Mandle a ich špinavé tajomstvo: Pravda, ktorú takmer nikto nepozná


Print Friendly, PDF & Email

Mandle a ich špinavé tajomstvo: Pravda, ktorú takmer nikto nepozná

O tom, že mandle boli kedysi jednou z najzdravších potravín na Zemi niet pochýb. Mandľové orechy totiž majú veľké množstvo zdraviu prospešných vlastností.

Avšak predtým, než si kúpite mandľové orechy, je niečo čo by ste mali vedieť.

Ide o to, že väčšina mandľových orechov, ktoré sa dnes predávajú v Európe a USA, je fumigovaná (ošetrená plynom) propylénoxidom.

Čo je propylénoxid a prečo sa ním mandle striekajú?

Propylénoxid je chemická zlúčenina, pri ktorej dokonca aj Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) priznalo, že spôsobuje rakovinu.

V roku 2007 bol predaj surových mandlí v USA zákonom zakázaný. Tento zákon prešiel schválením z dôvodu vypuknutia epidémie salmonelózy v Kanade, ktorej pôvod vystopovali až u pestovateľa mandlí v Kalifornii.

Oddelenie zdravotníckej služby v Kalifornii sa podujalo pomôcť zvýšiť spomínanému pestovateľovi bezpečnosť pestovania mandlí, a zdalo sa, že príbehu je koniec.

No krátko na to prekvapivo vypukla epidémia salmonelózy po druhýkrát.

Viacero vládnych organizácií si spolu zasadlo za rokovací stôl, aby vydali smernicu ohľadom opatrení proti opätovnému vypuknutiu epidémie salmonelózy.

Možno premýšľate nad tým, že je zvláštne, ak sa salmonela objaví v potravine suchého typu akým sú mandľové orechy, no nie ste sami.

Aby sa výrazne znížilo riziko výskytu salmonelózy, mandľové orechy musia byť odvtedy ošetrené jedným z dvoch nasledovných spôsobov:

 • tepelný ohrev dosahujúci teplotu do 200 stupňov
 • fumigovanie (ošetrenie plynom) mandľových orechov plynom propylénoxidu, ktoré sa deje v uzavretej komore

Ako mandle stratili svoje liečivé vlastnosti

Uvedená metóda prišla do módy veľmi rýchlo. Dôsledkom nej veľa malých a stredných pestovateľov mandlí bolo vytlačených z trhu kvôli zníženiu konkurenčných nákladov.

Výsledkom je, že kedysi prosperujúci obchod s mandľovými orechmi, ktorý tvorilo veľa malých pestovateľov, sa zmenil na priemyselnú veľkovýrobu mandlí.

Ako sa neskôr ukázalo, mandle predávané pod označením „organické“ sú ošetrené tepelným ohrevom, pri ktorom sa jadro orechu ohreje až na 200 stupňov. Pri tejto teplote sa však zničí veľa prospešných látok a vitamínov.

Na druhej strane tie, ktoré nie sú označené ako „organické“ alebo „bio“ boli obvykle fumigované plynom propylénoxidu.

To znamená, že všetky mandle ktoré dnes dostanete kúpiť, boli ošetrené jednou z vyššie uvedených metód.

Tým však stratili veľa zo svojich zdraviu prospešných vlastností. Jedinou možnou výnimkou by mohli byť mandle dovezené z iných krajín, tiež mandle predávané v malých množstvách priamo pestovateľom na miestnych trhoch či stánkovým predajom pri ceste.

Liečba osteoporózy

Týka sa to však len krajín, kde sa mandle pestujú, Slovensko takou krajinou bohužiaľ nie je.

Nebezpečenstvo propylénoxidu

Propylénoxid bol už zakázaný v Mexiku, Kanade a v celej EÚ.

V USA ho zakázali spoločnosť American Motorcycle a združenie automobilových pretekárov Hot Rod Associations. Tie používali propylénoxid ako palivo až kým sa škodlivosť jeho výparov nestala zrejmou.

Propylénoxid bol v rámci Celosvetovo zosúladeného systému klasifikácie a označovania chemikálií označený ako zdraviu nebezpečný. Dôvodom je jeho prudká jedovatosť, schopnosť vyvolať podráždenie a tiež jeho mutagénne a karcinogénne vlastnosti.

Mandle, ktoré dovážajú z mimo uvedených krajín, však s najväčšou pravdepodobnosťou boli ošetrené propylénoxidom. A ak nie, tak ich zahriatie nad 200 stupňov v nich zničilo všetko prospešné, čo v nich dovtedy bolo.

O čo sme prišli

Súčasné prísne štandardy týkajúce sa mandľových orechov môžu síce ochrániť množstvo ľudí pred salmonelózou. Avšak súčasne vedú k ich znehodnoteniu buď teplom, alebo k ich chemickej jedovatosti po ošetrení propylénoxidom.

Nariadenia o spracovaní mandľových orechov sú potom tragédiou keď si uvedomíme, o ktoré zdraviu prospešné účinky sme tak prišli:

– Znižovanie celkovej hladiny cholesterolu a zlepšovanie pomeru medzi LDL a HDL cholesterolom.

– Ochrana proti cukrovke, kardiovaskulárnymi ochoreniami, neprimeranému priberaniu na váhe a obezitou.

– Stabilné hladiny cukru v krvi a prevencia pred hypoglykémiou.

– Významný zdroj magnézia a minerálov, ktorých majú mnohí obyvatelia USA a Európy výrazný nedostatok.

– Mandle sú prospešné pre tvorbu črevnej flóry prostredníctvom pôsobenia probiotík, ktoré prispievajú k zdraviu tráviaceho traktu.

– Hojnosť stopových prvkov, ktoré sú dôležitou súčasťou pri tvorbe dismutázy superoxidu (SOD) – ten je účinným antioxidantom vyprodukovaným mitochondriami.

– Vitamíny skupiny B potrebné pri recyklovaní glutatiónu, čo je ďalší antioxidant produkovaný organizmom.

Aký z toho plynie záver?

Dôvody, pre ktoré boli mandle orechmi číslo jeden, už s najväčšou pravdepodobnosťou nejestvujú.

Možno je preto čas poobhliadnuť sa po iných druhoch orechov, na ktoré ešte nesiahla ťažká ruka vládnych inštitúcií v podobe zničujúcich regulácií.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Autorka článku: Barbara Minton, Zdroj: realfarmacy.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. 4. Semená a orechy

  Orechy, ako napríklad mandle alebo para orechy, obsahujú selén, ktorý je silným protirakovinovým agentom. TOTO ste zverejnili nedávno, netom chodia rady, ako jesť 4 mandle denne, večer namočené do vody. POtom čítam toto… každý deň platí vo všetkom niečo iné. fakt mi to už ide na nervy. Je ešte niečo na tomto posr…svete zdravé? asi nič.

 2. otrávená občianka

  Veru áno, už sa tuším na tomto svete nedá jesť nič, všetko je otrávené, budeme si všetko musieť pestovať doma? To sa nedá, čím toho človek viac vie, tým je to horšie, už ani nemám na nič chuť….

  • Ano musite si to pestovat doma,lebo vas otrovia,je to svetovy plan drasticky znizit populaciu na pol biliona ludi,tiez eliminovat slovanske narody,pestovanie sa da sposobom hydroponix a tiez Aquaponics,co ja tiez robim.Mam organicku cerstvu zeleninu a tiez cerstve organicke ryby,na to treba velmi malo priestoru,dokonca aj v byte,balkone,pozryte si http://www.greenplanetaquaponics.com , alebo google Auaponics,prajem vela zdravia,Janko,Los Angeles

 3. Mandle namocte pres noc do vody, proplachnete, znovu namocte, oloupejte a konzumujte

 4. plati ta tepelna inaktivacia len pre organicke mandle v usa alebo aj pre tie ktore su bezne predavane u nas, tie su zvacsa z talianska alebo spanielska….

  bezne mandle v beznych obchodoch su samozrejme z usa osetrene chemicky, to nie ziadna nova informacia…

Pridajte komentár

*