Neľudská prohibícia: Ako zakázané THC ničí bielkoviny spôsobujúce Alzheimerovu chorobu


Print Friendly, PDF & Email

Neľudská prohibícia: Ako zakázané THC ničí bielkoviny spôsobujúce Alzheimerovú chorobu

Sme si istí, že ste už počuli o zvláštnej malej zložke, známej ako THC. Práve tetrahydrokanabinol (THC) je zodpovedný za väčšinu psychoaktívnych účinkov konope.

Opakovane sa dokazuje, že THC je mocná zlúčenina. Táto aktívna zložka je známa tým, že prináša úľavu od bolesti, čím je užitočná pri mnohých stavoch.

Konope nielen proti úľave od bolesti

Konope mnohí používajú okrem potláčania chronických bolestí aj na úľavu od symptómov a trápení spájajúcich sa so stavmi, ako sú posttraumatická stresová porucha (PTSD), liečba mŕtvice, HIV a zmierňovanie následkov chemoterapie.

S pribúdajúcim výskumom teraz zisťujeme, že THC môže byť prospešná aj pri Alzheimerovej chorobe.

Doposiaľ rozličné štúdie poskytli dôkazy, že kanabinoidy môžu mať neuroprotektívne vlastnosti.

Nová štúdia Salkovho inštitútu možno teraz našla predbežný dôkaz, že tetrahydrokanabinol (THC) a ďalšie zložky, nachádzajúce sa v marihuane, môžu prispievať k bunkovému odstraňovaniu amyloidu beta, toxickej bielkoviny, súvisiacej s Alzheimerovou chorobou.

David Schubert zo Salkovho inštitútu hovorí:

„Zatiaľ čo iné štúdie ponúkli dôkaz, že kanabinoidy by mohli byť neuroprotektívne pred symptómami Alzheimera, my sme presvedčení, že naša štúdia ako prvá demonštruje, že kanabinoidy pôsobia jak na zápal, tak na ukladanie amyloidu beta v nervových bunkách“.

Ľudia majú odkaz na konope dokonca aj v génoch

Ľudské telo bolo vytvorené s prirodzenými kanabinoidovými receptormi.

Hoci telo dokáže vytvárať svoje vlastné endokanabinoidy, na endokanabinoidný systém tela môžu vplývať aj exogénne kanabinoidy (zvonka), aby uvoľňoval antioxidanty, pomáhajúce opravovať poškodené bunky.

THC reaguje s receptormi CB1 aj CB 2 nachádzajúcimi sa v celom tele.

V mozgu sa kanabinoidové receptory koncentrujú v neurónoch súvisiacich s pamäťou, koordináciou, myslením, rozkošou a vnímaním času.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Keďže s týmito komunikačnými cestami dokáže vzájomne pôsobiť aj THC, po užití konope či marihuany môžete zabudnúť, ako sa niečo robí, zasmiať sa na tom, cítiť sa úžasne, a potom si ísť nájsť niečo na zahryznutie.

Konope chráni mozog

Výskum naznačil, že THC môže mať pozitívne účinky na starnúci mozog. Aj keď si nie sme celkom istí, ako sa Alzheimerova choroba manifestuje, dáva sa zvyčajne do súvisu s vytváraním dvoch druhov lézií.

Jedna je známa ako amyloidný plak (beta amyloid), charakteristický znak Alzheimerovej choroby, a druhá ako neurofibrilárne zhluky (tau proteínov).

Aj keď neexistuje definitívna odpoveď pre dôvod objavovania sa týchto lézií, chronický zápal pri plakoch či neurofibrilárnych zhlukoch neprospieva, vlastne sa zdá, že zápal k šíreniu stavu naopak prispieva.

„Zápal v mozgu je hlavnou súčasťou poškodenia, spájaného s Alzheimerovou chorobou,“ hovorí jeden z členov tímu na Salkovom inštitúte.

Objav, že by THC mohol mať okrem podpory zbavovania buniek amyloidu beta súvis s ochranou pred hynutím neurónov, nie je malý výkon. Preto sa Inštitút chystá na vykonanie testovacích klinických pokusov.

Od získania počiatočných dôkazov v roku 2016 smeroval Salkov inštitút k testovaniu na laboratórnych myšiach, ktoré by sa potom mohlo rozšíriť na ľudí.

Najprv sa však musia pohnúť dopredu zákonné ustanovenia týkajúce sa konope/marihuany a klinických testov. Cieľom vedcov bolo začať s testovaním do roku 2017, no zatiaľ sa to nepodarilo.

Záver

Pri súčasných zmenách postupov a legislatívy ohľadne marihuany v mnohých štátoch to možno pôjde oveľa ľahšie. Dúfajme, že k zrušeniu prohibície tejto nadmieru liečivej rastlinky dôjde aj na Slovensku.

Tento predbežný dôkaz je totiž príliš skvelý na to, aby sa ignoroval, držme mu preto do budúcnosti palce.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. Anna Dudová

  Alzheimer a konope. Možno má akýsi efekt na tie amyloidy a TAU proteiny, ale- vedľajšie účinky najmä u mladých ľudí sú odstrašujúce. Zdebilnejú, všetko im je jedno, slabne pamäť, v škole zlyhávajú a oveľa častejšie u nich prepukne schizofrénia.
  Opakovane sa v odbornej literatúre objavil aj fakt, že ľudia, ktorí dlhodobo užívali rôzne antiflogistiká-vrátane aspirínu, majú menej alzheimera. To by potvrdzovalo fakt, že táto demencia sa viac šíri tam, kde je zápal mozgu. A tak stačí užívať rôzne protizápalové látky a je to bezpečnejšie ako marihuana. Ale musia sa začať užívať najneskôr okolo 50 -tky. Len pozor na kostnú dreň-aby nepotlačili biele a červené krvinky. A existujú aj prírodné protizápalové látky-napr. harmanček a med.

  • To „zdebilnevanie“ kvôli marihuane bolo vyvrátené, nie je to pravda. Ostatné je vec názoru.

  • Marihuanu poznám len z foto-obrázkov, no nemám pocit, že poslaním tejto pôvabnej rastlinky by malo byť poškodzovanie ľudského zdravia. Celkovo sa zdá, že v prírode sa samo od seba nevyskytuje nič, čo nemá pre človeka nejaký prínos. Lenže to, čo v malých, primeraných dávkach je liekom, v nekontrolovateľných množstvách sa stáva jedom. A to platí hádam o všetkom.

   Schizofrénia je dôsledok dlhodobo nízkej hladiny krvného cukru – glukózou nedoživený mozog nemôže pracovať korektne. Táto porucha sa dá dostať pod kontrolu tým, že vylúčime potraviny a látky, ktoré urýchľujú metabolizmus, a súčasne zaradíme do jedálnička množstvo zásaditých zelených potravín a rastlín, ktoré krvný cukor stabilizujú. (Bylinožravce schizofréniu nemajú.) Mám dojem, že aj táto nemoc sa začala rozmáhať súbežne s ničením potravín konzerváciou, rafináciou, pasterizáciou, UHT technológiou, chemizáciou a ďalšími nahlavupostavenými „výdobytkami“ našej „civilizovanej“ spoločnosti…

 2. Komu česť,tomu česť a pastierovi trúba 🙂

  m

 3. Schizofrénia má pôvod vo „viacerich“ dušiach v tele. V prípade klinickej smrti, či hlbokého bezvedomia sa môže „dostať“ do tela iná duša. A keď tá začína byť dominantná, tak dotyčný človek prestáva poznávať svoje najbližšie okolie a tu vznikajú obrovské problémy, keď jeden z manželov /detí/ nepoznáva svoje okolie. Mal som ten problém, keď manželka môjho syna po operácii srdca /keď mala asi 20 min mimotelový krvný obeh/ sa zobudia po operácii a nepoznala dlhoročného manžela – môjho syna a bolo 11 rokov peklo. Po „odvedení“novej duše tam kam patrila sa jeho manželka prebrala a všetko bolo v poriadku. A stále to je v poriadku.

Pridajte komentár

*