml a ještě zubní pastu PROMISE za 10.50 CZK!!! Pokud by někdo měl zájem, NELZE to koupit jinak něž tam, spolu dalším VELMI levným zbožím za neskutečné velkoobchodní ceny a musí k tomu být Živnostenský list!
  Obchod se v tom areálu jmenuje TAMDA, kde si vás při registraci ověří a dostanete nákupní kartu, která vás opravňuje ke slevě!!! I bez karty je tam ale nákup VELMI levný, oproti tomu, kolik to stojí „venku“ mimo SAPU!!!

Pridajte komentár

*