Zelená dohoda (Green deal) nemá s ekológiou nič spoločné. Je to progresivistická ideológia vedúca k hospodárskemu úpadku a horšej ekológii. V eurovoľbách nevoľte PS, lebo skončíte ako žobráci!

Sója je pre zdravie riziko, hlavne u detí: Fakty a bludy o sóji


Print Friendly, PDF & Email

Sója je pre zdravie riziko, hlavne u detí: Fakty a bludy o sóji

Sója je často prezentovaná ako vynikajúca potravina pre zdravý životný štýl. Jej konzumáciu neraz propagujú aj nutriční špecialisti alebo vegetariáni.

Je sója naozaj zdravou potravinou? Alebo predstavuje pre zdravie človeka riziko?

Ako vplýva konzumácia sóje na deti

Krv kojencov dojčených sójovými produktmi obsahuje od 13.000 do 12.000 krát viac estrogénnych zložiek, než krv detí dojčených iným mliekom.

Kojenci, dojčení exkluzívne zo sóje formulovaným mliekom, prijmú denne rovnaké množstvo hormónu estrogén, aké sa nachádza v minimálne piatich antikoncepčných tabletách.

Počas prvých mesiacov života novorodeniatka prechádzajú “testosterónovým vzkypením”, počas ktorého sú hladiny testosterónu takmer tak vysoké, ako u dospelých jedincov.

Počas tohto obdobia je organizmus dojčaťa mužského pohlavia programovaný tak, že počas puberty začnú prejavovať špecifické mužské charakteristiky – nielen vývoj pohlavných orgánov, svalov, hlasiviek, ale aj zmeny v mozgu, ktoré sú špecifické pre mužské pohlavie.

Výskumy na zvieratách preukázali, že fytoestrogény v sóji sú silnými endokrinnými narušiteľmi. Sójová výživa, ktorý zaplavuje krv dieťaťa ženskými hormónmi, potláčajúcimi testosterón, spôsobuje poruchy vývojových štruktúr u chlapcov, vrátane mentálnej retardácie a hyperaktivity.

Kojenci mužského pohlavia, ktorí boli vystavení DES (syntetický estrogén), vykazovali menšiu úroveň vyspelosti.

Mladé opice, kŕmené sójovými izoflavónmi, mali o 70% nižšie hodnoty testosterónu, v porovnaní s opicami, kŕmenými iným živočíšnym mliekom (ktoré tiež nie je ideálnou ľudskou stravou).

Takmer 15% bielych a 50% africko-amerických dievčat vykazujú známky puberty, ako vývoj prsníkov a ochlpenia, už pred ôsmym rokom života. Niektoré dievčatá vykazujú známky puberty už v treťom roku.

Tento predčasný pohlavný vývoj dievčat je spájaný s konzumovaním sóje a vystavením sa environmentálnym estrogénom, ako PCBs a DDE.

Príjem fytoestrogénov počas tehotenstva môže mať už aj v malých množstvách nežiaduci vplyv na vývoj plodu a na načasovanie puberty v neskoršom veku.

V čom spočíva nebezpečenstvo sóje?

Vysoká hladina kyseliny fytinovej (phytic acid) v sóji znižuje asimiláciu vápnika, horčíka, medi, železa a zinku. Túto kyselinu v sóji nie je možné neutralizovať bežným spracovaním, ako je močenie, alebo dlhé a pomalé varenie.

Táto potom spôsobuje poruchy vývoja detí. Inhibítory enzýmu trypsín v sóji reagujú s trávením bielkovín a spôsobujú poruchy pankreasu. Zvieratám počas testov inhibítory trypsínu zo sóje spôsobovali spomalený rast.

Sójové fytoestrogény narúšajú endokrinné funkcie a spôsobujú neplodnosť a rakovinu prsníka u dospelých žien. Sú tiež antityroidným (napádajú štítnu žľazu) činiteľom, spôsobujú hypotyroidizmus a rakovinu štítnej žľazy.

Analógy vitamínu B12 zo sóje nie sú vstrebané, preto má telo vyššie požiadavky na vitamín B12.  Sójové jedlá taktiež zvyšujú požiadavky tela na vitamín D. Do sóje sa pridáva toxická náhrada – vitamín D2.

Krehké bielkoviny sú počas vysokoteplotného a dlhodobého varenia príliš denaturalizované. Výsledkom teplotného spracovania je formovanie toxického lysinoalanínu a vysoko karcinogénneho nitrosamínu.

Dochádza tiež k vytváraniu voľnej kyseliny glutamovej, inak MSG, potenciálneho neurotoxínu. Doplňujúce dávky sa pridávajú aj do sójových výrobkov na zakrytie nepríjemnej chute.

Výrobky zo sóje obsahujú vysoké hladiny hliníka, toxického pre nervový systém a pre obličky.

Fakty a bludy o sóji

Blud: Sója sa ako jedlo používa mnoho tisícročí.

Fakt: Sója je známa mnoho tisícročí, avšak, ako jedlo sa prvýkrát použila až počas dynastie Chou (1134-246 pnl), vtedy, keď sa Číňania naučili sóju fermentovať a vyrábať z nej jedlá ako tempeh, nattto, miso a tamari.

Blud: Ázijci konzumujú veľké množstvo sóje.

Fakt: Japonci a Číňania skonzumujú denne v priemere len 10 gramov sójového jedla (asi 2 čajové lyžičky). Ázijci konzumujú sóju v malom množstve, ako pochutinu, nie ako náhradu za živočíšne bielkoviny.

Blud: Americká dietetická asociácia (ADA) predsa nepovažuje sóju za nebezpečnú.

Fakt: ADA nikdy neprehlásila, že sója je bezpečná. Vyjadrila sa, že sú štúdie, ktoré hovoria o pozitívach i negatívach sóje. ADA dodáva, že rozsiahle štúdie nie je možné uskutočniť, a to z etických dôvodov. Prečo asi?     

Blud: Moderné sójové výrobky majú rovnaký zdravotný úžitok, ako tradične fermentovaná sója.

Fakt: Najmodernejšie sójové výrobky nie sú fermentované (a tak toxíny nie sú neutralizované) a sú spracované spôsobmi ničiacimi bielkovinu a tvoriacimi toxíny.   

Blud: Sójové výrobky sú zdrojom kompletných bielkovín.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Fakt: Ako aj ostatné strukoviny, aj sója má nedostatok síru obsahujúcich aminokyselín, metyonínu a cystínu. Navyše, moderné spracovanie sóje ničí krehký lysín. 

Blud: Fermentované sójové produkty zabezpečia dostatok vitamínu B12 vo vegetariánskej strave.

Fakt: Zložku, ktorá je podobná vitamínu B12, telo nedokáže použiť a tak sa nedostatok B12 zvyšuje.  

Blud: Sójové formuly sú pre kojencov bezpečné.

Fakt: Jedlá zo sóje obsahujú inhibítory trypsínu, ktoré bránia v trávení bielkovín a rušia pankreatické funkcie. Zvieratá, kŕmené stravou, obsahujúcou inhibítory trypsínu, vykázali poruchy vývoja a poruchy pankreasu.

Príjem sóje zvyšuje potrebu vitamínu D, ktorý je potrebný pre budovanie kostí a telesný vývoj. Fytinová kyselina spôsobuje zníženú biodostupnosť železa a zinku, ktoré sú potrebné pre zdravie a vývoj mozgu a nervového systému.

Sóji tiež chýba cholesterol, taktiež nevyhnutný pre vývoj mozgu a nervového systému. Vysoké dávky fytoestrogénov v sójových formulách pre kojencov, značne prispievajú k predčasnému sexuálnemu vývoju dievčat a oneskorenému až retardovanému vývoju u chlapcov.

Blud: Sója a sójové jedlá majú preventívny účinok proti osteoporóze.

Fakt: Sója a sójové jedlá spôsobujú nedostatok vápnika a vitamínu D, ktoré sú nevyhnutné pre zdravé kosti. Sú to vápnik zo zeleniny a vitamín D z morských jedál a zo slnka, ktoré majú preventívny účinok proti osteoporóze u Ázijcov, nie sójové jedlá.  

Blud: Súčasné sójové výrobky chránia pred mnohými druhmi rakoviny.

Fakt: Okrem iných štúdií, aj britská vláda podala konkluzívnu správu o tom, že niet dôkazov o tom, že sója a sójové výrobky chránia pred rakovinou prsníka a pred inými druhmi rakoviny. Naopak, sója môže byť výsledkom zvýšeného rizika vzniku rakoviny.  

Blud: Sója chráni pred srdcovými chorobami.

Fakt: U niektorých ľudí môže konzumácia sóje znížiť hladiny cholesterolu. Avšak, nie je pravdepodobné, aby sa znížením cholesterolu týmto spôsobom, zabránilo srdcovým chorobám.

Blud: Sójové estrogény (izoflavóny) sú prospešné.

Fakt: Sójové izoflavóny sú fytoendokrinnými narušiteľmi. Môžu zabraňovať ovulácii a stimulovať rast rakovinových buniek. Už konzumácia tak malého množstva, ako 30 gramov denne (4 čajové lyžičky), môže spôsobiť hypotyroidizmus (zníženie funkcie štítnej žľazy) sprevádzaný príznakmi letargie, zápchy, priberania na váhe a únavy.

Blud: Sója a výrobky sú bezpečné a užitočné pre ženy v postmenopauzálnom období.

Fakt: Jedlá zo sóje môžu stimulovať rast na estrogéne závislých nádorov a znižujú funkciu štítnej žľazy. Znížená funkcia štítnej žľazy je spojená s ťažkosťami v období menopauzy.

Blud: Fytoestrogény v sóji môžu podporiť duševnú výkonnosť.

Fakt: Nedávna štúdia zistila, že ženy s najvyššími hladinami estrogénu v krvi, mali najviac znížené kognitívne funkcie. Konzumácia tofu u japonských Američanov v strednom veku je spojená so zvýšeným výskytom Alzheimerovej choroby v neskoršom veku.

Blud: Sójové izoflavóny a izolovaná sójová bielkovina, majú štatút GRAS (Generally recognised as Safe – Všeobecne považované za bezpečné).

Fakt: Archer Daniels Midland (ADM), najväčší svetový pestovateľ sóje, nedávno stiahol svoju žiadosť na FDA (Food and Drug Administration – Úrad pre kontrolu potravín a liečiv) o štatút GRAS pre sójové izoflavóny, keďže rástli protesty z vedeckých kruhov. FDA nikdy neudelila štatút GRAS sójovým izolovaným bielkovinám, kvôli obavám z prítomnosti toxínov a karcinogénov v spracovanej sóji.

Blud: Sója podporuje sexuálny život.

Fakt: Početné štúdie vykonané na zvieratách potvrdili, že sója spôsobuje neplodnosť. Keďže znižuje hladinu testosterónu. Japonské ženy dávajú svojím mužom jesť väčšie množstvo tofu, ak chcú znížiť ich sexuchtivosť.      

Blud: Pestovanie sóje je pre prostredie bezpečné.

Fakt: Väčšina sóje v USA a v iných krajinách, je geneticky modifikovaná z toho dôvodu, aby farmári mohli používať veľké množstvá herbicídov.

Blud: Pestovanie sóje je ekonomicky prospešné pre rozvojové krajiny.

Fakt: V krajinách tretieho sveta bola tradičná úroda nahradená sójou, pestovanou medzinárodnými korporáciami, čo prenieslo zisk z lokálnych farmárov na tieto firmy.

Poznámka

Mnohé roky výživová medicína odporúčala sóju ako zdravú náhradu kravského mlieka. Po mnohých zisteniach o účinkoch sóje sa však od podobných odporúčaní začala metabolická medicína dištancovať.

Avšak, ešte stále existuje skupina lekárov, výživových sestier a zástancov, ktorí sóju tvrdohlavo odporúčajú, skrývajúc hlavu do piesku a ignorujúc závažné varovania o jej rizikách.

Preto, ak viete o jednotlivcoch alebo skupinách propagujúcich sóju, upozornite ich na tieto fakty a bludy o sóji a vyzvite ich, aby si danú tému pozorne preštudovali.

Liečba osteoporózy

Zdroj: www.soyonlineservice.co.nz, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. nutricna ketoza

  Rozdiel je jasny ak zjeme 200g tofu. Krasne to zaludok spracuje. No ak si dame hoc len 100g aj ked takmer rozvarenej soje, nafukuje nas, prdime a je nam tazko. Telo ju nefermentovanu nevie dobre stravit. Nie je to totiz pre nas traviaci trakt prirodzena, tj. vhodna potravina. So strukovinami je to zcasti tiez tak.

  • bludy o sóji

   Žijeme v časoch klamu a sebaklamu. Klamú nás a klameme sa sami. Sója bola a je dôležitou súčasťou stravy obyvateľov Ázie. Keby tie vyššie uvedené „fakty“ boli pravdivé, tak Číňania a Japonci by tu už neboli. Museli by na následky tak „nezdravej“ stravy vyhynúť. Podobné sprostosti ako na páse bežia teraz o pšenici.
   Aby sója nenafukovala, nesmie sa jedlo koreniť – jedine zázvor nespôsobí žiadne ťažkosti. Inhibítory tripsínu sa zničia 1 hodinovým varom pod tlakom a nebudú potom blokovať enzým štiepiaci bielkoviny – tripsín.
   Ja konzumujem takto pripravovanú sóju už 25 rokov:
   *125 ml sóje bio, 8 cm riasy Kombu. 1/2 cibule, 1/2 mrkvi, 1 ČL ryžovej pasty miso.
   Postup:
   *Deň vopred namočíme zvlášť sóju a riasu. Riasa po chvíli zmäkne a potom ju nakrájame na malé štvorčeky a vrátime do vody na namáčanie.
   *Na druhý deň vodu z namáčania zlejeme a sóju premyjeme pod tečúcou vodou na sitku.
   *Prepláchnutú sóju vložíme do tlakového hrnca aj s riasou Kombu (+voda na namáčanie riasy) a pridáme čerstvej vody toľko, aby bola 2 cm nad povrchom sóje. Privedieme do varu a tvoriace peny pozbierame. Hrniec zavrieme, natlakujeme a varíme 1 hodinu.
   *Keď klesne tlak, tak hrniec otvoríme a odoberieme si asi 3 PL tekutiny na rozmiešanie pasty miso. Potom pridáme na drobno nakrájanú cibuľu a mrkvu. Varíme bez tlaku asi 18 minút – hrniec iba prikryjeme pokrievkou.
   *Tekutinu musíme počas varenia zeleniny takmer odpariť, necháme jej len trošku na dne.
   *Keď je zelenina mäkká, tak celé jedlo zahustíme rozmiešanou pastou miso a necháme bublať asi 6 minút. (nevariť, aby sa nezničili enzýmy z pasty). Ak je jedlo stále riedke, tak necháme bublať aj dlhšie.
   *Na jednu porciu jedla idú 3 PL sóje. Nie viac. Vhodná príloha: celozrnná ryža a šalát z listovej zeleniny. Vychladnutá sója s riasou a zeleninou je po pridaní šalotky a kvalitnej horčice chutná aj na chlieb ako nátierka.
   Ide to, len sa to musí vedieť.

 2. V malom množstve je sója určite prospešná pre organimus, lyžička sójového produktu denne je podľa mňa optimálne množstvo.

 3. Z každej strany sa sypú také a onaké informácie a človek už fakt nevie, čomu veriť. Ja pijem sójové mlieko od mala lebo mám neznášanlivosť laktózy. Jem tofu; soju, polievky zo sóje atď. A teraz si tu prečítam taketo info. Potešujúce 😉

 4. Ja jem soju tiez asi 20 rokov a nielen ze nemam ziadne zdravotne problemy,ale za tych 20 rokov som bol u lekara len s krizami..myslim si,ze dolezita je pestra strava..pravidelny pohyb a dusevna rovnovaha a nemusime citat taketo bludy…kazdy by mal pocuvat svoje telo a nie pseudo odbornikov..:D

 5. Vidim, ze vacsinou tento clanok komentovali hlupaci….SKODA.

Pridajte komentár

*