Zelená dohoda (Green deal) nemá s ekológiou nič spoločné. Je to progresivistická ideológia vedúca k hospodárskemu úpadku a horšej ekológii. V eurovoľbách nevoľte PS, lebo skončíte ako žobráci!

10 zdravých dôvodov, prečo si pochutnať na pravom masle


Print Friendly, PDF & Email

10 zdravých dôvodov, prečo si pochutnať na pravom masle

Maslo bolo veľa rokov zaznávané. Začalo sa to v minulom storočí s nástupom margarínu, ktorý teraz považujeme za smrtiaci.

Ešte nedávno sme sa masla stránili a dávali sme prednosť olivovému a repkovému oleju. Prinášame však dôvody, pre ktoré by sme mali vyhradiť miesto pri stole starému dobrému maslu.

Jedna štúdia z Lundovej univerzity vo Švédsku ukazuje, že skonzumované maslo vedie k pozoruhodne menšiemu nárastu tukov v krvi v porovnaní s olivovým,  ľanovým či novým typom repkového oleja.

Vysoký krvný tuk zvyčajne dvíha v krvi hladiny cholesterolu, čo podľa spochybňovanej „lipidovej hypotézy“ zvyšuje riziko aterosklerózy a infarktu.

Prečo maslo nezvyšuje v krvi hladiny lipidov?

Vedci  poukázali na to, že 20 percent tuku v masle pozostáva z mastných kyselín s krátkym a stredne dlhým reťazcom.

Tie sa využívajú priamo ako energia a nezostávajú v krvi dosť dlho na to, aby závažne ovplyvnili hladiny krvného tuku.

Výskumníci vyhlásili, že hoci maslo krvný cholesterol v dlhodobom meradle zvyšuje, jeho krátkodobé účinky môžu byť v skutočnosti výhodné.

Nie všetci súhlasia s tým, že výhoda masla pred olivovým, repkovým či rastlinnými olejmi je len krátkodobý jav.

Sally Fallonová z Nadácie Westona A. Pricea je horlivou a výrečnou zástankyňou prospešnosti masla a nesúhlasí s tým, že by maslo alebo cholesterol mali nejakú súvislosť s nárastom kardiovaskulárnych ochorení.

Rozsiahle beztukové sprisahanie

Od dvadsiatych rokov minulého storočia je maslo odsúvané do úzadia na úkor margarínu a ostatných módnych tukov a znevažované ako smrtiaci nasýtený tuk, spôsobujúci ochorenie srdca.

Lenže už tisíce rokov predtým bolo maslo hlavnou zložkou potravy u mnohých kultúr, ktoré nezaznamenali žiadne nepriaznivé zdravotné účinky.

V období rokov 1920 až 1960 poklesla spotreba masla u Američanov z 8 kilogramov na osobu ročne na necelé dva kilogramy, no ochorenie srdca sa z pomerne neznámeho stavu zmenilo na zabijaka číslo jeden. Nakoľko pravdepodobné teda je, že nás zabíja maslo?

Podľa Fallonovej je maslo obeťou rozsiahleho beztukového sprisahania, vytváraného tými, ktorí profitovali z nahradenia zdravého masla choroby spôsobujúcimi, masovo vyrábanými rastlinnými olejmi a trans-mastnými tukmi.

Zbohom vysoký krvný tlak

Pravdou je, že maslo je pre vás dobré. Uvádzame 10 výhod konzumácie pravého, čerstvého mliečneho masla:

1. Maslo je najľahšie vstrebateľný zdroj vitamínu A, ktorý podporuje činnosť štítnej žľazy a nadľadviniek a tým aj kardiovaskulárneho systému.

2. Maslo nevedie k nadmernému telesnému tuku, lebo jeho mastné kyseliny s krátkym a stredne dlhým reťazcom sa spaľujú na rýchlu energiu a neukladajú sa a tiež dodáva pocit sýtosti, ktorý môže znižovať chuť na maškrtenie a prejedanie.

3. Je bohaté na antioxidanty, vrátane vitamínov A a E, a tiež na selén, chrániaci pred ochorením srdca a rakovinou.

4. Maslo je dobrým zdrojom denného množstva cholesterolu, ktorý funguje ako antioxidant, napravujúc poškodenia voľnými radikálmi, spôsobené stuchnutými tukmi, rastlinnými olejmi a trans-mastnými kyselinami. Cholesterol je dôležitý aj pre vývoj mozgu a nervového systému u detí.

5. Nasýtený tuk v masle pozostáva z mastných kyselín s krátkym a stredne dlhým reťazcom, ktoré majú protinádorové vlastnosti a tiež posilňujú imunitný systém.

6. Maslo obsahuje konjugovanú kyselinu linolovú (CLA), chrániacu pred rakovinou.

7. Maslo vo svojom surovom a nepasterizovanom stave má vlastnosť pôsobiacu proti tuhnutiu kĺbov, zvanú Wulzenov faktor, chrániaci pred artritídou, zákalmi a kôrnatením ciev.

8. Maslo je dobrým zdrojom jódu vo vysoko absorbovateľnej forme a nevyhnutného pre správne fungovanie štítnej žľazy.

9. Prospieva gastro-inestinálnemu zdraviu a u detí znižuje výskyt hnačiek.

10. Maslo je dobrým zdrojom vitamínu K2, ktorý chráni pred zubným kazom a vytvára silné zuby a kosti.

Majte na pamäti, že najväčšie prínosy má surové maslo vyrobené z mlieka vonku pasených kráv.

Zbohom vysoký krvný tlak

Zdroj: Green Med Info, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Súhlasím. Tiež som sa dal kedysi uniesť flórou, karičkou a olivovým olejom (ten však neodsudzujem a konzumujem ho dodnes). Na varenie a vyprážanie rôzne oleje. Nakoniec som sa prepracoval k cholesterolu okolo 8. Potom som náhodou čítal článok amerického vedca, ktorý napísal, že katastrofálne následky hydrogenizovaných tukov sú už očividné. A tak som sa vrátil k tomu, čo som konzumoval odjakživa: maslo a domáca škvarená bravčová masť. Dnes mám cholesterol 4,8. Dodávam, že moja mama používala „nezdravé“ tuky celý život, nadmerne solila a dožila sa vyše 94 rokov.

  2. Špekulant

    Mala som takych pribuznych niekolko a je mi luto, ze uz dnes nemozeme jest tu prirodnu stravu, co mali oni. Nedavno tu uz bol clanok o masle v suvislosti s infarktom. Tam som mala prispevok, ze moja mama a babicka, co sa velmi zivili maslom, prekonali nejake infarkty. Maslo uznavam, ale netreba to prehanat. Tuhe rastlinne tuky nejem vobec.

Pridajte komentár

*