Zelená dohoda (Green deal) nemá s ekológiou nič spoločné. Je to progresivistická ideológia vedúca k hospodárskemu úpadku a horšej ekológii. V eurovoľbách nevoľte PS, lebo skončíte ako žobráci!

Vedecky potvrdené: Každodenné čítanie podporuje nielen zdravý spánok, ale oveľa viac


Print Friendly, PDF & Email

Každodenné čítanie prináša 10 neuveriteľných výhod. Potvrdené vedou

Vedeli ste o tom, čo sa stane deťom mladším ako šesť mesiacov, keď im ich rodičia budú niekoľkokrát do týždňa čítať knihy?

Tieto deti budú mať o štyri roky lepšie zručnosti v gramotnosti, vyššie skóre na inteligenčných testoch a v dospelosti oveľa lepšie zamestnanie než tie deti, ktorým rodičia z kníh nečítali.

Nie je to úžasné? Nič sa nedá porovnať s tým, ako vonia kniha a aký pocit v človeku vyvoláva. Nič, čo je digitálne, sa s tým nedá porovnať.

Chceme tým povedať toľko, že čítanie je veľmi osožné, či už v papierovej alebo digitálnej podobe.

Čítanie so sebou prináša množstvo neuveriteľných výhod. Prečítajte si, čo s vami urobí.

Tu je 11 z výhod, ktoré vám poskytne čítanie.

1. Podporuje duševné zdravie

Výskumom sa zistilo, že u ľudí, ktorí udržiavajú svoj mozog v aktivite čítaním alebo hraním duševne náročných hier, napríklad šachom, je 2,5 krát menšia pravdepodobnosť toho, že sa u nich vyvinie Alzheimerova choroba.

Toto pre seba nerobia tí, ktorí trávia svoj čas menej stimulujúcimi aktivitami.

Štúdiami sa ukázalo, že mentálna ostražitosť môže spomaliť progresiu Alzheimerovej choroby a demencie. Môže im dokonca zabrániť.

2. Znižuje stres

Maznanie sa s dobrou knihou môže človeka preniesť do magických, iných, vzdialených svetov, ďaleko od bezprostredných starostí. Tým znižuje stres.

Štúdiou realizovanou na University of Sussex z roku 2009 sa zistilo, že keď čítate čo i len šesť minút, zníži sa vaša hladina stresu až o 68 %.

Dr. Lewis, špecialista na kognitívnu neuropsychológiu, pre The Telegraph povedal:

„Zahĺbenie sa do knihy je najväčším oddychom. Toto je obzvlášť sympatické v dnešných časoch hospodárskej neistoty, keď všetci túžime po určitom úniku.“

Dobre napísaný, presvedčivý článok môže mať rovnaký účinok.

3. Rozširuje všeobecné vedomosti a prehľad

Ak chcete byť ľudskou bytosťou vyhľadávanou inými kvôli svojej schopnosti konverzovať na rôzne témy, musíte byť čitateľom.

A materiál, ktorý čítate, nemusí byť o žiadnej vážnej téme. Náznaky informácií, o ktorých ste sa dočítali, vám jedného dňa môžu prísť vhod.

Nestretnete sčítaného človeka, ktorý by nebol zároveň aj zaujímavou osobnosťou. Bohato však narazíte na celú kopu nudných ľudí, ktorí zjavne nikdy neotvoria knihu.

Mimochodom, čím viac vedomostí máte, tým lepšie ste vybavení na prekonávanie mnohých životných situácií.

4. Rozvíja empatiu

Čítanie o živote a o tom, s čím sa stretávajú ľudia, žijúci za okolností, ktoré sa odlišujú od tých vašich, uľahčuje pochopiť tých, ktorí sa od vás odlišujú.

Kniha o homosexuálnych vzťahoch môže naozaj otvoriť oči tomu, kto je napríklad heterosexuál. Kniha o živote Afričana žijúceho v Paríži môže takisto veľa odhaliť.

Knihy tu sú na to, aby nám otvorili svet. Knihy nás majú preniesť z nášho vlastného prostredia a ukázať nám realitu ostatných. Niektoré knihy majú takú moc, že úplne zmenia názory a perspektívy.

5. Rozširuje slovnú zásobu

Čím viac čítate, tým viac sa rozširuje a zlepšuje vaša slovná zásoba. Čím viac sa vaša slovná zásoba zlepšuje, tým lepšie vyjadrujete svoje vlastné myšlienky a pocity.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Jazyk so svojím množstvom fantastických slov je úžasný nástroj, ktorý môžeme používať na vyjadrenie seba samého.

Ľudia, ktorí dokážu za pomoci širokej škály opisnej slovnej zásoby šikovne používať jazyk,  vždy upútajú predstavivosť a obdiv iných.

Faktom je, že schopnosť vyjadrovať sa, zapôsobí na ostatných a otvára cestu k postupu, vedúcim postom a verejným funkciám.

Výskumní pracovníci španielskej Univerzity v Santiagu de Compostela zistili, že bohatá slovná zásoba spomaľuje mentálny úpadok.

Čím je teda vaša slovná zásoba rozsiahlejšia, tým je väčšia vaša šanca na to, že budete duševne zdraví až do konca svojho života.

6. Zlepšuje zručnosti písania

Toto ide ruka v ruke so zdokonalenou slovnou zásobou. Ľudia, ktorí veľa čítajú, obzvlášť, keď ide o dobre napísaný materiál, absorbujú rôzne štýly písania a dokážu napodobňovať dobrý štýl písania, pretože sú ním podvedome ovplyvnení.

Čím viac budete čítať a čím kvalitnejšie bude napísaný text, ktorý budete čítať, tým viac sa zlepší vaša vlastná schopnosť písania.

7. Silnejšie schopnosti analytického myslenia

Typická napínavá „detektívka“, ktorú mnohí čitatelia považujú za takú očarujúcu, predstavuje záhadu, ktorú majú čitatelia vyriešiť. To rozvíja ich analytické zručnosti.

Je vzrušujúce čítať niečo, čo je záhadné a snažiť sa vyriešiť to sám. I keď to sami nevyriešite, po celý čas ste si cvičili svoje kritické a analytické myslenie tým najpríjemnejším spôsobom.

8. Zlepšuje pamäť

Aby ste mohli sledovať sprisahanie, musíte si veľa zapamätať. To je pre váš mozog výborné cvičenie.

Musíte si zapamätať rôzne postavy a ich charakteristiky, ich zázemie, konanie a akcie, úlohy v zápletke, ako aj mnoho rôznych menších podzáhad, ktoré tvoria príbeh.

Koniec koncov nepochopíte, čo čítate, ak si nezapamätáte určité detaily, ktoré  sa objavili počas čítania.

Takže čítanie udržuje v cviku schopnosť mozgu pamätať si.

9. Zlepšuje zameranie a koncentráciu

Čítanie presvedčivo napísaného textu posilňuje vaše zameranie sa na niečo, pretože to si vyžaduje sústrediť sa na čítanie. Pokiaľ sa nebudete sústrediť, nebudete schopní sledovať to, čo čítate.

Čítanie je v skutočnosti protijedom na dnešnú posadnutosť multi-taskingom, čiže robením viacerých vecí naraz. Keď čítate, nie ste schopní zároveň písať mail, chatovať online, sledovať svoj mobil, kontrolovať reakcie na Twitteri.

Jedno vylučuje druhé. Návyk robenia všetkého naraz rozptyľuje pozornosť a zabraňuje produktivite. Výsledok je taký, že v podstate urobíte len veľmi málo.

Čítanie si vyžaduje zameranie sa na konkrétnu vec, a to v našej terajšej spoločnosti už veľmi často chýba.

Keď si každý deň urobíte čas aspoň  na 15-20 minút čítania, môžete zlepšiť svoju schopnosť sústrediť sa a nakoniec vám to pomôže zvýšiť svoju produktivitu.

10. Bezplatná zábava

Nie je to skvelé, že sa môžete presunúť do iného sveta prostredníctvom dobre napísanej knihy a nič vás to nestojí? Knihy sú drahé, ale nemusíte si ich kupovať.

K dispozícii sú knižnice, v ktorých sa za vypožičanie knihy neplatí nič. Cena kníh z druhej ruky sa blíži takmer k nule. A to sme ešte nehovorili o online zdrojoch, kde si môžete e-knihy stiahnuť zadarmo.

11. Podporuje spánok

Dôkazom toho je väčšina vášnivých čitateľov. Nič nie je také, ako keď zaspíte s knihou v ruke. Čítanie je ako tabletka na spanie, uvoľní človeka a pritiahne spánok, hlavne keď ste unavení a vystresovaní.

Čítanie vás nielenže uspí, ono zlepšuje aj kvalitu spánku. Keďže vás to uvoľňuje a zbavuje stresu, navodzuje vám zároveň aj hlboký a pokojný spánok.

Stop Candida

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Čitateľka

    Vrelý súhlas! Ďakujem za pekný článok.

  2. Je to pravda, človeku to skutočne veľmi pomáha v každom veku a tiež v každej
    životnej situácii.
    Preto ,,VIVAT ČÍTANIE“ !!! :-)))

Pridajte komentár

*