Varovanie pre ženy: Väčšina vložiek a tampónov má jeden vážny problém


Print Friendly, PDF & Email

produkty ženskej hygieny

Používanie ženských hygienických produktov je zriedka, ak vôbec diskutovanou témou. A pritom je to téma tak dôležitá pre každú ženu.

Vaša pokožka je najväčším orgánom, no zároveň orgánom najtenším. Menej ako 2,5 milimetra oddeľuje vaše telo od potenciálnych toxínov.

Čo je ešte horšie, vaša pokožka je vysoko priepustná, obzvlášť v okolí intímnych miest a už vôbec nespomínajúc ich vnútro.

Z toho dôvodu by sa mal klásť veľký dôraz na prísady používané v tampónoch a hygienických vložkách.

Cesta toxínov do krvi

Väčšina látok, ktorá je v dlhodobom kontakte s pokožkou sa napokon dostane aj do krvi a prostredníctvom nej sa ďalej distribuuje do celého vášho tela. Preto aj tak často zdôrazňujem, že „Nedávajte na svoje telo nič, čo by ste za iných okolností ani nejedli“.

Nanášanie chemikálii na pokožku môže byť dokonca nebezpečnejšie ako ich pojedanie. Keď niečo zjete, enzýmy vo vašich slinách a žalúdku ich pomáhajú rozložiť a z tela odstrániť.

Ak však nanesiete tieto látky na pokožku, sú vstrebané priamo do krvného riečišťa a následne do orgánov bez žiadnej dodatočnej filtrácie. Keď sa im raz podarí nájsť si cestu do vášho tela, zvyknú sa v ňom postupom času akumulovať.

To preto, lebo v týchto miestach sa nenachádzajú enzýmy, ktoré by ich odtiaľ odstránili.

Podľa môjho názoru celá sekcia ženských hygienických produktov je „tikajúcou časovanou bombou“. Keď si spočítate vaše celkové vystavenie sa uvedeným látkam, tak sa to časom pekne nazbiera.

Priemerná žena na západe sa svoj život spotrebuje 16 800 tampónov. V prípade užívania estrogénovej terapie až okolo 24 360.

A tu hovoríme len o samotných tampónoch. Mnohé ženy ešte užívajú aj nespočetné množstvá hygienických vložiek i takzvané „intímky“. Ak má žena dieťa, k tomu sa potom pripočítajú aj rôzne materské, či kojacie podušky.

Čo naozaj obsahujú hygienické vložky a tampóny?

Andrea Donsky, zakladateľka hnutia „Prírodne uvedomelý“ a spoluzakladateľka školiaceho programu „Návod pre zdravý nákupný košík“, vo svojom článku odhaľuje ako ťažko je dopátrať sa informácii o skutočnom zložení produktov ženskej hygieny.

Výrobcovia týchto produktov nie sú ochotní prezradiť ich zloženie, pretože sa oficiálne považujú za „medicínske prostriedky“.

Keď Andrea telefonovala do firmy Procter & Gamble a pýtala sa na zloženie ich hygienických vložiek Always, dostala veľmi strohú odpoveď.

Jediné čo jej predstaviteľ firmy povedal bolo, že obsahujú penu a patentovanú zložku Infinicel – vysoko absorpčný materiál schopný zadržať 10 násobné množstvo tekutiny, ako je jeho vlastná váha.

Vo nasledujúcom videu je demonštrované čo sa stane, ak spálite organickú verzus konvenčnú vložku. 100% organická vložka horí pomaly a čisto, nezanechávajúc takmer žiadne významné pozostatky.

Naproti tomu vložka Always so svojimi prevažne nezverejnenými prísadami vytvorila veľké množstvo čierneho dymu a hrubý popol. To naznačuje, že vložka môže obsahovať dioxíny, syntetické vlákna a ropné prísady.

Podľa jej vlastného výskumu každá konvenčná hygienická vložka obsahuje ekvivalent približne štyroch igelitových sáčkov!

S našimi súčasnými vedomosťami o hazardnej povahe plastov, to samo o sebe by malo byť dôvodom pre obavy.

Príklady nebezpečných chemikálii

Chemikálie používané pri výrobe plastov ako BPA a BPS narušujú embryonálny vývoj a tiež sú spájané s chorobami srdca a rakovinou.

Ftaláty, ktoré dodávajú papierovým aplikátorom tampónov ten hladký pocit, sú známe ako narúšače génovej expresie. DEHP môže viesť k poškodeniu viacerých orgánov.

Hygienické vložky okrem plastov vyrábaných z ropy môžu obsahovať aj celú plejádu ďalších potenciálne hazardných látok, napríklad rôzne neutralizátory pachu a vône.

Ďalej narúšajú prirodzený priechod vzduchu a zachycujú nadmerné teplo a vlhkosť. To vytvára príhodné podmienky pre rast kvasiniek a baktérii v oblasti intímnych miest.

Cena, ktorú platíte za „čisto“ biele tampóny a vložky

Ako by tomu nebolo dosť, pre dosiahnutie toho krásneho bieleho vzhľadu musia byť vlákna chemicky bielené.

Stop Candida

K tomuto účelu sa najčastejšie používa chlór, ktorý môže vytvárať extrémne toxický dioxín a ďalšie vedľajšie produkty dezinfekcie (DBP) ako napríklad trihalometán.

Štúdie ukazujú na to, že dioxín sa ukladá vo vašom tukovom tkanive a podľa správy Americkej agentúry pre ochranu životného prostredia (EPA) neexistuje bezpečný limit vystaveniu sa dioxínu.

Podľa zverejnených zistení môžu byť dioxíny zodpovedné za:

 • Abnormálny rast tkanív v brušnej dutine a reprodukčných orgánoch
 • Abnormálny rast buniek v celom tele
 • Potlačenie imunitného systému
 • Narúšanie hormonálneho a endokrinného systému

Medzičasom vydal Americký úrad pre lieky a potraviny prehlásenie, že stopové množstvá dioxínov vo vložkách a tampónoch by nemali predstavovať zdravotné riziko.

Hnutie „Prírodne uvedomelý“ však poznamenáva:

Pred 10 rokmi sa Karolína Maloney snažila v americkom kongrese presadiť legislatívu, ktorá by požadovala vykonanie výskumu o potenciálnych rizikách prísad v produktoch ženskej osobnej hygieny, vrátane endometriózy, rakoviny krčka maternice a rakoviny prsníka.

Bohužiaľ, zákon nebol prijatý a tiež sa nezdá, že by podobný výskum bol kedy urobený.

Absorbovanie geneticky modifikovaných organizmov cez tampóny?

Andrea pri výskume počas písania knihy Label Lessons objavila množstvo ďalších šokujúcich faktov o potenciálnych rizikách tampónov a hygienických vložiek.

Medzi inými napríklad:

1. Pesticídy

Konvenčné tampóny obsahujú pesticídy. Pestovanie bavlny zaberá len 2,4 percentá svetovej poľnohospodárskej pôdy, no až neuveriteľné 2 miliardy dolárov sa vynakladá na jej postrekovanie.

2. Toxické látky

Tampóny a hygienické vložky s neutralizátormi pachov a pridanými vôňami obsahujú chemickú polievku s umelými farbivami, polyesterom, lepidlami, polyetylénom (PET), polypropylénom, propylen glykolom (PEG).

Uvedené látky sú podozrievané z narúšania hormonálnej rovnováhy, spôsobujúce rakovinu, pôrodné defekty, vysúšanie slizníc a neplodnosť.

3. Geneticky modifikované organizmy

Konvenčné tampóny najpravdepodobnejšie obsahujú geneticky modifikované organizmy (GMO).

Podľa Amerického ministerstva poľnohospodárstva, až 94 % všetkej pestovanej bavlny v USA je geneticky modifikovaná. Ostatné krajiny USA v tomto smere pravidelne doháňajú, hlavne tie rozvojové, odkiaľ pochádza aj väčšina bavlny pre Európu.

Andrea sa pýta: „Je vkladanie si geneticky modifikovanej bavlny do vašich útrob o niečo iné ako jej konzumácia?“

Podľa toho čo vieme, to môže byť dokonca ešte horšie, keď si uvedomíme, ako priepustné sú sliznice v týchto ženských miestach. Odtiaľ sa toxíny do krvi vstrebávajú veľmi ľahko.

Dávajte si pozor na Toxický šokový syndróm

Je dôležité pamätať na to, že tampóny môžu vytvárať príhodné prostredie pre množenie baktérií. Mikroskopické ranky na tkanivách pri zavádzaní a vyberaní tampónov majú potenciál umožniť baktériám ich vstup a akumuláciu.

Jedným zo známych rizík požívania tampónov je takzvaný Toxický šokový syndróm (TŠS), zapríčiňovaný buď jedovatými toxínmi zo Stafilokoka Aureus alebo Stafilokoka skupiny A.

Toto ochorenie môže byť dokonca život ohrozujúce, preto je dôležité rozpoznať jeho príznaky a symptómy.

V prípade, že sa u vás vyskytnú ktorékoľvek z nasledujúcich príznakov počas používania tampónov, neváhajte vyhľadať zdravotnú pomoc:

 • Náhla vysoká horúčka
 • Nízky krvný tlak
 • Svalová bolesť
 • Zvracanie
 • Kŕče
 • Sčervenanie očí, úst alebo hrdla
 • Hnačky
 • Svrbenie na palcoch nôh alebo chodidlách

Ak sa používaniu konvenčných tampónov a vložiek nemôžete vyhnúť, tak pre minimalizáciu rizík potenciálne život ohrozujúcich komplikácií aspoň dodržujte nasledovné zásady:

 • Vyhýbajte sa super absorpčným tampónom. Vyberte si tie, ktoré majú najnižšiu absorpčnú mieru pre zadržiavanie tekutín.
 • Striedajte užívanie tampónov s intímkami alebo mini vložkami počas menštruácie.
 • Nikdy si nenechávajte tampón na noc. Namiesto toho používajte hygienické vložky.
 • Meňte tampóny minimálne každých 4-6 hodín.
 • Pri zavádzaní tampónov postupujte opatrne a snažte sa nepoškriabať si sliznice (nepoužívajte aplikátory z plastu).
 • Medzi menštruáciami tampóny nepoužívajte.

Bezpečnejšie alternatívy

Veľa dnešných produktov pre ženskú hygienu sú primárne vyrábané z umelého hodvábu (rayon), viskózy, celulózy z dreva a buničiny, nie nutne z bavlny a už vôbec nie organickej bavlny.

Umelý hodváb a viskóza sú potenciálne nebezpečné pre vysokú absorpčnú schopnosť ich vlákien.

Keď sa tieto vlákna použijú do tampónov, potom sa ľahko zachytia na vnútorných stenách a slizniciach. Po vybratí tampónov uvoľnené vlákna ostávajú vo vnútri a zvyšujú riziko Toxického šokového syndrómu (TŠS).

Našťastie existujú bezpečnejšie alternatívy. A keďže absorpcia tampónov je regulovaná, všetky výrobky dostupné na trhu musia spĺňať isté normy.

Na základe vlastného výskumu Andrea odporúča nasledujúce typy produktov ženskej hygieny:

Podľa štúdií dosahujú 100% bavlnené tampóny trvalo výsledky s úrovňou TŠS toxínov pod detekovateľnou úrovňou.

Zbohom vysoký krvný tlak

Spracoval: Badatel.net, Zdroj: mercola.com

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Vrelo odporúčam menštuačný pohárik. Úprimne a veľmi.
  Je zdravotne nezávadný, jednoduchý,pohodlný, ekonomický,najlepšia investícia do svojho zdravia.Používam ho dlhšie a ľutujem, že som ho neobjavila skôr.
  Buďme jednoduché a múdre.

  • Áno pridávam sa k Vášmu názoru. Menštruačných pohárikov je na trhu veľmi veľa. Líšia sa objemom zadržanej tekutiny, flexibilitou (čo sa odrazí pri zavádzaní samotného pohárika). Ja sa tiež veľmi teším, že som našla niečo tak úžasné. Už aj moja sestra prešla naň a veľmi sa vytešuje. Ja ho používam už asi nejaké 3 roky. Šetrí čas (stačí mi ho vyprázdniť asi tak 3x denne), peniaze, životné prostredie a hlavne moje zdravie. Chystám sa zaobstarať si aj intímky, ktoré sa dajú prať a sú ekologické. Celkovo sa stáva zo mňa ECO GAL

 2. asi som trochu obmedzená a nepoznám nové trendy, ale ja bavlnu nekonzumujem…

  • To možno o tom len neviete, že bavlnu konzumujete. Napríklad bavlníkovy olej sa pridáva do margarínov (rastlinných nátierok). Bavlníkový proteín sa pridáva do krmív pre zvieratá, z ktorých neskôr konzumujete mäso.

   Okrem toho sa zo zbytkov bavlníkových vláken vyrába kopec prídavných látok do potravín, takzvaných E-čiek. Napríklad E460 a E461 používané ako stabilizátory a emulgátory… 🙂

 3. A čo sa týka vložiek Winalite? O tých sa tvrdí, že sú zdraviu prospešné…

 4. Aj ja používam menštruačný pohárik, ktorý je veľmi pohodlný, je možné ho použiť pri akejkoľvek činnosti a vôbec nie je nutné ho tak často meniť ako je to potrebné pri vložkách či tampónoch. A jeho ďalšou výhodou je, že ušetrí dosť peňazí, ktoré môžete minút niekde inde ako pri kúpe vložiek, či tampónov. Takže ho určite odporúčam.

  • Trochu to poopravím, aby nevznikol dojem, že pohárikov treba viac. Pohárik len vyčistíme a znovu používame. Jeden pohárik je možné používať roky.

   • No, ja som myslela, že to je jasné 🙂 Výmenou som myslela, že sa nemusí vymienať každé 4 hodiny ako pri vložkách alebo každých 6 hodín ako pri tampónoch. Stačí 2x denne, no samozrejme záleží od menštruácie, či je silná alebo slabá. Preto je to samozrejme také finančne výhodné, že to vydrží roky. A hlavne je to zdraviu nezávadné.

 5. no prave som si pozrela zlozenie mojich vloziek naturella – petrolatum, behenyl alcohol, zinc oxide, silica dimethicone silylate, isononyl, glycerin, niacinamide, panthenol, polyhydrostearic acid, glycine soya oil, chamomilla flower extract, bisabolol, BHT, tocopherol, hexamidine diisethionate, parfum, linalool, hexyl cinnamal, butylphenyl methylpropional, eugenol, geraniol
  no „naturelle“ jak svina…zahadzujem…

 6. u mňa používanie vložiek vyvolávalo zápaly a opakované mykózy. Neviem či s tým niekto máte aj takéto skúsenosti. Každý mesiac som bola na antibiotikách, dokonca som užívala aj enzými Profizym, ale vôbec mi to nezabralo.

  • opakovane mykozy poznam a poznam aj enzymy, len Profizym nie je najstastnejsie riesenie. Toto je vyzivovy doplnok, ja som brala Wobenzym, to je liek. A brala som ho niekolko tyzdnov a fakt sa mi to prestalo opakovat co je uplne super. Nasla som k tomu aj kopu info na webe a a maju aj klinicke studie a tak. Cim viac info mas, podla mna tym lepsie pre teba 🙂

  • Adriana Lachkovičoá

   Skúste obmedziť používanie toaletného papiera a vlhčených parfémovaných utierok. Ja mám už niekoľko rokov na WC namomtovaný prídavný bidet. Odvtedy neviem čo je to mykóza alebo pálenie, či svrbenie pošvy a konečníka. Ak musím použiť toaletný papier (keď som mimo domu), tak okamžite pociťujem pálenie konečníka a pošvy.
   Čudujem sa mamičkám bábätiek, že používajú jednorazové plienky a vlhčené utierky. Ak dospelá žena má problém z vložiek, toaletného papiera, tak o čo je citlivejšia pokožka a organizmus bábätka! Všetko je to biznis, veď „farmaceutická mafia“ musí z niečoho žiť!

 7. Už viac ako rok mám problémy s mykózami, brala rôzne tabletky, krémy, všeličo, no nič mi nepomohlo, nikdy som sa toho nezbavila úplne. Asi pred dvomi mesiacmi som si kúpila menštruačný pohárik a pomaly mi všetky ženské problémy ustupujú. Nielen mykózy, ale aj nepríjemé kŕče a silná menštruácia. Takže pohárik veľmi odporúčam 🙂

 8. Ahojte, je miľúto, že stále nie sú ako mimoriadne kvalitná a zdravá alternatíva uvádzané vložky Winalite. Nie sú bielené chlórom, neobsahujú žiadne chemické svinstvá, sú z prírodných materiálov a 100% odbúrateľné v prírode a to sme iba v prevej tretine benefitov 🙂 Naozaj fungujú – sú dokonalo savé, dá sa na ne spoľahnúť a spodná vrstva dýcha. Treťou úžasnosťou je pásik s čiastočkami turmalínu, ktorý produkuje anióny. Tie vedia neutralizovať baktérie a vírusy – čo sú najčastejšími pôvodcami všetkých gynekologických a urologických problémov. Tým sa mimoriadne dobre darí práve pri menštruácii (biologický, rýchlo rozkladateľný materiál). Pomáhajú najmä pri chronických problémoch. Používam ich ja (od vtedy mám úplne pravidelnú menštruáciu a menšie bolesti) a všetky moje kamarátky a známe. Ideálne sú aj v tehotenstve (vo forme imtímiek), po pôrode (podstatne rýchlejšie zahojenie), v a po prechode…. Napomáhajú pri liečení zápalov, výtokov, mykóz…..Dalo by sa dlho… 🙂

  • Ja si „Winalitky“ tiež neviem vynachváliť. Pri 1. menštruácii som ich „naordinovala“ aj mojej dcére a počas svojich dní nemá žiadne bolesti. Moja 72 ročná mama už vyše 5 rokov používa intimky, bola jej diagnostikovaná rakovina krčku maternice v počiatočnom štádiu, po ich nasadení po rakovine ani stopy.

 9. Zaujalu ma tie kalisky a aj som si o nich pozerala a citala a teda ze by som to skusila ale chcela by som sa poradit, vy co ich uz mate tak akej znacky..alebo skor z akeho materialu? Zo silikonu alebo z TPE(termoplasticky ela..neviem co-ze su z toho aj cumliky) ? Dakujem vopred za odpovede 😉

 10. Kališky??? Ženy veď menštruačná krv je odpad ktorým sa čistíte a ked je v kalisku tak krčok je vnom a nasakuje toxíny do seba a necudujme sa, že je zvýsený výskyt rakoviny krčku maternice. No ale hold je to pohodlné…? Vložky Aunity super vsparných dnoch používam aj ja ako chlap nezaparuju sa varlata.

 11. Štefan Schúbert

  Velké reklamy sda vyplatia a robia sa na úkor aj zdravia. hrozné čo dovolíme…

 12. v článku sa 6x vyskytuje slovo MôŽE …t.z., že NEMUSÍ !
  Akceptovala by som to v prípade, ak je niečo dané, vedecky podložené, v tom prípade by slovo „môže“ bolo nahradené slovom JE.

Pridajte komentár

*