12 typov správania, za ktoré sa nikdy neospravedlňujte


Print Friendly, PDF & Email

12 typov správania, za ktoré sa nikdy neospravedlňujte

Osoba 1: „Je mi to ľúto!“

Osoba 2: „Prestaň sa ospravedlňovať.“

Osoba 1: „Dobre… ľutujem.“

Osoba 2: *Potrasie hlavou a odchádza*

Ospravedlňujete sa, keď to nie je potrebné? Hovoríte „Je mi ľúto“, keď na to nie je žiaden dôvod? Niektorí z nás sú chronickými ospravedlňovačmi bez toho, aby si to uvedomovali.

Hoci v skutočnosti existujú aj oveľa horšie priestupky, než akým je deklarovanie zbytočnej a neopodstatnenej ľútosti, tento typ správania je potenciálne škodlivým.

Tým, čo je jeho príčinou a tým, čo je potom jeho následkom. Často vyjadrujeme zbytočnú ľútosť preto, lebo prikladáme prílišný význam tomu, čo si myslia ostatní alebo preto, že uprednostňujeme ich pocity pred našimi vlastnými.

Pocity ostatných považujeme za dôležitejšie než to, čo cítime my. Možný dôsledok bude, že ostatní budú považovať naše neustále ospravedlňovanie za slabosť a/alebo nedostatok sebadôvery.

Takže, áno, je potrebné ospravedlniť sa, ale len vtedy, ak to je potrebné a opodstatnené. Prestaňte sa však ospravedlňovať a prejavovať ľútosť, keď na to nemáte dôvod.

12 vecí, za ktoré sa nemáte prečo ospravedlňovať

1. Ako sa cítite

Vyjadriť svoje pocity je povinnosťou a prejavom zodpovednosti v akomkoľvek vzťahu (platonickom i romantickom). Povedať inej osobe, ako sa cítite, jej umožňuje lepšie vás spoznať, a tým sa prehlbuje spojenie, vzťah.

Ak má niekto s vami problém, alebo má problém s tým, že ste konštruktívne vyjadrili svoje myšlienky a názory, je to jeho problém, nie váš.

2. Keď poviete „nie“

Povedať niekomu „nie“ je v poriadku a väčšina ľudí s tým nemá problém. Aj keď povedať niekomu „nie“ nemusí byť tým najlepším a najpríjemnejším pocitom, nie je to v žiadnom prípade dôvodom na to, aby ste sa ospravedlnili.

Ak z takejto situácie chcete vyjsť bez konfliktu, poskytnite rýchle a krátke vysvetlenie toho, prečo ste niečo odmietli.

3. Že postupujete vo svojom vlastnom záujme

Väčšina spoločnosti je stále posadnutá životnou cestou so stanovenou postupnosťou „škola, práca, rodina, dôchodok“.

A hoci určite nie je nič zlého na tom, keď vám chce niekto tlmočiť nejakú tradičnú a konzervatívnu radu, nikoho nie je nič do toho, ako sa rozhodnú ostatní žiť.

4. Ako vyzeráte

„Prepáč, vyzerám unavene,“ „Moje vlasy dnes nevyzerajú najlepšie, je mi to ľúto.“ Čo sa to tu deje? Nuž, niekto sa tu snaží ospravedlniť sa za niečo, o čom sa domnieva, že sa nepáči iným ľuďom, alebo za to, že ostatní neoceňujú jeho zovňajšok.

Rozmýšľajme chvíľočku – veď to je to, čo sa tu deje. A koho to zaujíma? Za predpokladu, že nie ste ako Will Ferrell a neoblečiete si tangá na zasadnutie správnej rady, potom nie je žiaden dôvod na to, aby ste sa ospravedlňovali.

5. Že kladiete otázky

Niektorí ľudia nenávidia tých, ktorí kladú otázky. Prichádzajú tak o svoj drahocenný čas, že?  Nuž, majú smolu. Ak niečomu nerozumiete, tak tomu nerozumiete – a potrebujete v tom mať jasno.

Ak si niekto dá s vami tú námahu, že niečo spochybňuje, je to pravdepodobne kvôli neistote, ktorú má voči vlastným vedomostiam – alebo ich nedostatku.

Liečba osteoporózy

6. Že si urobíte čas sami pre seba

Nemôžete sa postarať o niekoho iného, ak sa neviete postarať o seba samého. Dôležitou časťou starostlivosti o seba je vedieť, kedy potrebujete byť sami. Oddýchnite si, osviežte sa a vráťte sa späť – ale len vtedy, keď ste VY na to pripravení.

7. Za správanie iných ľudí

Prišiel za vami niekto s ostrou kritikou voči nejakej inej osobe, ako keby ste vy boli tou inou osobou a týkalo sa vás to? Čo sa to sakra snažia povedať?

Zrejme im nikto nikdy nepovedal, že vy nie ste zodpovední za to, ako koná niekto tretí. V každom prípade, odignorujte ich; a určite sa neospravedlňte.

8. Že nereagujete okamžite

Stačí to vysvetliť takto: ľudia, ktorí posielajú textovú správu alebo nechajú odkaz v hlasovej schránke s nesprávnym presvedčením, že toto má byť vaša priorita, sú vrcholne nepríjemní.

Prečo? Pretože presne tí istí ľudia budú na vás, s najväčšou pravdepodobnosťou, nadávať, že ste im ihneď neodpovedali. Veď viete, oni sú zaneprázdnení. Žiadne ospravedlnenie nie je potrebné.

9. Že ste právom rozčúlení

Niektorí ľudia sa pokúšajú dostať iných do pasce viny a robia to tak, že ich obviňujú tým, že ich hnev nie je oprávnený. Nie vždy však ide o to isté. Niekedy je na to dobrý dôvod.

Ten istý manipulačný vzorec sa používa, aj keď ide o to – kedy a prečo má niekto pocit úzkosti, kedy a prečo je smutný alebo deprimovaný.

Každý človek má právo cítiť sa tak, ako sa práve cíti, bez ohľadu na to, či to je (podľa názoru inej osoby) „správne“ alebo „nesprávne“.

Keď tým nikomu neubližujete, nikto nemá právo od vás očakávať, aby ste sa za svoj hnev, úzkosť alebo smútok ospravedlňovali.

10. Že trváte na svojom

Keby mali niektorí ľudia na to možnosť, obrali by všetkých, ktorí nesúhlasia s ich názormi, o slobodu prejavu a zakázali by im mať svoj vlastný názor.

Keď sa proti nim postavíte, tvária sa urazene, ako keby ste vy boli tými, kto prekročili povolené hranice. Na ľudí tohto typu zabudnite.

Sú to ignoranti, namyslení, falošne hrdí a toxickí jedinci. Namiesto toho, aby ste sa im ospravedlnili, pevne sa držte seba samého, vztýčte hlavu a nechajte sa počuť!

11. Že ste sami sebou

Oscar Wilde bol významným spisovateľom a básnikom. Pri jednej príležitosti sa vyjadril takto: „Buďte sami sebou; všetci ostatní vám môžu byť ukradnutí.“

Poďme ešte ďalej a povedzme si, že je úplne v poriadku, keď budete považovaní za „divného“ alebo „odlišného“.

Nestarajte sa o to, čo si myslia iní. Buďte sami sebou, buďte tou osobou, človekom, ktorý tu je pre vás. Nikdy ani nepomyslite na to, že by ste sa mali za toto ospravedlňovať.

Koniec koncov, individualizmus a rozmanitosť sú súčasťou toho, čo robí život krásnym.

12. Za neúmyselnú chybu

Chyby sú nevyhnutnou súčasťou života. Každý človek z času na čas urobí chybu. Pokiaľ vaša chyba nepoškodí nejakej inej osobe, nemusíte sa ospravedlniť.

Ľudia, ktorí trvajú na tom, aby ste sa ospravedlnili kvôli nejakej chybe, alebo aby ste vysvetlili svoje konanie, aj keď to na nich nemalo žiaden dopad, nestoja za váš čas.

Nechajte to tak a nezaoberajte sa tým.

Liečba osteoporózy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Eva Kosco Duplinska

    Zaujimavy clanok.Navrhujem sa tiez venovat pouzivaniu zdrobnenin.Velmi je to v poslednom case rozsirene.Napr.v restauracnych zariadeniach .Prosite si kavicku,alebo cajicek?Bude k tomu aj cukricek a mliecko?Atd.Dakujem za vsetky zaujimave clanky.

  2. Nevím, nevím…mně podobné podobné rady připadají děsně sobecké a tu moderní asertivitu neuznávám, ba odsuzuji. Zkrátka – od hadráku je jiná doba – každý myslí jenom na sebe, jenom já, já, já,…vůbec se mi to nelíbí.

    • Na potřebě postarat se nejdřív o sebe a svou spokojenost není nic sobeckého mělo by to být samozřejmostí. Dá se pak vyhnout momentu kdy v práci člověk všem vyhoví, chce být za dobře a doma si pak své frustrace ,nasbíranou negativní energii, nespokojenost vybije na blízké rodině. Na tom mít sám sebe v úctě není nic sobeckého, špatného.

Pridajte komentár

*