Zelená dohoda (Green deal) nemá s ekológiou nič spoločné. Je to progresivistická ideológia vedúca k hospodárskemu úpadku a horšej ekológii. V eurovoľbách nevoľte PS, lebo skončíte ako žobráci!

Gélová manikúra nechtov a jej skryté zdravotné riziká


Print Friendly, PDF & Email

Gélová manikúra a jej skryté zdravotné riziká

Gélové manikúry sa v posledných rokoch pre mnohé ženy stali uprednostňovanou metódou manikúry nechtov. Gélové manikúry nahradili tradičný lesk nechtov, ktorý sa objavil začiatkom 20. storočia.

Jedným z dôvodov je to, že gélová manikúra vydrží na nechtoch 2-3 krát dlhšie ako bežná manikúra (najviac 4 týždne). Gélová manikúra udržiava nechty lesklé a hladké, až kým ich sami neodstránite.

Znie to dobre a neškodne, že? Nuž, naozaj, gélová manikúra môže na nechtoch vydržať dlho, pretože nechty sú počas manikúry vystavené ultrafialovému (UV) žiareniu a to, pre istotu, hneď niekoľkokrát.

Robí sa to tak preto, lebo gél na nechtoch v dôsledku ožarovania rýchlejšie uschne. Ak patríte medzi tie ženy, ktoré často používajú gélovú manikúru, pomyslite na to, koľkokrát už boli vaše nechty vystavené (UV) žiareniu.

Vezmime si príbeh naistej Lauren Ann, ktorá si dávala, už rutinne, robiť gélovú manikúru a vytvorila si tým rakovinu kože nazývanú melanóm.

„Jedna z mojich najlepších priateliek na svete, si dávala pravidelne robiť gélové manikúry. Tak, ako mnohé z nás. Prv, než jej diagnostikovali ochorenie, vôbec nemyslela na nebezpečenstvo, ktoré predstavuje ultrafialové svetlo tak blízko pri prstoch/nechtoch, hlavne keď na nich máte nanesené niektoré pomerne novšie chemické zložky.

Ona už nemá tieto gélové nechty, lebo VĎAKA BOHU, mala dosť rozumu na to, aby išla k dermatológovi. Ten jej diagnostikoval zriedkavú formu rakoviny a vykonal operáciu. Aj keď jej teraz veľmi chýba desiaty nechet, má šťastie, že sa to nerozšírilo ešte ďalej.“

Lauren Ann odchytila rakovinu kože skôr, než sa jej rozšírila ešte aj inde a varuje všetkých, ktorí často používajú gélovú manikúru, aby si uvedomili škodlivý a negatívny účinok UV žiarenia.

Dôkazy z výskumu: Majú lampy na nechty skutočne niečo do činenia s rakovinou kože?

Je veľmi dôležité poznamenať, že niektoré výskumy hľadali odpoveď na otázku, ktorou bolo to, či je UVA žiarenie z lampy na ošetrenie nechtov dostatočne silné na to, aby predstavovalo hrozbu vzniku rakoviny kože.

Veľké množstvo výskumov, ktoré dospeli k záveru, že nechtové lampy sú naozaj bezpečné z hľadiska ich pravidelného používania, boli a sú v skutočnosti realizované a financované konglomerátmi firiem, finančne zainteresovanými v priemysle ošetrovania nechtov a kozmetiky.

Doug Schoon, ktorý je spolupredsedom Rady výrobcov nechtov NMC (the Nail Manufacturers Council) a vedúcim vedeckým pracovníkom v CND (Creative Nail Design’s), pracoval už v Školskom vedeckom tíme.

Je veľmi pozoruhodným odborníkom, „ktorý strávil mnoho rokov vývojom niektorých špičkových svetových produktov a je tiež jeden z najvýznamnejších vedeckých odborníkov na UV lampy na nechty.“

Myslíme si, že je dôležité venovať pozornosť potenciálu vzniku konfliktu záujmov, ktorý vyplýva z financovania výskumných štúdií.

Nezávisle od toho, doktorka Elizabeth K. Haleová, senior viceprezidentka Nadácie pre kožné ochorenia, vydala správu o rizikách nechtových lámp, kde hovorí, že:

„Lampy na nechty vyžarujúce ultrafialové žiarenie sa stali bežnou súčasťou väčšiny nechtových salónov, čo u mnohých zákazníkov vyvoláva obavy z nebezpečnosti manikúry. Tieto lampy sa zvyčajne používajú na rýchle sušenie pravidelných gélových manikúr a v skutočnosti sú potrebné na naloženie gélových nechtov.

Niektoré lampy na nechty sa nazývajú „UV“ lampy a niektoré sa nazývajú LED lampy, ale obe emitujú UV žiarenie. Prevažne produkujú UVA lúče, ktoré sú spájané jednak s predčasným starnutím pokožky ale aj s rakovinou kože.

Avšak aj najintenzívnejšie z týchto zariadení predstavujú len mierne riziko vzniku ochorení, spôsobených UV ožiarením – oveľa nižšie riziko ako u UV zariadení na opaľovanie.

Ak sa chcete bezpečne, ale predsa, zahrávať s gélovými manikúrami, Nadácia proti rakovine kože odporúča aplikovanie širokospektrálneho (UVA/UVB) opaľovacieho krému na ruky, ktorý je odporúčané naniesť na ruky 20 minút pred ich vystavením UV svetlu.

Ak si nechávate pravidelne robiť manikúru, najbezpečnejšou metódou je nechať nechty vyschnúť prirodzeným spôsobom, aby ste sa úplne vyhli sušiacim lampám. Pamätajte si, že všetky lampy na nechty produkujú UV žiarenie.“

Vo svojej správe však americká Agentúra pre lieky a potraviny (FDA) berie na vedomie štúdiu z roku 2013, ktorá porovnávala 30 minútovú vystavenosť lampe na nechty s legálnym limitom vystavenia účinkom UVA na pracoviskách.

Dospela sa k záveru, že lampa na nechty neprekračuje tieto úrovne.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Je však dôležité poznamenať, že „vzať na vedomie“ nejakú štúdiu nie je to isté ako dať vypracovať rozsiahlu, odbornú štúdiu o dlhodobých rizikách vyplývajúcich z pravidelného vystavovania sa účinkom lampy na nechty počas mnohých rokov.

FDA však poznamenala, že zvýšenie citlivosti na UVA lúče je vytvárané aj nasledujúcimi faktormi:

  • antikoncepcia
  • lieky s estrogénovými hormónmi
  • antibiotiká
  • rôzne pleťové vody, produkty na staroslivosť o pokožku a voňavky
  • niektoré výživové doplnky

Náš záver?

Je viacero dôkazov, pochádzajúcich z nezávislých zdrojov, ktoré naznačujú, že existuje zvýšené riziko vzniku melanómu/rakoviny kože spojené s pravidelným používaním UV/LED lampy na nechty.

Dôkazy z nezávislých zdrojov tvrdia niečo iné, než dôkazy od výskumníkov, ktorí pracujú pre kozmetické firmy.

Dôkazy z nezávislých zdrojov prevažujú nad dôkazmi pochádzajúcimi od zaujatých výskumníkov tvrdiacich, samozrejme, že takéto riziko neexistuje.

Myslíme si, že z hľadiska opatrnosti je vždy rozumnejšie urobiť jednoduché kroky na zníženie rizika vzniku rakoviny.

Čo je melanóm?

Melanóm je najbežnejším typom rakoviny kože. Vyvíja sa vtedy, keď poškodené bunky nazývané melanocyty nekontrolovateľne rastú.

Melanocyty obsahujú pigment nazývaný melanín a stmavujú pokožku pri jej expozícii UV žiareniu, ktoré je emitované lampami na nechty, v soláriách a slnkom.

Solárne lôžka v kozmetických salónoch sú pre pokožku obzvlášť škodlivé. UV žiarenie môže viesť k predčasnému starnutiu pokožky a čo je najhoršie, k rakovine kože. V skutočnosti ľudia, ktorí používajú opaľovacie lôžka pred dosiahnutím veku 35 rokov svojho života, zvyšujú riziko vzniku melanómu o 75%.

Nadmerná expozícia UV žiareniu nielenže spaľuje pokožku, ale poškodzuje aj melanocyty. Tieto bunky môžu prechádzať aj do iných častí tela. V priemere 2% z počtu 3,5 milióna diagnostikovanej rakoviny kože je melanóm a predstavuje najviac úmrtí na rakovinu kože.

Symptómy a liečba melanómovej rakoviny kože

Metóda ABCDE vám môže pomôcť určiť, či abnormálny výrastok na vašej koži môže byť melanómom, alebo ním nie je.

  • Asymetria: materinské znamienko má nepravidelný tvar.
  • Okraj (anglicky Border): okraj nie je hladký, ale nepravidelný alebo vrúbkovaný.
  • Farba (anglicky Color): materinské znamienko má nerovnomerné tieňovanie alebo tmavé škvrny.
  • Priemer (anglicky Diameter): bod je väčší ako veľkosť gumy na ceruzke.
  • Vyvíjanie alebo vzostup (anglicky Evolving, Elevation): bod mení svoju veľkosť, tvar alebo textúru.

Jediný spôsob, ako si zistiť, či je materinské znamienko melanómom, je vyšetrenie lekárom.

Liečba melanónovej rakoviny kože sa líši podľa toho, v akom štádiu je vaše rakovinové ochorenie. Chirurgický zákrok na odstránenie rakoviny musí byť predpísaný lekárom.

Inak sa nedajú odstrániť tieto rakovinové bunky. Ak sa domnievate, že máte melanómovú rakovinu kože, poraďte sa so svojím lekárom, aby pre vás stanovil to najlepšie a najbezpečnejšie liečenie.

Tipy pre bezpečnejšiu manikúru

Pravdepodobne si práve myslíte, že odteraz budete si budete na svoje nechty natierať len bežný lesk, aby ste sa vyhli nebezpečenstvu, ktoré predstavuje vystavenie nechtov ožiareniu z UV lampy.

I keď to môže vyzerať ako lepšia možnosť, pravidelné lakovanie nechtov v sebe nesie tiež svoje špecifické nebezpečenstvo.

Výskumná štúdia, ktorou sa  testovala prítomnosť toxických chemikálií u 24 žien po 10 hodinách od použitia laku na nechty ukázala, že 100% účastníkov vykazovalo príznaky prítomnosti trifenylfosfátu (TPHP).

Táto štatistika je alarmujúca, pretože TPHP narúša ľudský endokrinný systém, ktorý riadi činnosť našich hormónov. Uvedená štatistika hovorí, že prítomnosť TPHP v organizme predstavuje vážne zdravotné riziká.

To, čo odporúčame, je natierať si nechty netoxickým leskom. Prípadne si môžete vybrať jednoduchú cestu a nepoužívať žiaden lak na nechty.

Vyčistenie nechtov a udržanie ich prirodzenosti je najlepším spôsobom, ako mať stále upravené nechty.

Záver

Buďte veľmi opatrní pri vystavovaní sa UV žiareniu, či už je to ochrana vašej pokožky pred škodlivými lúčmi slnka alebo opaľovanie sa na solárnych lôžkach v kozmetických salónoch a vyberajte si bezpečnejšiu starostlivosť o svoje nechty.

Ak tak urobíte, znížite si riziko vzniku rakoviny kože spojenej s melanómom.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. videla som nechty mojej kamarátky ako vyzerali po odstránení umelých – tie tuším ešte boli naliepacie. NIKDY by som si toto dobrovoľne na tie svoje nedala, či už neliepacie, alebo gélové.

Pridajte komentár

*