6 nečakaných ochorení, ktoré môže spôsobovať nedostatok spánku (doplnené o názor lekára)


Print Friendly, PDF & Email

fázy spánku

Zrejme vás príliš netrápi, ak nemávate dostatok spánku. Možno sa cítite hneď po zobudení trocha nedospatí, ale to zvyčajne po prvej rannej káve prejde. A takto to ide deň čo deň.

Faktom však je, že ak spíte každý deň menej ako 6 hodín, časom môže nastať problém. V tomto článku nájdete 6 nečakaných ochorení, ktoré môže spôsobovať nedostatok spánku.

Príčinou nedostatočného spánku môže byť viacero faktorov, ako napríklad práca neskoro do noci či dorábanie rôznych vecí okolo domácnosti predtým, než si to nasmerujete do postele.

Ak však takýto stav pretrváva dlhodobo a vy si nedožičíte odporúčaných 6 až 8 spánku denne, riskujete veľmi vážne ochorenia v budúcnosti.

A pritom riešenie je tak jednoduché – stačí si ísť ľahnúť do postele o hodinu alebo dve skôr.

No a tu je už spomínaných 6 ochorení, ku ktorým vedie nedostatok spánku.

1. Mozgová mŕtvica

Nedostatok spánku na pravidelnej báze zvyšuje krvný tlak a hladinu látok v krvi, ktoré sú spájané so vznikom mozgovej mŕtvice.

2. Cukrovka

S nesprávnym spánkovým režimom sa často spájajú aj zlé stravovacie návyky ako sú jedenie neskoro v noci alebo pojedanie rôznych nezdravým pokrmov rýchleho občerstvenia, ktoré by ste za iných okolnosti nejedli.

Takáto dlhodobá nezdravá strava spojená so zhoršenou regeneráciou tela kvôli nedostatku spánku výrazne zvyšuje riziko vzniku cukrovky.

3. Osteoporóza

Výsledkom zanedbávanie spánku môže byť nielen osteoporóza, ale aj iné ochorenia kostí.

Stáva sa tak kvôli zníženej mineralizácií kostí, ktorá redukuje hustotu kostného tkaniva. K tomu začína dochádzať už vtedy, ak klesne čas spánku pod 6 hodín denne.

4. Strata pamäte

Keď málo spíte, váš mozog nepracuje naplno a nevyužíva celú svoju kapacitu.

Zo začiatku sú zmeny len malé a nemusíte si ich všimnúť. Neskôr však prídu vážne výpadky pamäte, ktoré sa môžu stať permanentné, ak neobnovíte správny spánkový cyklus.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

5. Rakovina prsníka

Pacientky, ktoré sa vyliečili z rakoviny prsníka sú náchylné na jej návrat v prípade, keď sa ich organizmu nedostáva adekvátnej regenerácie počas spánku.

Aby ste znížili riziko návratu rakovinového ochorenia a nemuseli s ňou bojovať odznova, doprajte si každý deň spomínaných 6 až 8 hodín kvalitného neprerušovaného spánku.

Ak mávate problémy zaspať alebo sa v noci často budíte, vyskúšajte tento recept, ktorý by vám mal pomôcť tieto ťažkosti so spánkom vyriešiť.

6. Inkontinencia

Zobudenie sa v noci často končí návštevou toalety, či už je potreba skutočne naliehavá alebo preto, že sa len chcete trocha poprechádzať.

Časom sa však táto nočná cesta na toaletu stane nevyhnutnou a spätne spôsobí, že váš spánok bude ešte viac narušený. Je to ako začarovaný cyklus – nedostatok spánku vyvolá potrebu častého močenia a to zasa nedostatok spánku ďalej prehĺbi.

Výsledkom bude, že so zvýšenou potrebou močenia sa budete musieť vysporiadať nielen v noci, ale aj počas dňa.

Záver

Ako vidíte, ukrátenie spánku o pár hodín sa síce nemusí zdať ako nejaký veľký problém, no časom môže viesť k následkom vážnejším, než je len mierna únava nasledujúci deň.

Preto by bolo rozumné, aby ste z adekvátneho množstvo kvalitného spánku urobili prioritu číslo 1 a predišli tak vážnejším ochoreniam v budúcnosti.

Vyjadrenie lekára k článku

Svoj názor k článku poskytol aj jeden z odborníkov zo služby Rodinný lekár, ktorí su tu pre Vás 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

rodinny-lekar-1

Spánok patrí medzi základné životné funkcie (tak ako aj chuť do jedla, vyprázdňovanie), ktoré keď prestanú fungovať, s organizmom sa niečo deje.

Pri poruchách spánku je potrebné spozornieť, telo nám vysiela signál o existujúcom ochorení, ktoré trvá dlhšiu dobu.

Poruchy spánku je potrebné riešiť najskôr so svojím obvodným lekárom a pri pretrvávaní aj so špecialistom. Pri dlhodobom pretrvávaní porúch spánku dochádza k vyčerpaniu a vzniku následných ochorení.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Milena Jurečková

  Dobrý den, prosím pomozte nám všem, co máme cukrovku v celé ČR, jak ji vyléčit, je to hrozné, že na ni není stále žádný lék? Děkuji, Milena Jurečková

  • Je to typ I nebo II =Diabetes to je rozdil. Doporucil jsem priteli mene stresu, vice lasky, pohody prijatelne aktivity, stravu, po jidle Metformin a dalsi triky. Dalsim rokem jsme se videli a je dodnes v superstavu, zhubnul 36 kg.
   Ja mam jeste neco horsiho,
   Ve spankove paralyzi asi mi naraz se zvedne krevni tlak – po urazech poskozeni take mozku, strasny terroruzujici tlak s hlukem jako s tryskaci v mozku nasledujici teceni mozkove tekutiny z ucha a nosu, snizeni terroru ale pak nahly pokles primarniho krevniho tklaku a pak musim kavu neb trochu cerveneho vina jinak nebezpeci duseni az COMA. Prave dobijim az 33% O2 generator pro cesty rehabilitace a spanek takze snad se opet vse v dobre obrati. Od 19. &11 2010 1. policjniho napadeni mam pres 11000 spankoveho, deficitu a to je strasny az ukrutny terror kdyz neco cinim v polospanku a nejsem si vedom vubec co a jeste pak byt vice p0osl=kozem terrrorizovan a zdrrogovan misto leceni ktere jen v E$U je, ne v Anglo-saske hir=erlchii Satanistu… se vsim az nadprirozenym kdy z vysilenim ubehne hodne casu abych vedel co jsem delal nebo kde byl!!! A snad manzelka vlastni muze byt ten DABEL nebot zije v naprostem neporozumneni vyplachnuty mozek Satanistickymi Agenturama a Hypnozou? ?
   Doporucuji a take jsem delal projekty na Vceliny s prostory pro odpocinek, spani jak mel muj dedousek, supercarge preventivni lecba.
   Navic bzukot vcel maji lecebne frekvence esence, atd, atd…
   Moje zname ktere jsem sponzoroval na studia v NYC a uvedl ji do elit pro vysoce ucinneho leceni alternativniho leceni take na Diabetes II dnes jiz likvidovanych a bez lekarskych licensi!!!! A byla okamzite prijata do KELIM Praha a kdyz nepredepisovala „leky A SKUTECNE LECILA ne likvidace a teeeerrror pacientu dle smernic velke Farma gangsterske mafie, COVID a Vakcinace je jen cast toho.. … a smernic tak ji dali do oddeleni rozhodovani amputaci a jinak se ji snazili zneskodnit.
   Mlada vysoce vzdelana Bratislavicanka, lekl jsem se, kdyz jsem ji videl temer zdeptanou za 2 roky, zily u mne jako cerstve absolventky Mediny ve spolecne domactnosti, spolu studovali temer 2 roky, ja je varoval jeji pritelkyne Klaudia je nekde v cizine nevim kde, nevydrzela, ja zatim ano… !!!
   A nyni jiz vim jedno, kdyz se nekdo nam a rodine pokusi opet ublizit tak bude prekvapen nad moji reakci Disraeli!!!
   Vsichni pouzivejte prekladacu, studujte a studujte a dokazte rozlisovat.
   Musite nabyt take Spiritualni cistoty a pak rageneraci psal jsem Senolytic Activator ktery nici skodlive a mrtve bunky v celem tele a vylouci takze regenerace novych a zdravych se rodi.
   Kdyz jsem se podilel na projekci a stavbach Genetickeho Vyzkumneho centra NYUL tak jiz tam meli „presazovani novych rustu zubu a vse zniceno, zastaveno mafii Zubnich lekaru a prostat… Lituji, ze jsem se nezucastnil, dnes jsem mohl mit veskere zoubky nove!

   Moji lidem chradnou z hynou na zaklade nedostatku vedomi!!! Bible Svata

Pridajte komentár

*