Nedostatok vitamínu D spôsobuje cukrovku i rakovinu. Tu je 7 príznakov, že ho máte málo

Print Friendly, PDF & Email

vitamin-d-nedostatok

Vitamín D patrí do skupiny vitamínov rozpustných v tukoch. Je známy hlavne tým, že pracuje spolu s vápnikom a horčíkom pri mineralizácii kostí.

To však nie je všetko. Nemenej dôležitá je jeho úloha pri regulácii metabolizmu buniek a pri udržiavaní silného imunitného systému.

Podľa Medicínskeho centra pri Univerzite v Marylande hrá významnú úlohu aj pri predchádzaní rakoviny.

Vitamín D je zrejme najdôležitejším vitamínom

Adekvátny príjem vitamínu D nie je dôležitý iba pre kosti či imunitu. Ukazuje sa, že je hlavným faktorom pri predchádzaní viacerých závažných ochorení.

Jeho nedostatok u malých detí môže viesť ku krivici, ochoreniu, pri ktorom nastáva nedostatočná mineralizácia kostí. Tie sa následne krivia, deformujú a stávajú krehké. Vzniká tak zvýšené riziko zlomenín.

Nedávne výskumy poukazujú na súvis nedostatku vitamínu D a ďalšími vážnymi ochoreniami.

Mnohé štúdie dospeli k záveru, že vitamín D hrá kľúčovú úlohu aj pri liečbe a prevencii nasledovných chronických zdravotných problémov:

 • vysoký krvný tlak
 • cukrovka typu 1 aj 2
 • skleróza multiplex

Vzhľadom na dôležitosť vitamínu D, sa v tomto článku bližšie pozrieme na 7 príznakov, ktoré vám pomôžu identifikovať, že ho v tele máte nedostatok.

1. Bolesti a slabosť svalov

Stupeň svalovej slabosti a bolestí sa môže pohybovať v rozmedzí od mierneho až po vážny.


Náš tip: Túžite po pevnom zdraví? Vyskúšajte jedinú spirulinu na našom trhu, ktorá sa suší niekoľko rokov, vďaka čomu má najvyššiu kvalitu. Viac informácií tu

Na začiatku sú príznaky takmer nebadateľné. Nedostatok sa totiž vyvíja pomerne dlhú dobu a až časom sa príznaky zosilňujú.

Hlavným dôvodom je to, že metabolizmus vitamínu D vplýva na kontrakciu svalov. Silné svaly sú tiež dôležitým mechanizmom na posilňovanie kostí.

2. Oslabený imunitný systém

Pri nízkych hladinách vitamínu D začína zle fungovať imunitný systém. Na bunkách imunitného systému je možné nájsť vysokú hustotu receptorov pre vitamín D.

V jednej japonskej štúdii, publikovanej v Americkom žurnále klinickej výživy, boli deťom podávané doplnky s vitamínom D.

Zistili, že sa u nich vyskytlo oveľa menej ochorení na chrípku typu A oproti deťom, ktoré doplnky neužívali.

V inej štúdii sa zasa zistilo, že ľudia s autoimunitnými ochoreniami vykazovali nízke hladiny vitamínu D v krvi.

3. Vysoký krvný tlak

Hypertenzia, známa aj pod názvom vysoký krvný tlak, sa vyskytuje často vtedy, ak telo trpí nedostatkom vitamínu D.

Telo vytvára peptid, ktorý zvyšuje krvný tlak sťahovaním artérii a tiež prostredníctvom zadržiavania vody (napríklad pri vysokej konzumácii soli).

Vitamín D slúži ako protiváha, ktorá brzdí uvedenú enzymatickú reakciu a následne normalizuje krvný tlak.

4. Pocity smútku a depresie

Bol zistený úzky vzťah medzi smútkom, depresiou a nízkymi hladinami vitamínu D.

Zvlášť výrazný je tento súvis u takzvanej sezónnej depresie, aká sa vyskytuje v ročných obdobiach s obmedzeným slnečným svitom (jeseň, zima a skorá jar).

V jednej štúdii sa účastníkom podával vitamín D3. Boli u nich zaznamenané pozitívne účinky a redukcia negatívnych kognitívnych aj psychických ťažkostí.

Navyše u nich došlo k zníženiu patogénnych prejavov ako sú túžba po jedle, letargia, prílišná spavosť a iné poruchy spánku.

5. Problémy s trávením a črevami

Niektoré ochorenia tráviacej sústavy môžu ovplyvniť absorpciu vitamínu D do krvného obehu.

Patrí medzi ne celiakia, Crohnova choroba, syndróm zapáleného čreva, ulcerózna kolitída a ďalšie choroby. Znížená absorpcia vitamínu D potom môže uvedené diagnózy ešte zhoršiť a ide o začarovaný cyklus.

Navyše, ľudia s nadmerným objemom telesného tuku majú zvýšenú mieru zriedenia vitamínu D (ktorý je rozpustný v tukoch), čím sa ďalej znižuje jeho biologická dostupnosť.

6. Nadmerné potenie

Málo známym, no pomerne častým príznakom nízkej hladiny vitamínu D v tele je nadmerná miera potenia.

Na rozdiel od ostatných bodov tohto zoznamu, medicínski experti nie presne vedia, prečo dochádza k zvýšenému poteniu.

Je však spoľahlivo preukázané spojenie medzi nedostatkom vitamínu D a silným potením, hlavne na hlave a v oblasti čela.

7. Problémy so srdcom

Ďalším typickým prejavom nedostatku vitamínu D sú kardiovaskulárne ochorenia.

Príčinou sú vyššie koncentrácie a ukladanie vápnika v krvi. Vápnik v cievach vedie k ich upchávaniu a následne ich kôrnateniu, čo zvyšuje riziko upchatia alebo prasknutia cievy.

Výsledkom tak môže byť srdcový infarkt alebo mozgová mŕtvica.

Okrem toho hrozí aj vznik cukrovky typu 2, zvýšenej hladiny cholesterolu a obezity.

Zdroje vitamínu D

Ako isto viete, najlepším zdrojom vitamínu D je priame slnečné svetlo.

Odporúča sa stráviť každý deň, aj v zime, vonku minimálne 30 minút s odhalenou tvárou a pokiaľ to počasie dovolí tak aj odhalenými rukami alebo nohami.

V lete samozrejme aj častejšie, aby si telo vytvorilo nejaké zásoby na nadchádzajúcu zimu.

Okrem toho sa odporúča konzumovať potraviny s obsahom vitamínu D ako sú morské ryby (tuniak, sardinky, losos a makrely), pečeň, vaječné žĺtka a syr.

V prípade, že väčšinu dňa trávite v kanceláriách či škole a ani vaša strava vám neposkytne dostatok vitamínu D, potom je vhodné pouvažovať o jeho dopĺňaní vo forme výživových doplnkov.

Zadovážte si však také, ktoré obsahujú formu D3, čiže cholecalciferol.

Prírodná liečba cukrovky

Spracoval: Badatel.netPodobné články

Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok v žiadnom prípade nenahrádza konzultáciu ani vyšetrenie lekárom v zdravotníckom zariadení. Príspevky môžu vyjadrovať názory, ktoré sa nemusia zhodovať s názormi redakcie.

 

Komentáre

 1. súhlasím so všetkým až na poslednú vetu článku. Je dôležité dopĺňať Dčko z výlučne z potravy. Nedostatok vitamínu D spôsobuje disregulácia elektrolytov, železa, medi, magnézia, draslíka… je to bludný kruh, z ktorého sa dá vyjsť vyvážením vyššie uvedeného 🙂

 2. S vitamínom D3 treba užívať aj vitamín K2, ktorý riadi ukladanie vápnika do kostí. Dr Mercola a ďaľší odporúčajú tiež dopĺňať horčík ( magnesium), najlepšie cez pokožku v kúpeli ( aspoň nôh) vo forme chloridu horečnatého ( MgCl2).

 3. nikde neuvádzate koľko ho vlastne máme zjesť? aká je vlastne dávka?
  vitamín D sa predsa nedá uložiť z leta na zimu, či áno?a dá sa aj predávkovať? dakujem

  • Predávkovanie je samozrejme možné len formou doplnkov, aj to v extrémnych dávkach, dlhodobo nad 20 000 až 50 000IU. Zo slnka nie je možné sa predávkovať. Ja by som odporučil pre tých čo majú nedostatok 4-5000IU denne aspoň po mesiac-dva. Ak má niekto už vážny nedostatok, tak kľudne aj 10 000IU denne môže. Z USA sa bez problému dajú objednať tabletky s 5 alebo 10 tisíc IU. Cena je oveľa nižšia ako na SK. Ako všetky ostatné vitamíny, tak aj tu je vhodné skombinovať s multivitamínom, alebo s väčším prísunom bio zeleniny a ovocia. Zvlášť dobrá je kombinácia s C vitamínom.

   • Darina Štangová

    Nič nové len sa potvrdilo že:Kam nechodí slnko tam chodí lekár!

    • „Kam nechodí slnko …..“ síce platí, ale vo veku od65 rokov, organizmus nevie vit. D zo slnka spracovať, takže platí denne dopĺňať !

 4. zdravim vsetkych diskutujucich 🙂 z vlastnej skusenosti viem, ze decko zo stravby nestaci – hlavne pri malych detoch, tym by sa mal podavat uz od malinka.. tiez som si myslela, ze zdravotne mi nioc nechyba, snazim sa stravovat len zdravo plus pohyb a vediem k tomu i rodinku 🙂 na moje rpekvapenie sa vsak vyskytli bolesti svalov a klbov, co som najskor pripisovala tomu, ze uz nemam dvadsat :D:D:D potom som sa docitala prave o decku a sup aj k pani doktorke, aby spravila testy, ci ho mam dost… na moje prekvapenie nie :/ odporucila mi na baze olivoveho oleja, je super aj pre deti, pretoze z beznych ich boli brusko, vyskusala som rozne, to mi mozete verit, ale tento vyhovuje najviac 🙂

Pridajte komentár

*