6 vecí, ktoré sa stanú s vaším telom, keď budete denne konzumovať kurkumu


Print Friendly, PDF & Email

6 vecí, ktoré sa stanú s vaším telom, keď budete denne konzumovať kurkumu

„Kurkuma sa používala už pred viac ako 4000 rokmi na liečenie rôznych ochorení. Podľa výsledkov rôznych štúdií môže kurkuma znamenať prínos v boji proti infekciám a niektorým druhom rakoviny, redukovať zápaly a liečiť problémy s trávením.“ – University of Maryland Medical Center

Kurkuma pochádza z juhozápadnej Indie. Je to bylina, rastlina z čeľade zázvorovitých.

Najčastejšie sa používa ako korenie pridávané do rôznych pokrmov, predovšetkým však v bangladéšskej, indickej a pakistanskej kuchyni.

Je využívaná aj ako liečivo. Kurkuma je jedným zo starovekých rastlinných liečiv, ktoré bolo po tisícky rokov využívané v Ázii. V súčasnosti si profesionálni lekári a bylinní liečitelia všimli schopnosť kurkumy liečiť a/alebo poskytovať úľavu pri mnohých zdravotných problémoch a chorobných stavoch.

6 účinkov kurkumy, podmienených jej pravidelnou konzumáciou:

1. Redukuje zápaly

Prevláda povedomie, že kurkuma je silným protizápalovým prostriedkom. Sýte korenie v skutočnosti obsahuje viac než dva tucty protizápalových zložiek.

Kurkumín je jednou z najdominantnejších zložiek kurkumy. Jeho účinnosť bola preukázaná rôznymi štúdiami, ktoré potvrdili jeho vynikajúce protizápalové charakteristiky.

V tejto súvislosti bolo realizované množstvo štúdií. Jedna z nich bola publikovaná v októbri 2007, v rámci periodika Alternatívne a komplementárne terapie (Alternative and Complementary Therapies).

Dr. James Duke, uznávaný etnobotanik, zhrnul svoje zistenia vo vestníku Americkej botanickej rady (the American Botanical Council) z júla 2008.

Po preskúmaní viac ako 700 štúdií Dr. Duke dospel k záveru, že kurkuma svojimi účinkami prekonala mnohé farmaceuticky vyrábané lieky, predpísané na liečenie rôznych chronických stavov.

Navyše kurkuma nemala žiadne vedľajšie účinky.

2. Znižuje riziko vzniku rakoviny

Zatiaľ čo štúdie, ktoré sa zmieňujú o účinnosti kurkumy vo vzťahu k rakovine ľudí, sú dosť zriedkavé a len sa na nich začína pracovať, rôzne laboratórne štúdie a výskumy realizované na zvieratách už priniesli niekoľko sľubných výsledkov.

Výskumníci Americkej spoločnosti na liečenie rakoviny (American Cancer Society) poznamenávajú, že kurkumín ako zložka, ktorá je v kurkume dominantná, „zasahuje do niekoľkých dôležitých molekulárnych dráh, ktoré sa podieľajú na vývoji, raste a šírení rakoviny.“

V ďalšej štúdii, publikovanej Americkou Národnou knižnicou medicíny a Národným inštitútom zdravia, výskumníci opäť poznamenávajú, že kurkumín disponuje vlastnosťami, ktoré pôsobia proti rakovine.

Štúdia ďalej podrobne popisuje rôzne „dráhy“, na ktoré kurkumín pôsobí svojimi vlastnosťami.

Výskumníci, ktorí sa zúčastnili štúdie, vo svojich záveroch zdôraznili protinádorové vlastnosti kurkumínu a vyjadrili sa k tomu vo veľkom štýle:

„Aktivita kurkumínu, ktorá bola identifikovaná, pôsobí proti leukémii a lymfómu, proti rakovine gastrointestinálneho traktu, rakovine genitourenálneho traktu, rakovine prsníka, rakovine vaječníkov, karcinómu dlaždicových buniek hlavy a krku, rakovine pľúc, melanomickej rakovine kože, neurologickým rakovinám a sarkómu.

Tento rozsah účinkov demonštruje schopnosť kurkumy ovplyvňovať viacero cieľov. Preto si choroba „starého veku“, akou je rakovina, vyžaduje „staroveké“ liečenie.“

3. Uľahčuje trávenie a spôsobuje úľavu pri poruchách trávenia

Čiastočne vďaka tomu, že kurkuma je takým silným protizápalovým prostriedkom, je účinná aj pri zlepšovaní trávenia a pri redukovaní príznakov spojených s poruchou trávenia.

V štúdii uskutočnenej v Zdravotníckom stredisku Univerzity v Marylande boli zaznamenané rôzne stavy a ochorenia, v liečení ktorých môže byť kurkuma nápomocnou.

Medzi tieto stavy sa zaraďujú poruchy trávenia ako aj ulcerózna kolitída. Prečítajte si niektoré z kľúčových zistení, ktoré prezentovala uvedená štúdia:

Ako vyliečiť štítnu žľazu

1. Kurkumín, ktorý je súčasťou kurkumy, stimuluje produkciu žlče v žlčníku, o ktorom sa predpokladá, že pomáha zlepšiť trávenie.

2. Kurkuma slúži ako potenciálna ochrana proti remisii u pacientov s ulceróznou kolitídou, chronickým ochorením tráviaceho traktu ako aj  ďalšími prejavmi spojenými s  uvedenými ochoreniami.

Existuje jedna pozoruhodná výnimka, kde sa neprejavujú horeuvedené liečivé vlastnosti kurkumy a týka sa to žalúdočných vredov.

Vedci nenašli žiaden dôkaz o tom, že by kurkuma na toto onemocnenie mala nejaký liečivý účinok.

V skutočnosti však mnohí odporúčajú, aby sa kurkuma využívala aj na liečbu tohto onemocnenia, pretože môže prispieť k zvýšeniu produkcie žalúdočnej kyseliny.

4. Podporuje zdravý mozog

Medzi najdôležitejšie zdravotné prínosy, ktoré poskytuje kurkuma, patria jej pozitívne účinky na kognitívne funkcie.

Kurkumín podľa výskumníkov zvyšuje našu schopnosť učiť sa a fungovať v rôznych prostrediach. Okrem toho môže kurkumín pomôcť pri prevencii neurodegeneratívnych stavov, napríklad pri demencii a súvisiacich poruchách a Alzheimerovej chorobe.

Vedci sa snažili získať ďalšie poznatky o úžitku, ktorý má konzumácia kurkumínu na ľudský mozog.  Z toho dôvodu bola realizovaná ďalšia štúdia, ktorá bola následne publikovaná.

Podávaním stravy, obohatenej o kurkumín, vedci testovali správanie sa potkanov počas 6-týždňov a počas 12-týždňov.

V záveroch štúdie sa výskumníci zmienili o zlepšenej priestorovej a nepriestorovej pamäti pokusných potkanov.

Predpokladajú, že existuje aj možná súvislosť medzi liečbou kurkumínom a posilnením kognitívnych funkcií a neurogenézou.

Inými slovami (a toto je veľmi zaujímavé): kurkuma môže predstavovať pomoc pri neuroplasticite, obnove nových mozgových zakončení… čo je vo svete medicíny považované za niečo nemožné.

5. Podporuje zdravé srdce

Kurkumín, obsiahnutý v kurkume, pomáha aj pri udržiavaní zdravého srdca. V tej istej štúdii realizovanej na University of Maryland, vedci dospeli k záveru pozorovaním účinkov kurkumínu na odstraňovanie usadenín.

Pribúdaním usadenín v tepnách môže viesť k stavu, ktorý je známy ako ateroskleróza, v čoho dôsledku môžete dostať infarkt myokardu alebo mŕtvicu.

Kurkumín je účinný aj pri znižovaní hladiny zlého cholesterolu známeho ako LDL a pri prevencii vzniku krvných zrazenín.

Keď sa pristavíme pri krvných zrazeninách, je dôležité pripomenúť, že kurkuma môže vstúpiť do interakcie s určitými krvnými zrazeninami, spôsobenými liekmi.

V súvislosti s uvedeným určite nezabudnite na to, aby ste prv, než začnete používať kurkumu, konzultovali túto skutočnosť  so svojím lekárom.

6. Zmierňuje symptómy artritídy

Vychádzajúc z protizápalových charakteristík kurkumy predpokladáme, že je účinná aj pri zmierňovaní symptómov artritídy.

Mnoho odborných pracovníkov sa pripája k názoru, že kurkuma má účinnejšie protizápalové vlastnosti než mnohé, ak dokonca nie všetky  farmaceutické a voľne predajné alternatívy.

V štúdii uverejnenej Americkou národnou knižnicou medicíny a Národným inštitútom zdravia  bolo uvedené, že pacienti s reumatoidnou artritídou, ktorým bol do stravy doplnený kurkumín, zaznamenali „zoslabenie bolesti“ a zníženú „aktivitu ochorenia“ kvantitatívne v oveľa väčšej miere, než tí, ktorým do stravy nebol pridavaný kurkumín.

Liečba osteoporózy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. konzultacia s lekarom…lekar nevie o ucinkich a aj keby vedel. O vylieceneho pacienta bez liekov nema nik zaujem…znamy ked bol v tom ze uz zomrie prestal brat vsetky lieky. Pil cajicky a hups zacalo sa mu polepsovat. Ked lekar videl ze sa mu stav zlepsil. Pochvalil ho .No ked mu povedali ze lieky uz neberie a to sposobilo zlepsenie.Tak lekar mu aj ked krvne testy boli ok este predpisal lieky …pre istotu…hm….vsak to iste lieky pomohli on vie lepsie..

Pridajte komentár

*