Určite choďte voliť v eurovoľbách a pomôžte odstaviť vlastizradných progresívnych fašistov, ktorí už 6 mesiacov nerobia nič iné, len v Bruseli šíria lži a kydajú na Slovensko, aby nám zastavili eurofondy!

12 príznakov, ktorými nám telo naznačuje, že naša pečeň nie je v poriadku


Print Friendly, PDF & Email

12 príznakov, ktorými nám telo naznačuje, že naša pečeň nie je v poriadku

Pečeň je najväčším vnútorným orgánom v ľudskom tele. Nachádza sa v hornej pravej časti brušnej dutiny. Rebrá, ktoré ju chránia, ju zakrývajú zhruba do polovice.

Pečeň je potrebná pre priebeh mnohých dôležitých telesných funkcií a bez nej by sme neprežili. To je dostatočný dôvod na to, aby sme sa naučili rozoznávať včasné varovania nášho organizmu, ktorými by sa nás snažil upozorniť na poškodenie či ochorenie pečene.

A zároveň je to pádny dôvod na to, aby sme sa o našu pečeň starali najlepšie ako vieme.

12 včasných príznakov poškodenia alebo ochorenia pečene

Existuje viac než sto rôznych typov ochorenia pečene. Pre každý jeden typ choroby pečene je typická určitá skupina príznakov.

Medzi najznámejšie ochorenia pečene patria alkoholická choroba pečene, hepatitída, stukovatenie (steatóza) pečene či cirhóza pečene. Prvé príznaky, ktoré by mohli poukazovať na problémy s pečeňou, bývajú však veľmi často prehliadané.

Dôvodom zrejme bude, že tieto príznaky nie sú špecifické len pre chorú pečeň, a preto sa často dávajú do súvislosti s inými zdravotnými problémami či ochoreniami organizmu.

V každom prípade, je užitočné tieto príznaky poznať, a tak sa v tomto článku bližšie pozrieme na 12 najčastejších.

1. Podráždený žalúdok

Žalúdočná nevoľnosť alebo časté zvracanie môžu byť prejavmi viacerých chorôb či problémov, ako sú migréna, otrava jedlom, závrat, morská choroba, počiatočná fáza tehotenstva, depresia a zvracanie.

Žalúdočná nevoľnosť a časté zvracanie môžu byť aj prejavom problémov s obličkami. Žalúdočná nevoľnosť, zvracanie a neustávajúca nevoľnosť sa však objavujú aj v prípade prvého štádia poškodenia či choroby pečene.

Dôvodom tu je oslabená schopnosť pečene zbavovať organizmus toxických odpadových látok.

Nevoľnosť však môže byť zapríčinená aj pretrvávajúcimi zmenami metabolizmu či zmenou trávenia.

Ak sa tieto príznaky u vás objavujú už niekoľko dní a neviete, čo môže byť ich príčinou, mali by ste sa čo najskôr poradiť s vaším lekárom.

2. Únava a celková slabosť

Jedným z včasných a očividných príznakov chorej pečene je trvalý pocit únavy a slabosti. Keď naša pečeň nie je v dobrej kondícii, o to viac sa náš organizmu namáha, a preto potrebujeme aj viac oddychovať.

Dôvodom tu je zvýšený obsah toxínov a odpadových látok v krvi, ktoré sa pečeni nepodarilo odstrániť, keďže v oslabenom stave nie je schopná sa týchto látok zbavovať úplne bezchybne.

Ak tieto príznaky u vás pretrvávajú, a najmä ak idú ruka v ruke aj s inými včasnými príznakmi chorej pečene, okamžite by ste mali vyhľadať lekársku pomoc.

3. Nechutenstvo

Nechutenstvo sa objavuje pri nepostačujúcej tvorbe žlči, ktorá je potrebná pri trávení tuku z potravy.

Keď náš tráviaci trakt už nejaký čas netrávi potravu tak ako by mal, môže sa to začať prejavovať stratou chuti do jedla či prudkým úbytkom telesnej hmotnosti.

Ak sa tieto príznaky u nás objavujú už dlhší čas, neváhajme a navštívme nášho lekára.

4. Tráviace ťažkosti

Pečeň je veľmi dôležitou súčasťou tráviaceho traktu. V pečeni sa tvorí žlč, ktorá pomáha tenkému črevu lepšie spracovať a vstrebať živiny prijaté v potrave.

Keď pečeň nepracuje správne, môžeme to spozorovať na častejších problémoch s trávením či častými hnačkami.

Ak tvorba žlče nie je optimálna, môže sa to tiež prejaviť v podobe syndrómu dráždivého čreva (IBS), intoleranciou na tuk v potravinách, alkoholovou intoleranciou, nadúvaním brucha, zápchou či tvorbou žlčových kameňov.

Ak nám život strpčuje niektorý či viacero z uvedených príznakov, ako vždy, vyhľadajme pomoc nášho lekára.

5. Zmeny vo farbe moču

Ak je náš moč tmavšieho odtieňu aj napriek tomu, že prijímame dostatok tekutín, môže to byť tiež jedným z včasných prejavov chorej alebo poškodenej pečene.

V takom prípade býva moč jantárovo žltý, oranžový či dokonca hnedý z dôvodu zvýšenej hladiny bilirubínu (odpadový produkt metabolizmu) v krvi.

V tomto prípade je hladina bilirubínu v krvi vyššia z toho dôvodu, že pečeň nie je schopná sa ho zbaviť, a tak ho organizmus vylučuje prostredníctvom obličiek.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Tmavší odtieň moču môže byť však zapríčinený aj dehydratáciou, užívaním výživových doplnkov s obsahom vitamínu B, infekciou močového traktu, nedostatkom enzýmov, abnormálnou činnosťou obličiek a môže byť aj vedľajším prejavom užívania antibiotík.

Presnú príčinu sa nám však najlepšie podarí určiť s pomocou lekára.

6. Zmeny vo farbe stolice

Oslabená činnosť pečene a nepostačujúca tvorba žlče sa prejavujú aj zmenenou farbou stolice. Namiesto hnedej býva potom stolica bledo žltá, ílovej či dokonca sivej farby.

Ak k takémuto zafarbeniu stolice dochádza raz za čas, nie je to ešte dôvodom na znepokojenie. Ak sa to však stáva často a pravidelne, mali by sme vyhľadať lekára za účelom vyšetrenia našej pečene.

7. Žltačka

Žltačka sa prejavuje žltým sfarbením pokožky, jazyka, prstov a očí. Aj žltačka vzniká následkom oslabenej činnosti pečene, ktorá má problém zbaviť sa bilirubínu.

Ten sa potom zdržiava v krvi a v tkanivách organizmu. Bilirubín vzniká rozkladom starých červených krviniek, ktorý prebieha v pečeni.

Keď sa ho však pečeň nevie zbaviť, prejaví sa to zožltnutím pokožky. Žltačka však môže prezrádzať aj to, že máme problém s pankreasom alebo žlčníkom.

V každom prípade, žltačka je zdravotný problém, ktorý musíme zveriť do rúk lekárovi.

8. Pocit nepohodlia v brušnej dutine

Ak v dolnej časti brušnej dutiny pociťujeme bolesť alebo kŕče, prípadne ak máme pocit, že sme stále nafúknutí, môže to byť v dôsledku nahromadenia tekutiny v brušnej dutine (ascites) a nesprávne pracujúcej pečene.

Ascites (nahromadenie tekutiny v brušnej dutine) je jedným z prvých príznakov poškodenej alebo chorej pečene. Ascites sa objavuje vždy v prípade cirhózy a často tiež pri iných ochoreniach pečene.

Portálna hypertenzia alebo inými slovami vysoký krvný tlak v žilách a tepnách brušnej dutiny, je ďalší častý problém, ktorý sa objavuje v súvislosti s ochorením pečene.

Ascites však môže súvisieť aj s inými zdravotnými problémami než je oslabená pečeň. Čiže opäť, ak máme pocit, že máme do činenia práve s týmto problémom, bezodkladne by sme mali vyhľadať lekársku pomoc.

9. Zadržiavanie vody v tele

Ďalší z včasných prejavov a signálov ochorenia pečene je zadržiavanie vody v tele, najmä v členkoch a chodidlách.

Zadržiavanie vody v tele sa podobá na ascites s tým rozdielom, že tu sa voda zhromažďuje vo vonkajších tkanivách organizmu a najmä v dolných končatinách.

Za zadržiavaním vody v tele však môžu byť aj iné príčiny, najmä problémy s obličkami, hormonálne výkyvy, zlyhanie srdca či ochorenie lymfatického systému.

Vždy by sme však mali vyhľadať lekára, ktorý nám pomôže určiť skutočnú príčinu nášho zdravotného problému.

10. Nadmerné svrbenie kože

Problémy s pečeňou sa často prejavujú zväčšenou citlivosťou kože, ktorá najčastejšie v takom prípade svrbí, šúpe sa, prípadne je na dotyk nadmerne citlivá.

Problémy s pečeňou sa na našej koži môžu tiež prejaviť v podobe podliatin či väčšou viditeľnosťou žíl po celom tele. Problémy s pokožkou sa môžeme pokúsiť zmierniť pomocou hydratačných krémov.

Avšak svrbenie a precitlivenosť kože pravdepodobne zmiznú až vtedy, keď lekár presne identifikuje a odstráni problém s pečeňou.

11. Bolesť brucha

Pri ochorení pečene sa bolesť najčastejšie objavuje v pravej hornej časti hrudnej dutiny – presne tam, kde sídli pečeň.

Ochorenie pečene sa v týchto miestach prejavuje teda bolesťou alebo citlivosťou.

12. Krvácanie čriev, hnačka a zápcha

Vďaka pečeni dochádza aj k zrážaniu krvi, bez ktorého môže dôjsť ku krvácaniu v črevách, a to sa potom môže prejaviť hnačkou alebo zápchou.

Záver

Samozrejme, zoznam príznakov chorej alebo poškodenej pečene, ktorý ste si práve prečítali, nie je úplný.

Nesprávne pracujúca pečeň môže napríklad zapríčiniť aj nerovnováhu pohlavných hormónov, čo sa u mužov môže prejaviť zväčšením prsníkov, prípadne stratou libida u oboch pohlaví.

Znova zdôrazňujeme, že ak u vás pretrváva akýkoľvek z uvedených problémov a necítite sa dobre, mali by ste sa čo najskôr poradiť s vaším lekárom.

Keďže zdravie našej pečene je do veľkej miery dané aj našou stravou, nebude na škodu dať si tú námahu a vyhľadať si informácie o potravinách, ktoré majú na našu pečeň priaznivé účinky. 

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*