12 príznakov, ktorými vám telo naznačí, že máte poškodenú pečeň


Print Friendly, PDF & Email

12 spôsobov, ako vám telo naznačí, že máte poškodenú pečeň

Pečeň je významný orgán v ľudskom tele. Nachádza sa v pravom hornom kvadrante brušnej dutiny a čiastočne je chránená rebrami.

Pečeň sa podieľa na mnohých dôležitých telesných funkciách. Na rozdiel od niektorých iných orgánov ako sú slepé črevo, žlčník či jedného z párových orgánov, život bez pečene nie je možný.

Včasná liečba chorej pečene je dôležitá pre obnovu jej funkcií. Preto by ste mali poznať skoré príznaky jej poškodenia (bolesť môže, ale nemusí byť jedným z nich) a vedieť sa o ňu postarať tak dôkladne, ako to len dokážete.

Existuje viac ako 100 rôznych ochorení pečene. Každá choroba má svoj vlastný súbor príznakov.

Medzi najčastejšie ochorenia pečene patria:

  • alkoholické ochorenie pečene
  • hepatitída
  • stukovatená pečeň
  • cirhóza pečene

Skoré príznaky ochorenia pečene sa často ľahko prehliadajú alebo sa môžu zamieňať s inými ochoreniami alebo zdravotnými problémami.

To, že ide práve o chorú pečeň, je možné určiť napríklad tak, že sa vyskytnú viaceré z nasledovných príznakov súčasne.

12 skorých príznakov poškodenia pečene

1. Podráždený žalúdok

Pravdepodobne trpíte nevoľnosťou alebo vracaním. Môže sa to podobať s inými ochoreniami, ako sú migrény, otrava jedlom, závraty, choroba z pohybu, rané tehotenstvo, depresia, vracanie či problémy s obličkami.

Tí, ktorí trpia poškodením pečene, často zažívajú bolesti nevoľnosti, pretože ich pečeň má zníženú schopnosť zbaviť telo toxínov.

Nevoľnosť je spôsobená aj narušeným metabolizmom a zmenami v trávení. Ak vás tieto príznaky trápia už niekoľko dní a vy neviete príčinu, obráťte sa na svojho lekára.

2. Únava a celková slabosť

Jedným zo skorých a zjavných príznakov poškodenia pečene je neustála únava a slabosť. Keď pečeň nie je vo výbornom stave, telo musí pracovať ťažšie a vy budete potrebovať viac odpočinku.

Je to dôsledok zvýšenia toxínov v krvi, ktorá sa nedokáže vyčistiť, pretože pečeň sa nevie zbavovať toxínov.

Ak príznaky pretrvávajú, najmä s ďalšími inými príznakmi, vyhľadajte lekársku pomoc včas.

3. Chýbajúci apetít

Ten nastáva v dôsledku nedostatku produkovanej žlče, ktorá pomáha tráviť tuk v strave.

Keď strava nie je správne trávená, výsledkom je strata chuti do jedla a výrazný úbytok na váhe.

Vyhľadajte svojho lekára, ak zažívate niektoré zo spomínaných príznakov dlhšiu dobu.

4. Problémy s trávením

Pečeň zohráva dôležitú úlohu pri trávení, pretože produkuje žlč, ktorá pomáha lepšie spracovať a vstrebať živiny v tenkom čreve.

Ak je pečeň chorá, môžu sa u vás vyvinúť tráviace problémy a hnačky. Ak sa žlč netvorí správne, vedie to k vzniku syndrómu dráždivého čreva, intolerancii tukov, intolerancii alkoholu, nadúvaniu brucha, zápche a žlčovým kameňom.

Ak sa váš stav stane závažným alebo vás trápia bolesti pečene, musíte čím skôr vyhľadať lekársku pomoc.

5. Zmeny farby moču

Keď si myslíte, že pijete dosť tekutín, ale stále máte tmavú farbu moču, môže to byť jeden zo skorých príznakov poškodenia pečene.

Moč vtedy máva hnedú, jantárovú alebo oranžovú farbu kvôli zvýšenej hladine bilirubínu v krvi. Bilirubín je zvýšený, pretože sa ho pečeň nedokáže zbaviť a vylučuje ho obličkami.

Tmavý moč môže byť tiež spôsobený dehydratáciou, vedľajšími účinkami užívania antibiotík, užívaním doplnkov s vitamínmi skupiny B, infekciou močových ciest, nedostatkom enzýmov alebo nesprávnou funkciou obličiek.

Liečba osteoporózy

Lekár zvyčajne dokáže vyriešiť problémy s tmavým zafarbením moču.

6. Zmeny sfarbenia stolice

Keďže sa žlč nevytvára v dostatočnom množstve v dôsledku zlyhávania pečene, mení sa aj farba stolice. Namiesto toho, aby bola hnedá, môže byť bledožltá, ílovitá, alebo šedá.

Ak sa to stane príležitostne, nie je to nebezpečné. Ale ak sa to stáva často, vyhľadajte pre istotu svojho lekára, aby vyšetril vašu pečeň.

7. Žltačka

Žltačka sa prejavuje žltým sfarbením kože, jazyka, prstov a očí. Toto ochorenie vzniká v dôsledku zvýšenia hladiny bilirubínu v krvi a telesnom tkanive, ktorý sa normálne vylučuje žlčou.

Bilirubín sa tvorí, keď sa staré červené krvinky rozkladajú v pečeni. Výsledkom je potom žltnutie pokožky.

Žlté sfarbenie pokožky vzniká aj vtedy, ak máte problém s pankreasom alebo žlčníkom, preto by ste mali vyhľadať lekársku pomoc čím skôr, ak sa u vás prejaví tento príznak.

8. Zmeny v brušnej dutine

Ak zažívate bolesť alebo kŕče v dolnej časti brucha alebo sa cítite zvlášť nafúknutí, môže to znamenať, že máte vodu v bruchu a trpíte nesprávnou funkciou pečene.

Voda v bruchu je jedným z prvých skorých príznakov poškodenia pečene a v podstate ide o tvorbu tekutiny v brušnej dutine.

K tomuto stavu dochádza kedykoľvek, keď dôjde k poškodeniu pečene alebo pri cirhóze pečene.

Často dostanete portálnu hypertenziu, ktorá sa prejavuje vysokým krvným tlakom v tepnách a žilách brucha v dôsledku ochorenia pečene.

Voda v brušnej dutine sa vám môže tvoriť aj v dôsledku iných zdravotných problémov, ktoré nesúvisia s chorou pečeňou. Preto opäť by ste mali vyhľadať svojho lekára, ak sa u vás objaví tento príznak.

9. Zadržiavanie tekutín v tele

Jedným z prvých príznakov ochorenia pečene je zadržiavanie tekutín, najmä v členkoch a nohách.

Je to podobné ako v prípade tvorby vody v bruchu, lenže tekutina sa tvorí vo vonkajších tkanivách v dolných končatinách.

Existujú mnohé ďalšie príčiny zadržiavania tekutín, ako sú problémy s obličkami, hormonálna nerovnováha, zlyhanie srdca a lymfatické ochorenia.

Vždy by ste mali vyhľadať svojho lekára, aby určil príčinu vášho zdravotného stavu.

10. Zvýšená svrbivosť pokožky

V dôsledku poškodenia pečene sa pokožka stáva citlivejšou, často svrbí a odlupuje sa. Je precitlivená na dotyk.

Môžete tiež zbadať zvýšenú tvorbu modrín a zvýšenú viditeľnosť žíl v tele.

Vašu pokožku udržíte hydratovanú s pomocou pleťového krému, ale svrbenie a citlivosť pokožky sa nezlepší, kým sa správne nediagnostikuje problém s pečeňou.

11. Bolesť brucha v mieste, kde je pečeň

Pri zle fungujúcej pečeni ľudia často pociťujú bolesť v pravom hornom kvadrante pod rebrami, kde sa nachádza pečeň.

Keď tento orgán zlyháva, dochádza k bolesti alebo zvýšenej citlivosti v postihnutej oblasti.

12. Črevné krvácanie, hnačka alebo zápcha

Pečeň vytvára koagulačné faktory a bez nich môže dôjsť ku krvácaniu v črevách, čo je spojené s hnačkou alebo zápchou.

Záver

Toto nie je úplný zoznam skorých príznakov poškodenia pečene.

Napríklad, nesprávne fungujúca chorá pečeň spôsobuje aj problémy v hormonálnej rovnováhe. Mužom môžu dokonca narásť prsia. Obe pohlavia tiež niekedy trpia stratou libida.

Preto, ak zistíte akékoľvek problémy, ktoré pretrvávajú dlhšie a necítite sa dobre, vždy je najlepšie sa porozprávať so svojím lekárom.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Spracoval: Badatel.net, Zdroj: thehealthawareness.com

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. marta marek

    badatel.net mi zachranuje doslova moj zivot .velmi sa tesim a cakam na nove vyskumi kazdy den .zijem a stravujem len a len podla ich odporucani uz dlhsu dobu.lekarske vysetrenie vysledky su vyborne . som zdrava a stastna.1000 x vam dakujem badatel.net . ste uzasny a zodpovedny . prajem vam vela-vela uspechov.marta

  2. Neustále drístate o vyhľadaní lekára, iste ste vy chorí na hlavu. Jedného času som mal vyšší krvný tlak a moja lekárka mi nasadila také lieky, že došlo k trvalému poškodeniu môjho zdravia. Vedľajšie účinky liekov na zníženie krvného tlaku mi spôsobili začervenanie kože so svŕbením a olupovaním pokožky. Keď som to uvidel a následne som to konzultoval s lekárkou, len pokrčila plecami a predpísala mi na to masť, po ktorej ma noha tak pálila ako by som ju mal v žeravej peci. Navyše vedľajšie účinky, ktoré masť spôsobovala podľa príbalového letáku, ma skoro na smrť vystrašili. Zmeral som všetky lieky virguľou, či mi tie lieky budú prospešné a na koľko percent. Meranie malo výsledok, že mi pomôžu na desať percent, ale na deväťdesiat percent mi uškodia. Zobral som tie lieky do tašky a zaniesol som ich späť do lekárne a povedal som magistrám, že je to škodlivý bordeľ, aby to vyhodili, lebo mi to pomôže len ak tak do hrobu. To by som doprial, aby aj ostatní ľudia videli tie vyvalené oči lekárničiek, ako som im povedal o škodlivosti tých chemických gebuzín, ktoré sú ako lieky. Stále sa nemôžem zbaviť toho poškodenia začervenanej kože a svŕbenia s olupovaním pokožky na nohe. Dnešní lekári nevedia liečiť, ale poškodzovať zdravie ľudí. Chemické lieky vyrobené z ropy viac poškodzujú zdravie svojimi vedľajšími účinkami.Lekári nevedia liečiť východnou medicínou, ale iba západnou platenou farma firmami, lebo farma firmy potrebujú čím viac chorých ľudí, lebo na zdravých nezarobia. Preto chemický liek má jednu látku čo chorobu, lebo bolesť utlmí a najmenej tridsať látok obsiahnutých v lieku človeku uškodí. Preto dajte pokoj s lekármi, ktorý vás len poškodzujú a úplne nevyliečia. Aj americká banka Goldman Sachs vyhlásila, že vyliečenie choroby je nerentabilné.

  3. Súhlasím.Tiež ma niekolko rokov liečili liekmi na štítnu žlazu a mne bolo stále horšie a horšie.Ked už som bola zúfalá,lebo to vás ani žiť nebaví,tak som sa obrátila na liečiteľa ,ktorÿ sa zaoberá činskou medicínou,teda žiadne lieky ,ale tisícročia overené metódy.A čuduj sa svete,po jednom,dvoch sedení sa cítim znova super a mám chuť znova žiť. Dokonca po kontrole u endokrinologičky sa mi vraj môj stav zlepšil.

Pridajte komentár

*