10 najlepších potravín s protirakovinovými účinkami na svete


Print Friendly, PDF & Email

10 najlepších potravín s protirakovinovými účinkami na svete

Na našej stránke sa téme alternatívnej liečby rakoviny venujeme pomerne často. Zároveň často publikujeme články, v ktorých predstavujeme rôzne potraviny s protirakovinovými účinkami.

Niekedy sa však môže bežnému čitateľovi stať, že v tom stratí prehľad. Preto sme sa rozhodli dnes publikovať článok, v ktorom zhrnieme desať najlepších potravín proti rakovine.

Poďme sa teda na nich bližšie pozrieť.

1) Zelený čaj

Zelený čaj je veľmi prospešnou bylinkou vďaka svojmu obsahu bioflavonoidov známych pod názvom katechíny, z ktorých najdôležitejší je epigalokatechín-3-0-galát (EGCG).

EGCG funguje tak, že potláča zápalové procesy, ktoré sa podieľajú na vzniku nielen rakoviny, ale aj artériosklerózy, čiže kôrnateniu ciev. To potom vedie k vzniku vážnych ochorení srdcovo-cievného systému.

O zelenom čaji sme viac podrobne písali v článku Pozrite sa, čo dokáže spraviť jedna šálka zeleného čaju s vaším telom.

2) Resveratrol a výťažky z hroznových jadierok

Ak budete denne konzumovať červené hrozno alebo piť z neho džús, zvýši sa vaša ochrana pred vznikom rakoviny.

Resveratrol, ktorý sa nachádza v šupke hrozna, utlmuje rast rakovinových buniek v celom tele a hlavne v hrubom čreve.

Extrakt z hroznových jadierok je nielen silným antioxidantom, ale chráni aj pred mutáciami DNA a znižuje úmrtnosť buniek v dôsledku poškodení voľnými radikálmi.

Viac o doslova zázračných protirakovinových účinkoch extraktu z hroznových jadierok sme písali v článku Tieto malé jadierka zďaleka prekonávajú pri rakovine každú chemoterapiu.

3) Paradajky

Paradajky sú bohaté na lykopénkarotenoidy. Obe tieto látky sú extrémne prínosné pre náš organizmus.

Prospešnou a pred rakovinou chrániacou nie je len konzumácia surových paradajok, ale aj výrobkov z nich, keďže lykopén sa tepelnou úpravou neničí.

Okrem rakoviny chránia paradajky tiež pred koronárnymi ochoreniami srdca.

Štúdie ukázali, že ak budete užívať paradajkový džús každý deň počas jedného mesiaca, zmení sa produkcia TNF-alfa (tumorový nekrózny faktor) až o 30%.

4) Konope

Konopný olej je extrémne užitočný pre celkové zdravie tela. Jednou z jeho vlastností je, že výrazne zvyšuje produkciu melatonínu v tele.

Melatonín spomaľuje v tele rýchlosť delenia buniek. Keď sa naviaže na receptory buniek rakoviny prsníka, vyváži vplyv estrogénu, ktorý urýchľuje ich rast. Podľa výskumov melatonín taktiež chráni pred rakovinou reprodukčných orgánov.

Ďalšou skvelou vlastnosťou melatonínu je, že podporuje zdravý spánkový cyklus, čim zabezpečuje lepšiu regeneráciu tela.

Melatonín sa používa v terapiách na predĺženie dĺžky života, kedy sa podáva pacientom s neliečiteľnými typmi rakoviny, ako napríklad pokročilá rakovina pľúc či melanóm. Neraz sa pomocou neho dosiahne čiastočná, či úplná remisia ochorenia.

Konopný olej je tiež výborným zdrojom esenciálnych mastných kyselín a vyznačuje sa najlepším pomerom omega-3-6-9 spomedzi všetkých rastlinných olejov.

Výskumy uskutočnené v posledných rokoch ukázali, že konopný olej dokáže veľmi dobre liečiť rakovinu. Existujú však 2 typy konopného oleja – legálny a nelegálny.

Legálny konopný olej je vyrábaný lisovaním konopných semienok. Má síce vlastnosti popísané v prvom odstavci vyššie, avšak neobsahuje látku THC, ktorej sa pripisujú hlavné protirakovinové účinky.

Nelegálny konopný olej sa vyrába za pomoci destilácie. Ten už látku THC obsahuje, tá je však v mnohých krajinách považovaná za nelegálnu drogu, preto ho bežne v obchode u nás nekúpite.

Viac o vynikajúcich liečivých účinkoch konope sme písali v článku Konope lieči rakovinu a štátne úrady to celý čas vedia. Tu sú dôkazy.

5) Chlorella a spirulina

Ukázalo sa, že spirulina dokáže výrazne podporiť činnosť imunitného systému. Obsahuje takmer všetky potrebné nutričné látky nevyhnutné pre ľudský organizmus.

Je extrémne bohatá prevažne na:

 • Esenciálne mastné kyseliny
 • Vitamíny skupiny B (vrátane dôležitého vitamínu B12, ktorý sa inak nachádza len v mäse a vegetariáni často trpia jeho nedostatkom)
 • Vitamín E, K, C
 • Železo
 • Horčík
 • Beta-karotény

Vďaka vysokému obsahu uvedených látok zvyšuje spirulina úroveň energie, pomáha udržiavať hladinu krvného cukru, zvyšuje mentálne schopnosti a dokonca utlmuje rast mnohých druhov rakoviny, ako napríklad rakovinu prsníka.

Podobné vlastnosti ako spirulina má aj sladkovodná riasa chlorella. Jej nevýhodou oproti spiruline však býva to, že chlorella neobsahuje vitamín B12 a je náročnejšia na spracovanie.

Stop Candida

Na to, aby sa sprístupnili nutričné látky chlorelly, musí prejsť špeciálnym procesom rozbíjania bunkových membrán, inak by tieto nutričné látky boli pre ľudské telo nedostupné.

6) Kapustovité druhy zeleniny

Ide o nasledovné druhy zeleniny:

 • brokolica
 • kapusta
 • kel
 • karfiol
 • kvaka
 • ružičkový kel
 • ďalšie (čínska kapusta a podobne)

Tieto druhy zeleniny sú bohaté na karotenoidy, vitamíny, minerály, glukozinoláty a mnohé ďalšie prospešné látky.

Glukozinoláty sú chemické látky, ktoré sa metabolizujú na mnohé ďalšie biologicky aktívne substancie s protirakovinovými účinkami.

Obzvlášť veľké množstvo glukozinolátov sa nachádza v kvake.

Kapustovitá zelenina obsahuje tiež látky znižujúce angiogenézu a migráciu nádorových buniek (metastázovanie) do iných častí tela.

7) Cesnak

Cesnak sa používa na liečbu v tradičnej čínskej medicíne už dlhé stáročia. Ide o veľmi silný prírodný liek.

Účinný je hlavne v surovom stave, keď sa pomliaždi a začne sa z neho tvoriť alicín, ktorému vďačí cesnak za svoj zápach a špecifickú chuť.

Alicín patrí medzi najsilnejšie antioxidanty na svete. Ak však užívate rôzne doplnky založené na cesnaku, dávajte si pozor na ich kvalitu. Mnohé sú totiž vyrábané spôsobmi, pri ktorých sa alicín znehodnotí.

Okrem alicínu, ktorý má prevažne antibiotické účinky, ďalšou užitočnou zložkou cesnaku je dialyl sulfid. Ten má silný vplyv na rakovinu, čo potvrdili aj mnohé štúdie.

Ide o látku rozpustnú v oleji, ktorá znižuje množenie rakovinových buniek. Okrem toho dokáže rakovinové bunky aj obrazne povedané deaktivovať.

8) Kurkuma

Kurkuma je celosvetovo známe indické korenie s úžasnými medicínskymi vlastnosťami.

Kurkuma obsahuje látku kurkumín, ktorý patrí medzi najsilnejšie známe antioxidanty. Mnohé štúdie preukázali, ako kurkumín zabraňuje tvorbe metastáz.

Účinok kurkumínu sa znásobuje vtedy, keď sa užíva spolu s čiernym korením (česky pepř) a olivovým olejom.

Najviac sa cenní jeho schopnosť deaktivovať kmeňové rakovinové bunky, ktoré sú najviac odolné na tradičné terapie ako chemoterapia či ožarovanie. Takáto odolnosť z nich robí najnebezpečnejšie rakovinové bunky.

Viac o uvedenej schopnosti kurkumínu sme písali v článku Cielený účinok kurkumínu zahanbil chemoterapiu aj ožarovanie na celej čiare.

9) Morské riasy

O morských riasach sa vie, že majú dobré protirakovinové účinky. Do tejto skupiny rastlín patria:

 • arame
 • kelp
 • hijiki
 • wakame
 • kombu
 • nori

Tieto riasy sú veľmi bohaté na horčík, železo, vápnik a taktiež biologicky ľahko dostupný jód.

Najväčšie rizikové faktory pri vzniku rakoviny sú chronický oxidačný stres a chronické zápaly. No a práve tieto oblasti vedci skúmali v súvislosti s morskými riasami.

Zistili, že dokážu tieto rizikové faktory kontrolovať pomocou svojich viacerých protizápalových a antioxidačných zložiek.

Morské riasy sú obzvlášť efektívne pri rakovinách závislých na hormóne estrogéne, akou je hlavne rakovina prsníka.

Konzumácia morských rias ovplyvnila menštruačný cyklus u žien v tom zmysle, že z dlhodobého hľadiska znižovala množstvo uvoľňovaného estrogénu počas folikulárnej fázy.

Morské riasy obsahujú aj niekoľko ďalších látok, ktoré znižujú riziko vzniku niekoľkých druhov rakovín, prevažne rakoviny hrubého čreva a konečníka.

10) Medicínske huby

Medicínske huby sa v prírodnom liečiteľstve využívajú už vyše 5000 rokov. Majú tak nutričné, ako aj medicínske využitie.

Existuje vyše 50 druhov húb s protirakovinovými a protivirálnymi účinkami. Štúdie skúmajúce ich medicínske účinky objavili týchto šesť látok s výraznými protirakovinovými účinkami:

 1. AHCC, čo znamená aktívna hexózová korelovaná zlúčenina) – na Slovensku zoženiete TU a v Česku TU
 2. D-frakcia v hube Maitake
 3. Schizofylan
 4. Lentinanová zlúčenina v hube Shitake
 5. Dve zlúčeniny huby Trúdnikovca
 6. Polysacharid PSK

Trúdnikovec je známa liečivá huba používaná v tradičnej čínskej medicíne, kde ju nazývajú huba yunzhi. Je to však huba, ktorá sa bežne vyskytuje aj v mnohých iných krajinách po svete.

Polysacharid-K (PSK) je sacharid naviazaný na bielkovinu, ktorý dokáže veľmi výrazne posilniť imunitný systém. Pri liečbe rakoviny sa využíva v niektorých Európskych krajinách, Číne a Japonsku.

V Japonsku je dokonca PSK aj oficiálnou súčasťou rakovinových liečebných protokolov a preplácajú ho zdravotné poisťovne.

Viaceré štúdie in-vitro (v skúmavke), na zvieratách aj klinické štúdie na ľuďoch preukázali, že PSK je silnou protirakovinovou substanciou.

Bolo tiež objavené, že PSK dokáže potláčať rakovinu vyvolanú mutáciami, spontánnu rakovinu aj rakovinu vyvolanú rádioaktivitou.

Liečba osteoporózy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Ďakujeme za ďalší dobrý článok. Ja by som ešte dodala, ak nechceme dostať rakovinu nejesť nič čo je postrekované glyfosátom (round up ready), nejesť gmo, snažiť sa jesť veci bez prídavných látok, pochopiteľne nejesť fast food (rýchle občerstvenie), znížiť príjem cukru…

 2. Jednoduchá

  Pre p.Jean – ste jednoducho SUPER, máte veľmi dobré rady ohľadom stravovania, a nielen to, celkovo :-)….ste výnimočná osôbka, viete o tom ? :-)……
  Želám všetkým ,,skutočne bádajúcim“ dobrú noc :-)…..

  • Milá pani Jednuduchá, ste veľmi milá ale ja som len neskoro zobudná, obeť očkovania, tiež som musela robiť za troch nemala som čas študovať naturálnu medicínu ako je tento svet riadený tou jednopercentnou elitou. Tiež sa len pomaly zobúdzam.
   Veľmi vysoko si vážim redakciu tohto webu, otvárajú nám oči.

 3. Jednoduchá

  Môj príspevok ku článku NOSENIE RÚŠOK v triedach :
  pre p.Emily – aj ja som si myslela, že p.dokt.sa bojí ochor., no ona sa zrejme bojí straty práce ! …..zrejme nanovo vydané nariadenia sa stávajú REALITOU ! :-(……
  pre PZV – vďaka za tip pri nosení rúšok, no aj tak mi to príde, ako začleňovanie sa ,,ovce do stáda“….inak o tých pokutách ako Vy p.Jean mi dnes volala aj moja mama, ste obe zlaté, že tak pomáhate, viem o tom, no je mi to ako sa hovorí úplne ,,proti srsti“ !….veď tie rúška sú tak škodlivé, už o tom hovoria aj zubári, a ,,odnesú “ si to nielen naše zuby:-(………
  Pre p.Milana M., p.Emily, p.Jean, Lekno – náš p.minister Krajčí sa teda vyznamenal !……to už chce ,,cenzúrovať“ všetko, čo sa len dá?! :-(…….zrejme zistil.že ľudia vidia ako to naozaj je, a nechce, aby to tak zostalo ! naozaj ÚBOHÉ ! :-(………………
  Pre p.Jean – opäť kopec výbor.príspevkov, aj od Dr.Mercolu, ĎAKUJEME :-)…….ukazujú sa v nich obe strany, aj tá pravdivá :-), aj tá klamlivá :-(……..ten vírus je skutočný, no tá ,,pandémia a ten cirkus“ okolo toho sú FALOŠNÉ, a aj umelo NAFÚKNUTÉ ! :-(……aj p.Zemánek mal vo Vašom príspevku výborné video, kt.ukončil tým, že záleží na osob.príklade každ.jednotlivca, kt.sa nenechá zlomiť !….a my miesto toho, aby sme sa viac UVEDOMOVALI – my v tej väčšine, tak ideme sa navzájom KONTROLOVAŤ a POKUTOVAŤ, len aby tá menšina – VLÁDNA ,,ELITA“ bola spokojná !!! :-(((…..veď to je úplne CHORÉ, proti ZDRAV.ROZUMU !:-(…… a naša vláda na nás za to ide pomaly s ,,obuškami“ ! však to je celé tak zrelé na PSYCHIATRIU ! :-(((….no a p.KRČMÉRY – tak ten ma véééľmo sklamal :-(…..kedysi som ho mala za odborníka vo ,,svojom fachu“, a teraz? ,,prepadol u mňa na plnej čiare“! :-(…… no a veľaváž.p.Gates- ten so svoj.,,rozprávkami“ ako raz mladí ľudia budú zodpovední kvôli NENOSENIU rúšok za smrť starš.ľudí – tak ten to úplne ,,zaklincoval“ !!!….pomaly ale isto sa z nás stávajú ,,bábky na hranie“, kt.budú ,,tancovať“ podľa toho, ako im NIEKTO bude poťahovať šnúrky…..OTRASNÉ : -((( ……No aj napriek tejto ,pre nás obyčaj.ľudí“, nelichotivej situácii stále verím, že sa toto všetko čím skôr ,,vyrieši“ a my – ,,bábky“ nestratíme ešte aj tie ostat.zvyšky zdrav.rozumu, kt. zatiaľ máme ! veľmi nám v tom všetkým držím palce !!! :- )…….
  Vrátene redakcie ,,PORTÁL BÁDATEĽ ! :-)))…………….
  Želám dobrú noc všetkým ,,skutočne bádajúcim“:-)……

 4. nevyzdvihli tu kvasenu kapustu, co je dost zavazny pruser. A nie cervene ovocie a zeleninu, ale proste cim tmavsi pokrm, tym zdravsie, nepr. cernice

Pridajte komentár

*