3 potraviny, čo vyzerajú ako orgán, ktorý liečia


3 potraviny, čo vyzerajú ako orgán, ktorý liečia

 „Príroda, ktorá nevytvára nič trvalé, sa vždy sama opakuje, aby nič, čo ju tvorí, nebolo stratené.“ – Oscar Wilde

Uvažovali ste niekedy o prírodných zákonoch, ktoré podopierajú náš svet? Organické modely, ktorým vládne posvätná geometria, sú stavebnými blokmi, utvárajúcimi naše skúsenosti.

Prírodná liečba osteoartritídy

Objavujú sa znova a znova, dožadujú sa toho, aby boli rozpoznané a využité pre prospech ľudstva.

Je to neklamný fakt: svet prírody má sklon opakovať sám seba. Ako víriaci vzor viditeľný v hurikánoch, morských mušliach a špirálových galaxiách, má príroda spôsob vytvárania znakov, ktoré sa opakovane vynárajú v ľuďoch, miestach a veciach.

Tieto prírodné javy si všimli už dávni lekári a vytvorili liekopis, sústreďujúci sa okolo konceptu, že podobné ovplyvňuje podobné. Podobne vyzerajúce látky boli považované za vnútorne prepojené a verilo sa, že majú podobné podstaty.

Na základe presvedčenia, že vlastnosti jednej budú harmonicky súvisieť s vlastnosťami druhej, a tým ju aj posilňovať a liečiť, boli vyvíjané lieky.

Táto myšlienka podstúpila test času. Pôvodne sa nazývala Zákon podobnosti, neskôr sa stala známa ako Doktrína znakov.

Doktrína sa pripisuje renesančnému lekárovi a alchemistovi Paracelsovi a tvrdí, že Zem sa riadi princípom mikrokozmu a makrokozmu: ako vnútri, tak vonku, ako hore, tak dolu.

Títo bylinkoví farmaceuti preberali viditeľné znaky z flóry. Keď nejaká rastlina pripomínala časť tela, bolo to známkou liečivých vlastností pre danú telesnú časť.

Znaky prejavujúce sa ako podobné štruktúry, tvary a farby boli považované za blahosklonné znamenia Boha, ktoré si mohlo ľudstvo ľahko vyložiť.

Náš súčasný prístup k medicíne s intuíciou pri liečení neráta a neuznáva ani moc filozofických či duchovných presvedčení.

Preto dnes väčšina zdravotníckych profesionálov Doktrínu znakov opustila ako „bosorácke zmýšľanie“. Nie všetka táto základná múdrosť však bola stratená.

Rozšíriť obmedzené názory súčasnej vedy na moc presvedčení, ovplyvňujúcich liečivé výsledky možno pomôžu paradigmy posúvajúce štúdie o placebo efekte.

Nateraz však existujú niektoré potraviny, ktorým veda priznáva moc liečiť časť tela, ktorú veľmi pripomínajú.

Poďme sa prizrieť niektorým týmto znakovým potravinám a zistiť, aké ich vlastnosti by mohli dopomôcť k optimálnemu fungovaniu našich ľudských systémov.

Granátové jablko

Granátové jablko je cenené za svoje početné regeneračné vlastnosti, z ktorých mnohé nesú nápadne podobné znaky s ľudskými systémami, ktoré uzdravujú.

Tmavočervená, zvieravo sladká šťava granátového jablka bola klinicky skúmaná ohľadom zvýšenia zdravia a vitality našej krvi.

Istá štúdia z časopisu Žurnál aplikovanej fyziológie, výživy a metabolizmu zistila, že konzumácia výťažku z granátového jablka 30 minút pred cvičením zväčšuje priemer krvných ciev a zvyšuje prietok krvi.

Skupina konzumujúca granátové jablká tiež pozorovala oneskorený nástup únavy počas cvičenia, a tiež významné zvýšenie vitality po cvičení.

Granátová jablko je na celom svete známe ako symbol plodnosti, sčasti vďaka jeho podobnosti s ľudskými vaječníkmi.

Čo je prekvapujúce, granátové jablká ako ľudské vaječníky nielen vyzerajú, ale vytvárajú aj tie isté hormóny (napr. estrogén a testosterón) a javia sa sľubne pri liečbe menopauzy.

Výstelkové tkanivo predstavuje tenkú vrstvu buniek, vytvárajúcich spojivové tkanivo, ktoré pokrýva vnútro a vonkajšok tela. Tieto výstelky sú tvarom ploché a husto stlačené dovedna, čím veľmi pripomínajú červené semená natlačené v granátovom jablku.

Ak ste niekedy ochutnali granátové jablko, zrejme ste si všimli jeho čistý, sťahujúci účinok na vnútro úst. Práve tu sa prejavujú prínosy granátového jablka na výstelkové tkanivo.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Výstelkové tkanivo pokrýva vnútro našich úst a hrdiel. Keď pijete džús z granátového jablka, dochádza k rovnakému čistiacemu efektu, aký cítite vo svojich ústach, aj vo vašich artériách.

Tento efekt je klinicky významný. Tri roky trvajúca štúdia o účinkoch konzumácie šťavy z granátového jablka pacientmi s aterosklerózou ukázala, že už po troch mesiacoch každodenného podávania 220 gramov šťavy z granátového jablka došlo u pacientov k ústupu porúch tvoriacich sa v krčnicových tepnách o 13 %!

A na rozdiel od farmaceutických intervencií, benefity pitia šťavy z granátového jablka sú tým väčšie, čím dlhšie ju konzumujete.

Predstavte si, aký úžitok by tento jednoduchý (a chutný!) liek mohol priniesť miliónom ľudí užívajúce nebezpečné statínové lieky.

Ľanové semená

Semienka ľanu sa veľmi podobajú epitelovému tkanivu, ktoré liečia a sú slizké, veľmi podobne ako epitelové tkanivá v našom tele, produkujúce klzký ochranný slizový povlak známy ako glykokalyx.

Ľan konzumuje ľudstvo už tisíce rokov a mnohé jeho terapeutické použitia sú dobre  zdokumentované.

Ľanové semená a ich hustý, jagavý olej ospevujú staré ajurvédske texty okrem iných prínosov ako liek na kožu, užitočný pri potláčaní únavy a silný protizápalový prostriedok.

Súčasní odborníci na výživu hovoria, že ľanové semienka majú vysoký podiel lignanov, čo znamená, že táto samostatná časť rastliny je účinným antioxidantom.

Bolo preukázané, že pri vnútornom užívaní oleja z ľanových semienok tento urýchľuje hojenie rán, a to tým, že stimuluje syntézu kolagénu, potvrdzujúc tak svoju historickú cenu pre stav pokožky.

Veda neprestajne pridáva ďalšie položky do už tak dosť dlhého zoznamu dôvodov, pre ktoré si treba túto úžasnú rastlinu ceniť. Štúdie preukázali liečivú hodnotu ľanových semienok v celom rade klinických testov, a to aj pri liečbe a prevencii:

  • obezity
  • ochorení čriev
  • cukrovke
  • ochorení obličiek
  • rakoviny a nádorov
  • kardiovaskulárnych ochorení

Práve pôsobivý výpočet liečivých schopností ľanu bol inšpiráciou k jeho používaniu pri liečbe niektorých druhov rakoviny.

Štúdie vykonané na zvieratách preukázali, že ľanové semeno bráni vzniku nádorov čreva, prsníka, kože a pľúc. Jeho pozitívny účinok na inzulín v krvi upozornil na súvislosť so znížením rizika rakoviny pankreasu a hrubého čreva.

Chenova štúdia na zvieratách, vykonaná roku 2007, preukázala, že strava obsahujúca 5 % a 10 % ľanových semienok po dobu 8 týždňov spomalila rast nádoru o 26 %, resp. 38 %.

Existuje presvedčenie, že kľúčom k úspechu ľanových semienok pri liečení rakoviny prsníka a prostaty je ich vysoký podiel lignanov.

Tie sú jednou z hlavných tried fytoestrogénov, biologicky podobných našim vlastným estrogénom. Strava, obsahujúca vysoký podiel týchto ochranných živín, bráni rastu niektorých druhov rakovín a nádorov súvisiacich s hormónmi.

Vlašské orechy

Vlašské orechy majú snáď jeden z najpoetickejších podpisov, čo sa týka podobnosti s časťou tela, ktorú vyživujú. Popierať podobnosť vlašského orecha s naším ľudským mozgom v jeho tvare, stavbe a skladbe, vrátane dvoch hemisfér „mozgu“ orecha, je nemožné!

Vlašské orechy, bohaté na zdravé tuky, sú známe veľmi vysokým obsahom zvláštnych mastných kyselín, kyseliny EPA/DHA omega-3 alfa-linolénovej, ktoré mozog potrebuje pre svoje optimálne zdravie.

Štúdie dokazujú, že vlašské orechy podporujú v mozgu vývoj vyše troch desiatok neurotransmiterov. Tieto neuróny zvyšujú rozvoj neurálnych ciest, pomáhajúcich zažehnávať s vekom súvisiaci pokles kognitívnych schopností, spájajúci sa s Alzheimerovou chorobou a demenciou.

A čo viac, vlašské orechy obsahujú známe neuroprotektívne zložky, ako sú kyselina galová, izoméry vitamínu E, melatonín, kyselina listová a polyfenoly.

Sú tieto pre mozog zdravé účinky len čistou zhodou okolností, alebo je vzhľad vlašského orecha natoľko zjavnou stopou, že by sme museli byť blázni, keby sme ju prehliadali?

Dávna veda pre súčasnú dobu

Štúdiom minulosti sa dozvedáme veľa o budúcnosti. Ak chce niekto patrične pochopiť Doktrínu znakov, musí nazrieť pod povrch a hľadať pochopenie kategorickej povahy vecí.

Táto dávna magická veda toho má ešte veľa, čo nás môže naučiť o dobrom zdraví.

Povedané slovami známeho bylinkára Matthewa Wooda: „Znaky vyjadrujú konfigurácie energie či vzorov u rastlín a tieto korešpondujú s podobnými vzormi u ľudí. Nehľadáme… povrchovú podobnosť, ale takú, ktorá funguje na úrovni podstaty.“

Prijímaním náznakov zo sveta prírody môžeme vstúpiť do novej, zlatej éry vzájomného potvrdzovania, v ktorej sa stretajú a vzájomne potvrdzujú staré svety so súčasnou vedou, rozširujúc povedomie o tom, že prírodné samoliečenie je v zdravotnej starostlivosti jedinou bezpečnou cestou vpred.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Juraj Macejak

    Zaujímavý článok, myslím že ste mohli spomenúť aj struky veľkej červenej a hnedej fazuľe. Je to tá najlepšia potrava pre regeneráciu obličiek a taktiež sa na ňu podobá.

    S pozdravom

Pridajte komentár

*