Ako posilniť imunitu, aby ste čo najlepšie zvládli akúkoľvek nákazu


Print Friendly, PDF & Email

Ako posilniť imunitu, aby ste čo najlepšie zvládli akúkoľvek nákazu

Najhorúcejšou témou dnešných dní je rýchlo sa šíriaca epidémia. Podľa štatistických modelov prezentovaných úradmi sa skôr či neskôr nakazí veľké množstvo ľudí.

Preto každému z nás napadne otázka, ako byť na túto situáciu najlepšie pripravený? Tak ako pri každej infekčnej chorobe, aj tu platí, že naším najlepším spojencom je náš imunitný systém.

Ako teda posilniť našu imunitu, že keď sa už nakazíme, tak aby sme ochorenie zvládli s čo možno najmiernejšími prejavmi a zároveň sa rýchlejšie vyliečili?

Na túto otázku sa zameriame v našom dnešnom článku.

Tuto nasledujú veci, ktoré môže každý z nás urobiť, aby sme svoj organizmus čo najlepšie pripravili na boj s infekčným ochorením.

1. Spánok

Pri imunite ľudia často myslia na rôzne vitamíny a na spánok sa takmer úplne zabúda. Pritom spánok je pre imunitu zrejme najdôležitejší, preto sme ho dali hneď na prvé miesto.

Odporúčaná doba spánku sa u ľudí môže mierne líšiť, no zvyčajne je to 7 až 8 hodín. Mal by byť ale neprerušovaný a kvalitný.

Tu je zopár bodov, ktorých dodržiavanie vám k takémuto spánku pomôže:

a) Aspoň 2 hodiny pred spaním nepozerajte na žiadne obrazovky

Platí to obrazovkách tak televízorov, ako aj počítačov, tabletov a mobilov. Obrazovky totiž vyžarujú modré svetlo, ktoré potláča produkciu spánkového hormónu melatonínu.

Knihy však čítať kľudne môžete. Keďže papier nič nevyžaruje, tak k vyššie uvedenému efektu potláčania tvorby melatonínu nedochádza.

b) Nevykonávajte mentálne náročné činnosti – nepracujte, neučte sa a podobne

Mentálne náročné činnosti stimulujú mozog a s príliš aktívnym mozgom sa potom ťažko zaspáva.

Preto večer už nepracujte, neučte sa na skúšky, ani nevykonávajte podobné mentálne náročné aktivity.

c) Nerobte žiadne ťažké cvičenia, ani iné fyzicky náročné aktivity

Podobne ako mentálne stimulovanie mozgu, aj náročnejšie fyzické aktivity telo prebudia a spôsobia ťažšie zaspávanie.

To neplatí o niektorých ľahkých cvičeniach, ako napríklad niektoré jogové pózy. Zopár takýchto póz nájdete v tomto článku.

d) Nevečerajte neskôr ako 3 hodiny pred spaním

S plným žalúdkom sa nielen ťažšie zaspáva, ale zvyšuje sa aj riziko žalúdočného refluxu a následné prebúdzanie v noci na pálenie záhy.

Preto sa snažte stihnúť navečerať skôr ako 3 hodiny predtým, než plánujete zaľahnúť do postele. Je lepšie tiež večerať niečo ľahšie a nie príliš veľké porcie.

O potravinách podporujúcich spánok sa viac dočítate TU.

e) Vykonávajte činnosti na podporu spánku ako napríklad meditácia

Veľmi dobrou vecou na podporenie rýchleho zaspávania je meditácia. Meditácia upokojí myseľ a vám sa tak podarí oveľa ľahšie zaspať.

Meditácie by sa však nemali robiť, keď je človek príliš vyčerpaný alebo ospalý. V takom prípade meditáciu nerobte a choďte si radšej rovno ľahnúť do postele.

Viac podrobne o spôsoboch podporujúcich kvalitný a neprerušovaný spánok, ako aj veciach, ktorým by ste sa mali vyvarovať píšeme aj v tomto článku.

Alebo, ak chcete vedieť o jednej vojenskej metóde, ktorá vám umožní zaspať do 2 minút, prečítajte si o nej TU.

2. Zdravé črevá

Určite ste to už počuli, ako sa hovorí, že 80% našej imunity sídli v našich črevách. Je to možno trocha prehnané číslo, no až tak ďaleko od pravdy zasa nebude.

Ak si chcete zlepšiť stav vašej črevnej mikroflóry, hlavne prestaňte alebo výrazne obmedzte konzumáciu cukru a sladkých potravín, ktoré podporujú množenie kvasiniek a iných škodlivých mikroorganizmov v črevách.

Tiež obmedzte vyprážané jedlá.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Na druhej strane do svojho jedálnička zaraďte fermentované potraviny ako sú neochucované kefíry (acidofilné mlieka), biele jogurty (kefíry obsahujú väčší počet prospešných baktérií než jogurty), kyslú kapustu alebo iné fermentované potraviny.

Veľmi dobrou voľbou je kombucha, čiže kvasený čaj. Návod na jej výrobu nájdete v tomto našom článku. Kombucha nielenže obsahuje prospešné baktérie, ale aj mnohé iné látky, ktoré priamo podporujú našu imunitu, ako napríklad vitamíny skupiny B, kyselinu glukuronovú a mnohé ďalšie.

3. Vyvážená strava

O zdravej strave ste už toho určite veľa počuli, preto nebudeme sa tu o tom príliš rozpisovať.

Spomenieme len zopár hlavných bodov:

 • obmedziť cukry
 • znížiť príjem nezdravých tukov (repkový olej, sójový olej a iné rafinované oleje)
 • zvýšiť príjem zdravých tukov (panenský olivový olej, kokosový olej, sezamový olej, ľanový olej, živočíšne oleje bohaté na omega-3 kyseliny – sardinky, losos, makrela)
 • striedmo s ostatnými živočíšnymi tukmi (maslo, bravčová masť)
 • zvýšiť príjem surovej zeleniny a ovocia
 • striedmo s mäsom, uprednostniť „ľahšie mäsá“ (hydina, ryby)
 • obmedziť mäsové výrobky (salámy, klobásy a podobne)
 • striedmo s mliečnymi výrobkami – lepšie fermentované než pasterizované

Je to taký základ, ale malo by to pre účel podpory imunity plne postačovať.

4. Doplnky stravy

Ak by ste mali dokonale vyváženú stravu v bio kvalite, tak užívanie doplnkov stravy nie je potrebné.

No priznajme si, že doba nie je ideálna, bio potraviny sú buď nedostupné, alebo drahé a ani väčšina z nás nemá ideálnu stravu.

V takom prípade pripadá do úvahy podporiť imunitu dodávaním telu niektorých vitamínov, minerálov a ďalších látok.

Je toho naozaj veľa, čo môžete dnes na imunitu užívať a nechceme vás zahltiť siahodlhým zoznamom. Preto sa zameriame len na pár, podľa nás najdôležitejších vecí.

a) Vitamín D

Vitamín D je pre dlhodobú imunitu zrejme najdôležitejší vitamín. Dôležitejší než vitamín C (ten je skôr dôležitý z krátkodobého hľadiska, vitamín D z dlhodobého).

Preto aj na jar býva najviac respiračných ochorení, lebo po zime má telo vyčerpané zásoby vitamínu D.

Najlepším spôsobom, ako získať vitamín D, je vonku na slnku. Avšak v dnešnej dobe, keď úrady vyzývajú zdržiavať sa doma, môže byť dosiahnutie prírodnej tvorby vitamínu D problematické.

Odporúčame preto okrem snahy o pobyt na slnku si v súčasnosti dopĺňať vitamín D doplnkami. Tie nájdete bežne dostupné v takmer každej lekárni.

Najlepšou formou doplnkového vitamínu D je cholekalciferol, respektíve vitamín D3.

b) Vitamín C

Ako sme už uviedli, kým vitamín D je dôležitý skôr z dlhodobého hľadiska, vitamín C je dôležitý pri akútnych ochoreniach.

Vitamín C má antioxidačné účinky (odstraňuje voľné radikály), pomáha regenerácií tkanív a podporuje imunitný systém.

Ak nie ste akútne chorí odporúčame užívať preventívne 500 až 1000 mg vitamínu C denne. V prípade ochorenia zvýšiť dávku na 2000 až 3000 mg denne.

Tu sa žiada doplniť, že vitamín C ochoreniu síce nezabráni, no mal by zmierniť intenzitu jeho prejavov a urýchliť zotavenie sa z choroby.

c) Ďalšie doplnky na podporu imunity

Vitamín D a C sú taký základ, ktorý by mal pre väčšinu ľudí postačovať.

Ak by ste však chceli svoju imunitu podporiť ešte viac, tak si k nim môžete ešte pridať nasledovné veci:

 • beta glukany (huby ako sú hliva ustricová, reishi, maitake či shitake)
 • minerály zinok, selén, jód a horčík
 • vitamíny A, E a vitamíny skupiny B (B-komplex)
 • bylinky echinacea a aloe vera

5. Pohyb a obmedzenie stresu

Tiež nezabudnite na pohyb, ideálne na čerstvom vzduchu a slnku – podľa možností, ako to situácia dovolí.

Netreba zabúdať, že pohyb vonku mimo ľudí nie je pre šírenie nákazy problémový. Preto prechádzky v prírode, ak sa vyvarujete kontaktov s inými ľuďmi, nie sú rizikové.

Ešte posledná, no veľmi dôležitá vec – vyhýbajte sa stresu!

Je známe, že stres je silným faktorom, čo značne oslabuje imunitný systém. Aj napriek hektickej dobe preto berte život s rozvahou a pokojom.

Záver

Samozrejme, pre posilnenie imunity by sa dalo urobiť množstvo ďalších vecí, no snažili sme sa v tomto článku priniesť len to najdôležitejšie, aby sme vás informačne nezahlcovali.

Dodržiavanie tu uvedených odporúčaní by malo váš imunitný systém dostatočne pripraviť na zvládnutie takmer každej situácie. Držíme palce!

Prírodná liečba osteoartritídy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*