6 bizarných porúch spánku a ich prejavy. Správny spánok všeliekom


6 bizarných porúch spánku a ich prejavy

Zatiaľ čo telo spí, vaša myseľ pracuje nadčasy, a niekedy veľmi zvláštnym a prekvapivým spôsobom. Je pravdepodobné, že v určitej fáze vášho života ste narazili na niektorú z týchto podivných porúch spánku, a možno aj častejšie, ako by vám bolo príjemné.

Od pradávna sa rôzne kultúry a civilizácie po celom svete pokúšajú analyzovať a interpretovať, čo sa robí s ľuďmi v spánku. V týchto analýzach vždy zohrávala nemalú úlohu poverčivosť.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Aj keď spiaca myseľ stále ukrýva mnoho tajomstiev, moderný výskum postupne odkrýva, čo a prečo sa s nami deje počas spánku.

Aby ste dokázali lepšie pochopiť, z čoho plynie zvláštne správanie sa spiacich ľudí, musíte najprv spoznať spánkový cyklus a jeho vplyv na vedomie a podvedomie.

Spánkový cyklus

Spánkový cyklus zahŕňa striedanie troch rozličných stavov mysle: bdelosť, fáza rýchleho pohybu očí REM a fáza bez rýchleho pohybu očí NREM.

REM sa bežne spája so snívaním, zatiaľ čo fáza NREM sa považuje za fázu hlbokého spánku. Počas REM aj NREM fázy dokážu robiť ľudské telo a myseľ prapodivné veci, pričom na niektoré z nich si po prebudení ani len nespomeniete.

Nočné mory a spánkový teror

Mnoho ľudí, najmä detí, veľmi dobre pozná hrôzy, ktoré dokážu so sebou priniesť nočné mory. Môžu sa vyskytnúť ojedinele alebo aj opakovane a sú charakteristické svojím živým a znepokojujúcim obsahom.

Nočné mory sa objavujú častejšie u detí, ale dokážu potrápiť aj dospelých.

Až v 60% prípadov nočné mory vyvolala veľká životná udalosť, preto výskumníci veria, že sú vlastne výsledkom úzkosti a stresu.

Ďalšími príčinami bývajú horúčkovité ochorenia, nadmerné požitie alkoholu, reakcia na liečbu, problémy s dýchaním počas spánku a jedenie tesne pred spaním.

Na rozdiel od nočnej mory, ktorá sa bežne objavuje počas REM fázy, spánkový teror sa vyskytuje počas NREM fázy.

Spánkový teror býva častý zavčasu v noci a sprevádza ho vzrušenie, nepokoj, rozšírené zreničky, potenie a zvýšený krvný tlak. Spiaci si zvyčajne sen po prebudení nepamätá.

Spánkový teror má rovnaký pôvod ako námesačnosť a zvyčajne sa spája s genetikou. Môže byť zapríčinený aj úrazom hlavy, hypertyroidizmom, stresom, inými poruchami spánku, horúčkami a liekmi.

Rozprávanie zo sna

Rozprávanie zo sna, známe aj ako somnilokvia, je proces rozprávania počas spánku bez toho, aby si to spiaci človek uvedomoval. Môže obsahovať komplikované dialógy, ale aj úplné nezmysly či mumlanie, a najčastejšie sa vyskytuje u mužov a detí.

Spiaci si zvyčajne neuvedomuje, že rozpráva, takže reč aj jazyk môžu znieť úplne inak, ako v stave bdelosti. To, že hovoríte zo sna, vás síce nevyrušuje, ale pozor, aby ste nevyzradili všetky svoje tajomstvá!

Rozprávanie zo sna často koluje v rodine a môže ho vyvolávať stres, nedostatok spánku, denná ospalosť, alkohol a horúčka.

Námesačnosť

Síce sa môže zdať veľmi zábavné, že niekto dokáže v spánku vyupratovať celý dom, v skutočnosti je však námesačnosť veľmi desivý a nebezpečný stav.

Objavuje sa počas hlbokého spánku v NREM fáze a zväčša sa prejavuje ako prechádzanie sa. Môže vyústiť až do vykonávania zložitých činností počas spánku, ako napríklad blúdenie po dome či nastúpenie do auta a prejazdenie dlhých vzdialeností.

Námesačnosť sa vyskytuje častejšie u detí ako u dospelých a často ňou trpia ľudia so spánkovou depriváciou.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Spiaci si pravdepodobne sen nebude pamätať a môže byť ťažké zobudiť ho. Napriek všeobecnému presvedčeniu, že námesačného treba nechať na pokoji, ho bez obáv zobuďte. Môžete tak pomôcť predísť jeho prípadnému zraneniu.

Prežívanie snov (poruchy správania v REM spánku)

Mnohí z nás majú pocit, že svoje sny skutočne prežívajú, ale paralyzované svaly nám neumožňujú naozaj sa hýbať.

Človek s poruchou správania v REM spánku nemá paralyzované svalstvo, čo mu umožňuje počas REM fázy svoje dramatické či násilné sny skutočne prežívať naplno. Niektorí dokonca zapoja aj rozprávanie zo sna, kričanie, búchanie a udieranie.

Porucha správania v REM fáze spánku sa zvyčajne spúšťa po vykonávaní náročnej fyzickej aktivity, pri febrilnom ochorení, spánkovej deprivácii, nadmernom požívaní kofeínu, po užití hypnotík a pri emočnom strese.

Táto porucha je nebezpečná pre spiaceho aj pre jeho spoluspiaceho partnera, pretože „vylietavajúce“ končatiny dokážu zraniť.

Spánková paralýza

Každý, kto raz zažil spánkovú paralýzu, určite potvrdí, že je to veľmi nepríjemná skúsenosť, dokonca aj pre tých najsmelších „spáčov“. Za normálnych okolností vysiela mozog svalom počas spánku signály na nečinnosť a odpočinok.

Počas spánkovej paralýzy vyšle mozog svalom túto správu ešte kým bdiete, čím vám znemožní akýkoľvek pohyb. Môže sa tak stať počas zaspávania alebo prebúdzania.

Ak aj dokážete správne dýchať, môže sa stať, že nebudete schopní rozprávať alebo pohnúť sa, a tento stav môže trvať sekundy až minúty. Niektorí ľudia dokonca dostali halucinácie, že je s nimi v izbe prítomný aj niekto ďalší.

Spánková paralýza sa môže objaviť ojedinele, ale aj opakovane. Po prvý raz sa dostavuje v puberte a frekvencia výskytu sa zvyšuje v 20-tych a 30-tych rokoch života.

Spánková paralýza má zvyčajne genetický pôvod a vaša šanca, že ju zažijete, sa zvyšuje, ak máte príbuzného, ktorý ňou trpí.

Nedostatok spánku, mentálne napätie, spánok na chrbte a neustále zmeny v spánkovom režime môžu prispieť k vzniku spánkovej paralýzy.

V dejinách Západnej medicíny sa zaznamenal výskyt spánkovej paralýzy už pred viac ako 300 rokmi. Ľudia v minulosti verili, že počas spánkovej paralýzy na hrudi spiaceho sedí sám diabol a nedovolí mu hýbať končatinami.

V roku 1689 holandský lekár Isbrand Van Diemerbroeck opísal v správe s názvom O nočnej more symptómy jedného zo svojich pacientov:

„…v noci, keď sa ukladala na spánok, mala niekedy pocit, že ju priľahol diabol, niekedy ju dusil obrovský pes alebo zlodej, ktorý jej ležal na hrudi, a nemohla takmer vôbec hovoriť ani dýchať, a keď sa pokúsila zbaviť bremena, nedokázala s ním ani pohnúť.”

Hypnagogické halucinácie

Vídavať v snoch príšery je pomerne bežné, ale ak máte hypnagogické halucinácie, tak potom skutočne veríte, že existujú. Zvyčajne sú vizuálne, niekedy však zapájajú aj iné zmysly, ako sluch, hmat, chuť či čuch.

Tieto desivé obrazy sa vynárajú, keď sa už-už chystáte zaspať alebo zobudiť. Vyskytujú sa u takmer tretiny ľudí, najmä u tínedžerov a mladých dospelých, trochu častejšie u žien ako u mužov.

Halucinácie v spánku sa objavujú u 25% ľudí, pričom výskyt halucinácií mimo spánku je u menej ako 5% ľudí. Môžu byť dôsledkom užitia alkoholu alebo drog, nespavosti, úzkosti a stresu.

Veľa detí má strach z tmy a keď sa zamyslíme nad tým, čo všetko sa im v spánku môže stať s telom či mysľou, asi sa im ani netreba čudovať!

Aj keď tieto poruchy spánku nenarúšajú spánkový cyklus, ak vy alebo členovia vašej rodiny pociťujete niektoré príznaky, porozprávajte sa o tom s vaším lekárom.

Noc je pre nás všetkých príležitosť dobiť si baterky a odpočinúť si. Spánok by sme si mali vychutnať, a nie sa ho báť!

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*