Človek, ktorý sa dusí vlastným tukom, nariaďuje rúška a respirátory zrejme preto, lebo chce, aby sa dusili aj všetci ostatní.

6 nečakaných ochorení, ktoré môže spôsobovať nedostatok spánku (doplnené o názor lekára)

Print Friendly, PDF & Email

fázy spánku

Zrejme vás príliš netrápi, ak nemávate dostatok spánku. Možno sa cítite hneď po zobudení trocha nedospatí, ale to zvyčajne po prvej rannej káve prejde. A takto to ide deň čo deň.

Faktom však je, že ak spíte každý deň menej ako 6 hodín, časom môže nastať problém. V tomto článku nájdete 6 nečakaných ochorení, ktoré môže spôsobovať nedostatok spánku.

Zbohom vysoký krvný tlak

Príčinou nedostatočného spánku môže byť viacero faktorov, ako napríklad práca neskoro do noci či dorábanie rôznych vecí okolo domácnosti predtým, než si to nasmerujete do postele.

Ak však takýto stav pretrváva dlhodobo a vy si nedožičíte odporúčaných 6 až 8 spánku denne, riskujete veľmi vážne ochorenia v budúcnosti.

A pritom riešenie je tak jednoduché – stačí si ísť ľahnúť do postele o hodinu alebo dve skôr.

No a tu je už spomínaných 6 ochorení, ku ktorým vedie nedostatok spánku.

1. Mozgová mŕtvica

Nedostatok spánku na pravidelnej báze zvyšuje krvný tlak a hladinu látok v krvi, ktoré sú spájané so vznikom mozgovej mŕtvice.

2. Cukrovka

S nesprávnym spánkovým režimom sa často spájajú aj zlé stravovacie návyky ako sú jedenie neskoro v noci alebo pojedanie rôznych nezdravým pokrmov rýchleho občerstvenia, ktoré by ste za iných okolnosti nejedli.

Takáto dlhodobá nezdravá strava spojená so zhoršenou regeneráciou tela kvôli nedostatku spánku výrazne zvyšuje riziko vzniku cukrovky.

3. Osteoporóza

Výsledkom zanedbávanie spánku môže byť nielen osteoporóza, ale aj iné ochorenia kostí.

Stáva sa tak kvôli zníženej mineralizácií kostí, ktorá redukuje hustotu kostného tkaniva. K tomu začína dochádzať už vtedy, ak klesne čas spánku pod 6 hodín denne.

4. Strata pamäte

Keď málo spíte, váš mozog nepracuje naplno a nevyužíva celú svoju kapacitu.

Zo začiatku sú zmeny len malé a nemusíte si ich všimnúť. Neskôr však prídu vážne výpadky pamäte, ktoré sa môžu stať permanentné, ak neobnovíte správny spánkový cyklus.

5. Rakovina prsníka

Pacientky, ktoré sa vyliečili z rakoviny prsníka sú náchylné na jej návrat v prípade, keď sa ich organizmu nedostáva adekvátnej regenerácie počas spánku.

Aby ste znížili riziko návratu rakovinového ochorenia a nemuseli s ňou bojovať odznova, doprajte si každý deň spomínaných 6 až 8 hodín kvalitného neprerušovaného spánku.

Ak mávate problémy zaspať alebo sa v noci často budíte, vyskúšajte tento recept, ktorý by vám mal pomôcť tieto ťažkosti so spánkom vyriešiť.

6. Inkontinencia

Zobudenie sa v noci často končí návštevou toalety, či už je potreba skutočne naliehavá alebo preto, že sa len chcete trocha poprechádzať.

Zbohom vysoký krvný tlak

Časom sa však táto nočná cesta na toaletu stane nevyhnutnou a spätne spôsobí, že váš spánok bude ešte viac narušený. Je to ako začarovaný cyklus – nedostatok spánku vyvolá potrebu častého močenia a to zasa nedostatok spánku ďalej prehĺbi.

Výsledkom bude, že so zvýšenou potrebou močenia sa budete musieť vysporiadať nielen v noci, ale aj počas dňa.

Záver

Ako vidíte, ukrátenie spánku o pár hodín sa síce nemusí zdať ako nejaký veľký problém, no časom môže viesť k následkom vážnejším, než je len mierna únava nasledujúci deň.

Preto by bolo rozumné, aby ste z adekvátneho množstvo kvalitného spánku urobili prioritu číslo 1 a predišli tak vážnejším ochoreniam v budúcnosti.

Vyjadrenie lekára k článku

Svoj názor k článku poskytol aj jeden z odborníkov zo služby Rodinný lekár, ktorí su tu pre Vás 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

rodinny-lekar-1

Spánok patrí medzi základné životné funkcie (tak ako aj chuť do jedla, vyprázdňovanie), ktoré keď prestanú fungovať, s organizmom sa niečo deje.

Pri poruchách spánku je potrebné spozornieť, telo nám vysiela signál o existujúcom ochorení, ktoré trvá dlhšiu dobu.

Poruchy spánku je potrebné riešiť najskôr so svojím obvodným lekárom a pri pretrvávaní aj so špecialistom. Pri dlhodobom pretrvávaní porúch spánku dochádza k vyčerpaniu a vzniku následných ochorení.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články

Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora a v žiadnom prípade nenahrádza konzultáciu ani vyšetrenie lekárom v zdravotníckom zariadení. Príspevky a komentáre môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Milena Jurečková

    Dobrý den, prosím pomozte nám všem, co máme cukrovku v celé ČR, jak ji vyléčit, je to hrozné, že na ni není stále žádný lék? Děkuji, Milena Jurečková

Pridajte komentár

*