Vedľajšie účinky rúžu


Print Friendly, PDF & Email

Vedľajšie účinky rúžu

Pravdepodobne najdôležitejšou súčasťou ženskej kozmetickej taštičky je rúž. Žiadna kozmetická súprava nie je bez aspoň jedného (alebo viacerých, ak počítame rôzne odtiene a značky) kompletná.

Bezpochyby pridávajú krásu vášmu úsmevu. Ale za akú cenu? Kvôli materiálom, z ktorých sú vyrobené, môžeme pri používaní rúžov nevyhnutne očakávať aj isté vedľajšie účinky.

Ženy nosia rúž, keď vychádzajú z domu a nosia ho celý deň – niekedy aj v posteli. Mnohé rúže obsahujú olovo, ktoré je mimoriadne škodlivé a spôsobuje nezvratné poškodenie zdravia.

Takéto rúže vyvolávajú mnohé alergické reakcie, podráždenie a praskanie pier a  pokožky v ich okolí. Určité škodlivé chemické látky a ťažké kovy môžu spôsobovať aj rakovinu.

Uvádzame niektoré škodlivé vedľajšie účinky pravidelného požívania rúžov.

1. Ťažké kovy spôsobujú zlyhanie obličiek

Rúže obsahujú nebezpečné ťažké kovy, ako sú kadmium, horčík a chróm. Všetky tieto kovy môžu spôsobovať nebezpečné ochorenia a poškodenie orgánov.

Veľmi vysoké hodnoty kadmia môžu zvyšovať riziko zlyhania obličiek. Časté používanie rúžu môže zapríčiniť vznik bolestivých žalúdočných nádorov.

2. Olovo postihuje nervový systém

Olovo je bežnou zložkou väčšiny rúžov. Je to neurotoxín, ktorý má škodlivý vplyv na nervovú sústavu. Môže tiež spôsobovať poškodenia mozgu, hormonálnu nerovnováhu a neplodnosť.

3. Ropné výrobky zastavujú rast

Bežnou prísadou mnohých rúžov sú petrochemikálie, chemické látky vyrobené z ropy, ktoré majú škodlivé vedľajšie účinky. Petrochemikálie sú vedľajším produktom surovej ropy a zemného plynu.

Môžu spôsobovať narušenie endokrinného systému, čo funguje ako prekážka správneho rastu, vývinu, rozmnožovania a inteligencie.

4. Konzervanty spôsobujú rakovinu

V rúžoch používané konzervačné látky, ako sú napríklad formaldehyd a parabény, sú známe karcinogény. Rúže s týmito konzervantmi spôsobujú podráždenie očí, kašeľ, ťažkosti s dýchaním a podráždenie pokožky.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Minerálne oleje používané na výrobu rúžov upchávajú kožné póry a sú zodpovedné za mnohé trvalé škodlivé účinky.

5. Chemikálie škodia telu

Hoci sa chemická látka oxychlorid bizmutu používa pri konzervácii rúžu, pre ľudské telo je mimoriadne škodlivá. Za škodlivé účinky rúžov môžu karcinogénne vlastnosti tejto zložky.

Ako konzervačné látky fungujú propylparabény a tiež formaldehyd.

6. Zvyšuje príjem toxínov

Rúže sa nosia skoro celý deň, vrátane chvíľ, keď jeme mimo domu. Ženy ich neúmyselne konzumujú aj dlho po tom, čo si ich naniesli. Účinok toxínov prítomných v rúžoch sa tým zvyšuje.

Rúže či lesky na pery tiež spôsobujú, že ženy nevedomky prekračujú povolený denný príjem hliníka, kadmia, chrómu a mangánu. Tieto sa v tele časom akumulujú a spôsobujú toxicitu.

Príjem týchto kovov je o 20 percent vyšší ako sú ich povolené denné limity. Povolený denný limit je maximálna hodnota toxínu, ktorej môže byť človek vystavený bez väčšieho zdravotného rizika.

Záver

Toto sú teda niektoré hlavné vedľajšie účinky spôsobované škodlivými chemickými látkami a ťažkými kovmi, prítomnými v popredných značkách rúžov a leskov na pery.

Keď budete mať nabudúce na perách svoj rúž, uistite sa, že neobsahuje tieto škodlivé zložky.

Na odľahčenie môžeme povedať, že vedľajšími účinkami rúžov sú ohrození aj muži – to, keď ich prichytia manželky, ktoré si uvedomia, že tá škvrna od rúžu na mužovej košeli nepatrí im.

Liečba osteoporózy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Celé je to nějaké divné. Jsem keramička. Moje výrobky, když je chci prodávat, musejí mít atest, že se z nich neuvolňuje olovo nebo kadmium. Pochybuji, že by kosmetické výrobky toto neměly…

Pridajte komentár

*