Vedci z NASA: Sme blízko k objavu života na Marse, no svet na to ešte „nie je pripravený“


Vedci z NASA: Sme blízko k objavu života na Marse, no svet na to ešte „nie je pripravený“

„Tento objav by mal v spoločnosti za následok úplný obrat v myslení. Myslím si však, že ako ľudská spoločnosť ešte nie sme na takéto zistenia pripravení.“

Ako sa mi všetci, drobučkí pozemšťania, postupne dozvedáme o vesmíre stále viac a ako potenciálne stojíme na prahu nových, prevratných zistení o planéte Mars, tak je možné, že myšlienkovo a civilizačne ešte nie sme pripravení na to, čo sa týmito zisteniami môže odhaliť.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Aspoň v takomto podobnom zmysle nás chce varovať jeden z popredných vedcov americkej NASA, vládnej agentúry zodpovednej za kozmický program.

NASA a rovnako aj Európska vesmírna agentúra (ESA) majú v pláne už v lete 2020 vypustiť na povrch Marsu dve robotické prieskumné vozidlá.

Dr. Jim Green z NASA sa však domnieva, že na pravdepodobné zistenia z tejto misie a závery, ktoré z týchto zistení budú vyplývať, ľudstvo ešte nie je pripravené a môže byť nimi aj nepríjemne zaskočené.

Dr. Jim Green, ktorý v NASA zastáva funkciu riaditeľa oddelenia pre planetárny výskum, sa v rozhovore pre britský denník The Daily Telegraphvyjadril, že potenciálne objavy a zistenia z Marsu by sme mohli čo do významu pokojne porovnať s astronomickými objavmi z obdobia renesancie – hlavne s teóriou Mikuláša Kopernika, podľa ktorej Zem obieha okolo Slnka, a nie naopak.

Kopernikovský model, vďaka ktorému došlo v 16. storočí vo vede k revolúcii a jej významnému posunu vpred, priniesol jeho autorovi ostré odsúdenie zo strany rímskokatolíckej cirkvi, pretože dovtedajšia kozmologická náuka rímskokatolíckej cirkvi tým pádom stratila svoju platnosť a vierohodnosť.

„Myslím si, že tieto objavy a zistenia budú mať za následok úplný obrat v myslení spoločnosti. Mám však dojem, že spoločnosť na to ešte zatiaľ nie je pripravená.

Trochu ma to znepokojuje, pretože všetko nasvedčuje tomu, že už sme na prahu týchto nových, prevratných zistení, v dôsledku ktorých budeme musieť zmeniť náš doterajší pohľad na niektoré naše zásadné predstavy o kozme.“

Čo budú skúmať dva nové roboty smerujúce k Marsu

Dve robotické výskumné vozidlá, model ExoMars Rover z dielne Európskej vesmírnej agentúry (ESA) a model Mars 2020 z dielne NASA, budú mať okrem iného za úlohu prevŕtať sa do hĺbky 2 metre pod povrch červenej planéty a odobrať vzorky materiálu, ktorý tam nájdu – v nádeji, že tak nájdu dôkazy o existencii života na Marse.

Tieto odobraté vzorky potom prejdú spracovaním a rozborom, ktoré budú prebiehať v pojazdnom laboratóriu. Cieľom tohto rozboru odobratého materiálu z Marsu bude vystopovať akékoľvek náznaky prítomnosti organických látok.

Obr. 1: Prieskumné robotické vozidlo model ExoMars z dielne Európskej vesmírnej agentúry (ESA), ktoré pomenovali po významnej anglickej fyzikálnej chemičke a biofyzičke Rosalind Franklin. Na fotografii je vozidlo v procese montáže. Potom ho čaká posledné dôkladné testovanie, po ktorom bude pripravené na svoju misiu na Marse už v lete 2020!

Podvozok vozidla, ktorý navrhli a zhotovili konštruktéri z ESA, je na fotografii zachytený v zloženej konfigurácii, čo znamená, že nohy a kolesá podvozku vozidla sú poskladané natesno k sebe, čím je zabezpečený bezpečnejší a ekonomickejší transport vozidla na Mars.

Otázky, ktoré sa vynárajú

Dr. Jim Green vyslovil názor, že ak sa vedcom podarí v kôre Marsu nájsť biologické stopy života, celkom naisto sa tým začne nová éra astrobiológie.

Keď sa to podarí, tak sa pred nami otvorí úplne nová kategória vedeckých otázok:

„Je to taký istý život ako tu na Zemi? Vychádza z rovnakých princípov? A akým spôsobom súvisí so životom na planéte Zem?

Je možné, aby sa život nejakým spôsobom preniesol z jednej planéty na inú?

Alebo je to tak, že život na každej planéte vzniká rovnakým spôsobom – že na nej existujú relatívne vhodné podmienky a tie len čakajú na nejaký elektrický výboj, ktorým sa celý fenomén života dá do pohybu, tak ako tomu bolo v prípade života na planéte Zem?

Stop Candida

A ak by aj bol princíp vzniku života rovnaký, budú sa životné formy na Marse nejako odlišovať v závislosti od chemického prostredia, v ktorom tento život vznikol?“

Výskumné robotické vozidlo Mars 2020 z dielne NASA je už pripravené. Na 225 miliónov kilometrov dlhú púť na Mars bude vyslané už v júli 2020 a na Marse pristane vo februári 2021 na mieste, na ktorom sa podľa všetkého kedysi nachádzala voda vo forme jazera. Toto miesto sa volá Jezero Crater.

Vozidlo Mars 2020 je vybavené dvoma kamerami s vysokým rozlíšením a jeho súčasťou je tiež samostatný dron.

Hlavnou úlohou takto vybaveného prieskumného vozidla bude zozbierať historicky najväčší objem vizuálnych dát a tiež zhotovenie fotografií z ťažko dostupných jaskýň a útesov na povrchu Marsu.

To je dobrá otázka! A vedci sa snažia zistiť, aká je odpoveď.

Pomôcť by im pri tom mali také dôkazy, ako je napríklad nález dávno vyschnutého riečiska, v ktorom kedysi tiekla voda (pozri obrázok 2) – a ako vieme, voda je jedným zo základných predpokladov pre život, ako ho poznáme.

Obr. 2: Vyschnuté vodné riečisko na Marse

Pri hľadaní odpovede na túto otázku vedcom pomôže aj robotické výskumné vozidlo model Mars 2020 (na fotografii nižšie), ktoré bude na Mars transportované už v júli 2020.

Toto vozidlo bude na Marse zbierať vzorky látok, ktoré vedcom umožnia nájsť na túto zásadnú otázku odpoveď.

Obr. 3: Robotické vozidlo americkej NASA

Hlavnou misiou výskumných vozidiel teda bude hľadať na Marse akékoľvek znaky alebo stopy života. Tieto vozidlá budú na Marse vyhľadávať prostredie, ktoré je pre vznik života potenciálne vhodné.

Najmä v takomto prostredí, ale aj mimo neho, budú odoberať vzorky z pôdy a zo skál, v ktorých by sa mohli nachádzať biologické stopy prezrádzajúce možnosť života. Tieto vzorky budú následne prevezené späť na Zem, kde budú podrobené ďalšej dôkladnej analýze.

Záver

Najnovšie závery vedeckého výskumu sa začínajú prikláňať k názoru, podľa ktorého planéty, o ktorých sme si vždy mysleli, že na nich nikdy nejestvoval život, mohli mať kedysi podmienky vhodné pre vznik a existenciu života.

Len dodajme, že začiatkom roka 2019 výskumné robotické vozidlo InSight z dielne NASA objavilo na Marse dôkazy, ktoré prezrádzajú možnú existenciu veľkých zásob vody po celom Marse.

A Dr. Jim Green svojou vyslovenou domnienkou o existencii civilizácií na iných planétach ide v týchto odhadoch ešte ďalej:

„Neexistuje žiaden dobrý dôvod, prečo by sme si mali myslieť, že okrem nás už nikde vo vesmíre nejestvuje žiadna iná civilizácia.

Už len to, že každú chvíľu v nie až tak vzdialenom vesmíre objavíme nejakú novú exoplanétu [planéta, ktorá nepatrí do slnečnej sústavy] s podmienkami aspoň zhruba podobnými tým, ktoré sú tu na Zemi, je dostatočným dôvodom k tomu, aby sme s možnosťou existencie iných civilizácií reálne počítali.“

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Zdroj: themindunleashed.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Větší blbost jsem dlouho neslyšela.

    • nevím jak myslíte tu „blbost“
      podle mne je to jen blá-blá… tyto otázky jsou dávno vyřešené , jako v politice, tak všude, vědci se oblbují mezi sebou a výplody předávají nám, V.

      • tak jsem to myslela blbost nebo blá-blá to je jedno. Tyto otázky nejsou vyřešené, jenom politici a vědci si hrají na to, že mají všechno vyřešené.

  2. Jozef Horňák

    Zdevastovali sme jednu planétu, ideme ďalšiu? Ešte sme sa poniektorí nenaučili žiť na zemi a už zbytočne budeme vyhadzovať peniaze na osídlenia inej planéty. Mohli by sa použiť rozumnejšie.

    • Suhlasim. Na zemi jeden strasny „bordel“ + miliardy sa minaju na zbrojenie a vseliake ine nezmysly.

    • Absolútny súhlas.
      …človek je schopný zničiť aj celú desiatkovú sústavu planét – vrátane tej, ktorú ešte neobjavil…(našťastie!)

  3. Tlamka Jozef

    Názor: Pokiaľ ide o objavy na Marse je nepochybné, že objavíme pozostatky dávnych civilizácií….vplyv na na ľudské poznanie to bude mať v tom, že aj na našej planéte boli vysoko vyspelé civilizácie, ktoré mali vesmírny systémový pôvod…vo vesmíre nie sme ako bytosti sami ……ale to,že si ničíme našu planétu zbrojením
    a zabíjaním má tiež hlbší mimozemský pôvod….je to na dlhšiu reč na báze symbiózy vedy a viery, najmä s ľuďmi, ktorí prežili klinickú smrť 3.stupňa….
    pohľad na telo na hrane života a smrti z dimenzionálnej vesmírnej hranice,
    by bolo vhodné vedecky analyzovať a poznatky systémovo usporiadať…..Jozef

Pridajte komentár

*