Šokujúci vplyv cukru na Váš mozog


Print Friendly, PDF & Email

Priveľké množstvo cukru a jeho šokujúci vplyv na mozog

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako pôsobí cukor na mozog? O cukre sa v poslednej dobe nepíše veľa dobrého, ale naozaj škodí aj mozgu?

Väčšina ľudí prijíma nadbytočný cukor každý deň, a zdá sa, že fungujú normálne. A predsa má cukor podľa neurologičky Nicole Avena na mozog horší vplyv, ako si vôbec dokážeme predstaviť.

Prečo teda cukru nedokážeme odolať?

Nicole Avena tvrdí, že stačí trochu cukru a hneď sa nám aktivujú receptory sladkej chuti na jazyku. Tieto receptory vysielajú signál do mozgu a mozgovej kôry.

Keď sa signál dostane do mozgu, cukor v mozgu aktivuje systém odmeňovania. Tento systém je podstatný pri hľadaní odpovede na otázku: Mám si ešte dať?

Ten zvláštny hrejivý pocit, ktorý v nás vyvoláva príjem cukru, nám odpovie: Určite áno!

Systém odmeňovania v mozgu neaktivuje len cukor, ale aj socializácia, sex a drogy.

Ak sa nám podarí tento systém „preaktivovať“, môže to priniesť neželaný efekt vo forme nutkavých chúťok, straty kontroly a privyknutia si na vyššiu dávku – zvýšenia tolerancie.

Súčasťou odmeňovacieho systému je aj dopamín.

Drogy dokážu dopamín zvýšiť natoľko, že niektorí ľudia nedokážu odolať tomuto pocitu a začnú ho vyhľadávať (tak dochádza k závislosti).

Podobne ako drogy, aj cukor zvyšuje hladinu dopamínu, nie však tak agresívne.

Prírodná liečba osteoartritídy

Pri cukre je problém v tom, že systém odmeňovania funguje, aj keď sme ho už zjedli priveľa. Správa sa podobne ako droga, čo vysvetľuje, prečo sa niektorí ľudia nedokážu vzdať toľkých sladkostí a potravín s obsahom cukru.

Konzumácia cukru v priveľkom množstve môže mať za dôsledok vypestovanie návykov na cukor v mozgu.

Cukor tak markantne ovplyvňuje naše stravovacie návyky a veľmi sťažuje snahu eliminovať ho v strave. Rázne obmedzenie príjmu cukrov vedie dokonca k abstinenčným príznakom.

Mám nadobro skoncovať s cukrom?

Nie je ľahké len tak zrazu cukor zo stravy vypustiť. Výrobcovia ho pridávajú do mnohých spracovaných potravín a jedál.

Cukor môžeme nahradiť stéviou alebo iným sladidlom, to nás však nezbaví závislosti na sladkom, len zníži náš energetický príjem.

Podobne to funguje aj s náhradami cukru ako agáva, ryžový sirup, med a fruktóza – je to len „zamaskovaný“ cukor a systém odmeňovania v mozgu aktivuje rovnako ako sacharóza.

Po fyzickej stránke sa obmedzenie cukru môže prejaviť stratou hmotnosti, zlepšením problémov s akné či so spánkom a náladovosťou.

Dokonca môže pomôcť eliminovať náhly pokles energie, ktorý mnohí z nás prežívajú okolo tretej poobede, či už v práci, alebo v škole.

Ak sa vám podarí obmedziť príjem cukru, to, čoho ste predtým dokázali bez mihnutia oka zjesť obrovské kvantum, sa vám bude zdať s odstupom času príkre a ani vám nepríde na um, aby ste sa s tým napchali ako kedysi!

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. SLADKÉ PEKLO – BIELY JED, najväčia pohroma pre mrzačenie nášho zdravia. Ako sa zbaviť 49% závislosti z cukrov a jeho 54% škodlivosti.
  Rafinovaný cukor nám má za úlohu poškodiť naše zdravie prekyslením celého tela 53%, fruktozový cukor priemerne prekysľuje 51%,ale niektoré z nich menej ako napr. med 23%, a javorový sirup 12%. Sacharóza= fruktóza.
  Zdravé bunky pre svoju činnosť a dlhú životnosť si žiadajú iba 5% cukrov, versus rakovinové bunky pre vznik a bujnenie si žiadajú až 85% cukrov,teda len kyslé prostredie,v zásaditom prostredí rakovinové bunky hynú.
  Kyslé prostredie je rajom pre všetky baktérie,vírusy,plesne, huby,hlisty a ich larvy,ktoré sú často i v mozgu.
  I keby sme zdravým bunkám nedodali žiadny cukor, telo si ho vyrobí z múky, zemiakov ryže a z inej dennej stravy i bez neho.

  Sypete si ho do čaju a kávy. Pridávate do koláčov, konzumujete v sladkostiach. Cukor sa však pridáva aj do mliečnych a mäsových výrobkov, omáčok, či do horčice. Je to tajná ingrediencia takmer všetkých technologicky spracovaných potravín.
  Naše telo zaobchádza s cukrom rovnako ako s alkoholom a inými toxínmi, preto môže takisto poškodiť pečeň a iné orgány,“ tvrdí nekompromisne odborník na detskú obezitu Robert Lustig z Kalifornskej univerzity v San Franciscu. O tom, že rafinovaný cukor je spoluzodpovedný za celý rad chorôb, nemusíme polemizovať. Biely jed vyživuje rakovinové nádory,ktoré pre svoje bujnenie potrebujú až 80% cukrov,naproti zdravým bunkam s postačujúcou spotrebou cukrov len 5%. Cukor ma na svedomí nádmerným prekysľovaním epidémiu obezity, problémy so zubami, cukrovku, srdcovo-cievne choroby, či osteoporózu,reumu,ulceróznu kolitídu,crohnovú chorobu,nebezpečné plesne v celom organizme kožné,vaginalné mikózy a ďalšie choroby s prekyslenia. Rafinovaný cukor rýchlo preniká žalúdočnou stenou, stimuluje pankreas k nadmernej sekrécii inzulínu a narúša metabolickú rovnováhu. Aké jednoduché by bolo len tak sa ho vzdať a by sme spustili uzdravovací proces bez cukru zásaditou stravou.
  Kyslé prostredie v organizme vytvorené z cukrov je ideálnou živnou pôdou pre všetky parazity,rakovinové bunky, vajíčka a larvy,vírusy,baktérie,mykózy aplesne v celom organizme,ktoré sa horšie liečia ako rakovina. V zásaditom prostredí všetky tieto mikroorganizmy hynú.
  Sme závislí?
  Sme závislí od sladkého? „V pravom slova zmysle nie. Ak ste si však na nadmerný prijem cukrov, sladkosti zvykli, pri jeho postupnom odvykaní očakávajme prejav abstinencie. Môže za to nielen cukor, ale jeho kombinácia s tukom, vďaka ktorej sa z mozgu vyplavuje serotonín, opiáty a dopamín, ktoré vyvolávajú pocit blaha,“
  Vysvetľuje odborníčka na výživu PhDr. Bc Ľubica Trnková.
  Spotreba cukru na osobu počas posledných rokov neúmerne vzrástla. Priemer kazia Američania, ale aj niektoré krajiny Európy, ako Luxembursko, ktoré sa dostalo až na 50,3 kilogramu cukru ročne. Podľa údajov Štatistického úradu sa na Slovensku dokonca ročná spotreba cukru znižuje. Priemerný Slovák v roku 2008 skonzumoval 34,5 kilogramu cukru, v roku 2012 to bolo 29,5, čo je menej, ako je odporúčaná dávka. Ako je potom možné, že počet diabetikov sa odvtedy zdvojnásobil a výskyt civilizačných ochorení rapídne stúpa?
  Je to preto, že cukor prijímate aj v iných potravinách. V zemiakoch, v ovocí, biela múka a výrobky z nej, či biela ryža sa v tele správajú ako jednoduchý cukor a do niekoľkých minút ich organizmus premieňa na glukózu. Cukor sa pridáva aj do mliečnych a mäsových výrobkov, omáčok, či do horčice. Je to tajná ingrediencia takmer všetkých technologicky spracovaných potravín. K najhorším patria sladené nápoje. Z pohára koly dostanete do tela via ako päť kociek cukru. Lepšie na tom nie sú ani ovocné džúsy. Pohár vás nadopuje až šiestimi kockami cukru.

  Nebezpečná fruktóza
  U nás sa cukor najčastejšie získava z cukrovej repy. Tvorí ho 99,9 percenta sacharózy, ktorá sa pri trávení v tenkom čreve štiepi na glukózu a fruktózu. Každá bunka v ľudskom tele využíva glukózu ako zdroj energie. Metabolizuje sa v každom orgáne vášho tela a len 20 percent v pečeni. S fruktózou, ovocným cukrom, je to iné. Dokáže ju metabolizovať len pečeň. Hoci fruktóza s nízkym glykemickým indexom takmer nezvyšuje hladinu cukru v krvi, poškodzuje pečeň takisto ako alkohol a iné toxíny a metabolizuje sa priamo na tuk. Až 80 percent obéznych a 40 percent ľudí s normálnou hmotnosťou trpí metabolickou dysfunkciou spôsobenou nadmerným príjmom cukrov, najmä fruktózy. Metabolická dysfunkcia sa spája s takmer všetkými civilizačnými ochoreniami – cukrovkou 2. typu, vysokým krvným tlakom, srdcovo-cievnymi ochoreniami, steatózou, syndrómom polycystických vaječníkov, rakovinou aj demenciou. Fruktóza ovplyvňuje aj metabolizmus tráviaceho systému, tukového tkaniva a mozgu, zvyšuje hladinu kyseliny močovej a tak poškodzuje kĺby a kryštalizáciou vyvoláva dnu.
  Ak chcete zistiť, či konzumujete priveľa fruktózy, nechajte si odmerať hladinu kyseliny močovej. Ak bude vyššia, vaše telo prijíma pravdepodobne nadmerné množstvo fruktózy. Zvýšená hladina kyseliny močovej sprevádza aj kardiovaskulárne ochorenia, vysoký krvný tlak.a obezitu a poškodenie chrbtice a kĺbov.

  Odkiaľ sa berie?
  Aj v obyčajnom cukre, sacharóze, nájdete 44% fruktózy a takmer raz toľko glukózy. Fruktózu obsahuje med 95%,trstinový cukor 97%, javorový sirup 94%, melasa 57%, sucanat – prírodný trstinový cukor s obsahom melasy 74%, turbinado – málo rafinovaný trstinový cukor 71% a najzdravšie z nich je sladidlo stevia iba 1,5% fruktózy. Vyhýbajte sa všetkým sladeným nápojom, pretože väčšina z nich obsahuje fruktózu. Fruktóza sa nachádza aj tam, kde by ste ju nečakali – v kečupoch, šalátových dresingoch, v chlebe, v cereáliách, v keksoch a čipsoch. Paradoxne, tiež v dia výrobkoch. Dôvodom je nižší glykemický index, ktorý o čosi menej rozkolíše hladinu krvného cukru.
  Sofistikovanejším zdrojom je glukózovo-fruktózový sirup, alebo HFCS (high fructose corn syrup). Vynašli ho v sedemdesiatych rokoch v Japonsku a potravinársky priemysel si ho rýchlo obľúbil. Je totiž dvadsaťkrát sladší ako sacharóza, a asi trikrát lacnejší. Na rozdiel od cukru je v ňom až 70 percent fruktózy. Žiaľ, molekuly fruktózy a glukózy sa v ňom neviažu na seba, ako v prípade sacharózy. Preto ho organizmus nemusí rozkladať a fruktózu okamžite transportuje do pečene. Lacné sladidlo je takmer vo všetkých spracovaných potravinách, najmä v sladených nápojoch. A keďže ich spotreba za posledných desať rokov vzrástla trojnásobne, záhada s narastajúcou obezitou dostáva jasnejšie kontúry.
  Fruktózy, ovocného cukru je prirodzene najviac v ovocí. Znamená to, že sa ho musíte vzdať? Určite nie. Aj tu je však dôležitá striedmosť. Ak prijmete fruktózu iba zo zeleniny alebo ovocia, ako to robili vaši predkovia, skonzumujete asi 15 gramov denne. To sú dva banány alebo tri mandarínky. Ešte stále ostáva rezerva 10 gramov, aby ste sa dostali na hodnotu 25, čo je odporúčaný denný príjem. Navyše zelenina a ovocie obsahuje vlákninu, vitamíny, minerálne látky, enzýmy, antioxidanty, ktoré zmierňujú negatívne vplyvy fruktózy.

  Bez cukru?
  Telo a jeho bunky cukor potrebujú z celodennej celkovej výživy všetkých látok len 5%. Ak telu nedodáme cukor, vyrobí si ho zo škrobu a iných látok „Ak si chcete osladiť život, siahnite po nerafinovanom cukre, ovocí, horkej čokoláde a po sladidle neškodlivej stevii odporúča odborníčka na výživu

  Repný, hnedý, xylitol, sorbitol, glicerol,manitol, stévia…
  Biely cukor sa vyrába z repy a z cukrovej trstiny. Z 99,9 percenta ho tvorí ničivá sacharóza. Rafinácia ho zbaví vitamínov, minerálov, enzýmov aj aminokyselín. Nahradenie bieleho cukru hnedým ,, Hnedým,, je prakticky to isté, cukor sa vyrába z bieleho, pridáva sa k nemu melasa, ktorá ho zafarbí. Keďže neprechádza rafináciou, obsahuje aj stopové prvky niektorých minerálov. Je o čosi zdravší so škodlivosťou 50% z prekyslenia s následnou tvorbou kyseliny octovej. Hnedý cukor tvorí 97 percent sacharózy, 2 percentá vody a 1 percento iných látok. Kaloricky sú na tom oba cukry takmer rovnaké.
  Sladkú chuť majú aj niektoré deriváty, napríklad alkoholické cukry, ako xylitol, glycerol, sorbitol, manitol a stevia. Mnoho syntetických látok, ktoré s cukrom nemajú nič spoločné. hoci ich sladivosť je oveľa vyššia ako u sacharózy. Ich škodlivosť sa pohybuje len max 1-2% versus rafinovaný cukor až 54% škodlivosť z jeho prekyslenia a pri tom absolútne nič nelieči. Uvedené zdravé sladidla naviac ešte poskytujú liečivé vlastnosti. Vhodné sú pre ľudí chorých hlavne s cukrovkou.
  K prírodným a bezpečným sladidlám patrí ,,stevia,, ktorá sa získava z listov rovnomennej rastliny.
  Čo je vlastne stolový cukor?
  Sacharóza je organická zlúčenina bežne známa ako stolový cukor. V čistom stave je sacharóza biela kryštalická látka sladkej chuti. Molekula je disacharid, skladá sa z jednej molekuly glukózy a jednej molekuly fruktózy.
  Jej molekulový vzorec je C12H22O11. Vyrába sa jej okolo 150 000 000 ton ročne.

  ***Cukor – ako biela smrť.***
  Cukor Narkotikom – jed ? Áno cukor je narkotikum – neprírodná hmota produkovaná priemyselnými procesmi (najviac z cukrovej trstiny, alebo cukrovej repy) s nadmerným prekyslením celého organizmu astronomických až 54%.
  Vedeli ste, že v súčasnosti sa vo vedeckej sfére v súvislosti s cukrom používa označenie silné narkotikum? Často krát totiž za našim podráždením, nervozitou, depresiou, agresivitou, nesústredenosťou, či nekontrolovateľné emocionálne prejavy môže práve on. Sladučký biely prášok, ktorého užívanie, môže mať pre náš organizmus priam fatálne následky. Táto umelá chemikália, ktorá je procesom rafinácie zbavená akýchkoľvek živín, minerálov, či vitamínov, sa stáva ideálnou podstielkou pre vznik vážnych chorôb s jeho nadmerného prekyslenia celého tela prispieva k vzniku veľkého množstva chorôb ako je cukrovka, cirhóza pečene, obezita, hemeroidy, žalúdočné vredy, ľadvinové kamene, srdcovo-cievne ochorenia, kĺbové ochorenia, Alzheimer,parkinsonová choroba a prispieva k vzniku a následnému bujneniu rakovinovým buniek nehovoriac o nikdy nekončiacich dentálnych problémoch a ťažkostiach s cholesterolom.
  Viete koľko bieleho cukru denne spotrebujete?
  Aj keď si necukrujete kávu či čaj, nachádza sa v dochucovaných minerálkach, malinovkách, prirodzene sladkostiach, ale aj rôznych dressingoch, omáčkach, pekárenských výrobkoch,…
  Vysoký príjem cukru je záťažou pre vaše trávenie. Telo pri ňom potrebuje vyššie dávky vitamínov skupiny B a minerály – vápnik, horčík, chróm a zinok. Okrem toho má zvýšené nároky na vlákninu i iné živiny.
  Nevyvážená strava tak vedie k neprimeranému zaťažovaniu trávenia, telo sa demineralizuje, organizmus je oslabený, trpí imunitný systém. To následne vedie k únave, malátnosti, precitlivenosti, neurózam,nádmernému poteniu a iným zdravotným problémom. Biely cukor svojim prekyslením navyše spomaľuje prechod potravy tráviacim systémom, iste ste si neraz všimli bolestivé stavy či problémy s trávením práve po dňoch s viacerými sladkými chodmi
  Nie ej potrebné dodať, že za tým všetkým sú
  peniaze- nenásytnosť za ziskami a zámerný, nemilosrdný program monopolov k úplnej
  deštrukcii Rasy.
  Cukor. Je ešte jedno narkotikum, ktoré každý z nás užíval v ohromnom množstve
  už od čias kedy sme boli len bábätkami a ktoré zas posledných tristo rokov
  neodškriepiteľne napáchalo Bielej Rase viac škody ako alkohol, tabak, heroín,
  a ostatné “tvrdé drogy” dohromady okrem liečivej marihuany,ale nie jej fajčenia. Je to niečo zamaskované za chuťou.
  Najpríjemnejšie jedlo, ktoré by vám (tak ako kresťanstvo) aj vaša sladká, milujúca
  matka podala v bušeloch. To narkotikum je cukor – obyčajný, rafinovaný, kryštálový,
  biely cukor, ktorý si kupujete v potravinách.Cukor Narkotikom? Áno cukor je narkotikum – neprírodná hmota produkovaná
  priemyselnými procesmi (najviac z cukrovej trstiny, alebo cukrovej repy) rafináciou
  čistej sacharózy, po odstránení všetkých vitamínov, minerálnych látok, enzýmov,
  proteínov a ostatných užitočných výživných látok. To čo ostane, je koncentrované
  neprírodné narkotikum, ktoré ľudské telo nemôže zvládnuť, aspoň nie v takých

  množstvách, v akých je hltaný pri dnešnom zažitom životnom štýle. To platí pre mužov, ženy i deti. Najväčší dôvod prečo cukor pácha viac škody ako ktorýkoľvek iný jed, liek, či droga je dvojnásobný:
  označovaný za “jedlo” a používaný v obrovskom množstve a II. Jeho ničiace efekty
  začínajú súčasne, už od čias kedy sa dieťa narodí a je kŕmené cukrom v jeho rôznej
  podobe. Dokonca aj materinské mlieko je ním kontaminované. III. Prakticky 100%
  našich civilizovaných Bielych Rasových Druhov je naň navyknutých počas života od
  kolísky až po hrob. Jedinými výnimkami sú tí (a je ich stále viac), ktorí sa stali
  uvedomelými pred tým, akým smrteľným jedom je obyčajný domáci cukor. My
  Tvorcovia, zamýšľame odhaliť toto škodlivé narkotikum a túto informáciu vštiepiť
  každému dieťaťu od času kedy sa učia hovoriť.História. Aj keď tu cukor bol v maličkých množstvách po tisíce rokov, bol
  prakticky neznámym a tvoril len nevýznamnú časť stravy Bieleho Človeka v klasických civilizáciách Egyptu, Grécka a Ríma. Gréci (ktorý majú slovo pre takmer
  všetko!) preň nemajú slovo. Dokonca aj v starovekej Európe bol prakticky neznámym
  a neskôr klen zriedkavou delikatesou na kráľovskom dvore. Až počas poslednej
  krížovej výpravy, končiacej v roku 1204, bol niektorým kresťanským križiakom
  predstavený cukor, moslimmi voľne používaný. Keď Mauri napádali a kolonizovali
  južnú časť Španielska, pestovali na španielskej pôde cukrovú trstinu a rafinovali z nej
  cukor. Keď Španielsko vyhnalo Maurov, zostali po nich nejaké trstinové plantáže. Tak
  ako keď krstenie po prvý krát okúsilo zo zakázaného ovocia aj to sa im zapáčilo. Bol
  to počiatočný zákus, ktorý viedol k závislosti, nenásytnosti a pomalej a istej
  degenerácii Bielej Rasy, degenerácii, ktorá sa dnes stala epidemickou. Taktiež
  zanechal stopu otroctva, genocídy a organizovaného zločinu, ktorý vyniesol nesmierne
  bohatstvo, špeciálne parazitom ľudskej rasy riadiacim celý súčastný svet psychopatom oligarchom.

  NÁVYKY SPôSOBUJÚCE ZÁVISLOSŤ NIEKTORÝCH LÁTOK.
  Rafinovaný cukor sacharóza-fruktóza a jeho všetky produkty spôsobujú návyk a závislosť z nich až 49%.
  Nikotín čistý napr. v žuvačke je návykový 44 %, fajčenie marihuany 65%, fajčenie tabakových cigariet 82%, kokain 43%, pervitín až 95%, konopa-marihuana výťažok – priškyrica – olej -THC/CBD 34%, káva kofeín sú návykove 35%, červené víno je návykové 44%, tvrdý alkohol je návykový 59% a pivo je návykové 53%.
  Niektoré z týchto látok pri ich užívaní sú až extrémne škodlivé súvisiace so smrťou – cukor fajčenie, pervitín.
  Niektoré z nich sú len mierne škodlivé v menších dávkach – káva, tvrdý alkohol a niektoré z nich majú vynikajúce liečivé účinky ako sú THC/CBD, čistý nikotín a víno v malých dávkach, len žiaľ cukor k ním rozhodne nepatrí.

 2. Toto vám u doktora nikdy nepovedia ako vám ničí zdravie glykemický index (CUKRY.)
  PREČO SA NÁM NEDARÍ CHUDNÚŤ ANI O GRAM?
  GLYKEMICKÝ INDEX
  Pri testovaní 2-ch skupín chlapcov na raňajky a obed dostali obe skupiny s rovnakým množstvom kalórií. Po obede mali chlapci z 1-vej skupiny dovolené jesť čokoľvek. Bolo prekvapením,že 1-vá skupina zjedla o 80 kalórií viac než 2-há skupina. Ako je to možné? Chlapci z 1-ej skupiny dostali rovnaké kalorické jedla ako 2-há skupina,iba že chlapci z 1-ej skupiny dostali raňajky a obed s vysokým glykemickým indexom o 80 kalórií viac a 2-há skupina dostala raňajky a obed v tej istej kalorickej hodnote,ale z nízkym glykemickým indexom.
  Zaujímavé na tom je,že chlapci z 1-ej skupiny,ktorí zjedli o 80 kalórií viac večer dostali vlčí neskrotný hlad a 2-há skupina ho nemala i pri viac opakovaných pokusoch tým že ich strava bola z nízkym glykemickým indexom bez cukrov.
  Inzulín znižuje hladinu cukrov v krvi tým,že cukor natlačí do buniek…
  V bunkách sa z neho vytvoria zásoby energie- glykozová konzerva.
  Inzulín spusti prevod glykozy na tuk a zároveň zabraňuje jeho rozpadu aby neubúdal.
  Pankreas okrem hormónu inzulínu vyrába ešte jeden hormón GLUKAGON.
  1/ glukagon zvyšuje hladinu cukru,keď je ho v tele málo.
  2/ Glukagón je hormón pre spaľovanie tuku je opakom inzulínu.
  Produkciu inzulínu spúšťaju cukry v krvi a tým potlačajú produkciu hormónu glukagonu.
  V čom spočíva tá pasť?
  1/ Sú jedla málo bohaté na cukry,pri ktorých sa do krvi uvoľňujú pomaly – nízky glykem. Index.
  2/ A sú jedla bohaté na cukry,pri ktorých glykemický Index – hladina cukru stúpa rýchlo hore.
  Pokiaľ jeme jedla z vysokým glykemickým indexom,hladina cukru vyletí prudko hore pri čom ohrozuje okrem iného najviac mozog.
  Telo pri tom reaguje panickým poplachom a mozog dáva príkaz pankreasu vypustiť veľa inzulínu – čím je rýchlejší vzostup cukru,tým viac inzulínu pankreas produkuje, ktorý ho nasmeruje do svalov, pečene a do tukových tkaniv, aby bol spracovaný a premenený na tuk. Preto dochádza k poklesu hladiny cukru a nastáva hypoglikemia.
  Náš mozog potrebuje rovnomerný prísun paliv,nie vysoké nebezpečné dávky.
  Akonáhle sa mozog dostane do hyperglykamie,je ohrozený – dochádza mu palivo a tak nás mozok donúti stále niečo nekontrolovane jesť ako nejaká droga – stály hlad,ktorému sa absolútne nedá odolať.
  Mozog nás tak donúti robiť to,čo my nechceme a ak pri tom jeme jedla s vysokým obsahom glykem. Indexom, stáva sa z toho nekonečný príbeh opakovania a my pri tom neschudneme ani o gram ale naopak neustále priberáme na váhe a zdravie nám klesá.
  Tuky majú najviac kalórií a obsahujú nebezpečný cholesterol (prvý najväčší zabijak).
  Pri obmedzení tukov nebudeme priberať až tak tukov, ako zo stravy z vyšším glykemickým indexom ktorý nám tuky v tele vytvára.

  Pri vysokom inzulíne v krvi pankreas je donútený ho produkovať na plný plyn do krvi,preto že jeme stravu s vyšším glykemickým indexom, pečeň je preťažená a vznika nebezpečenstvo nealkoholová cyrhoza, choroba pankreasu až rakovina oboch.
  Vysoká hladina cukrov v krvi nám nedovolí spusteniu hormónu glukagonu,ktorý nám spaľuje tuky a príčina je známa-naša nenásytnosť po ďalšom jedle s amozrejme zas len z vyšším glykemickým obsahom-indexom.

  Neustalý sa opakujúci kolobeh zapríčinený našou pažravosťou po jedlách s vysokým glykemickým indexom nám ničí celé telo prekyslením a následným pribúdaním všemožných chorôb. Preto si jedla vyberáme z nízkym glykem. indexom až 80% zásadité a len 20% jedla kyslej povahy to je z nízkym glykemickým indexom. Tým,že pankreas nekonečne trpí nadmernou výrobou inzulínu,ktorý nestíha dodávať do krvi až príliš také obrovské množstvo, následne sa ohlási cukrovka. Ak s ňou čím skôr ani vtedy neskoncujeme,umelým dodávaním inzulínu čaká nás nenávratné odumretie všetkych beta buniek v pankrease a tak sme si sami privodili pomalé a isté odumieranie celého tela s niekoľkoročným skráteným životom.
  Ak by tu pravdu ľudia poznali,nemuseli by trpieť cukrovkou,cyrhozou pečene a inými chorobami…
  JEDLA S VYSOKÝM GLYKEMICKÝM INDEXOM:
  Všetky druhy cukrov sacharozy a fruktozy včetne nebezpečných sladidiel okrem prírodného sladidla STEVIA, pšeničná múka,jej cestovin,bielej ryže ,zemiakov a pod.
  Múku je treba nahradiť za bezlepkovú – bezglutenovú,proso, quinoa, amarant (láskavec), špalda, farro, ovos a kukurica.
  Pri jedení jedál s vysokým glykemickým indexom sa do krvi vyplavuje:
  Stresový hormón kortizol
  Bojový hormón adrenalín
  Hormon glukagon a ďalšie Tieto hormóny sú dôvodom bušením srdca,ktoré nám nedovolia zaspať a brania kvalitnému spánku a následne prinášajú nespočetné množstvo pyschických,ale i fyzických chorôb hlavne u deti a dospelým návaly hormónu,eufóriu,úzkosti,depresie s plnosťou rôznych emócii a upadanie až do melanchólii. Je to len naša vina,že naše drahocené deti podávaním katastrofálnym výberom stravy tak ubližujeme už od malička ich ničíme mliečnou čokoládou,kinder vajíčkami a sladenými nápojmi.
  Hypertonické výbuchy sa u deti,ale i u dospelých čo raz viac opakujú a tak naše deti vezmeme k doktorom a tí im predpíšu psychotropné a psychiatrické lieky,ktorými ničíme až zničíme zdravie závislými takzvanými liekmi. Mysleli sme si,že sme urobili preto všetko,len to najdôležitejšie zmenu stravy NIE, ktorá ich ničí a pri 4 – ciatke sa majú načo tešiť z prílivu všetkých chronických chorôb včetne rakoviny a čaká ich skoré starnutie s pribudnutím,reumy,demencie, parkinsonovej a alzeimerovej a ďalšieho nespočetného množstva chorôb.

  Akú zmenu nám prináša brušný tuk a tukové tukové vankúše zo stravy z vyšším glykemickým indexom:
  Brušné tuky s tukovými vankúšmi nám prinášajú ďalšie množstvo chorôb so zápalovými aktivitami so zvýšeným estrogénom v tele.
  Tukové brušné bunky produkujúce bielkovinu bránia plniť funkciu inzulínu v tele so vznikom cukrovky a tak sa zas nachádzame v neustálom kolotočí zdrav problémov následkov z našej zlej,ale obľubenej stravy z vysokým glykemickým indexom…
  POTRAVINA GLYKEMICKÝ INDEX
  Sacharóza cukor 60
  Coca cola 63
  Biely chlieb 75
  Celozrný biely chlieb 68
  Bagetarohlík,žemľa 85
  hranolky 75
  Zemiakové lupienky 81
  Škrob 100
  Biela ryža 89
  Much FIT tyčinka 85

  Tabuľka potravín so stredným glykemickým indexom GI
  Makaróny 50
  Ryža natural varená 50

  torteliny so syrom varené
  50
  zmrzlina vanilková mliečna
  50
  chlieb celozrnný
  51
  fazuľa červené – konzerva
  52
  kiwi
  52
  tortilla
  52
  čučoriedky
  53
  jogurt nízkotučný ovocný
  53
  quinoa
  53
  zelený hrášok
  54
  zemiakové chipsy
  54
  banán
  55
  mango
  55
  med
  55
  ovocný kokteil, kompót
  55
  sladká kukurica sterilizovaná
  55
  slivky
  55
  musli
  56
  musli prírodné
  56
  ryža biela dlhozrnná
  56
  špagety varené
  56
  zemiakové lupienky
  56
  marhuľa
  57
  pita chlieb celozrnný pšeničný
  57
  energetická tyčinka
  58
  banán
  60
  pizza syr a paradajky
  60
  žltý melón
  60
  hamburgerová žemľa
  61
  zmrzlina krémová
  61
  zemiaky nové varené
  62
  cola sladká malinovka
  6
  zemiaky staré varené
  63
  fazuľová polievka
  64
  hrozienka
  64
  hrozienka
  64
  repa sušina
  64
  ananásový melón surový
  65
  kuskus
  65
  ražný chlieb
  65
  ananás
  66
  hrachová polievka
  66
  croissant
  67
  palacinky
  67
  popcorn
  67
  fanta
  68
  fanta drink
  68
  celozrnný pšeničný chlieb
  69
  batáty (varené)
  70
  biely chlieb
  70
  zemiaková kaša
  70
  kukuričné ​​chipsy
  72
  melón vodné
  72
  pukance
  72
  ryža lámaná biela
  72
  vodný melón
  72
  Potraviny s vysokým glykemickým indexom
  Tu sa už dostávame do zakázanej zeme. Potraviny, ktoré v tabuľkách GI majú okolo 70 a viac považujte za zakázané! Príklady potravín s vysokým glykemickým indexom:
   
  bábovka
  bagety
  banány
  biela ryža
  buchty
  cestoviny uvarené do mäkka
  cukor
  cukríky, salónky, bonboniéry
  čokoládové tyčinky
  diétne sucháre
  dobošky
  energetické nápoje sladené cukrom
  fučka
  granko a iné sladké kakaové prášky (mimochodom, pozrite si zloženie, často je to 85% cukor a zvyšok lacné kakao)
  halušky
  hranolky
  chipsy
  chlieb z bielej múky
  izotonické športové nápoje
  keksy
  5
  knedle
  koláče
  kukurica
  likéry
  med
  melón – cukrový
  múka, múčne výrobky
  nokerlíky
  pečené zemiaky
  pivo, hlavne sladšie druhy
  piškóty
  popcorn
  rožky
  rôzne racio chlebíčky
  sacharóza
  sladké cereálie
  sladké malinovky
  slané tyčinky
  strúhanka
  sušené datle a figy (ak sú sladené)
  sušené hrozienka (ak sú sladené)
  sušienky
  šiška (donut)
  toastový chlieb
  väčšina koláčov, závinov, vianočky
  vína sladké, šumivé
  výrobky z bielej pšeničnej múky
  zákusky (krémeše, torty…)
  zemiaková kaša
  zmrzliny vodové
  žemle

Pridajte komentár

*