Vedci naznačujú, že psychedeliká by mohli preberať ľudí z vegetatívnych stavov


Print Friendly, PDF & Email

Vedci naznačujú, že psychedeliká by mohli preberať ľudí z vegetatívnych stavov

Psychedeliká majú potenciál zlepšovať vedomie u ľudí, ktorí sú vo vegetatívnych stavoch.

Štúdie z posledných rokov ukázali, že psychedelické zložky by sa mohli využívať na liečbu celého radu rozličných stavov a súčasný výskum naznačuje, že by sa dokonca mohli používať na prebratie človeka z vegetatívneho stavu.

Čo zistil neurovedec pri svojom výskume

Neurovedec Adrian Owen zasvätil svoju kariéru skúmaniu vedomia u pacientov s poruchami vedomia, o ktorých obvykle panuje presvedčenie, že si vôbec neuvedomujú svoje okolie.

Stav poruchy vedomia sa trochu líši od kómy alebo od vegetatívneho stavu, lebo po technickej stránke je osoba stále bdelá a veľakrát aj hýbe očami alebo ich otvára, nie je však schopná cítiť ani vnímať, čo sa okolo nej deje.

Vo svojom výskume pacientov s týmto druhom stavov Owen zistil, že veľa z nich vykazuje podobnú mozgovú činnosť ako zdraví pacienti.

V jednom zo svojich starších prípadov požiadal ženu v neresponzívnom stave, aby si predstavila, že hrá tenis a jej mozog zareagoval rovnako, ako mozog zdravého pacienta, ktorý dostal tie isté pokyny.

Vtedy začal Owen hľadať tieto mozgové odozvy u svojich ďalších pacientov a zistil, že veľké množstvo z nich má veľmi vysoké úrovne mozgovej činnosti.

Tieto štúdie poskytli ďalším vedcom z odboru celý rad rozličných nápadov, ako by sa tieto vedomosti dali využiť na liečbu stavov poruchy vedomia.

Psychedeliká a ich vplyv na ľudské vedomie

Jedným z najzaujímavejších návrhov novej liečby pre tieto stavy je myšlienka, že psychedelické drogy by mohli pomôcť prebrať človeka z neresponzívneho, čo dokonca vegetatívneho stavu.

Zbohom vysoký krvný tlak

Štúdia vedcov z George Mason University, ktorá tento mesiac vyšla v časopise The Neuroscience of Consciousness, naznačuje, že pacientom s poruchou vedomia by na stimuláciu požadovanej mozgovej činnosti mohli podávať psilocybín.

Andrew Peterson, odborný asistent z Inštitútu pre filozofiu a verejnú politiku, je jedným z autorov štúdie, ďalším spoluautorom je Enzo Tagliazucchi.

Štúdia sa výslovne nezastáva liečby psychedelikami, prihovára sa len za ďalšie skúmanie jej možnej účinnosti.

Gregory Scott, neurológ z londýnskej Imperial College, vykonal výskum, ktorý dokazuje, že psychedelické látky môžu v mozgu zvyšovať miery komplexity. Teoreticky by tieto zvýšené miery komplexity mohli neresponzívnych pacientov znova priviesť k vedomiu.

„Jednoduchým spôsobom, ako to sformulovať je, že poruchy vedomia majú nízku komplexitu a tieto drogy ju zrejme zvyšujú. Poďme zistiť, čo tieto drogy robia pri poruchách vedomia. Dokážu zvyšovať komplexitu a adekvátne tomu zvyšovať úrovne vedomia?“ povedal Scott podľa časopisu Vice.

Záver

Existuje veľa regulačných prekážok, ktoré budú musieť výskumníci prekonať, aby pripravili štúdiu pre pacientov v bezvedomí.

Hoci úrady v USA, ako napríklad FDA (Správa pre potraviny a lieky), nedávno označili psilocybín za „priekopnícku liečbu“ na depresiu, pacienti s poruchami vedomia predstavujú odlišné právne problémy, pretože prakticky nemôžu dať k experimentálnej liečbe súhlas.

Títo pacienti však už aj bez svojho súhlasu podstupujú celý rad experimentálnych liečob a psylocybín je zrejme oveľa bezpečnejší než mnohé iné postupy, akým je napríklad hlboká mozgová stimulácia.

Stop Candida

Zdroj: naturalblaze.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Vysoke davky vit. C preberaju z komy ale zdroj mam niekde odlozeny.

Pridajte komentár

*