Štúdia zistila, ktorá skupina liekov najviac zvyšuje riziko demencie


Print Friendly, PDF & Email

Štúdia zistila, ktorá skupina liekov najviac zvyšuje riziko demencie

Želáme si, aby to tak nebolo, strata pamäti je však, bohužiaľ, témou dňa. Ľudia majú ohľadom ochorení mozgu, ako sú Alzheimerova choroba či demencia, nespočetné množstvo otázok.

Čo ju vlastne spôsobuje? Bude na ňu niekedy nejaký liek? Existujú nejaké prírodné ochranné opatrenia? Ako ovplyvňujú moje riziko takýchto problémov lieky, ktoré užívam?

Pravdou je, že so stratou pamätí sa spája veľa liekov na predpis! Dúfame, že tieto a ďalšie otázky zodpovieme v nasledujúcom texte.

Ak sa teda váš  blízky obáva tohto problému, alebo s ním už žije, čítajte, prosím, ďalej…

Aká bežná je Alzheimerova choroba?

Väčšina ľudí si Alzheimerovu chorobu spája so stratou pamäti, ktorá je jedným z prvých a najobvyklejších symptómov ochorenia.

V priemere táto progresívna (a momentálne) nezvratná mozgová porucha začína postihovať ľudí po 60. roku života. Je však veľa faktorov, ktoré k nej u jednotlivca prispievajú, napríklad ich gény, strava, návyky životného štýlu a iné.

Podľa webovej stránky Alzheimers.net je vo svete 44 miliónov ľudí, ktorí majú Alzhemierovu chorobu alebo jej príbuznú demenciu. Na Slovensku sa odhaduje, že je to okolo 50 000 ľudí. Predstavitelia zdravotníctva pritom očakávajú, že sa tento počet do roku 2050 zvýši trojnásobne.

A pretože ide o šiestu najčastejšiu príčinu úmrtia – jedinú z prvej desiatky, ktorá sa nedá liečiť, ktorej sa nedá predchádzať, ani ju spomaliť – vyžaduje si všeobecnú pozornosť.

10 počiatočných varovných príznakov a symptómov Alzheimerovej choroby:

 • strata pamäti
 • neschopnosť plánovať veci alebo riešiť problémy
 • problém dokončovať jednoduché úlohy
 • zmätenosť ohľadom času, dátumov a miest
 • neschopnosť chápať priestorové vzťahy a zrakové vnemy
 • nové problémy s verbálnym a písomným prejavom
 • zabúdanie miest, na ktoré odložíte veci a neschopnosť opakovať kroky
 • čoraz horší úsudok
 • čoraz väčšia nespoločenskosť
 • netypické zmeny nálady a osobnosti

Čo je demencia?

Podobne ako pri Alzheimerovej chorobe je aj najobvyklejšia forma demencie, všeobecná demencia, progresívnym syndrómom, ktorý zhoršuje vaše kognitívne funkcie.

To znamená vašu schopnosť myslieť, zdôvodňovať, pamätať si a patrične sa správať (ak vôbec). Mnohé symptómy sa v skutočnosti prekrývajú so symptómami Alzheimerovej choroby.

Pri náraste 10 miliónov nových prípadov ročne dnes momentálne žije na svete s demenciou okolo 50 miliónov ľudí. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa dá očakávať, že tieto čísla do roku 2030 dosiahnu 82 a 152 miliónov.

Hoci ide o alarmujúce počty, existuje množstvo spôsobov, ako znížiť svoje riziko vzniku Alzheimerovej choroby či iných foriem demencie – prírodnou cestou aj inak.

Možnosť udržania počtu prípadov demencie na minime však pôsobí nepravdepodobne, keď toľko ľudí užíva lieky, ktoré pravdepodobnosť jej získania môžu zvyšovať.

Bežné lieky ako Benadryl (Difenhydramín) spájané so zvýšeným rizikom demencie

V marci 2015 publikovali výskumníci nádejnú štúdiu v časopise JAMA Internal Medicine, pod názvom „Kumulatívne užívanie silných anticholinergík a sprievodná demencia“.

Systém zdravotnej starostlivosti Washingtonskej univerzity a Univerzity Seattle, známy ako Group Health, uskutočnil dlhodobú štúdiu, ktorá sledovala 3 434 mužov a žien vo veku 65 a viac rokov a ktorí v čase zahájenia štúdie žiadnu demenciu nemali.

Tím posudzoval u každého účastníka históriu užívania liekov za posledných desať rokov, ako voľne predajných, tak aj liekov na predpis.

Za obdobie siedmich rokov sledovali všetkých účastníkov každé dva roky, a za toto obdobie sa objavila demencia u 797 účastníkov (z nich 637 dostalo Alzheimerovu chorobu).

Stop Candida

Keď sa výskumníci znovu pozreli na lieky, ktoré užívalo týchto 797 jednotlivcov, hlavnými podozrivými sa stali anticholinergické lieky.

Najobvyklejšími anitcholinergikami, ktoré účastníci užívali, boli tricyklické antidepresíva, antihistaminiká prvej generácie a antimuskariniká na močový mechúr.

V porovnaní s tými, ktorí anticholinergické lieky neužívali, mali tí, čo ich užívali, až o 54 % vyššiu pravdepodobnosť vzniku demencie.

Čo sú anticholinergiká?

Tieto druhy liekov sa zvyčajne predpisujú na liečbu problémov, ako sú inkontinencia moču, Parkinsonova choroba a chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP).

Hlavnou úlohou anticholinergík je blokovať činnosť a účinky acetylcholínu, neurotransmiteru, spôsobujúceho kontrakciu svalov, aktivujúceho reakcie na bolesť a regulujúceho endokrinné funkcie i funkcie spánkovej fázy REM.

Je len prirodzeným životným faktom, že ako starneme, schopnosť našich tiel vytvárať acetylcholín klesá.

Keďže mozog v skutočnosti obsahuje veľa buniek vytvárajúcich acetylcholín, ako zdôrazňuje harvardská vydavateľka Beverly Merzová, „blokovanie jeho účinkov môže starším ľuďom spôsobovať dvojitú pohromu“.

Ak si chcete udržať čistú hlavu a čo najlepšie fungovanie mozgu, ideálnym sa zdá byť vyhnúť sa anticholinergickým liekom vždy, keď je to možné.

Dôležité je však uvedomiť si, že dlhodobá štúdia odhalila len malú časť liekov zasahujúcich do kognitívnych funkcií. Ak teda uvažujete o vysadení akýchkoľvek liekov na predpis, pozhovárajte sa, prosím, so svojím lekárom.

Pociťujete stratu pamäte? Nie je to nevyhnutne Alzheimer

Existujú zvratné demencie, ktoré, aj keď obťažujúce, ľudia vedia liečiť a dokonca prekonať. Niektoré tieto problémy vás možno prekvapia:

1) Delírium

Aj keď sa tento stav zdá byť podobný demencii, mentálne zmeny, ktoré sa vyskytujú pri delíriu, sa dejú v priebehu dní, a nie mesiacov a rokov ako u demencie.

Ďalším kľúčovým rozdielom medzi týmito dvoma problémami je ten, že pri demencii si zachovávate vedomie; pri delíriu nie.

2) Depresia

Ľudia s depresiou pravdepodobne zažívajú chvíle zábudlivosti a dezorientácie. Jednoduchý spôsob, ako odlíšiť depresiu od demencie, je prizrieť sa časovému rámcu.

Deprimovaní ľudia najprv podľahnú depresii a symptómy vzťahujúce sa k pamäti zažívajú neskôr, zatiaľ čo ľudia s demenciou podliehajú depresii v dôsledku poklesu ich kognitívnych funkcií.

3) Nedostatok vitamínu B12

Tento závažný nedostatok môže viesť k zhubnej anémii, zriedkavému stavu, spájajúceho sa so zmätenosťou, pomalosťou, apatiou a popudlivosťou.

4) Choroba štítnej žľazy

Demencii podobné príznaky sa budú pravdepodobne prejavovať u jednotlivcov s hypotyreózou (zníženou činnosťou štítnej žĺazy).

5)  Alkoholizmus

Ľudia, ktorí sú alkoholici, môžu trpieť návalmi zmätenosti a amnézie, ktoré môžu imitovať rovnaké prežívania ako u človeka s Alzheimerovou chorobou.

Aj keď alkoholizmus môže zhoršovať schopnosť pamätať si a orientovať sa, abstinencia a prekonanie závislosti môžu pomôcť vedľajšie účinky zvrátiť.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Zdroj: realfarmacy.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Dobry den,
  Moja mamka si uvedomila asi pred 20r ze nieco nie je vporiadku. Podla testov u psychiatricky jej bola stanovena diagnoza Alzheimer… Lieky ani dovtedy takmer neuzivala, nejedava maso od ranneho detstva, neholdovala alkoholu, ziadne choroby ako cukrovka, stitna zlaza, cholesterol … zila na velmi dobrom horskom vzduchu, mala pohyb, co vidno aj dodnes na jej postave napriek takmer 92r. Ako batola prezila brusny tyfus, ktory jej otec vyliecil bylinkami. V starsom veku mala pasovy opar a raz sa zrejme u zubarky nakazila hepatitidou, ale vdaka discipline a diete sa z toho dostala bez nasledkov.
  Takze ked citam domienky z coho maju ludia Alzheimer a akej strave sa vyhybat, neviem co si mysliet…
  Mamka ma uz vyse 15 r domace opatrovatelky, ktorym posladne 3 roky pomaham. Treba ju trpezlivo krmit, rano prebalit, pomoct pri chodzi, aby presla denne par krat po byte, prebalit, neprotirecit aby nebola nervozna a agresivna… a takmer nespolupracuje. Je to velmi narocne, aj ked nema ani 50 kg
  Ona si svoj stav este obcas asi aj uvedomuje, hoc mna dceru uz niekolko rokov nespoznava. Ale su chvile, kedy sa tesi z malickosti co predsa stoji za tu namahu.
  Vasa citatelka
  Veronika

Pridajte komentár

*