(Lance D. Johnson, Natural News) Mohol by kľúč k dlhšiemu a zdravšiemu životu spočívať v starodávnej psychedelickej molekule?
Nové výskumy naznačujú, že psilocybín, účinná látka v halucinogénnych hubách, dokáže toho viac než len rozširovať vedomie; môže drasticky spomaliť starnutie na bunkovej úrovni.
Priekopnícka štúdia z Emory univerzity odhalila, že psilocín (metabolizovaná forma psilocybínu), predĺžil životnosť ľudských buniek až o 57% a zároveň zachoval kritické telesné ukazovatele (markery) proti starnutiu.
Veda sa stretáva s mysticizmom: Spojenie dlhovekosti medzi magickými hubami
Psychedeliká boli dlho považované za okrajové látky, odsunuté do tieňa „kontrakultúry“. Moderná veda však teraz tieto zastarané predsudky búra a odhaľuje ohromujúci potenciál psilocybínu aj mimo oblastí duševného zdravia.
Štúdia uskutočnená na Emory univerzite testovala to, čo výskumníci nazývajú „hypotéza psilocybín-teloméry“. Ide o odvážnu teóriu, že tieto skromné huby môžu doslova spomaľovať plynutie času na bunkovej úrovni.
Teloméry sú ochranné čiapočky na koncoch chromozómov. Fungujú ako biologické presýpacie hodiny, ktoré sa s každým bunkovým delením skracujú, až kým nespustia bunkovú senescenciu (starnutie).
Je zaujímavé, že psilocybín zrejme tieto teloméry zachováva, čím v podstate stlačí tlačidlo pozastavenia starnutia.
Ako? Aktiváciou serotonínových receptorov (5-HT2A), ktoré spúšťajú dominový efekt opravy: zvyšovanie antioxidantov, znižovanie zápalu a ochranu DNA pred oxidačným poškodením – čo sú samotné znaky starnutia.
Od Petriho misiek po obnovu pokožky: Dáta hovoria za všetko
Ľudské fibroblastové bunky v rámci štúdie ošetrené psilocínom nielenže prežili, ale prosperovali a prežili kontrolné skupiny o viac ako polovicu.
Chcete ešte presvedčivejší dôkaz? Staršie myši, ktorým boli každý mesiac podávané dávky psilocybínu, zaznamenali o 60% dlhšiu dobu života a vyskytli sa u nich aj prekvapujúce fyzické zvraty: obnovená kvalita srsti, znížené šedivenie a zlepšená pohyblivosť.
Dr. Louise Heckerová, vedúca výskumníčka štúdie, pre portál StudyFinds povedala:
„Vzhľadom na množstvo pozitívnych klinických výsledkov, ktoré sa už pozorovali vo viac ako 150 štúdiách, som si nadmieru istá, že tieto zistenia sa dajú preniesť aj na ľudí.“
Jej optimizmus nie je neopodstatnený. Viacúrovňový prístup psilocybínu – posilnenie „proteínu dlhovekosti“ SIRT1, stabilizácia DNA a zníženie oxidačného stresu – naznačuje, že sa nezameriava len na jednu dráhu starnutia, ale rekalibruje celý systém.
Na rozdiel od drahých liekov s úzkymi mechanizmami (a mnohými neželanými vedľajšími účinkami) ponúka psilocybín niečo radikálne – celostné riešenie odvodené z prírody.
Prekážky: Právna neistota a pretrvávajúci skepticizmus
Napriek nadšeniu má používanie psilocybínu aj pretrvávajúce prekážky. Testy dlhovekosti u ľudí sú stále roky vzdialené a dávkovacie protokoly špecifikujúce frekvenciu, trvanie a ideálne zloženie si ešte vyžadujú spresnenie.
Horšie je, že status psilocybínu, ktorý je zaradený na zoznam drog, obmedzuje financovanie výskumu a vyvíja na vedcov zvýšenú byrokratickú záťaž.
Kritici tvrdia, že zistenia sú predbežné, no dôsledky sú nepopierateľné. Ak sa potvrdia, psilocybín by mohol priniesť novú éru preventívnej medicíny proti starnutiu, ktorá by oddialila choroby, ako sú Alzheimerova choroba či srdcové ochorenia.
Zároveň to vyvoláva chúlostivú otázku: Prečo inštitucionálna medicína odmieta a brzdí rastlinné terapie a zároveň urýchľuje vývoj syntetických liekov?
Nejde len o predĺženie života o celé desaťročia, ale aj o pridanie zdravia a vitality počas týchto pridaných desaťročí. Predstavte si dôchodcov s energiou 40-ročných alebo seniorov, ktorí zvrátia svoju krehkosť bez nejakých nákladných opatrení.
Prísľub je obrovský, ale skutočná výzva spočíva v zmene zastaraných politík a vnímania.
Ako poznamenáva Dr. Heckerová: „Zaradenie na zoznam drog zostáva významnou prekážkou. Štátne orgány musia uznať dôležitosť tejto práce.“
Záver
Prijmú regulačné orgány a farmaceutické spoločnosti túto zmenu paradigmy?
Jedna vec je jasná: Tajomstvo dlhovekosti sa nám môže ukrývať priamo pred očami – je votkané do mycéliových sietí najzáhadnejších prírodných húb.
Autor: Lance D. Johnson, Zdroj: naturalnews.com, Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Takže „jelitá“ teraz budú zháňať „lysohlávky“ namiesto zháňania adrenochrómu?
Ak adrenochróm výraznejšie spomaľuje starnutie, Bill Gates ho na 100% NEUŽÍVA. Videl si ako vyzerá bez „filtru“?… Ako starec.
Adrenochróm by mal zamedzovať demencii, nie? Biden je ale už pár rokov dementom. A jeho telo má veľké problémy s pohybom. Jeho výzor je výsledok plastických operácií, nie adrenochrómu.
JFK junior užíva steroidy (takú svalovú hmotu v jeho veku naturálne nemá šancu udržať).
Takže čo viac k tomu adrenochrómu?… Ak ho elity užívajú, NEOVPLYVŇUJE STARNUTIE…. Nejaké „nie múdre hlavy“ môžu napísať, že „pozri na dlhovekosť členov kráľovských rodín, atď…“… A??????? Super doplnky výživy, super detox (môžu ísť raz za čas na nejaký súkromný pobyt kde ich prečistia a vyživia až-až), masáže, wellness…. A samozrejme tá najlepšia strava a prírodná „super de luxe“ kozmetika vždy k dispozícii… A aj tak nevyzerajú v 100-vke na 70 rokov…