Štúdia zistila, že manžel stresuje ženu dvakrát viac než deti


Print Friendly, PDF & Email

Štúdia zistila, že manžel stresuje ženu dvakrát viac než deti

Muž stredného veku vtipkuje so svojimi spolupracovníkmi a hovorí: „Milujem byť otcom – mám 2 skvelé deti, ale moja žena má 3!“

Skupina pánov by sa mohla zasmiať a pokračovať v rozhovore. Pravdou však zostáva, že v súčasnosti má veľa žien pocit, že sa stali rodičmi svojich partnerov, namiesto toho, že by sa v starostlivosti o rodinu mohli spoliehať na partnerovu pomoc.

Stali sa z nich šéfkuchárky, šoféri, učiteľky, zdravotné sestry, chyžné, koordinátorky špeciálnych podujatí a policajtky.

Mnohé mamy majú pocit, že sú ubehané, vždy vyčerpané, a to najmä vtedy, ak pracujú mimo domu.

To nie sú deti… Je to manžel!

Bohužiaľ, pre mnohé ženy môžu ich manželia predstavovať dokonca väčší stresový faktor, než akým je náročnosť plnenia úloh matky.

Podľa prieskumu, ktorý uskutočnila spoločnosť Today na vzorke viac než 7000 matiek, bolo zistené, že priemerná matka hodnotí svoje stresové zaťaženie na úrovni 8,5 z možných 10.

46% žien uviedlo, že manželia im spôsobujú viac stresu než deti! Výskumníci to zhrnuli takto:

  • Matky najviac zdôrazňujú, že nemajú dostatok času na to, aby za deň urobili všetko, čo je potrebné urobiť.
  • 3 zo 4 matiek, ktoré majú partnera tvrdia, že sami vykonávajú väčšinu rodičovských a domácich povinností.
  • 1 z 5 matiek hovorí, že od svojho manžela nedostáva dostatočnú pomoc, a to je hlavným zdrojom každodenného stresu.

Ba čo viac, výskumníci z univerzity v Padove nedávno zistili, že uvedené sa prenáša do budúcich rozdielov v zdravotnom stave a vyústi až do úmrtia jedného z partnerov.

Tu je jedno zaujímavé zistenie: Keď manželia strácajú svoje manželky, ich zdravie sa zhoršuje, ale keď ženy stratia svojich manželov, stávajú sa zdravšími a lepšie sa vyrovnávajú so stresom a depresiou.

Výskumníci majú podozrenie, že to je tak preto, lebo muži sa spoliehali viac na svoje partnerky a nie naopak.

Prečo je manžel stresovým faktorom svojej ženy?

Manžel sa môže viac zapájať

V hre je určite viac, než len jedna podkladová téma, o ktorej práve hovoríme.

Na jednej strane matky od svojich partnerov očakávajú rovnakú podporu pri starostlivosti o svoje rodiny, napríklad organizovanie hier, návštevy s deťmi u lekárov, učenie sa s deťmi a písanie domácich úloh.

Dokonca aj v rodinách, kde sú obaja rodičia zamestnaní na plný úväzok, je stále dosť bežné, že všetky tieto povinnosti sú ponechané na pleciach žien.

Ako to napraviť: Ak si všimnete, že vy a váš partner nemáte rovnomerný podiel na domácich povinnostiach, porozprávajte sa s ním o tom!

Zbohom vysoký krvný tlak

Ak to pomôže, pokúste sa vytvoriť zoznam všetkých bežných vecí, ktoré je potrebné urobiť každý týždeň. Posúďte, ako sa dajú veci rozdeliť spravodlivejšie.

Pokúste sa založiť si spoločný kalendár, ku ktorému budete mať obaja rovnaký prístup, ako telefonicky, tak aj cez počítač. Nikto sa tak nemusí obávať, že by zabudol na dôležité dátumy a termíny.

Manželka môže prenechať viac zodpovednosti

Každý príbeh je vždy tvorený dvomi ľuďmi. Mohlo by byť jednoduché obviniť svojho partnera z toho, že na seba nepreberá viac rodinných zodpovedností.

Je však častejšie než zriedkavé, že muži chcú byť naozaj tými najlepšími otcami a manželmi.

Niekedy môže problém spočívať práve v tom, že matky úplne nedôverujú svojim partnerom a neprepustia im nijakú z povinností.

Ako to napraviť: Ženy vedia pre svoju rodinu a svoje deti vysnívať fantastickú budúcnosť.

Keď sa však veci neuskutočňujú správne a presne podľa ich predstáv a plánu, je jednoduchšie, keď si urobíme veci sami, než aby sme požiadali svojho partnera, aby sa zapojil do vecí.

Odolajte pokušeniu robiť všetko sami! Nezabudnite na hodnotu svojho času pre seba, ktorý potrebujete na obnovu svojej energie a starostlivosť o seba.

Ak to má znamenať, že vaše deti nie sú na verejnosti dokonale vyobliekané, tak nech. Nič sa predsa nestane.

Vneste do svojho vzťahu iskru

Keď sa začne rodičovský ošiaľ, môže byť až príliš jednoduché presunúť svoj vzťah na vedľajšiu koľaj. Ale vzťahy takto nemôžu fungovať!

Nie ste len rodičmi, ste aj partnermi… a ste jednotlivci! Budovanie láskyplného vzťahu medzi vami dvomi vám zmení život v krátkodobom i dlhodobom horizonte.

Ako to napraviť: Urobte to najlepšie, čoho ste schopní. Venujte sa jeden druhému každý týždeň. Vyčleňte si na to čas: žiadne deti, žiadna práca, žiadne rozptyľovanie.

Udržiavanie silného spojenia medzi partnermi pomôže vtedy, keď je nevyhnutné čeliť tým náročným dňom, keď jediné, čo chcete urobiť, je kričať, plakať alebo sa skryť v skrini s nejakým upokojujúcim jedlom.

Pravdou je, že vy všetci, obaja, váš partner a vaše deti budú mať prospech z toho, keď vaša rodina bude založená na silnom partnerstve.

Prírodná liečba osteoartritídy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Žiaľ, taká je pravda! A to možno dnešní muži už nie sú až takí, ale muži generácie minulého storočia boli katastrofy! Veru stresovali ženu nieže dvakrát, niektorí aj viackrát: decko sa dalo vychovávať, učiť, ale manžel, žiaľ, nie.

Pridajte komentár

*