Kampaň o čestnosti sa obracia proti McDonaldu. Pripravte sa na šok!


Print Friendly, PDF & Email

Kampaň o čestnosti sa obracia proti McDonaldu. Pripravte sa na šok!

Človek by predpokladal, že hranolčeky v McDonalde sa skladajú z troch ingrediencií: zemiaky, olej a soľ. Ak ste si toto mysleli, ste od pravdy na míle ďaleko.

McDonald nedávno začal s kampaňou ohľadne transparentnosti, s ktorou sa snažil vytvoriť o sebe obraz korporácie, ktorej záleží na vašom zdraví. Pre tento účel chcel efektívne využiť aj sociálne siete.

Avšak namiesto diskusie o láske k ich značke, začali ľudia použité hashtagy využívať pre fórum. Jedlá McDonaldu na ňom popisovali ako niečo hrozne odporné.

(Určite si nenechajte ujsť video na konci tohto článku. Zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi a rodinou, ktorí ešte stále jedia tie ich (p)otraviny, aby sa prebudili!)

McDonald sami nedávno publikovali video k svojmu novému výrobku McRib.

V ňom sa snažili zákazníkov presvedčiť, že ich pokrm nie je až taký zlý, ako sa na prvý pohľad zdá. Na čo však zabudli, bolo spomenúť toxické ingrediencie, ktoré sa v ňom nachádzajú.

Viac o nich diskutuje článok na stránke realfarmacy.com (v angličtine).

Hranolčeky u McDonalda sa skladajú až zo 17 zložiek

Čo sa týka ich hranolčekov, ukázalo sa, že ich netvoria len zemiaky, olej a soľ. V skutočnosti je v nich dokopy až 17 ingrediencií…

Obsahujú nasledovné:

1. Zemiaky

Zatiaľ je to dobré. Teda, až dovtedy, pokým si nepozriete spomenuté video na konci článku, ktoré vám otvorí oči.

2. Repkový olej

Bohužiaľ, ten je genetický modifikovaný (GMO) a k tomu repkový olej aj tak nie je príliš zdravý.

3. Hydrogénovaný sójový olej

Opäť GMO! K tomu proces hydrogenácie robí tento olej ešte viac nezdravý, ako by bol vo svojej prirodzenej podobe.

4. Slnečnicový olej

Hlavnou príčinou väčšiny ochorení sú zápaly.

Jedným z najrýchlejších spôsobov, ako prísť k zápalu je konzumácia veľkého množstva omega 6 a súčasne nie dosť omega 3 mastných kyselín.

Slnečnicový olej obsahuje vysoký podiel omega 6 a absolútne žiadne omega 3!

5. „Prírodná príchuť“

Prírodná príchuť McDonaldu je údajne získavaná z rastlinného zdroja.

Pojem „prírodný“ tu však nič neznamená, lebo to kľudne môže byť aj potenciálne nervový a mozgový toxín, glutamát sodný (MSG).

6. Dextróza

Ide o typ cukru.

7. Kyselina sodnopyrofosfátová

Táto zložka sa údajne používa na zachovávanie farby hranolčekov. V chemických tabuľkách je uvedená na zozname hazardných látok pri prehltnutí.

Spôsobuje zápaly a jej nadmerný príjem vedie k zvýšeným hladinám fosforu v krvi, čo môže prispievať k osteoporóze.

8. Kyselina citrónová

Znamená to, že používajú citróny? Sotva – to možno tak v ideálnom svete.

Zbohom vysoký krvný tlak

Pravdepodobnejšie je, že nasledujú ziskovejšiu cestu, podobne ako ich ostatní korporátni bratia a používajú GMO čiernu pleseň. Viac sa o nej dozviete v tomto článku (v angličtine).

9. Dimetyl polysiloxán

Túto látku nájdete v takmer každej vyprážanej potravine predávanej sieťami rýchleho občerstvenia.

A okrem toho tiež v tmeloch, kontaktných očných šošovkách, tesneniach, šampónoch a kondicionéroch, kozmetike, leštidlách, ohňuvzdorných dlaždičkách a takto zoznam ide ďalej…

Viac sa o tejto „lahôdke“ dozviete v článku popisujúcom niečo podivné, čo sa predáva vo fastfood-och ako McDonald, Dominos či Wendys (článok opäť v angličtine).

10. až 16. Rastlinný olej na vyprážanie

Ide o zmes 7 zložiek: repkový olej (GMO), kukuricový olej (GMO), sójový olej (GMO), hydrogénovaný sójový olej s tert-butylhydroquinónom (GMO), kyselinu citrónovú (GMO) a dimetylpolysiloxán.

Niektoré z uvedených ingrediencií sme už rozoberali vyššie.

17. TBHQ

Je to konzervačná látka vyrobená z ropy. Spája sa s astmou, kožnými problémami a hormonálnou disrupciou.

V dlhodobých štúdiách na zvieratách sa ukázala jej súvislosť s rakovinoupoškodeniami DNA. Táto chemikália sa nachádza celkovo v až 18 položkách na McDonaldovom menu.

Je potenciálne smrteľná, no báť sa nemusíte, veď predsa štátne úrady ju charakterizujú ako „v podstate bezpečnú“.

Viac si o nej môžete prečítať v článku Vedľajšie produkty spracovania ropy, ktoré pravdepodobne konzumujete (v angličtine).

Na rozdiel od toho, čo vo svojej reklame uvádza McDonald, „ja toto určíte neľúbim!“.

Zaujímavé video o potravinách

Vo videu nižšie rozpráva Michael Pollan, autor piatich najlepšie predávaných kníh v New York Times, hrôzostrašný príbeh o tom, ako McDonald vyrába svoje hranolčeky.

Ak nemáte príliš veľa času na celé video, preskočte na čas 3:10 a očakávajte šok. Pre tých z vás, ktorí neviete anglicky, sme uvedenú pasáž preložili. Nájdete ju pod videom.

Z akých zemiakov vyrába McDonald hranolčeky?

No a tuto je prepis a preklad spomínanej pasáže z videa:

Keď ste v McDonalde, určite poznáte ich hranolčeky v tých papierových krabičkách, z ktorých vyčnievajú ako púčiky. Vyzerá to naozaj dobre.

Firma trvá na tom, že všetky ich hranolčeky sú z tej istej odrody zemiakov a že nemajú žiadne škvrny. U odrody, ktorú používajú, sa však často vyskytuje jeden kaz pod menom sieťovitá nekróza.

Ak ste niekedy videli v zemiakoch hnedé čiary alebo bodky, tak to je ono.

Takéto zemiaky však od svojich dodávateľov McDonald nekúpi. Jediným spôsobom ako predísť spomínanému kazu je ich postrek už na poli pomocou pesticídu Monitor.

Tento pesticíd je natoľko toxický, že farmári, ktorí ho pestujú, po postreku 5 dní nevychádzajú na svoje polia.

Po zbere zemiakov ich uskladnia vo veľkých halách veľkosti futbalového štadióna s kontrolovanou atmosférou, pretože počas ďalších 6 týždňov nie sú tieto zemiaky jedlé.

Musia z nich najprv vyprchať všetky tie chemikálie…

Čo myslíte, vyprchajú všetky? Aj tie, ktoré sú nielen na povrchu, ale sa dostali do ich vnútra cez korene? Dobrú chuť… Nie, ďakujem, neprosím!

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Zdroj: McDonald’s Transparency Campaign Backfires. Prepare To Be Shocked!, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. 🙂

  Trvalo mi 20 sekund som prebehol ten clanok. Spominate, ze proti „sietovitej nekroze“ co je vraj choroba zemiakov (google nenasiel nic, len tento vas clanokofc) sa pouziva pesticid Monitor. Dali ste na neho aj link, ale ocividne ani vy sami ste ho neklikli. Ked na neho kliknete, zistite, ze to nie je pesticid, ale insekticid, cize nie je proti plesniam (ktre sposobuju ine typy nekroz – ktore naozaj existuju a su to take tie hnede veci co vyzeraju ako kora, napr. na jablkach a sposobuju ich plesne v nevetranych zahradach ;), ale proti hmyzu.

  Nie je dokazane ze GMO skodi.

  A to som tomu dal len 20 sekund 😉 ani nejdem googlit dalej, co je to za znosku hluposti ten clanok 😉

  FLAME ON!

  • Tá choroba zemiakov sa v angličtine volá „net necrosis“. To sa dá preložiť ako „sieťová nekróza“ alebo „čistá nekróza“ – tak si vyberte.

   GMO je dokázané, že škodí. V článku sme aj uviedli z jedného „GMO“ link na článok, kde sa o tom píše podrobnejšie.

   Pesticíd a insekticíd je možné považovať za synonymá (viac či menej). „insect“ je hmyz a „pest“ je škodca. Škodca môže byť hlodavec, ale aj hmyz. Pesticíd je teda širší pojem.

   • GMO je len slovo, kazda jedna potravina je geneticky modifikovana. Co je stepenie? Je to geneticka modifikacia. Co je parenie vybranych zvierat podla ich vlastnosti? To je taktiez geneticka modifikacia. Vlastne akekolvek parenie a mnozenie sa v ramci druhu je geneticka modifikacia. Vsetko co ti zmeni genofond je geneticka modifikacia, tak mi niekto vysvetlite ako mozete vypustit blud o tom ze GMO skodi. Zjavne sa tu pletu pojmy. Nehovoriac o tom, ze za poslednych 50 rokov kleslo mnozstvo puzivanych chemikalii minimalne o polovicu….Ja neobhajujem McDonald ale az taketo okate zavadzanie…..plus nizsie pisu experti ze monsato a syngenta predavaju semiacka na jednu sezonu. Preboha, jasne, ze su na jednu sezonu lebo chcu zabranit tomu aby sa ta rastlina svojvolne nerozsirila a taktiez je to jedna z podmienok vlady aby mali poistku….

    • Pri štiepení nedochádza ku kombinácií génov.

     Prí párení dochádza ku kombinácií génov, ale len v rámci toho istého druhu. Nepári sa jahoda s rybou (aby jahoda získala gén proti zamŕzaniu, napríklad). Tiež sa nepári kukurica s baktériou (aby kukurica produkovala toxín ako tá baktéria).

     Netreba plesť hrušky s jablkami…

     • Chapem teda spravne, ze suhlasis, ze geneticka modifikacia je aj parenie v ramci druhu? Lebo z toho pohladu su vsetky zvierata geneticky modifikovane. Ta ked vynecham stiepenie a povieme, ze rastliny su pohlavne rozmnozovane, znamena to ze su geneticky modifikovane, jednoducho sparujes rastliny roznych vlastnosti toho isteho druhu a dostaes geneticky modifikovanu rastlinu s urcitymi vlastnostami ktore predtym nemala.

     • majkl pravdepodobne nechapes tomu, co sa ti snazia badatel a ostatni vysvetlit. Ku GMO „modifikacii“ presne ako pise badatel medzi jahodou a rybou a pod. by v prirode prirodzene nikdy nedoslo .. to je proste fakt. Tych pokusov „priblblych vedcov“ je zial pomerne vela. Studovali, myslia si aki su chytri a pritom su blbsi ako priemerny clovek bez titulu. GMO je manipulacia, s ktorou ja taktiez nikdy nebudem nesuhlasit, kedze je to maximalne neprirodzene a so zdravym rozumom to nema nic spolocne. Ludstvo by malo ist cestou prirodzenej evolucie a tiez eliminovat chemiu na minimum vsade kde sa len da a pri produkcii potravin obzvlast. Tiez ma napada otazka, ked je vsetko ok s GMO, chemiou a pod., preco maju aj male deti a ludia v kazdom veku rakoviny vseho druhu, ked rakovina suvisi so starnutim, oxidacnym stresom ..? Ale aj kopu inych problemov so zdravim ako takym by sme nasli. Preco napr. mladsie generacie muzov (napr 20 rocni) maju malo spermii a 40 rocni su na tom lepsie? Treba sa nad vsetkym zamysliet.

    • toto je typicka retorika… ano presvec nas o tom, ze krizenie a slachtenie je to iste co GMO. ja tam teda rozdiel vidim a je to velky rozdiel. pod este povedz, ze aj roundup je neskodny a nejaku podobnu perlu este daj… hlavne je to o slovickareni. ty sa za slovicka skryvas a zahmlievas podstatne veci.

    • GMO je naozaj skodlive ale pre lepsie vysvetlenie pojmu jedna sa primarne o pridavanie zivocisnych genov do rastlinneho genomu. Napriklad vlozenie urciteho genu z ryb do odrody jahod malo zaistit aby tieto jahody boli viac odolne voci chladu. Ale treba mysliet aj na to ze GMO nieje jedinou a ani najvacsou hrozbou v potravinarskom priemysle. Ci uz sa jedna o steroidove kravy, prasce, hydinu napumpovanu antibiotikami a boh vie cim vsetkym este…….potravinarsky priemysel sa ani zdalek nestara o dopad svojich vyrobkov na zdravie spotrebitelov tak ako by mal alebo mohol. Kazdemu ide len o to lacno vyrobit a vyrobit co najviac v kratkom case pre co najvacsi zisk.

   • Pesticídy je súhrnný názov. Delí sa na fungicidy proti plesniam, herbicidy proti burinam ,insekticidy proti hmyzu, proti hlovadvcom sa robí derstizacia. Čo sa týka GMO ,tak 80% dnešných poľnohospodárskych plodín je geneticky upravené aby lepšie odolávala chorobám a nebolo nutné tolko striekať. Väčšina odrôd kukurice je aj u nás GMO a u zemiakov je to tiež časté.

  • ale ved pesticidy sa rozdeluju na insekticidy,rodenticidy herbicicdy plus proti slimakom atd atd, takze, to by si ,,pan googlu“ mal hladat dalej a su porozdelovane rozne ,takze nemusi byt vzdy jedna latka presne herbicid ale moze posobit aj proti hmyzu napr…..jedna vec a druha ,ze uplne zanikla podstata tohoto clanku….hladas tu chybicky a to,ze su to same chemikalie, o ktorych ani nevieme co sposobuju,to si si negooglil?? 😀

  • jano píše : Nie je dokazane ze GMO skodi.

   A ja dodávam: NIE JE DOKÁZANÉ ŽE G M O NEŠKODÍ. A v tom je pes zakopaný.
   Nikto NEpreukázal dlhodobími testami neškodnosť GMO, čiže je to potenciálne škodlivé. A je dokonca preukázané a potvrdené, že DNA z GMO potravín prechádza do krvného obehu.

   „Myšlenka, že DNA z geneticky modifikovaných organismů (GMO) se rozloží v trávicím traktu a jsou pro uživatele neškodné, jak běžně tvrdí průmysl, je zjevně nepravdivá. V nedávné studii publikované ve vědeckém časopise PLOS ONE zjistili, že velké, jídlem dodané fragmenty DNA z GMO jsou plně schopné přenášet své geny přímo do krevního řečiště a tím vyvrací mýtus, že transgenní potraviny působí na tělo stejně jako přírodní potraviny.
   Kombinovanou analýzou dalších čtyř nezávislých studií zahrnujících více než 1000 testovaných lidí, a týmy z univerzit v Maďarsku, Dánsku a USA se zaměřili na proces asimilace pro GMO, jak jsou v současnosti konzumovány po celém světě. Studie zahrnuje deriváty geneticky modifikovaných plodin, jako jsou, kukuřičný sirup (HFCS) získaný z GM kukuřice, nebo sójové bílkoviny z geneticky modifikovaných sójových bobů, stejně jako maso získané ze zvířat krmených stravou !!! založenou na GMO.Při pohledu na data o tom, jak lidské tělo zpracovává tyto a další formy GMO, tým zjistil, že DNA z GMO se v těle zcela nerozloží během procesu trávení. Co by bylo za normálních okolností rozštěpeno na menší složky, jako jsou aminokyseliny a nukleové kyseliny, zůstává nadále jako celek. Bylo také zjištěno, že větší fragmenty DNA se pak dostanou přímo do oběhového systému, někdy na vyšší úroveň, než skutečné lidské DNA.

   Geny z geneticky modifikovaných organismů se dostanou do tenkého střeva a změní složení prospěšných bakterií. Jedná se o ohromující objev, který dokazuje falešná tvrzení společnosti Monsanto a dalších, že geneticky modifikované organismy se nijak neliší od běžných produktů, co se těla týká. Monsanto dokonce tvrdí na své webové stránce „Bezpečnost potravin(Food Safety)“ , že DNA z GMO je „ ve velké míře stravitelné“ a „ nepředstavuje žádné nebezpečí“, z nichž byly oba tvrzení prokázané jako lež.

   Na základě této poslední analýzy toho, jak jsou potravinářské geny přenášeny z trávicího traktu do krevního oběhu, je nyní zřejmé, že geny z geneticky modifikovaných organismů přecházejí do krevního oběhu v celku. Jejich přítomnost je také spojována s těžkými zánětlivými onemocněními, střevními záněty, adenomem a rakovinou tlustého střeva a konečníku.

   Studie také zjistila, že přítomnost transgenních genů v tenkém střevě, má také vliv na složení prospěšných bakterií, které jsou zodpovědné za ochranu střeva proti cizím útočníkům a pomáhají tělu vstřebávat živiny z potravy. U jedinců s ileostomii, nebo s perforaci břišní stěny v důsledku chirurgického zákroku , bylo zjištěno, že měli v jejich střevním traktu uchované doslova kompletní sekvence DNA z geneticky modifikovaných organismů.

   Nic z toho není pro nás samozřejmě překvapující, jelikož biologické aktivity se dějí v pozadí a následky GMO v lidském těle nebyly nikdy legitimně zkoumány. Biotechnologické společnosti vždy jen tvrdí, že GMO jsou stejné, jako opravdové jídlo a to vládám stačí, aby je na trhu udržely již téměř 20 let.

   „ Jedna malá mutace u člověka může určit tak mnoho. Jde o to, že když přesunete gen, jen jeden malý gen z jednoho organismu do jiného, kompletně změníte jeho kontext,“ uvedl David Suzuki, spoluzakladatel nadace David Suzuki Foundation. „ Neexistuje žádný způsob, jak předpovědět, jaký to bude mít pro lidstvo dopad.“

   Zdroje: Naturalnews.com, Realfarmacy.com, Plosone.org, Ncbi.nlm.nih.gov

   • Není přesně známo jaký to bude mít dopad?
    Filozofická otázka: Jaký dopad má jedno zrnko písku na rovnováhu světa?
    Odpověď: Pokud je první tak zanedbatelný, pokud je poslední tak fatální.
    Víme které zrnko je přesunuto? První, anebo prostřední už začíná převažovat váhy?

  • Jan to nemyslis vazne ze GMO neskodi .Staci si pozriet ako postrekuju repku ake sajrajty tvoria postreky .Myslim ze si Googlil dost slabo . Otvor si mysel alebo ver korporaciam ak ti to vyhovuje .

   • OMG čo má škodlivosť GMO a postrek???? GMO je postrek? sa zobuď…. To či je GMO škodlivé je jedna vec a to že sa postrekuje druhá vec…lol

    • Opsravedlnujem sa zle som to napisal aj ked tam je BODKA .
     Nic nema spolocne Gmo a postrek .Ja som myslel Gmo geneticky modifikovaný organizmus tak ze jasne ze to nemoze byt postrek preto bola bodka . a o postrekoch nasledovalo dalej napisane .

     Este raz sa ospravedlnujem za nedorozumenie aj ked tam bodka bola .-)

   • asgard, GMO neznamena ze to je postrekovane sajrajtami. GMO=Genetically modified co znamena geneticky modifikovane = v genetickej informacii rastliny je pridany kod na odolnost voci hubam alebo inym skodcom. tykze gmo nemusi byt postrekovane takym svinstvom

    • Omyl. Do GMO je pridany kod aby na odolnost voci herbicidom (postreku). Ono totiz zistili, ze ked spravia postrek voci skodcom tak tym znicia aj samotnu rastlinu a na danym miestach uz nic nevzrastie. Preto modifikovali rastlinu aby to prezila. Plus aby nik iny nemohol plodiny pestovat (odlozenie semena), vlozili do DNA rastliny aby bola „neplodna“. Tj. GMO rastlina sa nemoze rozmnozovat sama. Je to poistka aby nad tym mali kontrolu Monsanto, Syngenta a podobne:

     http://youtu.be/buwb6TMahW0

     Enjoy….

     • Prepac ale toto co pises mas asi z tych videi…Ta rastlina je neplodna naschval a nie kvoli tomu aby to museli ludia nanovo kupit ale kvoli tomu aby sa taka rastlina svojvolne nerozmnozila. Je to jedna zo zakladnych podmienok v US aby vobec take semeno mohlo vyjst z laboratoria. V pripade ak by sa nieco stalo mas istotu, ze taka rastlina sa dalej uz nerozmnozi a nezamori okolie….

     • Ciastocne mas pravdu je to poistka. Zaroven je to ale podobny princip ako farmaceuticke spolocnosti. Tymto firmam skratka nejde o blaho naroda. V prvom rade ide vzdy o peniaze! V druhom samozrejme o prvenstvo v bio-technologiach (tie mutacie su patentovane). Zvysok si kludne nazvi ako „konspiracia“ ale nemas sebemensiu istotu co to spravi z organizmom. Testovacia doba bola priliz kratka. Ak to dokazes rozsirit medzi farmarov celosvetovo mas garantovane, ze v pripade vojny ludia pridu aj o plodiny (v podstate zbran hromadneho niecenia)!!! Nedokazu nic vypestovat lebo ten GMO sajrajt je naviazany na USA firmy a nik si nebude odkladat original bio osivo. Je to casovana bomba. Ludia by mali mysliet trochu dopredu a trochu viac kriticky. Inak sa navzajom vyvrazdime.

    • Dakujem za vysvetlenie 🙂

     Opsravedlnujem sa zle som to napisal aj ked tam je BODKA .
     Nic nema spolocne Gmo a postrek .Ja som myslel Gmo geneticky modifikovaný organizmus tak ze jasne ze to nemoze byt postrek preto bola bodka . a o postrekoch nasledovalo dalej napisane .

     Este raz sa ospravedlnujem za nedorozumenie aj ked tam bodka bola .-)

    • ak by to nebolo striekane hned by na tom mali nalepene BIO

  • Mas prvdu!!!bez do mcdonaldu a zer si to sam.

  • Hovorí sa či sa nehovorí. Každý dobrý chemik, vám povie že vo vietmame sa použivali chemické zbrane, z ktorých sa urobili hnojivá, pesticidí, insecidi ………. ide o chcemické sračký, ktoré nie lenže zabijali všetko žíve, ale ničili aj pôdu. GMO – je produkt v ktorom sa mení základ dna rastliny, ktorá má prežiť, v princípe ide o serial živí a mrtvý len stým rozdielom že sa niekto úmýselné pohral s DNA rastlín. Pričom tie sračký sú v rastline nadalej. Hm…….. kupím si pole v černobile a to bude viac prírodnejšie ako tie sračký z monsanta. Príde tete si na svoje vážení chemici, fizici, naturalisti, bio rastlinkari. Tu je dokument o tých sračkach v potravinách …..https://www.youtube.com/watch?v=su0om5L4Bhg

   https://www.youtube.com/watch?v=buwb6TMahW0

  • Iba raz v živote som jedol pomyje a to bolo v Nemecku v McDonalde a nikdy viac!! ani mi to nechutilo a ešte predražené a od prirodzeného jedla to bolo na míle ďaleko

 2. Mr. Arakin

  Cely clanek je snuska nesmyslu. Viz repkovy olej – pry stejne neni moc zdravy. Naopak, diky vysokemu obsahu omega kyselin patri k nejzdravejsim:
  http://www.vitalia.cz/clanky/repkovy-olej/

  • K repkovému oleju sme pripojili aj link na článok, ktorý vysvetľuje, prečo je repkový olej nezdravý.

   • Jedny budu hovoriť tak a druhi tak… najlepšie nech každy žere čo mu chuti a je po starostiach

    • keby to bolo take jednoduche… tak by sme nepotrebovali kardiocentra, onkologie, gastroenterologie a pod. ale my ich mame, lebo prave to jedlo nam vytvara starosti. a sme zasa na zaciatku 🙂

   • Repkový olej v Amerike sa volá Canola oil (gmo repka). Skoro vždy je to gmo len ak tam nie je napísané certified organic. Ak sa nabudúci rok podpíše zmluva TTIP medzi Bruselom a Amerikou tak sa môžeme „tešiť“ na gmo potraviny.
    Aj u nás obchody predávali dovozový Healthy Oil za nekresťanské peniaze (keď som sa pozrela čo to obsahuje skoro som skolabovala – napr. Canola oil…) V Tescu som videla Healthy Papaya z Havajských ostrovov (skoro všetká papaya na Havajských ostrovov je gmo). No comment

  • repkový olej ano, ale nie ten co je vyrobený z repky GMO

 3. Okrem toho, McDonald je franchisingová spoločnosť, čo znamená, že to, že v Amerike je McDonald takým kentusom neznamená že je takým kentusom aj u nás. Nemám pocit, že by slovenský Mc dovážal suroviny z USA. Tým nechcem Mc obhajovať a tvrdiť nebodaj že je zdravý alebo čo, to určite nie, ale určité rozdiely medzi tým našim a Americkým Mcom určite sú. Celkom ma zaujíma koľko ľudí si to hneď vztiahne aj na slovenské McDonaldy.

  • Tiez ma napadlo ze pouzivanie GMO prisad je v USA bezne, u nas vsak pokial viem su v potravinach zakazane. Cize vypovedna hodnota clanku sa akosi straca, clanok nechtaiac ukazuje aky humus jedia Americania a aky „zdravy“ je mekdonald u nas..

   Skoda ze tento portal opakovane neuvazene uverejnuje dobre kvalitne clanky pomedzi cybne prelozene alebo nespravne interpretovane informacie, casto z pochybnych zdrojov. Kvantita na ukor kvality nerobi dobre meno, radsej by som si na tychto strankach precitala 2-3 hodnotne clanky za mesiac nez „nieco“ kazdy druhy den.

   • Nie je pravda, že v EÚ sa nemôžu používať GMO potraviny. Môžu, len musia byť označené, ak obsahujú viac ako 0.9% GMO zložky. V Amerike sa označovať nemusia. To je teda ten hlavný rozdiel, nie či sa môžu alebo nemôžu používať.

    Okrem toho systém kontroly v EÚ je deravý – každý rok sa objavia nelegálne GMO potraviny, ktoré buď neboli označené alebo dokonca išlo o také, ktoré neboli vôbec pre konzumáciu schválené.

    Takže dúfať, že v slovenskom McDonalde sa nenachádza nič GMO, je číra naivita…

    • Pán MUDr. Mercola na svojom webe píše veľa článkov ako je gmo veľmi nebezpečné http://www.mercola.com Bola robená aj jedna francúzska štúdia ako gmo vyvoláva rakovinu. Ak sa nemýlim tak na http://www.tv.naturalnews.com som videla video ako veľké tony gmo soje sa dovážajú do Európy. Takže nebuďme naivní. Depopulácia sa robí pomocou gmo, chemtrails, očkovania, farmaceutický priemysel, prídavné látky v potravinách…O tomto som videla video na http://www.aircrap.org

     • Máš moje“symfónie“ videť že máš prehľad ,mám presne taký istý názor

   • terezkaterka

    liuu, Ty myslíš, že u nás sa predávajú iba zdravé potraviny ? Keď píšeš, že u nás je niečo zakázané.

   • Presne takmam znamu ktora sa vydala do usa a ked tam zjedla Mac dobald bolo jej týždeň zle že vraj chuťou podobný ako unás no bolo cítit čistú umelinu , a jej muž sám priznal že tu na sk sú omnoho zdavšie suroviny z čoho sa to vyrába ako je v amerike tak to ani nenavštívila humuus čo tam fakt jedia , ja si z mužom skočím do Macu raz do mesiaca max 2 krát pre len tak pre chuť ale každy deň by som to tiež nejedla asi toľko….

 4. Pekne keketiny,

  Ocenujem tento nadmieru vtipny a zo zurnalistickeho hladiska profesionalny clanok. Go on, piste dalej, mam chut sa bavit.

 5. Myslím si, že rozdiel medzi Európskym a Americkým MCDonaldom je obrovský. Moc sa v tom nevyznám, ale EU má striktnejšie pravidlá ohľadom surovín a ich finálneho spracovania a predaja fin. zákazníkom.

  • Pokial viem, tak McDonald sa hrdi tym, ze jeho produkty su vsade rovnake…

   • Badatel ma zle informacie. McDonald sa chvali, ze ma lokalne vyroby a tym podporuje lokalnu ekonomiku.
    V jednom mekaci v BA som nasiel cedulku, ze maso je z nejakeho bitunku na Slovensku a fasirky sa vyrabaju tiez na SK. Hranolky su tusim z Madarska a Polska.
    Odhliadnuc od toho, ze mekac je podla vsetkeho cisty chemicky bordel, silne pochybujem, ze na nasich uzemiach je vyrabany z GMO surovin.

    • Základné suroviny môžu byť síce z lokálnych zdrojov, no technlogický postup výroby konečných pokrmov je rovnaký. Okrem toho mnohé prísady zrejme pochádzajú priamo z USA.

     Podobný bol aj prípad KFC na Fiji. Tamojšia vláda rozhodla, že všety dovážané tovary musia na colnici presne deklarovať čo obsahujú. KFC však nechcelo prezradiť, čo obsahujú tie ich príchute, ktoré pridávajú do svojich pokrmov. Vraveli, že to je obchodné tajomstvo. Keďže sa nevedeli dohodnúť s vládou, tak nakoniec museli zavrieť tamojšie prevádzaky.

     Podobným štýlom zrejme funguje aj McDonalds…

  • terezkaterka

   Po Tato. Až neuveriteľné, že v dnešnej dobe a dobe internetu môže niekto napísať, že EU má striktné pravidlá ohľadom surovín, ich finálneho spracovania a predaja zákazníkom. Koľko oficiálne hlásených nezdravých potravín a potravín s obsahom nezdravých chemikálií sa uvádza v masmédiách. Napr. posledné http://tn.nova.cz/clanek/jedovaty-fipronil-je-poprve-v-cr-nasli-ho-v-oblibenych-susenkach.html. S mnohými nezdravými a nebezpečnými potravinami EU rovno súhlasí . Nezdravé kuracie mäso – únia nedovolí, aby sme ho nedovážali, až, keby bol ohrozený život neviem koľkých ľudí.

 6. čo je Monitor je to herbicíd proti burine …http://www.agromanual.cz/download/pdf_etiketa/e_monitor_75_wg.pdf

 7. Na tento server sa pozeram s obzvlast velkym skepticizmom, ale … oficialna stranka McDonalds, so zoznamom prisad: http://nutrition.mcdonalds.com/getnutrition/ingredientslist.pdf (najdite si ‚FRENCH FRIES‘ na strane 19). Takze:
  1) Zoznam sedi s obsahom clanku.
  2) Sodium acid pyrophosphate (difosforecnan disodny, CAS 7758-16-9) ma LD50 u mysi 2.65 g/kg, podla MSDS http://www.sciencelab.com/msds.php?msdsId=9924954 ‚Very hazardous in case of skin contact (irritant). Hazardous in case of ingestion, of inhalation. Slightly hazardous in case of skin contact (corrosive)‘ – urcite je ale jedly a zdravy, jasne.
  3) Repkovy olej moze byt riadne svinstvo – podla odrody sa v nom moze vyskytovat slusne mnozstvo kyseliny erukovej (CAS 112-86-7). To je tiez ‚omega kyselina‘, mimochodom … ale skuste si k nej nieco najst, len tak na pobavenie – ked nedostanete infarkt z citania, tak po konzumacii urcite. Z repkoveho oleja urceneho na konzumaciu sa musi odstranovat, ale par % na hmotnost jej tam zostat moze (2% USA, 5% EU).
  4) A uplne najviac ma pobavilo (tiez zo stranky McDonalds) ‚Natural beef flavor contains hydrolyzed wheat and hydrolyzed milk as starting ingredients‘ … ked prirodna chut hovadzieho, tak jedine z bioreaktora, a len zo psenice a z mlieka. HA HA, a celiatikom zelame dobru chut.

  Tak ako je (s prepacenim, ale to uz je diagnoza) debil ten co uveri vsetkemu bez overovania, tak je rovnaky debil ten, co napise (cisto napriklad) ‚Cely clanek je snuska nesmyslu.‘, alebo ‚Pekne keketiny,‘ … tiez bez overovania, zjavne.
  Oh vy produkty statneho skolstva … viete co ? Chodte sa najest do McDonalds, aspon bude pokoj.
  Ked citam vase ‚argumenty‘, je mi celkom ako keby som prave doobedoval v Mc. ‚Najlepsi argument proti demokracii je patminutovy rozhovor s priemernym volicom‘. Fu**ing hell … I’m lovin‘ it.

  • Pri lidskou výživu se používá odrůda řepky s nížkým obsahem kyseliny erukové takže se nic neodstraňuje….

 8. Definitiva

  Dnešní agronómovia sú odchovanci Monsanto. BASF a iných chemických univerzít v Nitre, Brne a Prahe. Bez chémie nevedia vypestovať ani pšeničný klások.
  Starý agronóm pole oral, hnojil maštaľným hnojom a striedal plodiny, v pôde bolo veľa humusu a rastlinám sa celkom darilo, min. tak, ako dnešným chemickým.
  Dnes sa šetria náklady, sú zavedené úsporné metódy obrábania pôdy, chov zvierat od vstupu do EÚ rapídne klesol a klesá ďalej, maštaľný hnoj dnes dostanete už iba ako 5 kg balenie pre záhradkárov v cene zlata, humus v pôde silne klesol, používajú sa len umelé hnojivá od Babiša, alebo z Ukrajiny a všetky problémy sa riešia chémiou. Pokles humusu znamená pôdu zmenenú na piesok, zrážky rýchle odtečú, z krajiny vyrábame púšť, podobne ako sa tropické pralesy zmenili na krajinu bez stromov.

  Ako deti sme jedli ako prvé jablká padavky, obyčajne boli červivé a ak bol červík mladý, ani sme to nespoznali na chuti a zjedli sme aj mäso. Celá Ázia sa živí hmyzom a reklama nám tvrdí, aké je to zdravé.
  Dnes máte všetko ošetrené chémiou, bez červíkov, ale zaručene so zvyškami chémie. Neexistuje žiadna seriózna informácia o chemických reziduách, za socializmu boli tieto informácie povinné na obaloch! Všetko svedčí o tom, že reziduá sú, že sú škodlivé a sú v nezanedbateľných množstvách.

  Preto nekonzumujte žiadne zemiaky a zvlášť nie kukuricu, ani výrobky z nich, škodia dvakrát, chemicky aj dieteticky. Aj keď u nás je zakázané pestovať GMO kukuricu, to ešte neznamená, že sa nepoužíva aj chémia určená pre GMO plodiny. Najnebezpečnejšie sú poľné plesne, mykotoxíny na kukurici, žiaľ aj na obilí, nedajú sa odstrániť, dajú sa len riediť. Zaručene vám zničia pečeň na doživotie. Bez pečene nefunguje v tele nič poriadne a vy len budete chodiť po lekároch a čakať zázraky.

  Údaje o mykotoxínoch na obale potravín nenájdete. Niektoré jedy sa ukladajú v tuku, pri chudnutí sa vyplavia do organizmu vo vysokých dávkach. Preto ak chcete chudnúť, tak je lepšie vôbec nepribrať.

  Štát pácha genocídu na vlastnom obyvateľstve. Nielen na Ukrajine a nie vždy len zbraňami a hladom.
  V Indii aj v USA GMO plus chémia majú na svedomí pokles úrod!!!, V Indii sa farmári moderným chemickým pestovaním dopracovali k pôde bez humusu, nízkym úrodám a krachom končiacim samovraždami. U nás tie bankroty bežia tiež, len samovraždy sú riešené na úradoch práce.

 9. nie som zastanca mcdonalds, ale na slovensku hranolky robia vraj len zo zemiakov, oleja, dextroxy a nejakeho prirodneho stabilizatora proti hnednutiu…

  http://narovinu.mcdonalds.sk/?&kategorie=brambory

  a celkovo tieto informacie su dost stare.

 10. Na http://www.naturalnews.com bol nedávno článok, že v McDonalde sa budú používať len gmo zemiaky. Takže dobrú chuť.

 11. Fuj to mi odľahlo, ešte že chodím na hranolčeky do KFC. Ale zase a druhú stranu myslím, že aj keby som hranolčekoval v Mekáči, tak pri opakovaniach cca raz za mesiac to prežijem, možno.

 12. Mc Donald urcite nie je prototyp zdravej stravy, ale tieto jednostranne zamerane „inkvizicne“ clanky ma vzdy pobavia. Keby niekto spravil analyzu jedal, ktore varia v inych fastfoodoch alebo aj vacsine „menu restauracii“, tak myslim ze Mc Donald je oproti tomu „oaza pre telo“. 😉

 13. Dobrý deň. Ja sa stravujem niekedy v Mc Donald. A zatiaľ žijem 🙂 všetky lekárske výsledky mám v poriadku. Ak by sme mali jesť len zdravé veci, čo neobsahujú škodlivé latky, tak by sme asi v obchodoch vôbec nekupovali. Navyše som chudej postavy a nejem bežne veľa, ale ich jedlo mi tak chutí, že zjem celé menu a aj dezert. Možno to nieje najzdravší spôsob stravovania, ale neaplikujem ho stále, nakoľko doma varím. A ak by sme chceli žiť zdravo, tak musíme zmeniť nielen jedlo, ale aj vzduch, svoj spôsob života…. A ak sa chcete stravovať len zdravo bez pridania akýchkoľvek nežiaducich prísad, tak by sme mali jesť len to čo si doma sami vypestujeme, upečieme, navaríme… Bohužiaľ je taká doba, že málo ktoré potraviny obsahuje len žiadúce látky, pretože ináč by tie potraviny toľko nevydržali (myslím dátum spotreby). Samozrejme nikomu neberiem jeho názor nejesť v týchto občerstveniach, je to len môj subjektívny názor. A ak sa takéto články ako je tento uverejňujú tak by mali byť na 100 % pravdivé a údaje v nich overené, takže dúfam že tento článok takým je, aby zbytočne nevyvolal v očiach ľudí negatívny pohľad na danú spoločnosť. Mňa možno udáje v ňom prekvapili, ale neodradili pretože ich jedlá mi chutia. Prajem pekný deň

  • Renatka to že sú tam chemikálie neznamená že ty z toho dostaneš raka alebo ochorieš nejak, ide tu o to že sa to prejaví na ďalšich generáciach teda nedajbože na tvojich deťoch a vnúčatách, GMO a spomínané prísady by som nazval zbraňou hromadného ničenia velmi pomalou ale o to účinnejšou.. Pomaly ďalej zájdeš..

   • No aj keď je to pravda, neviem či ľudia niečo s týmto priemyslom spravia, teda či dokážu zmeniť všetko to čo sa vyrába. To by sa museli všetci ľudia vzoprieť a nekupovať takéto jedlá. Ale som rada, že sa pár ľudí nájde čo ich zaujíma budúcnosť, hlavne naších detí. Ale ako tak vidím tak vo viacerých sférach v živote, nielen v strave, sa posúvame a rastieme, ale či dobrým smerom…. Dúfam ale, že naši potomkovia nebudú vyrastať len v negatívnom prostredí…. Pekný deň všetkým

    • Presne pre toto už supermarkety nenavštevujeme. Stravujeme sa najmä ovocím a zeleninou, ktorú dopestovali moji rodičia, my doma alebo nakupujeme na trhu od človeka, ktorého poznáme. Ak chceme pečivo, kupujeme výhradne v malých rodinných pekárňach, kde sa výsostne urazia, keď sa spýtate, či je pečivo naozaj celozrnné. Ak kupujeme mäso, tiež „z dvora“ od človeka, ktorého poznáme.
     Jasné, všetko s mierou – ak človek povedzme 2x do roka skonzumuje Mc Donalds, zrejme sa nič také strašné nestane, keď sa popri tom stravuje zdravo a má zdravý životný štýl… Ak ho však konzumuje každý mesiac, pravidelne zásobuje telo chémiou… A to samozrejme neplatí len o Mc Donalds, aby to nevyzeralo, že som proti nemu zaujatá…
     O Mc Donalds som kedysi v nejakom článku čítala, že dáva do jedla prísady, ktoré spôsobujú závislosť na ich jedle (to možno vysvetľuje to, prečo ľuďom tak strašne chutí a prečo sa tam vracajú…). Nebudem tvrdiť, že je to fakt, ale som presvedčená o tom, že závislosť na jedle naozaj existuje. Vyskúšala som si to na vlastnej koži, keď som ako bežný konzument (občas Mc Donalds, inak všetko možné typu slaninka a klobásky o polnoci…, celý deň som do seba niečo tlačila – bolo mi jedno odkiaľ to je a čo to obsahuje, cestoviny ako najväčšia láska…) Tiež som nebola tučná, práve naopak – všetci sa čudovali kam natlačím toľko jedla pri mojej váhe 50 kg. Kvôli zdravotnému stavu som zo dňa na deň prešla na racionálnu stravu. Cca 2-3 týždne sa so mnou nedalo vydržať, bola som nervózna, podráždená, všetko ma vytáčalo, nedalo sa so mnou proste nič. Čisté príznaky absťáku… A podotýkam, že toto sa nedialo od hladu – ten som nepociťovala. Nikoho nenútim stravovať sa rovnako ako ja, každý sme svojprávny a zodpovedný za svoje zdravie. Len podotýkam, že keď bude zle, lekári nepomôžu… (tiež vyskúšané na vlastnej koži a odsledované na rodine, kolegoch, známych atď… Asi veľa ľudí to pozná). Bohužiaľ ešte stále žijeme v dobe, kedy sú ľudia, ktorí sa stravujú „inak“ druhým na smiech. Veľa krát mi kolegovia pozerali do taniera čo za čudo to konzumujem, lebo v živote nevideli pohánku alebo cícer… Vtedy je to smiešne, ale keď je zle, prídu a pýtajú sa čo majú robiť… takže len toľko k tomu.
     Prajem všetkým aby sme si vážili svoje zdravie a neskúšali do kedy vydrží nápor bordelu, ktorý skonzumujeme… (neskôr odovzdáme svojim deťom). Veľa zdravia, lebo to je najdôležitejšie a naozaj sa nedá kúpiť (lieky nie sú zdravie, ani lekári…). Krásny deň 🙂

 14. Maroš Bajla
 15. norbert konkoly

  Dost ma to vsetko zaskočilo ale jak tu bolo pisane že eu je prisnejsíe no dufam ….NO a mimochodom ja som chlapec s dediny a viem jak chutia zemiaky a taký američan nevie jak zemiak vyzerá ……..dakujem vsetkym ……..

 16. To je neuveritelne ako sa vzdy najde clovek ktory potrebuje spochybnovat ostatnych svojou oslnivou rozhladenostou.z akeho dovodu mas potrebu obhajovat junk food a brat ludi za slovicka. Kazdy dokaze googlit, nie si za to studna mudrosti.preco ti nprekaza ze nam predavaju namiesto jedla chemiu. Nedokazali ze gmo skodi? No snad si nemyslis ze pomaha. Trocha triezveho rozumu a nemusis ani googlit ty hviezda. Koli ludom ako ty nam nikdy neprestanu davat sracky pod nosy, budeme chori, zavisli na liekoch a znicime vsetko okolo nas aby sme mohli aj dalej chodit do mekaca papkat a davat to detom za odmenu

  • terezkaterka

   xanthippa presne to vravím. Nemusí to byť ani nezdravé ani zlé, ale skrátka tá umele pridávaná chémia tam nepatrí.

 17. Ja to nechapu.. prvni pisete ze v hranolkach ocekavate olej a potom kdyz jsou tam dokonce tri druhy oleje, ktere mimochodem vsichni bezne pouzivame, tak zkritizujete vsechny tri jak jsou silene nezdrave.. tak co by teda melo byt spravne?
  A co sul? Tu tam teda nedavaji, nebo je to jen prilis normalni slozka, takze se do tohoto kritickeho clanku pnehodi?

 18. Uplne offtopic, ale kde sa preboha vzalo slovo „hranolceky“? Ked som emigroval zo Slovenska pred 11 rokmi, volalo sa to „hranolky“ 😀

  • Tak vám to vysvetlím tak, aby aj emigrant porozumel…

   Hranolky sú sie veľké a hrubé, aké sa predávajú v KFC alebo Wendy’s. Tie malé a tenké v McDonalde sa volajú hranolčeky 🙂

   • Tak toto ma extremne pobavilo???hranolceky je spisovne slovo, maly hranol je hranolcek, ale hranolky ako slovo v slovnikoch neexistuje, lebo zaklad by musel byt hranolka alebo hranolok, co je nezmysel
    Takze asi tak. Hranolky je nespisovny, nezmyselny uzus, hranolceky je spisovny, malo pouzivany, ale spravny tvar.

 19. Zdravím bádateľa a všetkých okoloidúcich 🙂

  Všetci dobre vieme že to, čo si dopestujeme v záhradke alebo dochováme v ohrádke je zdravšie ako to čo kúpime (pokiaľ vám teda nečiní problém tieto potraviny dostať do stavu vareného či pečeného). Všetko ostatné musí byť nejakým spôsobom konzervované, aby to dlhšie vydržalo. A keďže smažením zabijeme všetky potenciálne choroboplodné zárodky, jediná škodlivosť hranoliek, hranolčekov či sieťok alebo koliesok spočíva v tom, v čom sú smažené (pretože a to sa na mňa nemôžete hnevať – geneticky modifikovaný zemiak je rovnaký ako normálny akurát má vyšší podiel škrobov – preto bol modifikovaný, aby sa z neho najedlo viac detí v Afrike). A tu je na nás, či si ich usmažíme doma /drahšia cena, zdravšie/, alebo si ich kúpime mrazené v obchode či v nejakom fast-foode /lacnejšie, potenciálne menej zdravé/. Nie som si úplne istá, čo ďaľej je na tom k bádaniu 🙂

 20. Kdyz je to pravda, jakto ze to muzou prodavat porad?!?

 21. Počítám s tím, že zápal je infekce…. Jak mohou některé látky (4,7) způsobovat infekci? A infekci čeho? Kde jsou odkazy na studie které by tohle mohly dokázat? Neříkám, že bráním mekáč, není to zdravé, ale takhle se článek nepíše.

  • Zápal nemusí byť len infekcia. Je to reakcia imunitného systému na cudzorodé objekty – nimi môzu byť baktérie, vírusy, ale aj napríklad chemické látky.

 22. je super sledovať Vaše názory.Vďaka tomu som o niečo múdrejšia.Konečne inteligentní ľudia 🙂

 23. Fastfood,rýchle občerstvenie a podobné obchody neuznávam. Neviem,ako sa to tam pripravuje,aké prísady do potravín tam používajú a teda ,je to nedôveryhodné a takýto obchod určite obídem a nič z neho nekúpim.Verím len potravinám v zdravej výžive i keď tam všetko nemusí byť zdravé,ale väčšina potravín je kvalitná. Stále sledujem zloženie potravín a tým aj zistím,či je potravina prospešná alebo zdraviu škodlivá.Všetko,čo môžem,si urobím doma napr.chlieb, koláč,pizza, cestoviny na bio spôsob… Geneticky modifikované potraviny nekupujem,vyhýbam sa im. SPOTREBITEĽ rozhoduje o tom,čo si kúpi a čo nie. Podporujem hlavne naše potraviny a konzumujem to,čo je zdravé bez tých škodlivých éčiek.A už keď aj naše výrobky obsahujú škodlivé éčka,kúpim už aj zahraničnú potravinu. Keď to už Inak nejde. Nemôže byť predsa všade v potravinách samá chémia. Vlády v SR myslia len na seba a na svoje zdravie, oni určite nekupujú potraviny z Tesca, Lidl, Kauflandu… Kto vie… máme tu samé nekvalitné a pochybné potraviny a vlády v SR s tým nič nerobia. A sa čudujeme,že tu máme toľko chorôb. Môže za to vláda SR. Ľudia, ktorým by mali vlády pomáhať v tejto krajine, sú na pokraju chudoby. Je to smutné, aké vlády tu máme – myslia len na seba. Budú niekedy myslieť aj na človeka ,ktorý v tejto krajine žije? Aby sa mal lepšie? Aby mal vyšší plat? Aby mal vyšší dochôdok? Ako je možné,že v zahraničí sú iné vlády a funguje to tam. Majú dôstojné podmienky na život, plat na úrovni a takisto aj dôchodok. Potom je lepšie z tejto krajiny odísť preč. Človek tu nemá žiadnu perspektívu. Táto krajina nemá budúcnosť, ak to takto pôjde ďalej. Všetko je čím ďalej tým horšie každým rokom. Preto sa vlády tu v SR môžu HANBIŤ, za to čo tu máme a aký je tu život. HANBITE SA ZA TO.

 24. to rikam porad,tak dobrou chut, a nezapomente vzit sebou i deti pokud mozno kazdy den ….

 25. Ako kazdy clovek idem do hypermarketu si kupit nejaku zeleninu, pomlete masko, k tomu pepsinu a pivko a kavicku aby som si mohla vychutnat na terase cigaretku… A hlavne tam pojdem v nedelu, ked vsetci pekne pracuju… Ich podporim s ostatnymi zakaznikmi ze aky sme spokojni ze pracuju…

 26. Ale no tak…kazdy priemerny clovek vie, ze v mcdonalde papat sa nerovna zdrava a stihla linia…na to netreba clanky…ale toto tu je naozaj cielene humbukovane 🙂 ako ked je manzelka nastvana na manzela a kamoske lici jeho zle vlastnosti 🙂
  nejdem to cele analyzovat, ale lentake letme postrehy:

  Z bodu tusim 5: „Pojem „prírodný“ tu však nič neznamená, lebo to kľudne môže byť aj potenciále nervový a mozgový toxín, glutamát sodný (MSG).“
  = takze nic to neznamena – kludne mize byt aj…? 🙂 naozaj exaktny fakt a argument 🙂

  K bodu 1:
  Zemiaky bez skvrn su zarucenym dokazom pouzitia pesticidov? vazne? nieco ako – rysava kolegyna je uspesna, musi spat so sefom 🙂
  ale ok, prax nas nuti takto rozmyslat…avsak, tento problem nie je, bohuzial, vysadou mcdonaldu…budme objektivni!

  Dalej sa v texte pouziva slovko „udajne“…nuz, ako si to vylozit pri rralnom vypocitavani neduhov, premyslam…
  A tiez ma uputal bod tusim 10-16…zahrnujuci uz skorsie body, takze ide o duplicity…

  Dalej sa mi zamyslat nechce…je to ako so vsetkym…su veci skodlive, i tak s nimi zijeme, to by sme museli bojovat aj proti napr. automobilovemu priemyslu a za navrat koni…
  …ako aj zdrave veci v prehnanej miere su skodlive, zacnime len napriklad slnkom…ktore nam tak krasne presvetluje aj ten dnesny den 🙂

  Vela slniecka vsetkym…:)

 27. Je škoda, že odkazy jsou v angličtině a video to samé 🙁

 28. toto mi fakt nedalo nereagovat, ako prve, nechcem branit McDonalds ani nehovorim ze ich jedlo je zdrave, ale tento vas hoaxovy clanok je na smiech…
  pre prehladnost vam to ocislujem
  1. hned prve, co mi vyvolalo uskrn je ta vasa hrooozne nebezpecna GMO repka…GMO, cize geneticky modifikovane organizmy, podla vsetkych VEDECKY vykonanych studii nepredstavuju hrozbu pre cloveka, a GMO Repka, pravdepodobne 0- alebo 00-Repka je toho dokazom…olej nemodifikovanej repky je pre cloveka nebezpecny az toxicky, kedze obsahuje kyselinu erukovu, ktora poskodzuje cievy, pouzili by ste teda nemodifikovanu repku by vam zakaznici behom par rokov pomreli…
  2. vas mozgovy toxin – glutamat, nie je toxin, ale ciste len transmitter, prenasac, nieco co sa prirodzene v tele nachadza a jeho prijem popri stimulacii chutovych receptorov nic nesposobuje
  3. slnecnicovy olej, tam vam dam za pravdu, pomer omega-6 ku omega-3 mastnym kyselinam je 150:1, co zvysuje zapalovu reakciu, no v primeranych mnozstvach je nezavadny, kedze sa omega-3 MK daju dorovnat inak
  4. je vedeckou praxou, z modifikovanych (neskodnych, zvacsa len obohatenych o jeden jediny gen, ktory ich nuti produkovat pozadovanu latku, pamataj modifikovane NEZNAMENA hned zle!) mikroorganizmov, kedze sa lahko kultivuju, produkovat organicke zluceniny (napriklad kys. citronovu, ale aj INZULIN a podobne LIECIVA), kedze sa produkuju rel. lacno a vo velmi vysokej cistote, tak si odpustme robit paniku ohladom produkcie neskodnej kys. citronovej
  5. popravde som dalej prestaval citat, ale vas TBHQ ma este zaskocilo…ajked nekompletne informacie su nezabudnutelnou sucastou pseudovedeckych clankov, ako je ten vas a nasli sa uz aj v inych bodoch, ktore som nemal chut rozpisovat…sice nebudem tert. butylhydrochinon branit ako zdravu sucast, vypisat nazov az tak velmi nezaboli, a zabrani hoaxom ako napriklad vysoka toxicita DHMO, chladiacej tekutiny v priemysle na ktorej je cela ludska populacia zavysla, kedze rospisat DHMO a vznikne nam dihydrogenmonoxid, pre ludi menej zbehlych v chemii, voda, ktora sa aj v priemysle na chladenie pouziva, ludia su na nej zavisli, no predsa, cista voda skodliva nie je 🙂

 29. Super Size Me

  ZEMĚ: USA
  ROK: 2004
  DÉLKA: 100 minut
  REŽIE: Morgan Spurlock
  JAZYK: angličtina
  TITULKY: české
  Proč jsme tak tlustí? Stačí dvě slova: rychlé občerstvení. Co by se stalo, kdybyste nepozřeli nic jiného než stravu z rychlých občerstvení po dobu celého měsíce? Filmař Morgan Spurlock se vydá na takovou cestu a je to ta nejriskantnější pouť jeho života. Pravidla? Třicet dní nesmí jíst nic jiného než co je na nabídce McDonalds, stravovat se v tomto řetězci třikrát denně, musí si objednat vše co je v nabídce alespoň jednou a musí si dát XXL menu, pokud je k tomu vyzván. Zatímco Spurlock přežvykuje pod zlatými oblouky, sjíždí celou zemi a rozmlouvá s počtem odborníků na rychlé občerstvení, s obyčejnými lidmi a navštěvuje školy, firmy a politiky. Spurlockova trýznivá hamburgerová dieta ho dovede k fyzické a citové proměně, která vás donutí zamyslet se nad objednávkou dalšího Big Macu. Super Size Me je film nabízející nový pohled na jeden z našich největších národních zdravotních problémů, na obezitu

  Ke shlédnutí online:
  http://www.mustwatchtv.cz/11-zdravi/63-super-size-me/

 30. je to len konkurencny boj kydaju na seba jedna firma na druhu o nic ine nejde neverim tomu a hotovo jednemu gigantu sa nedari tk ho cielavedome znici ohovaranim ja som tam nic nevidel iba jedneho tlka co furt keca akeca komu sa nelubi nech nezere

 31. O naprosto pokřivenem obsahu článku bych se ani nevyjadřovala,protože to je jen snůška nesmyslů cílených na reklamu a konkurenční boj firem,ale co mě udivuje je že všichni řeší že tyto věci nalezne v hranolkách od McDonaldu ,a co si myslíte že by jste tu četly kdyby někdo udělal rozbor vašeho oběda z veřejné jídelny,nebo menu v restauraci? :-))))

 32. Odkedy je u nás McDonald a rôzne iné rýchlo občerstvenia pribudlo veľa tlstých ľudí. Toto voľakedy bola rarita keď bol niekto taký tlstý, že si nevidel na topánky. Mysleli sme si, že je chorý a má pokazený metabolizmus. Ja sa snažím jesť zdravo a je fakt, že ak sa dostanem k lekárovi tak sa čuduje prečo som u neho nebola aj 10 rokov.. Mám už svoj vek 50+ ale McDonald obchádzam na kilometer. Jedna vec je, že mi to nechutí je toho málo a je to drahé. Radšej idem do chutnej reštaurácie. Menu v reštike ma vyjde asi 5 Eur ale určite sa najem a zdravšie. Mám samozrejme vytipované dobré reštaurácie kde varia skoro ako doma. mám stále 168 cm a 64 kg. Mnohé mladé dámy sa nemôžu pochváliť takou váhou a to aj vďaka McDonaldu.

 33. Važení, so záujmom som si prečítal Vaše často „odborné“ texty.Určite menu v reštike vynde lacnejšie. Mc Donalds nie je stravovacia jednotka pre denné stravovanie. Kto tak robí, ide proti svojmu zdraviu. Robím externe o.i. aj pre Mc Donald už vyše 20 rokov.Robím servis pre mnoho ďalších potravinárskych a stravovacích zariadení. By ste sa čudovali, čo všeličo pri oprave kuchynských zariadení v nich objavím.Sem tam aj nejaký uschnutý hlodavec vo vnútri zariadenia …. Na rozdiel od mnohých „dobrých“ reštaurácií v Mc Donalds panuje neskutočne perfektná čistota, hygiena. Systém prípravy jedál je perfektne organizovaný.Surovina resp. výrobok po termíne ide automaticky do odpadu. Čas sa tam meria na minúty. POkial sa nespotrebuje do konkretnej minúty, stiahne sa z pultu a ide do odpadu.Pri oprave zariadenia nesmiem ani omylom položiť skrutkovač na pracovný stôl- Všetku na podložky.Toť nedávno sme v tzv. lepšej reštike do nezjedného knedlíku zastrčili dve šparátka.O krátky čas sa z neďalekého stola ozval krik , že čo to pán dostal za knedlík s drevenou výstužou. Každý cent dobrý……
  Mc Donald je drahší, no cena je vysokoporovnatelná s kvalitou. Preto toto mudrovanie je o ničom.
  Niet na domácu stravu z doma vychovaných zvieratiek, zeleniny,…. Mc Donald a podobné zariadenia sú na pomaškrtenie a nie na denné stravovanie.
  Moja manželka chodí pravidelne aj do Mc Donaldu, má pomaly 60-ku, je zdravá štíhla, no nevyhýba sa mastnému a maškrtám, no ani práci v záhrade a ani jóge.Je to o tom…..

 34. dusantomasek

  citujem Renatu
  „Ak by sme mali jesť len zdravé veci, čo neobsahujú škodlivé latky, tak by sme asi v obchodoch vôbec nekupovali“

  Ved ani nekupujem, pestujem si sam. Logika a pud sebazachovy ma nepusti nakupovat v beznych retazcoch. A to ze nemam ceresne v januari, nevadi.

 35. Starý článok. Dozvedel som sa v jednom komentári, že pesticíd a fungicíd je to isté a množstvo genetických informácií. Monsanto si vždy kúpi dosť vedcov, ktorí prinajmenšom spochybnia škodlivosť GMO. Napriek tomu nedokážu presvedčiť ľudí o ich neškodnosti, Zrejme aj preto sú v USA potraviny a potravinové doplnky, ktoré geneticky modifikované organizmy neobsahujú, zreteľne označené non GMO. Platí to napr. aj pri mäse – za vyššiu cenu si môžete kúpiť non GMO, non GMO organic. Žeby len marketigový trik???

 36. Juraj Macejak

  Japonský vedci pred týždňom zistili, že látka PDMS – Polydimethylsiloxan pridávana do oleja v sieti McD výrazne pomôže zhustnutiu vlasov! Zatial je to odskusane iba na myšiach.
  Behom 3 dňoch im po injekčnom strieknuti pod kožu zhustli a narástli vlasy 3 násobne!
  Nebude trvať dlho a máme tu evolučný prostriedok na zhustnutie vlasov!!

Pridajte komentár

*