Premývanie úst olejom: Veda práve potvrdila, čo Indovia už dávno vedeli


Print Friendly, PDF & Email

preplachovanie úst olejom

Tvrdí sa, že táto metóda bieli zuby, urobí dych z úst sviežejší a celkovo vedie k masívnemu zlepšeniu orálnej hygieny.

Osobne to robím už 10 dní a s výsledkom som nadmieru spokojný.

Čo je preplachovanie úst olejom a ako funguje?

Ide o indickú ľudovú medicínu, ktorá tu existuje už tisíce rokov. Je založená na tom, že sa ústa premývajú olejom.

Zvyčajne sa použije jedna polievková lyžica oleja po dobu 15 až 20 minút a potom sa vypľuje. Hlavným prínosom je, že sa pomocou tejto činnosti zníži v ústach množstvo škodlivých baktérii.

Existujú tisícky druhov ústnych baktérii – niektoré sú priateľské, iné škodlivé.

Škodlivé baktérie v ústach vytvárajú na zuboch takzvaný bio film. Čiže istý povlak, na ktorom sa zachytávajú.

Mierny zubný povlak nie je škodlivý, no ak je ho priveľa, tak sa situácia vymyká spod kontroly. Potom nasledujú problémy ako:

 • zapáchajúci dych
 • žltnutie zubov
 • zápaly ďasien
 • paradentóza
 • zubné kazy

Spôsob, ktorým olej funguje, je veľmi jednoduchý – pri preplachovaní úst sa v ňom zachytávajú baktérie. Tie potom dostanete von vypľutím oleja.

Po každom preplachovaní sa takto zbavíte veľkého počtu nielen baktérií, ale aj povlaku.

Aký olej použiť?

Ja osobne používam kokosový olej. Indovia aplikovali iné typy olejov, napríklad sezamový alebo slnečnicový. V podstate, akýkoľvek olej by mal fungovať.

Kokosový olej však má mnohé ďalšie prínosy.

Kyselina laurová, ktorá sa v ňom nachádza, má antibiotické účinky – zabíja baktérie, vírusy a huby. Okrem toho je kokosový olej v porovnaní s ostatnými chutnejší.

Pozrime sa však teraz na to, čo o premývaní úst olejom vraví zopár štúdii…

Znižovanie škodlivých baktérii v ústach

Streptokok mutan je hlavnou baktériou zodpovednou za povlak a zubné kazy.

V štúdii z roku 2008 dosiahlo 20 chlapcov používaním sezamového oleja  zníženie počtu tejto baktérie v ústach už po 2 týždňoch.

Stop Candida

Výsledok bol síce o niečo slabší ako ústna voda s chlórhexidínom, no bolo to lacnejšie a hlavne oveľa príjemnejšie.

Zápaly ďasien a paradentóza

K zápalom ďasien dochádza vtedy, keď imunitný systém začne na ďasnách napádať premnožené baktérie.

Ďalšia štúdia porovnávala preplachovanie olejom s ústnou vodou a zistila, že obe metódy sú proti zápalom ďasien rovnako efektívne.

U oleja však na rozdiel od ústnej vody nehrozí poleptanie ďasien chemikáliami.

Zlepšenie pachu z úst

Zápach úst je často (hoc nie vždy) spôsobovaný látkami a plynmi produkovanými baktériami v ústach.

Je preto logické, že keď sa zbavíte časti baktérii, tak znížite aj nepríjemný zápach.

V tretej štúdii u 20 adolescentov viedlo preplachovanie oleja k výraznému zníženiu všetkých ukazovateľov zápachu z úst.

Ako preplachovať ústa olejom?

Preplachovanie úst olejom je extrémne jednoduché, stačí ak budete nasledovať tieto 3 kroky:

 1. Vložte približne 1 polievkovú lyžicu oleja do úst.
 2. Premývajte olej v ústach 15 až 20 minút.
 3. Na konci ho vypľujte a umyte si zuby ako zvyčajne.

Ak budete používať kokosový olej, spočiatku možno bude potrebné ho v ústach trocha zahriať a roztopiť, lebo pri izbovej teplote nižšej ako 23 stupňov tuhne.

Kvalitný kokosový olej zoženiete na Slovensku TU (v Česku TU).

Tento olej budete môcť použiť nielen na preplachovanie úst, ale ako píšeme v inom našom článku – na 101 ďalších vecí.

Aké výsledky očakávať?

Ja robím túto činnosť už 10 dní a výsledkami som milo prekvapený. Určite som spozoroval, že môj dych je sviežejší a zuby vyzerajú oveľa čistejšie – tak belšie, ako aj ligotavejšie.

Nikdy som však nemal iné dentálne problémy, takže ostatné veci neviem posúdiť. No rozumiem, ako to môže prospieť ľudom, ktorí ich majú.

Je dokázané, že ide o efektívny spôsob na znižovane škodlivých baktérii v ústach a celkové zlepšenie orálnej a dentálnej hygieny.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Zdroj: Oil Pulling: Research Finally Reveals What Some Have Thought All Along

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

 1. 15 až 20 minút??°°. Ja teda nie som expert na túto tému ale príde mi to ako dosť dlhé preplachovanie

  • Ja som si myslela ze to nezvladnem ale verte mi tych 15min sa da v pohode zvladnut. Dobre je popri tom sa niecim zamestnat a ten cas ubehne raz dva. potom si vyplachnem pusu teplou vodou. Pri zacinajucich problemoch s hrdlom mo to fakt pomohlo 🙂

 2. Tie minúty to je asi omyl, však? Malo tam byť sekundy?

 3. Chcem sa spýtať na dobu preplachovania. 15-20 MINUT? ni eje to pridlho držať v ustach tuto tekutinu? namalo tam byt 15-20 sekund?

 4. Až na ten kaz, odhalené paradontické krčky a zubný kameň! Tu nepomôže ani cisterna oleja a dentálna hygiena a ošetrenie zubára

 5. Vyplachovanie olejom po taký dlhý čas, to by som nevydržala ani minútu nie to ešte 20 min 🙁 a myslim si, ze viacerí z nás ….

  • Aj mne sa zdalo 20 min. premielat kokosovy olej v ústach až neskutočne dlho, preto som na to išla postupne 5,10,15,20min a verte najlepšie je to v sprche, čas vám prejde ani nezbadate…a potom budete mať dobrý pocit, že ste pre seba urobili dobrú vec , zbavili sa nežiaducich vecí a posilnili imunitu…mám to overené , neskutočne to pomáha…ešte rada, všetko vatre na kokosovom oleji, (ale len ak vy chcete) palacinky, vajickove chleby a pridám aj kurkumu, mäso, ryžu, cibuľu, ….. (je to samozrejme na vašom rozhodnuti) jedlo je ľahké, chutné, zdravé….a každé rano si do kávy dám za lyžičku kokosoveho oleja do jogurtu, čaju, smoothy, …..alebo zachladeny zjem, len tak alebo si natriem zachladeny na chlebík, ….dobre a dôležité v tehotenstve a počas kojenia užívať….zistite si z internetu ďalšie informácie ako a prečo ho konzumovať..

 6. Nebolo by lepsie umyt zuby aj pred cistenim? Aby sa olej dostal na vsetky miesta, teda aj tam, kde by mohli byt zvysky jedla alebo povlak.

  • podľa ayurvedy by sa tzv.mľganie oleja malo robiť nalačno ráno po umytí zubov a zoškrabaní povlaku z jazyka mierne nahriatym olejom. Je menej nepríjemný.

  • Konečne niekto priložil normálny príspevok, a nie iba nezmyselné dohady ako a koľko minút, i keď je na nete o tejto metóde očisty organizmu viac než dosť.
   Ja som mlgala olej pravidelne asi rok ráno aj večer. Tých 15 až 20 minút ubehne ako nič, stihnete sa osprchovať, umyť si vlasy a pod. Je to výborný čas na vykonanie rannej hygieny.
   A nejde iba o zuby, ale i o zbavenie sa bieleho povlaku na jazyku, ktorý spôsobuje predovšetkým candida.
   Ďalším dôkazom (nie prvým), ku ktorému som prišla bolo, že naše telo je „porézne“, a tak olej za ten čas precestuje celým organizmom. Presne tak, ako je to v spomínanom linku od Karla Sýkoru. Dochádza k očiste nielen ústnej dutiny, ale i celého tela. Jedného dňa sa mi jednoducho odgrglo, čo je u mňa neznámy pojem, a zacítila som vôňu levandule. Položila som si otázku, kde sa vzala, veď som nepila levanduľový čaj, ani som nejedla žiadnu poživatinu s levanduľou. Potom som na prišla. Mlgala som po celý čas výlučne slnečnicový olej za studena lisovaný s prímesou levandule. Takže tam bol pôvod vône z tela. A to sa stalo pár hodín po mlganí.
   Čo si človek dá pokožku, všetko prejde do krvi. Darmo si budeme nahovárať, že tomu tak nie je.
   http://www.poznanie.sk/prakticke/ocistna-olejova-terapia.php a pod.
   Google – mlganie oleja.

   • potvrdzujem !!!
    trvalo to dlho,no dostal som sa z astmy. /nasledok alergie/
    preventivne robim pred alerg.sezonou

 7. Wow, autor to prekladá od slova do slova. Teda bádateľ si nevyplachuje už 10 dní týmto ústa, ale autori pred ním. Ja osobne si občas umývam zuby kokosovým olejom s prídavkom jedlej sódy.

 8. Prispeju svou troskou do mlyna. Mamka ma uz zacinajici paradentozu, vyklaji se ji zuby a brni ji. Mi osobne cely zivot krvaci dasna. Nekde jsem se docetla, ze kokosovy olej pomaha na problemy se zuby, tak jsem ho koupila (Extra Virgin Organic Coconut Oil). Mamka si ty zuby tim olejem potrela a pak ho polkla (nevedeli jsme, ze se to ma vyplivnout, dobre to i chutna, ted to do vseho pridavame). Okamzite ji ty zuby prestaly brnet, byla uplne v soku. Hned pri prvnim cisteni zubu konstatovala, ze ji nekrvaceji dasne. Ja jsem to vyzkousela, cely zivot mi krvaci dasna a od te doby, co ten olej pouzivam (jim ho, pridavam ho do vseho, moc ho nekloktam), tak ty dasne mi nekrvaceji. Mamka mi rekla, ze si vsimla, ze ji i zbelely zuby. Jenom teda jsem ji ted rikala, ze to musi po vykloktani vyplivnout, do ted to polykala. Tak uz to klokta. Takze jo, rozhodne to funguje a vrele doporucuju. 🙂

  • Je to pravda, já si rovnou čistím zuby kokosákem a nemůžu vynachválit. Zuby čisté, takové „skleněné“, bělejší a vydrží prakticky celý den, nevytváří se povlak. A navíc!!! je to příjemné, nemám ráda „svěží dech“ po zubní pastě, když mám jít snídat.

 9. Ale tu nejde o preplachovanie. Ide o to, že sa takto z tela vylučujú odpady z tela. Preto je mimoriadne dôležité neprehltnúť, ale vypľuť olej po 20 – 30 minútach. Najúčinnejší je slnečnicový olej. Po vložení polievkovej lyžice oleja, ho treba cucať ako bonbón 😉 Olej by mal najprv hustnúť a potom zrednúť. Keď ho vypľuješ mal by byť biely. Ak je žltý, nebolo čistenie dostatočné.

 10. no ked vidim tu „hygienu“ Indov, tak mam dojem ze pouzivaju motorovy prepaleny olej 😀

 11. Ja by som dodala ze to nema byt akykolvek olej, ale akykolvek panensky olej -kvoli vitaminom. Dalej ze to necisti len ustnu dutinu, ale cele telo a nadherne sa vycisti a rozziari plet uz po par dnoch 🙂 a to mam dost problematicku plet.robim to kym sa sprchujem a ubehne mi to. Treba si davat pozor aby ste nic neprehltli lebo su v tom bakterie z ust. Potom si treba unyt zuby, staci vodou a kefkou bez pasty. A hlavne pre damy bonus- to premielanie v ustach je skvela tvarova gymnastika 🙂 tak sup vyskusajte to ja to mozem len odporucit

 12. Moze tato ocistna metoda pomoct aj pri ubytku kosti v celusti? Podla dentistov ubytok kosti v celusti (dental bone loss) nie je mozne vratit. Moze niekto zdelit svoje skusenosti ohladom tohto problemu?

 13. Na cmúľanie oleja – slnečnicového, zastudena lisovaného nedám dopustiť. Už 20 rokov si bez liekov držím pod kontrolou alergiu na aditíva v potravinách. Nemusím už denne, ale keď vynechám dlhšie, už mi napuchne niektorá časť tela, napr. brada, prst, pera, vrchná, alebo spodná, chodidlo, alebo hocičo iné, zlé je, keď napuchne jazyk. Zo začiatku som denne niekoľkokrát mlgala. Naučila som sa s olejom v ústach kýchnuť, dokonca si odkašlať, čo už je umenie. Môžete cmúľať pri hocijakej činnosti, kde sa nerozpráva (manžel sa poteší). Držím palce

 14. ja pouzivam kokosovy olej uz viac ako rok. a som nadmieru spokojna. Umyvam si s nim zuby ako s klasickou zubnou pastou. zubny kamen je prec, citlivost je minimalna a hlavne zubne krcky sa mi krasne zacelili. predtym ked som sa dotka zubneho krcka nechtom tak som mala bolesti, teraz je to vsetko prec. a ked zmiesate 1 PL koksoveho oleja s pol cajovou lizickou kurkumy mate super bielacu pastu . mozte to samozrejme urobit aj so sodou bicarbonou ma to ten isty ucinok ako s kurkumou.

  • zastudena lisované oleje sú super, no k silno zásaditej sóde bicarbone by bolo asi treba pridať ešte nejakú protilátku, aby sa predišlo poškodeniu ďasien (a možno aj zubnej skloviny)

 15. Miroslav.
  Výplachy olejem – štrůdlování – používám asi 20 let.
  Zmizela onemocnění typu angína, chřipka, viroza…….
  Paradentoza pokračuje stále.
  Zubní kazy pokračují stále.
  Doporučuji.

 16. ako tak citam prispevky,pre zeny je utrpenie mat 20 minut zavrete usta

 17. Je to pravda,ja používam olivový poprípade slnečnicový,ale iba extra panenský,20 minút cumlat a vyplujem,k tomu pridám zriedenú propolisovú tinkturu na kloktanie a cítim sa znovuzrodený ako malé mimino.

Pridajte komentár

*